Wróć

Spokojne dni na lokatach i powrót cięć w Idea Banku

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

Spokojne dni na lokatach i powrót cięć w Idea Banku
Spis treści

Powiedzmy szczerze – oprocentowanie lokat ostatnio nie jest przyjazne dla oszczędzających. Stawka dla statystycznego depozytu to obecnie ok. 1,43%, ale zestawiając ją z inflacją i podatkiem od zysków kapitałowych, wychodzi na to, że przeciętna lokata przynosi nam stratę! Dlatego każda zmiana w oprocentowaniu lokat budzi emocje – nie tylko nasze.

Idea Bank – niestety – wraca do cięć

W lokatach Idea Banku ostatnio działo się niewiele, poza ubiegłotygodniowym spadkiem Lokaty Happy PRO. W tym tygodniu bank wrócił do wcześniejszych cykli obniżek oprocentowania i zaserwował nam cięcia, na szczęście tylko o 0,1 p.p.

Niższe stawki od teraz obowiązują dla Lokaty Na Nowe Środki Plus w wersji 3-miesięcznej (obecnie 2,7%) i rocznej (2,3%), kwartalnej Lokaty NR 1 (2,2%), Lokaty Short Plus na 7 dni (1,5%) i – ponownie – Lokaty Happy PRO (3,1%).

Na minus w Getinie, na plus w T-Mobile Bankowe

Miniony tydzień to także dwie mniejsze zmiany w innych bankach. Na początku tygodnia Getin Bank nieco obniżył oprocentowanie e-Lokaty i Lokaty Tradycyjnej na 2 miesiące o 0,15 p.p., przez co obecnie ten depozyt objęty jest stawką 1,45%.

Z kolei w T-Mobile Usługi Bankowe pojawiła się nowa lokata i to jedyna dobra wiadomość tego tygodnia. Wspomniany depozyt można założyć na 19 miesięcy, a oprocentowanie to jedynie 1,4% w skali roku.

A może połączenie promocji z lokatą?

Skoro oprocentowanie lokat jest na tak niskim poziomie, to może warto szerzej spojrzeć na to, co dzieje się obecnie na rynku bankowym i połączyć kilka elementów?

W ten sposób można podejść np. do oferty Banku Pekao SA – w promocji Konta Przekorzystnego w tej instytucji można zyskać nawet 200 zł premii. Jeśli dodamy do tego 3% na Koncie Oszczędnościowym, to lokując w Pekao swoje oszczędności i uwzględniając wspomniany bonus, możemy otrzymać oprocentowanie od 4,7 do – uwaga – 52,4%! 

Również w Alior Banku trwa właśnie akcja promocyjna, w ramach której możesz liczyć nie tylko na 3-procentowe odsetki dla Lokaty „100 dni” dla kwot do 50 tys. zł, ale też zdobyć 150 zł premii w promocji konta osobistego. Dzięki temu Twoje efektywne oprocentowanie wyniesie 4,35% w skali roku. 

Szukajmy tylko najlepszych ofert

W obecnych realiach rynkowych zwyczajnie nie opłaca się oszczędzać na lokatach, których oprocentowanie jest niższe lub równe przeciętnemu (1,4%). Dlatego warto szukać takich propozycji, gdzie stawka będzie na tyle wysoka, aby nasze oszczędności były chronione i przed inflacją, i przed podatkiem “Belki”.

Taka granica obecnie wynosi ok. 3,58% i niestety dotyczy tylko niektórych lokat na rynku. Jeśli nie możesz skorzystać z takich ofert, przemyśl ulokowanie oszczędności na kilku depozytach - może także na koncie oszczędnościowym, aby Twój kapitał pracował na jak najlepszych warunkach.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy