Czy warto oszczędzać na lokatach walutowych?


Czy warto oszczędzać na lokatach walutowych?
Spis treści

W niniejszym artykule przyglądamy się lokatom bankowym oferowanym przez polskie banki. Analizujemy ich zalety, oraz wady. Poruszamy też kwestie podatkowe związane z tego typu depozytami. 

Oprocentowanie

Oprocentowanie lokat w walutach obcych, podobnie jak w przypadku depozytów w polskich złotych, w największym stopniu uzależnione jest od poziomu stóp procentowych. Jeśli jest on niski (a tak niestety jest obecnie), to niestety nie mamy co liczyć na atrakcyjne oprocentowanie. Gdyby jednak stopy powędrowały w górę, wtedy i odsetki na tego typu lokat będą wyższe (zależność miedzy oprocentowaniem lokat a poziomem stóp procentowych opisaliśmy w tym tekście).

W tym miejscu ważna uwaga - znaczenie ma wysokość stóp w kraju, który jest emitentem danej waluty, a nie w kraju w którym oferowany jest dany depozyt. Dla przykładu - jeśli interesuje nas lokata w funtach brytyjskich, powinniśmy sprawdzić co dzieje się ze stopami w Wielkiej Brytanii, a nie w Polsce. 

Dolary a potem długo, długo nic

Przejdźmy jednak do konkretów. W chwili pisania tego artykułu (kwiecień 2019) na najwyższe oprocentowanie mogą liczyć posiadacze lokat w dolarach amerykańskich. W przypadku depozytów oferowanych przez Citibank i Getin Bank można  na nich zarobić 2,5% w skali roku. Mniej, bo 1,5%, zyskać można otwierając podobną lokatę w Santander Bank Polska. Natomiast Credit Agricole oferuje klientom 1,0% odsetek.

W przypadku lokat w innych walutach obcych oferta prezentuje się już o wiele gorzej. Osoba zainteresowana depozytem w walucie euro, poza jednym wyjątkiem (Getin Bank), nie ma obecnie co liczyć na więcej niż 0,5% zysku. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku lokat walutowych w funtach i frankach, gdzie średnia rynkowa to jedynie 0,5%.

Powodem takiego stanu rzeczy są właśnie stopy procentowe obowiązujące w poszczególnych krajach. W Stanach Zjednoczonych są one relatywnie wysokie i wynoszą 2,25-2,50% (stopy w USA podaje się w formie przedziału a nie konkretnej wartości). Z kolei w Strefie Euro i Wielkiej Brytanii wynoszą one odpowiednio: 0% i 0,75%. Swoistym ewenementem jest natomiast Szwajcaria, gdzie obecny poziom stóp jest....ujemny i wynosi -0,75%. 

Poniżej prezentujemy aktualnie najwyżej oprocentowane lokaty walutowe dostępne w polskich bankach.

Ranking lokat walutowych - czerwiec 2024

 • Oprocentowanie
  3%
 • Waluta
  USD
 • Zakres kwot
  od 5000 do 200 000 USD
 • Czas trwania
  3 miesiące
Oferta dla nowych klientów lub obecnych (spełniających warunek niskiego salda). Wymaga wyrażenia zgód handlowych.
Przeczytaj recenzję
4.6
Przejdź na stronę banku
 • Oprocentowanie
  3%
 • Waluta
  USD
 • Zakres kwot
  od 5000 do 200 000 USD
 • Czas trwania
  6 miesięcy
Oferta dla nowych klientów lub obecnych (spełniających warunek niskiego salda). Wymaga wyrażenia zgód handlowych.
Przeczytaj recenzję
4.6
Przejdź na stronę banku
 • Oprocentowanie
  3%
 • Waluta
  EUR
 • Zakres kwot
  500 - 10 000 EUR
 • Czas trwania
  12 miesięcy
Przeczytaj recenzję
5
Przejdź na stronę banku

Ryzyko

Decydując się na złożenie lokaty walutowej należy zdawać sobie sprawę, że jest ona obarczona ryzykiem kursowym. Sprawia ono, że w niekorzystnym przypadku wartość naszych oszczędności zamiast wzrosnąć...spadnie (i to mimo otrzymanych odsetek). Aby to lepiej wyjaśnić posłużymy się następującym przykładem:

 1. Decydujemy się założyć Lokatę Powitalną w EUR oferowaną przez Getin Bank oprocentowaną na 2% w skali roku. Wpłacamy na nią 10 tys. euro, które przy dzisiejszym kursie warte są 43 tys. zł. 
 2. Po zakończeniu oszczędzania (3 miesiące) bank zwraca nam nasze 10 tys. euro a do tego wypłaca 41 euro odsetek (wartość już po potrąceniu podatku). 
 3. Niestety okazuje się, że w ciągu tych trzech miesięcy kurs pary walutowej EUR/PLN spadł i teraz wynosi tylko 4,20 zł. W efekcie nasze oszczędności po przeliczeniu na polskie złote warte są już tylko 42,17 tys. zł, a więc o ponad 0,8 tys. zł mniej, niż przed rozpoczęciem oszczędzania. 

Oczywiście możliwy jest także odwrotny przypadek, kiedy to waluta euro zyskałaby na wartości. Przykładowo, przy jej umocnieniu do poziomu 4,40 zł, nasze oszczędności byłyby warte 44,18 tys. zł, a więc o prawie 1,2 tys. więcej niż przed ich wpłaceniem na Lokatę Powitalną w EUR. 

Jeśli więc zależy nam, aby wartość naszych oszczędności wyrażona w polskich złotych pięła się w górę, lokaty walutowe tworzą ryzyko, że tego celu nie osiągniemy. Natomiast jeśli np. pracujemy i żyjemy w Niemczech czy Austrii i walutą, którą wykorzystujemy w codziennych rozrachunkach jest euro, wtedy tego typu lokata pozbawiona jest ryzyka kursowego. Dzięki niej mamy bowiem gwarancję, że po zakończeniu oszczędzania wróci do nas większa kwota pieniędzy niż przed jego rozpoczęciem.

Jak widać, ryzyko kursowe tego typu lokat jest tak naprawdę wyłącznie kwestią przyjętej perspektywy. 

Podatek od lokat walutowych

Lokaty walutowe opodatkowane są na tych samych zasadach co depozyty w polskich złotych. Oznacza to, że od otrzymanych odsetek zapłacimy 19% podatku. 

Kiedy warto założyć lokatę walutową?

Wydawać by się mogło, że lokata walutowa ma więcej wad niż zalet (ryzyko kursowe, niskie oprocentowanie, brak preferencji podatkowych). Są jednak sytuacje, gdy warto rozważyć skorzystanie z depozytu w obcej walucie.

Dla zrównoważenia kredytu walutowego

Jeżeli posiadasz zobowiązanie w obcej walucie i obawiasz się ryzyka walutowego, pomyśl o zrównoważeniu tego ryzyka poprzez założenie lokaty walutowej. W momencie osłabienia złotego względem waluty, w której zaciągnąłeś kredyt, rata tego kredytu w złotówkach wzrośnie. Lokata walutowa w tej samej walucie co kredyt zrównoważy jednak stratę wynikającą ze zmiany kursu walut. W efekcie będziesz mógł spać spokojniej, nie obawiając się o nagły, gwałtowny wzrost raty kredytu.

Zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym (opcja dla zaawansowanych)
Wykorzystując instrumenty notowane na giełdzie (kontrakty terminowe na waluty), ofertę brokerów rynku forex lub korzystając z produktów bankowych (kontrakty forward) możemy w skuteczny sposób pozbyć się ryzyka kursowego. Co więcej, dzięki różnicy stóp procentowych możemy w ten sposób także zwiększyć nasz zarobek. W przypadku lokat w euro dodatkowa premia z tego tytułu może sięgnąć 2,0%, a w przypadku franków nawet 2,5%. Szczegóły takiej operacji dokładnie opisaliśmy tutaj (akapit "Jak zwiększyć oprocentowanie Lokaty Powitalnej do ponad 4,0% w skali roku?")

Dla dywersyfikacji kapitału

Lokaty walutowe mogą być także użyte jako narzędzie do zdywersyfikowania kapitału. W razie nieprzewidzianych zdarzeń politycznych, ekonomicznych, środowiskowych itd., czyli w sytuacjach, gdy wartość polskiego złotego może okazać się zagrożona - kapitał w walucie obcej będzie przydatnym zabezpieczeniem. 


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy