Wróć

Oferta nieaktualna. Sprawdź aktualny ranking kont oszczędnościowych lub ranking lokat.

Najkorzystniejsze lokaty bankowe w sierpniu 2019

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

Najkorzystniejsze lokaty bankowe w sierpniu 2019
Spis treści

W sierpniu najlepsze lokaty bankowe oferują oprocentowanie nawet na poziomie 4% - na tym polu niewiele się zmienia i przynajmniej częściowo jest to dobra wiadomość. Niestety, na takie odsetki mogą liczyć tylko tzw. nowi klienci, czyli najczęściej osoby, które nigdy wcześniej (lub przez dłuższy czas) nie miały styczności z danym bankiem.

Mimo że czołówka najlepszych lokat pozostaje bez zmian, powoli spada oprocentowanie na innych, mniej popularnych depozytach. I to jest zła wiadomość dla większości oszczędzających, ponieważ osoby korzystające już od dłuższego czasu z produktów oszczędnościowych mogą liczyć na coraz to mniejsze zyski.

Na przełomie lipca i sierpnia zniknęły też z rynku najlepsze depozyty walutowe, oferowane przez Idea Bank, zaś oprocentowanie lokat walutowych w Getin Banku znacznie spadło. Na razie nie zanosi się na to, aby w ich miejsce pojawiła się inna, równie atrakcyjna propozycja.

Jako oszczędzający nie jesteśmy jednak na straconej pozycji. Wciąż można znaleźć lokaty z korzystnym oprocentowaniem. W artykule przedstawiamy najlepsze depozyty w sierpniu dla nowych klientów, obecnych klientów, dla osób oszczędzających w walucie oraz dla tych, którzy chcieliby zdeponować wyższe kwoty. Przyjrzymy się także ofertom promocyjnym z premią pieniężną.

Najlepsze lokaty w sierpniu 2019

Nazwa / Bank  

Okres  

Oproc.  

Kwota  

Najlepsza lokata

dla nowych klientów  

Lokata Happy

Idea Bank 

3 miesiące 

4,00% 

do 20 tys. zł 

Najlepsza lokata

dla dotychczasowych klientów  

Lokata Mobilna  

Getin Bank

3 miesiące  

3,00%  

do 10 tys. zł  

Najlepsza lokata

walutowa

Lokata Powitalna w EUR

Getin Bank

6 miesięcy

1,20%

do 100 tys. euro

Najkorzystniejsze lokaty w sierpniu dla nowych klientów

Pierwsze miejsce od dłuższego czasu należy do Lokaty Happy w Idea Banku – oprocentowanie na poziomie 4% przez 3 miesiące to obecnie najatrakcyjniejsza oferta na rynku.

Jednak coś za coś: Lokatę Happy możesz założyć wyłącznie, jeżeli nigdy nie posiadałeś żadnego produktu finansowego Idea Banku lub Lion's Banku, i tylko do kwoty 20 tys. zł. Dla wyższych kwot Idea Bank proponuje Lokatę Happy PRO, o której piszemy dalej. Na plus należy zaliczyć brak wymogu posiadania konta w Idea Banku oraz gwarancję zachowania odsetek w przypadku konieczności wcześniejszego zerwania lokaty.

Depozyty z oprocentowaniem na poziomie 4% znajdziesz jeszcze w trzech bankach. Nest Bank oferuje Nest Lokatę Witaj (4% na 3 lub 6 miesięcy dla kwot do 10 tys. zł), zaś Plus Bank – Lokatę na start, z oprocentowaniem 4% przez kwartał (również do 10 tys. zł). Niemal identycznie przedstawia się promocyjna oferta Banku Millennium: 4% przez 3 miesiące dla kwot do 15 tys. zł. W tym ostatnim wypadku warunkiem wyższego oprocentowania jest skorzystanie z programu poleceń Millennium i posiadanie konta osobistego.

Zwróć uwagę, że otwierając te depozyty po zakończeniu poprzednich lokat, możesz cieszyć się oprocentowaniem na poziomie 4% przez 15 miesięcy. Po tym okresie Twój zysk za zdeponowane 10 tys. zł wyniesie ponad 400 zł netto, co stanowi naprawdę kuszącą propozycję.

Najlepsze lokaty dla nowych klientów w sierpniu 2019

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto?  

Lokata Happy

Idea Bank

3 miesiące  

4,0%  

do 20 tys. zł  

Tak  

Nie  

Nest Lokata Witaj

Nest Bank

3 miesiące

6 miesięcy

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie

Tak  

Lokata na start

Plus Bank 

3 miesiące  

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie  

Tak  

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium  

3 miesiące  

4,0%  

do 10 tys. zł  

Nie  

Tak  

Lokata dla nowych klientów

mBank

3 miesiące  

3,5%  

do 10 tys. zł  

Częściowe 

Tak 

Najkorzystniejsze lokaty dla obecnych klientów

Wśród najciekawszych depozytów dla osób, które regularnie korzystają z bankowych produktów, w ciągu ostatniego miesiąca zanotowaliśmy niewielkie spadki, przede wszystkim na Lokacie na Nowe Środki PLUS w Idea Banku. Wciąż jednak można skorzystać z przyzwoicie oprocentowanych ofert. 

Najlepsze lokaty dla obecnych klientów w sierpniu 2019

Nazwa / Bank

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto?  

Lokata Mobilna

Getin Bank  

3 miesiące  

3,0%  

do 10 tys. zł  

Nie 

Nie

Lokata "Lubię to polecam"

Bank Millennium

3 miesiące  

4,0%  

do 15 tys. zł  

Nie 

Tak  

Lokata Standardowa

InBank 

Od 2 do 5 lat  

Do 3,05%  

do 50 tys. zł  

Nie 

Nie  

Lokata Urodzinowa

Bank Millennium

1 miesiąc

3,0% 

do 10 tys. zł

Nie 

Tak 

EKOlokata 5 na 5

Boś Bank 

5 lat 2,84% od 1000 zł Częściowo Nie

Nest Lokata Lojalna

Nest Bank

2 lata 2,7% 1 tys. – 2 mln zł Nie Tak

Lokata Na Nowe Środki Plus

Idea Bank

3 miesiące  

2,7%

do 1 mln zł  

Nie 

Tak 

Choć pod względem przyznawanego oprocentowania na „podium” powinna znaleźć się Lokata „Lubię to polecam” Banku Millennium (4%), ze względu na dość skomplikowane warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać promocyjne odsetki, uznaliśmy, że atrakcyjniejsza jest Lokata Mobilna Getin Banku (3%). Do założenia tego drugiego depozytu wystarczy tak naprawdę... smartfon i dostęp do bankowości mobilnej, za to w Millennium należy nie tylko posiadać konto osobiste, ale jeszcze spełnić warunki programu poleceń.

Ostatnia obniżka oprocentowania w Idea Banku sprawiła, że Lokata na Nowe Środki PLUS spadła o kilka pozycji na liście najlepszych lokat dla obecnych klientów. Obecnie możesz na niej zyskać 2,7% przez 3 miesiące dla kwot 1 mln zł. Więcej otrzymasz w BOŚ Banku, wiąże się to jednak z założeniem aż pięcioletniego depozytu, lub na Nest Lokacie Lojalnej, w przypadku której uzyskanie podwyższonego oprocentowania zależne jest od spełnienia szeregu warunków (m.in. comiesięcznego wpływu wynagrodzenia na konto osobiste). Jeśli nie chcesz deponować swoich oszczędności na kilka lat ani za bardzo wiązać się z bankiem, to być może wybór nieco niżej oprocentowanej, ale „prostszej” Lokaty na Nowe Środki PLUS będzie lepszą decyzją.

Najkorzystniejsze depozyty dla większych kwot

Dysponujesz większą ilością gotówki i zastanawiasz się, gdzie ją ulokować? Banki nie są szczególnie łaskawe w przyznawaniu atrakcyjnego oprocentowania dla większych kwot, niemniej także i w tym sektorze można znaleźć coś ciekawego.

Najbardziej „kuszącą” propozycją jest obecnie Lokata Happy PRO – mimo że w ostatnich tygodniach jej oprocentowanie spadło z 3,5% na 3,1%. Wciąż jednak depozyt ten możesz założyć dla kwot od 20 tys. zł do nawet 400 tys. zł, pod warunkiem, że nie posiadałeś nigdy żadnych produktów finansowych Idea Banku i Lion's Banku. Zaletą Lokaty Happy PRO, oprócz oprocentowania, jest także brak wymogu posiadania konta i zachowanie wypracowanych odsetek w przypadku wcześniejszego zerwania depozytu.

Lokaty umożliwiające zdeponowanie wyższych kwot na niezły procent znajdziesz, poza Idea Bankiem, również w Nest Banku i Santander Consumer Banku: 

Najlepsze lokaty dla wyższych kwot w sierpniu 2019

Nazwa / Bank  

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Zachowanie odsetek w razie zerwania?  

Wymagane konto?  

Lokata Happy PRO

Idea Bank

3 miesiące

3,1%

20 tys - 400 tys. zł

Tak

Nie

Lokata Na Nowe Środki Plus

Idea Bank

3 miesiące  

2,7%  

do 1 mln zł

Nie

Tak

Nest Lokata Lojalna

Nest Bank

2 lata 2,7% 1 tys. – 2 mln zł Nie  Tak

Nest Lokata Nowe Środki

Nest Bank

2 lata 2,65%

1 tys. – 2 mln zł

Nie Tak

Lokata Online Nowe Środki

Santander Consumer Bank

3 lata 2,6% 1 tys. - 400 tys. zł Nie Nie

Najkorzystniejsze depozyty walutowe

Przełom lipca i sierpnia przyniósł też niemałe – i jednocześnie niemiłe – zmiany w ofercie lokat walutowych. Lokata Powitalna EUR w Getin Banku nie jest już oprocentowana na poziomie 1,7%, ale 1,2%, natomiast ten sam depozyt w USD to obecnie „tylko” 2,0% (było: 2,2%). Z kolei Idea Bank w ogóle wycofał wszystkie oferty na depozyty walutowe poza EUR. Poniżej przedstawiamy najlepsze lokaty walutowe w 4 głównych walutach.

Najlepsze lokaty walutowe w sierpniu 2019

Nazwa / Bank

Waluta

Okres oszczędzania   

Oproc.  

Kwota lokaty  

Wymagane konto?  

Lokata Powitalna w EUR

Getin Bank 

EUR

6 miesięcy

1,2%  

do 100 tys. EUR

Nie

Lokata walutowa

Citibank

USD

12 miesięcy

2,2%  

do 500 tys. USD

Tak  

Lokata Powitalna w USD

Getin Bank 

USD

6 miesięcy

2,0%  

do 100 tys. USD

Nie  

EKOlokata z Frankiem

BOŚ Bank

CHF

3 lata

1,5% 

od 1000 CHF

Tak 

Lokata Millenet

Bank Millennium

GBP

276 - 366 dni

0,7%

od 200 GBP

Tak  

Przeczytaj, jak wyeliminować ryzyko kursowe lokat walutowych i zarobić więcej na tego typu inwestycjach.

Promocje – czyli jak powiększyć zysk na lokacie

„Na bezrybiu i rak ryba”, niekiedy więc warto rozejrzeć się za (bezpiecznym) sposobem zwiększenia zysku. Jednym z nich może być udział w promocjach bankowych. Dla przykładu, obecnie w Alior Banku trwa akcja promocyjna, w której możesz otrzymać nie tylko 3-procentowe odsetki dla Lokaty „100 dni” dla kwot do 50 tys. zł, ale również zyskać 150 zł premii w promocji konta osobistego. Dzięki temu Twoje efektywne oprocentowanie wyniesie 4,35% w skali roku. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Podsumowanie

Choć w ostatnim czasie uniknęliśmy dramatycznych spadków na lokatach, to nie obyło się bez drobnych cięć, które nie dodają otuchy oszczędzającym. Na razie najprawdopodobniej nie ma co oczekiwać poprawy sytuacji i satysfakcjonujących wzrostów w tabelach oprocentowania depozytów.

Osiągnięcie wyższych zysków z lokat wymaga od klienta niemałej aktywności i rozeznania wśród bankowych propozycji. Nadal jednak można znaleźć ciekawe, a niekiedy nawet atrakcyjne depozyty, na których warto ulokować swoje oszczędności. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie najlepszych lokat w sierpniu 2019 pomoże Ci wybrać odpowiednią ofertę.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy