Metody tradycyjne i aplikacje do zarządzania budżetem domowym

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

145 publikacji 4493 komentarze

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


Metody tradycyjne i aplikacje do zarządzania budżetem domowym
Spis treści

Samo stworzenie budżetu jednak nie wystarczy. Każdy powinien systematycznie monitorować wydatki i sprawdzać, czy nie przekraczają ustalonego limitu.

Ostatni z artykułów o domowym budżecie poświęcamy sposobom na śledzenie budżetu – tym tradycyjnym, jak i bardziej nowoczesnym, zawartym w aplikacjach do zarządzania finansami. Przyjrzeliśmy się wybranym programom do spisywania wydatków i tworzenia budżetu, zwracając szczególną uwagę na aplikacje mobilne.

Tradycyjne metody śledzenia budżetu

Wśród tradycyjnych sposobów monitorowania budżetu można wyróżnić system kopert oraz metodę kalendarza. Nie wymagają one wiele wysiłku, a mogą pozwolić na skuteczne kontrolowanie naszych wydatków.

System kopert

System kopert to dość stara metoda zarówno planowania, jak i śledzenia wydatków. Polega ona na odkładaniu gotówki (to ważne!) na określone cele w podpisanych kopertach. Obecnie ta metoda odchodzi do lamusa ze względu na rosnącą popularność płatności kartami debetowymi i kredytowymi.

System kopert (budżet finansowy)
System kopert (budżet finansowy)
  • Pieniądze, które mamy do dyspozycji w danym miesiącu, należy przypisać do odpowiednich kategorii (np. rachunki, żywność, ubrania itd.), następnie ustalone kwoty włożyć do oddzielnych kopert, które na końcu „adresujemy”, podpisując je kategorią wydatków i przypisaną jej kwotą.
  • Z tak przygotowanych, odpowiednich kopert wyciągamy pieniądze za każdym razem, kiedy ponosimy konkretne wydatki: na zakupach, płacąc rachunki, w restauracji itp.
  • W każdym momencie możemy zajrzeć do koperty i sprawdzić, ile środków zostało nam jeszcze na dany typ wydatków.
  • Co do zasady nie można przenosić pieniędzy z koperty do koperty – jeśli w danym miesiącu wydaliśmy już wszystko np. na przyjemności, oznacza to, że nie możemy już sobie pozwolić na takie wydatki.

Naszym zdaniem tę ostatnią regułę można nieco złagodzić w wyjątkowych sytuacjach, np. kiedy w budżecie na rozrywkę pozostały nam środki, a skończyły się pieniądze na żywność, możemy przenieść odpowiednią kwotę na pokrycie pilnych wydatków (zmianę warto opisać na kopertach, żeby łatwo móc śledzić zmiany). Starajmy się jednak robić to tylko w ostateczności, a w kolejnym miesiącu stworzyć bardziej realny budżet.

Dobre i łatwe do zrozumienia narzędzie do nauczania dzieci budżetowania.

Zalety Wady
Duża kontrola wydatków Konieczność i uciążliwość płatności gotówką

Kalendarz wydatków

Metoda kalendarza również może służyć kontrolowaniu naszego budżetu. Tutaj także zaczynamy od określenia, ile pieniędzy mamy do dyspozycji w danym miesiącu. Po odjęciu od tego stałych rachunków i opłat otrzymujemy środki do wydania, które dzielimy przez ilość dni w miesiącu. Tak obliczona kwota to nasz dzienny limit wydatków. Jeśli w danym dniu wydamy mniej, niż założyliśmy, różnica przechodzi na kolejny dzień, jednak gdy wydaliśmy więcej, następnego dnia nasze środki do dyspozycji będą mniejsze.

Taki kalendarz warto wydrukować i umieścić w widocznym dla wszystkich domowników miejscu, np. na lodówce.

Przyjmijmy, że nasz miesięczny dochód to 2000 zł (netto). Po odjęciu opłat i rachunków zostaje nam do dyspozycji 1500 zł. Dzieląc tę kwotę przez liczbę dni w miesiącu (przyjmijmy, że jest to 30 dni), otrzymujemy dzienną kwotę do wydania, czyli 50 zł.

Kalendarz wydatków może wyglądać np. tak:

Kalendarz wydatków w budżecie domowym
Kalendarz wydatków w budżecie domowym

D – kwota do wykorzystania, W – kwota wykorzystana, R- różnica

Zalety Wady
Duża kontrola wydatków Sztywne przypisanie określonej kwoty do wydania każdego dnia zamiast do konkretnych kategorii
Brak konieczności tworzenia skomplikowanego budżetu
Możliwość szybkiej weryfikacji poniesionych do tej pory wydatków

Aplikacje do zarządzania budżetem

Oprócz opisanych wyżej sposobów istnieje mnóstwo aplikacji, dzięki którym możemy nie tylko notować wydatki, ale także je analizować, tworzyć budżety i sprawdzać ich wykonanie. Od takich programów oczekujemy przede wszystkim całościowego zarządzania domowymi finansami. Pożądane jest, by po uruchomieniu aplikacji wyświetlał się stan naszych rachunków, poniesione do tej pory wydatki oraz stan wykonania budżetu.

Jeśli chodzi o samo notowanie wydatków, często przy dużych zakupach zdarza się, że na jednym paragonie mamy wydatki z różnych kategorii np. żywność i środki czystości. Idealna aplikacja do zarządzania budżetem powinna umożliwić rozbicie pojedynczego wydatku na kilka i przypisanie odpowiednich sum do danych kategorii. Często istotne jest także miejsce dokonania zakupu (nazwijmy je kontrahentem) – w analizowanych programach zwracaliśmy więc uwagę na możliwość dodania „kontrahenta” do danej transakcji.

Poniżej przedstawiamy przetestowane przez nas, wybrane aplikacje.

Microsoft Money

Microsoft Money to rozbudowane narzędzie do zarządzania finansami, którego wydawcą jest Microsoft. Program jest dostępny tylko w języku angielskim na platformę Windows, jednak przy odrobinie chęci i wysiłku poradzimy sobie z dostosowaniem jego parametrów do naszych potrzeb.

Microsoft Money
Microsoft Money

W aplikacji Microsoftu zwraca uwagę ekran startowy (również można go dostosować), w którym zawarte są najważniejsze informacje o stanie naszych finansów np. lista rachunków, wykres wydatków w podziale na kategorie czy wykonanie budżetu. Sama lista wydatków wygląda mało zachęcająco (widać tu podobieństwo do arkusza kalkulacyjnego), jednak nie jest to duża wada. Dużym plusem programu jest możliwość rozbicia pojedynczej transakcji na różne kategorie.

Microsoft Money od kilku lat nie jest już rozwijany, dlatego nie ma tu co liczyć na aktualizacje czy poprawki funkcjonalności. Program nie ma też wersji mobilnej, a angielska wersja może zniechęcać niektórych użytkowników.

Zalety Wady
Rozbudowana i funkcjonalna aplikacja Sztywne przypisanie określonej kwoty do wydania każdego dnia zamiast do konkretnych kategorii
Duże możliwości analizy danych Dostępny tylko po angielsku
Pulpit startowy z najważniejszymi informacjami Brak aktualizacji - produkt nie jest już rozwijany
Możliwość podziału transakcji na różne kategorie Brak wersji mobilnej
Użyteczne raporty Mało przystępny sposób wprowadzania wydatków

Aplikację polecamy raczej zaawansowanym użytkownikom, którzy chcą i mogą poświęcić czas na jej dostosowanie do własnych potrzeb.

Kontomierz

Kontomierz to aplikacja dostępna poprzez stronę internetową. System opiera się na imporcie historii rachunków użytkowników: podajemy dane do logowania do naszego banku, a aplikacja automatycznie pobiera historię transakcji. Autorzy aplikacji zapewniają, że wrażliwe informacje nie są gromadzone na serwerach, dane logowania do programu nie są związane z konkretną osobą, a sam system jest pewny i bezpieczny.

Kontomierz
Kontomierz

Strona główna Kontomierza prezentuje najważniejsze informacje z podsumowaniem stanu naszych rachunków oraz umożliwia podział pojedynczej transakcji na dwie, które można przypisać do różnych kategorii (np. dużych zakupów w supermarkecie na żywność, ubrania, kosmetyki itd). Wydatki gotówkowe na bieżąco można dodawać w aplikacji mobilnej, a wersja internetowa umożliwia także celowe oszczędzanie w skarbonkach.

Kontomierz bazuje przede wszystkim na danych zaimportowanych z naszych kont bankowych i to może budzić najwięcej wątpliwości użytkowników. Podstawowa funkcjonalność wymaga wpisania w aplikacji danych logowania do bankowości elektronicznej, a to stoi w sprzeczności z niektórymi zasadami bankowego bezpieczeństwa. Na szczęście podanie danych nie jest konieczne, ponieważ możemy zaimportować historię konta ręcznie.

Zalety Wady
Zintegrowane podejście do zarządzania finansami Wymagany dostęp do Internetu
Możliwość podziału transakcji na różne kategorie Konieczność podania danych logowania do bankowości elektronicznej przy automatycznym imporcie danych
Możliwość tworzenia skarbonek do oszczędzania Trudne usuwanie niektórych elementów (np. skarbonek)
Aplikacja mobilna do notowania wydatków gotówkowych Brak „ręcznego” wpisywania wydatków

Aplikację polecamy osobom, które nie mają czasu na samodzielne wpisywanie wydatków, ale chcą kontrolować stan swoich finansów przez Internet. Dodatkowo jest to polska aplikacja, dostosowana do warunków naszego rynku.

AndroMoney

AndroMoney to aplikacja na Androida w języku angielskim z możliwością dostępu przez stronę internetową (dla zalogowanych użytkowników). Oprócz podstawowych funkcji, np. dodawania wydatków czy tworzenia budżetu, program ma kilka ciekawych udogodnień. Każdy wydatek można dodać do „projektu” (np. firma, osobiste, podróż), a po wybraniu kategorii aplikacja wyświetli nam domyślnych kontrahentów (np. dla zakupów spożywczych pojawią nam się dodane przez nas sklepy).

AndroMoney
AndroMoney

W programie brak jest typowej strony startowej, w której jasno widać, w jakim stanie są nasze finanse i wydatki. Pewną barierą może być też język angielski i brak możliwości podziału transakcji na różne kategorie. Wizualnie aplikacja również mogłaby prezentować się lepiej, jednak w tej wersji jest dość przejrzysta i czytelna.

Zalety Wady
Możliwość synchronizacji między urządzeniami Brak pulpitu startowego z podsumowaniem finansów
Wersja internetowa (po zalogowaniu) Tylko w języku angielskim
Domyślni odbiorcy dla danej kategorii wydatków Brak możliwości podziału pojedynczej transakcji
Możliwość przypisania wydatku do projektu
Przypomnienie o dodaniu wydatku

Aplikację możemy polecić każdemu niezależnie od tego, czy dopiero zaczyna zapisywać wydatki i tworzyć budżet, czy robi to już od dłuższego czasu. Można ją pobrać ze sklepu Google Play.

Expense Manager

Aplikacja firmy Bishinews to rozbudowane narzędzie do zarządzania budżetem. Można tu dodawać różne typy wydatków (gotówkowe, bezgotówkowe, przelewy), tworzyć budżety i analizować stan domowych finansów. Raporty dokonanych transakcji można przeglądać z różnych punktów widzenia (kategorii wydatków, kontrahenta, typu wydatku itp.), dzięki czemu można lepiej poznać swoje nawyki zakupowe i kształtować je na lepsze.

Wizualnie aplikacja może nie wyglądać zbyt zachęcająco, jednak układ jest prosty i zrozumiały. Język angielski może w niektórych momentach sprawiać problemy, jednak nie powinno to przeszkadzać w zapisywaniu wydatków czy tworzeniu budżetu.

Zalety Wady
Możliwość synchronizacji między urządzeniami Tylko w języku angielskim
Rozbudowana aplikacja o wielu możliwościach Brak pulpitu startowego z całościowym podsumowaniem finansów
Tworzenie raportów i analiz wydatków
Przypomnienie o dodaniu wydatku

Aplikację polecamy użytkownikom, którzy chcą analizować swoje wydatki z różnych punktów widzenia i dość dobrze posługują się językiem angielskim. Program można pobrać ze sklepu Google Play.

Toshl

Toshl jest dość zabawną aplikacją, która zachęca do notowania wydatków czy tworzenia budżetu pod postacią śmiesznego stworka, który pilnuje naszych finansów. Program w podstawowej, bezpłatnej wersji posiada bardzo ograniczone funkcje – można dodać tylko jeden wpływ środków i jeden budżet, nie ma też możliwości dodania kontrahenta czy kategorii (zamiast tego są odznaki).

Toshl
Toshl

Zaletą Toshla jest prostota i czytelność. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z notowaniem wydatków, możesz zacząć właśnie od tej aplikacji. Bardziej doświadczonym użytkownikom ograniczenia darmowej wersji mogą nie odpowiadać, jednak humorystyczne podejście może przekonać niektórych sceptyków. Warto także zaznaczyć, że twórcy aplikacji pracują obecnie nad nową wersją, w której możliwości mają być znacznie większe.

Zalety Wady
Humorystyczne podejście do finansów Brak możliwości podziału pojedynczej transakcji
Możliwość synchronizacji między urządzeniami Brak możliwości dodania miejsca transakcji (jako kontrahenta)
Wersja internetowa (po zalogowaniu) Ograniczona wersja darmowa (jeden przychód i jeden budżet)
Prosty program do notowania wydatków
Przypomnienie o dodaniu wydatku

Aplikację polecamy początkującym użytkownikom, którzy dopiero zaczynają notować i kontrolować wydatki. Program dostępny jest dla systemów iOS, Android i Windows Phone.

Spending Tracker

Kolejna z analizowanych przez nas aplikacji to również prosty i przystępny program do notowania wydatków. Na stronie głównej można od razu zapoznać się z podsumowaniem wydatków i dodać je do zestawienia. Ekran wprowadzania konkretnych wydatków jest przejrzysty i minimalistyczny, a sam interfejs czytelny i zrozumiały.

Spending Tracker w swojej darmowej wersji nie umożliwia synchronizacji danych między urządzeniami. Tryb budżetu również nie jest rozwinięty i pozwala jedynie na dodanie ogólnej kwoty do wydania bez podziału na kategorie.

Zalety Wady
Prosty i czytelny program do notowania wydatków Brak możliwości podziału pojedynczej transakcji
Strona główna z wykresem i podsumowaniem wydatków Brak możliwości dodania miejsca transakcji (jako kontrahenta)
Synchronizacja tylko w wersji płatnej
Ogólny tryb budżetu (górny limit do dyspozycji bez podziału na kategorie)

Aplikację polecamy osobom, które poszukują prostej aplikacji do wpisywania wydatków i tworzenia budżetu. Program jest dostępny na systemy iOS, Android i Windows Phone.

Money Lover

Program o wdzięcznej nazwie Money Lover to przyjazna użytkownikom aplikacja do zarządzania finansami. Na stronie głównej można od razu sprawdzić stan naszych kont, wykres wydatków oraz kategorie, w których do tej pory wydaliśmy najwięcej. Programu można używać na różnych urządzeniach (np. telefonie i tablecie) i synchronizować dane między nimi. Dostępna jest także dedykowana strona aplikacji.

Ciekawą funkcją aplikacji są plany oszczędzania na konkretny cel, np. samochód czy wakacje. Niestety Money Lover nie umożliwia podziału pojedynczej transakcji czy dodania kontrahenta, jednak wizualnie prezentuje się całkiem interesująco.

Zalety Wady
Język polski Brak możliwości dodania miejsca transakcji (jako kontrahenta)
Przyjazny i intuicyjny interfejs Brak możliwości podziału pojedynczej transakcji
Synchronizacja między urządzeniami
Możliwość tworzenia planów oszczędzania
Dodawanie zdjęć do wydatków
Raport wydatków na stronie startowej

Aplikację polecamy zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom.

Podsumowanie

W sieci można znaleźć różne aplikacje do zarządzania domowymi finansami. W zależności od potrzeb można korzystać z tak rozbudowanych narzędzi jak Microsoft Money bądź z popularnych aplikacji na urządzenia mobilne jak np. Andromoney czy Money Lover.

Osoby, które nie chcą korzystać z nowoczesnych rozwiązań, mogą oczywiście monitorować stan swojego budżetu w sposób tradycyjny - korzystając z odpowiednio przygotowanego arkusza, systemu kopert lub kalendarza.

Programy dedykowane na smartfony mają natomiast tę zaletę, że łatwo i szybko można w nich dodać poniesiony wydatek czy sprawdzić, w jakim stanie jest nasz budżet. Takie aplikacje mogą nam pomóc zapanować nad finansami i monitorować ich kondycję.

Warto przetestować wymienione metody i wybrać tę, która spełni nasze oczekiwania.

Plan cyklu artykułów o budżecie domowym

  • notowanie i kategoryzowanie wydatków - przegląd najlepszych metod notowania wydatków i przydzielania ich do odpowiednich kategorii;
  • planowanie wydatków - jaki powinien być budżet domowy i jak się zabrać za jego tworzenie (różne podejścia);
  • monitorowanie i śledzenie budżetu (ten artykuł właśnie czytasz)

Chcesz poznać więcej prostych wskazówek na temat oszczędzania? Sprawdź nasz cykl artykułów o prostych sposobach na domowe oszczędzanie.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy