Jak odzyskać środki z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

93 publikacje 146 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.


44 komentarze Jak odzyskać środki z błędnego przelewu? – przegląd możliwości
Spis treści

Wbrew pozorom przelanie środków na niewłaściwy rachunek wcale nie jest proste. Numer rachunku jest tworzony w oparciu o algorytm, który w znacznym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu cyferek. Może się jednak zdarzyć, że jakimś cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Bywa tak, gdy:

  • wysłałeś przelew na nieistniejący rachunek,
  • wysłałeś przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
  • wysłałeś przelew na istniejący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelałeś środki na konto walutowe),
  • wysłałeś przelew na istniejący rachunek, ale do niewłaściwej osoby,
  • puściłeś przelew Blik na niepoprawny numer telefonu.

W zależności od konkretnej sytuacji czeka Cię inna procedura postępowania. Zwykle istnieje sposób, by odzyskać swoje środki, jednak w niektórych przypadkach zwrot pieniędzy może okazać się utrudniony lub wręcz niemożliwy, np. gdy omyłkowo przelałeś pieniądze na konto objęte egzekucją komorniczą.

Przelew na nieistniejący rachunek

Z reguły zabezpieczenia banku wykrywają oczywisty błąd w rachunku (zbyt krótki numer, nieprawidłową sumę kontrolną) i automatycznie odrzucają takie polecenie przelewu. Zawsze jednak może się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą i przelew jakimś cudem „wyjdzie” z rachunku. Na szczęście, bank szybko wykrywają taką sytuację i wycofują przelew przy najbliższej sesji ELIXIR, a następnie zwracają pieniądze w ciągu maksymalnie paru dni roboczych. Gdyby jednak po tym czasie kwota przelewu nie wróciła na Twoje konto (a jesteś pewien, że problemem był nieistniejący rachunek), powinieneś złożyć reklamację do banku.

Przelew na zamknięte konto

Bywa też, że z przyzwyczajenia lub braku wiedzy wykonasz przelew na zamknięte konto. Źródłem problemu może być również cykliczne polecenie przelewu, które nie zostało w porę cofnięte.

W odróżnieniu od opisanej wcześniej sytuacji, nieaktywny rachunek ma „poprawny” (tj. zgodny z algorytmem) numer, tak więc nie wyświetli Ci się komunikat o błędzie. Co więcej, taki przelew zostanie wysłany, chyba że zareagujesz błyskawicznie i anulujesz pechową operację. Cofnięcie standardowego przelewu zewnętrznego jest możliwe, jednak tylko wtedy, gdy posiada on status płatności nieprzetworzonej w systemie Eliksir. W niektórych bankach możesz unieważnić przelew w bankowości elektronicznej, w innych - kontaktując się telefonicznie z infolinią.

zgłoszenie błędnego przeleu ing bank śląski

Co jednak, gdy cofnięcie omyłkowego przelewu będzie niemożliwe? W takim przypadku nie pozostaje Ci nic innego niż poczekać na zwrot pieniędzy. Najprawdopodobniej taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji Eliksir, a środki w ciągu paru dni powrócą na Twoje konto.

Warto w tym miejscu dodać, że stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”. Innymi słowy, jeśli ktoś zamknie konto osobiste, to przypisany do niego numer nie zostanie przekazany innemu klientowi. Nie ma więc szans, by Twoje środki trafiły do przypadkowego odbiorcy.

Przelew na niewłaściwe konto

Może też się zdarzyć, że pomylisz numery rachunków i prześlesz pieniądze na konto walutowe, choć w zamierzeniu miały zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd może Cię słono kosztować, ponieważ poniesiesz wówczas koszty przewalutowania oraz zapłacisz prowizję od takiej transakcji (co gorsza, bank pobierze te opłaty dwukrotnie, jeśli będziesz chciał wykonać przelew zwrotny). W efekcie z konta może Ci „zniknąć” całkiem pokaźna kwota, której prawdopodobnie już nie odzyskasz.

Powody są dwa - przelewy wewnątrz banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest więc niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Oznacza to, że nie da anulować takiego przelewu ani z poziomu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeśli podejmiesz taką próbę kilka minut później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank najprawdopodobniej odrzuci Twoją reklamację. Rolą banku jest wykonywanie dyspozycji klienta, jeśli więc podasz taki a nie inny numer rachunku, a następnie autoryzujesz przelew, bank uzna transakcję za całkowicie poprawną.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki przypadek i poprosić pracownika banku o pomoc w anulowaniu przelewu. Trzeba jednak mieć świadomość, że najprawdopodobniej otrzymasz taką informację:

Opisany przelew został wykonany zgodnie z dyspozycją nadawcy. W związku z tym nie widzimy podstaw do uznania reklamacji.

Przelew na niewłaściwe konto może również przytrafić się przedsiębiorcom. Z reguły jest to omyłkowe przekazanie kwoty wynikającej z faktury na rachunek innej firmy niż wystawca dokumentu. Jak wiemy, zgodnie z mechanizmem podzielonej płatności zapłata zostaje podzielona na kwotę netto i podatek VAT. Ten zaś trafia na osobne konto, z którego nie da się wypłacić środków, chyba że po uzyskaniu zgody fiskusa.

Wydawać by się więc mogło, że roztargniony nadawca przelewu nie ma żadnych szans na odzyskanie całej wysłanej kwoty. W tym jednak przypadku odbiorca błędnie przelanego VAT jest zobowiązany do zwrotu otrzymanej płatności (w przeciwnym razie odpowiada solidarnie za VAT z dostawcą towaru lub usługi, do którego miał trafić przelew).

Bywa również, że przedsiębiorca omyłkowo dokona przelewu podatkowego na rachunek bankowy niewłaściwego urzędu skarbowego. W takiej sytuacji ma dwie możliwości:

  • może złożyć wniosek do urzędu, do którego trafił błędny przelew, o przeksięgowanie wpłaty na rachunek właściwej skarbówki,
  • jeszcze raz zapłacić podatek (tym razem na poprawne konto) i jednocześnie złożyć wniosek do urzędu, na którego rzecz została dokonana nieprawidłowa wpłata, o zwrot środków.

Przelew do niewłaściwej osoby

Równie stresującą sytuacją jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na który wysłałeś przelew, istnieje, a w dodatku jest aktywny, niemożliwy jest więc automatyczny zwrot środków. Co więc możesz w takim przypadku zrobić?

Często zdarza się, że taki przelew można anulować. Jak już wspominaliśmy, zlecenia księgowane są zgodnie z harmonogramem sesji ELIXIR i część banków pozwala wycofać oczekujące transakcje z poziomu bankowości elektronicznej.

Jeśli nie masz możliwości samodzielnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto skontaktować się z najbliższym oddziałem banku. Jeżeli nie przekroczyłeś terminu sesji ELIXIR, taki przelew może zostać anulowany przez pracownika.

Kiedy jednak zbyt późno zorientujesz się, że wysłałeś przelew na rachunek niewłaściwego odbiorcy, pozostaje Ci kontakt z bankiem w celu uruchomienia odpowiednich procedur. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do udzielenia pomocy swoim klientom i podjęcia określonych działań w ich imieniu.

Przelew na niewłaściwy numer telefonu

Niestety, przelewu BLIK nie da się anulować, ponieważ ten system płatności nie przechowuje danych użytkowników i ich numerów kont – to zaś oznacza, że nie jest w stanie powiązać określonej transakcji z konkretną osobą. Ponadto BLIK nie udostępnia numeru telefonu, na jaki został wysłany błędny przelew. Jeśli więc nie pamiętasz kolejności cyfr tworzących numer, pozostaje Ci tylko jedno - złożenie pisemnej reklamacji do banku, będącego właścicielem aplikacji mobilnej, z której została zrealizowana niewłaściwa transakcja. Po otrzymaniu wniosku bank powinien wystąpić do banku odbiorcy z prośbą o zwrot pieniędzy z omyłkowego przelewu.

Błędny przelew na konto zajęte przez komornika

To chyba najbardziej stresująca sytuacja, która może Ci się przydarzyć. Nie tylko dlatego, że nie odzyskasz szybko swoich pieniędzy, lecz również dlatego, że najprawdopodobniej będziesz musiał stoczyć prawną batalię o zwrot środków zajętych przez komornika na poczet długów całkiem obcej osoby.

Zacznijmy od tego, że organ egzekucyjny zajmując wierzytelność z rachunku bankowego nie posiada wiedzy o pochodzeniu poszczególnych wpływów. Nie wie więc (i wiedzieć nie musi), czy kwota, która pojawiła się na koncie, została wpłacona przez dłużnika, członka jego rodziny czy przez przypadkową osobę. Także bank nie wnika w to, kto przelał dane środki i na mocy elektronicznego zawiadomienia o zajęciu wierzytelności blokuje konto osoby wskazanej we wniosku. Ponadto nie może sam na własną rękę zwolnić rachunku i to nawet wtedy, gdy poinformujesz go o błędnym przelewie. Może to zrobić jedynie komornik i to do niego musisz się zwrócić.

Reasumując, jeśli omyłkowo wykonany przelew trafił na konto zajęte przez kancelarię komorniczą, musisz jak najszybciej napisać wniosek o wyłączenie spod egzekucji środków będących Twoją własnością. Do wniosku musisz dołączyć reklamację złożoną w swoim banku, która uwiarygodni Twoje żądanie. Masz na 14 dni od dnia uzyskania wiadomości o czynności egzekucyjnej.

Czy złożenie wniosku będzie oznaczało koniec Twoich kłopotów? Niekoniecznie. Jak pokazuje praktyka, komornik może nie uwzględnić Twojej prośby. Nie masz również szans na odzyskanie pieniędzy, jeśli środki zdążyły już trafić do wierzyciela.

W takiej sytuacji pozostaje Ci jedynie postępowanie sądowe wobec odbiorcy przelewu, którego stan posiadania na rachunku bankowym powiększył się bezpodstawnie. Musisz być jednak przygotowany na to, iż nie będziesz w stanie wyegzekwować swoich pieniędzy, ponieważ odbiorca przelewu nie będzie mieć żadnego majątku, z którego mógłbyś zaspokoić swoje żądanie.

Gdzie reklamować błędne przelewy?

Odpowiedź jest oczywista i kilkukrotnie wspominaliśmy o niej wcześniej - jeżeli wykonałeś omyłkowy przelew, powinieneś jak najszybciej zgłosić ten fakt w swoim banku, a następnie postępować zgodnie z obowiązującą w nim procedurą. Z reguły proces odzyskania środków składa się z następujących etapów:

  1. W pierwszej kolejności musisz napisać oficjalną reklamację, w której poinformujesz bank o zaistniałej sytuacji i poprosisz o podjęcie odpowiednich kroków.
  2. Po otrzymaniu takiego pisma Twój bank ma 3 dni na skontaktowanie się z adresatem przelewu i wezwaniem go do zwrotu środków.
  3. Odbiorca ma obowiązek zwrotu pieniędzy w terminie 30 dni roboczych na specjalny rachunek techniczny w Twoim banku.
  4. Po ich otrzymaniu bank musi przesłać środki na Twoje konto w ciągu jednego dnia roboczego. Za wykonanie transakcji zwrotu środków bank nie pobiera opłat.

Co jednak, jeśli adresat błędnego przelewu zignoruje wezwanie i nie odda pieniędzy? W takim przypadku musisz wziąć sprawę w swoje ręce i samodzielnie wyegzekwować zwrot środków.

  1. Jeżeli odbiorca nie zwróci pieniędzy w tym terminie, złóż pisemny wniosek do swojego banku o udostępnienie jego danych osobowych.
  2. Po uzyskaniu tych informacji wyślij do odbiorcy nieprawidłowego przelewu pismo o następującej treści:
W związku z pomyłkowo wykonanym przelewem w kwocie ...... wykonanym w dniu ...... na Pana / Pani rachunek bankowy o numerze ...... w oparciu o art. 405 kodeksu cywilnego wzywam Pana / Panią do zwrotu powyższej kwoty w terminie do dnia ........ na mój rachunek o numerze .........W przypadku braku zwrotu kwoty ...... w wyżej wskazanym terminie sprawa zostanie przekazana na drogę postępowania sądowego, co spowoduje wzrost kosztów leżących po Pana /Pani stronie.

Gdyby i ten sposób okazał się nieskuteczny, nie pozostanie Ci nic innego niż złożyć pozew do sądu.

Czy i kiedy bank może odmówić pomocy w odzyskaniu środków?

W większości przypadków możesz liczyć na pomoc banku w odzyskaniu omyłkowo wysłanych środków, jednak od od tej reguły są wyjątki. Jednym z nich jest błędny przelew na konto zajęte przez komornika - jak już wiesz, w tej sytuacji bank ma związane ręce i nie może wezwać adresata przelewu do zwrotu środków, ponieważ są one zablokowane przez organ egzekucyjny. Także przedsiębiorcy, którzy puścili przelew na konto niewłaściwego urzędu skarbowego lub zapłacili fakturę na rachunek obcej firmy, nie będą mogli skorzystać z procedury reklamacyjnej umożliwiającej odzyskanie pieniędzy.

Otrzymałem błędny przelew - czy muszę zwrócić środki?

Warto mieć świadomość, że błędny przelew jest w świetle prawa nieuzasadnioną korzyścią majątkową. Zgodnie z artykułem 405 Kodeksu Cywilnego:

"Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości".

Reasumując, obowiązkiem odbiorcy błędnego przelewu jest zwrócenie omyłkowo przelanych pieniędzy. Najlepiej w takiej sytuacji wykonać przelew zwrotny lub spytać pracownika banku, co w takiej sytuacji należy zrobić. Być może bank poprosi Cię o przelanie środków na specjalny rachunek techniczny, otworzony wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia tego konkretnego zwrotu, a następnie sam prześle pieniądze na konto ich prawowitego właściciela.

Pamiętaj, że jeśli nie zwrócisz dobrowolnie pieniędzy, bank zostanie zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej i będzie mógł przekazać Twoje personalia osobie zlecającej przelew. Ta wówczas będzie mogła złożyć pozew o bezpodstawne wzbogacenie się i dochodzić zwrotu pieniędzy na drodze sądowej.

Jak nie popełniać błędów

Pomyłki zdarzają się każdemu, możesz jednak zminimalizować to ryzyko, stosując się do kilku prostych zasad.

Sprawdzaj dane dwa razy

Zanim zatwierdzisz przelew, sprawdź, czy wpisałeś poprawny numer konta, imię i nazwisko odbiorcy, kwotę oraz tytuł przelewu. Jeśli masz zwyczaj kopiowania numeru rachunku, upewnij się, czy nie doszło do podmiany cyfr numeru przez złośliwe oprogramowanie, które mogłeś niechcący zainstalować na swoim komputerze.

Zdefiniuj popularnych odbiorców

Dowiedz się, czy system transakcyjny Twojego banku pozwala na zapisanie odbiorców, do których regularnie wykonujesz przelewy - dzięki temu nie musisz każdorazowo uzupełniać wszystkich danych. W książce odbiorców znajdziesz zapisane szablony płatności. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedniego odbiorcę z książki, a system automatycznie uzupełni w formularzu przelewu poprawny numer jego rachunku.

Korzystaj z polecenia zapłaty oraz zleceń stałych

W przypadku regularnych płatności, takich jak opłaty za media czy raty kredytu, korzystaj z automatycznych przelewów w formie zlecenia stałego lub polecenia zapłaty. Największym plusem obu opcji jest gwarancja, że przelew zostanie zrealizowany na czas i w pełni poprawnie.

Oceń artykuł
5
(1 ocena)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(44)
Sortuj odNajnowszych
  • Najnowszych
  • Najstarszych
Dodaj swój komentarz...
T
Tomas
Gość

Zrobiłem błędny przelew na konto zagraniczne w USA zamiast na 18 cyfr to na 17. Zgłosiłem problem w moim banku. Bank skontaktował się z bankiem w USA i uzyskał odpowiedź że nie może zwrócić środków bo 2 dni po przelewie powyższe błędne konto zostało zamknięte. Jest jakaś możliwość odzyskania kwoty przelewu?

Odpowiedz

B
Błażej
Gość
@Tomas

Jak dla mnie ciężka sprawa. Pewnie obowiązuje taka sama procedura, jak w tym tekście - oficjalna reklamacja do banku, jak nic nie da, to wniosek o ustalenie personaliów właściciela zamkniętego rachunku i dochodzenie od niego kasy na drodze sądowej.

Odpowiedz

E
Elżbieta
Gość

Ja bym jednak prosiła, aby autorka tekstu zapoznała się z definicją słowa "reklamacja". Reklamacją są zastrzeżenia klienta dotyczące usług świadczonych w tym wypadku przez bank. Jeśli klient sam podał błędne dane, konto itp. to to jest jego pomyłka, a nie złe wykonanie usługi przez bank.

Nauczmy się używać słów zgodnie z ich przeznaczeniem.

Odpowiedz

B
Bieszczadnik
Gość
@Elżbieta

Niby masz rację, ale w procedurach bankowych chyba nie ma czegoś takiego jak "zgłoszenie pomyłki"; wszelkie zastrzeżenia do tego co sie działo na rachunku zgłasza sie w trybie reklamacyjnym.

Odpowiedz

I
Iza
Gość

Miałam taką sytuację, że mimo iż zamknęłam kilka miesięcy wcześniej konto to bank przyjął przelew, a później zwrócił mi te pieniądze gotówką w kasie.

Odpowiedz

K
Kasia
Gość

Witam, czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy w sytuacji gdzie zalogowałam się na stronę wykupiłam dietę i zaznaczyłam zgodę na pobieranie co miesięcznych opłat ale nie wchodzę na daną stronę od kilku miesięcy i nie mogę usunąć konta bo nie pamiętam loginów a pieniądze są mi ciągle zabierane z konta. Jeśli jest szansa to w jaki sposób mam się ubiegać o zwrot gotówki (przynajmniej z ostatniej opłaty) ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Kasia

Jeśli chcesz zrezygnować z usługi, najlepiej skontaktować się z obsługą sklepu, z którego korzystałaś i anulować subskrypcję. Wątpliwe, aby sklep zwrócił Ci już wcześniej pobrane środki, jeśli wyraziłaś na to zgodę.

Odpowiedz

I
Ilona
Gość

Witam, bardzo prosze o pomoc. Zleciłam Przelew wygranej w TOTALIZATORZE SPORTOWYM na nr konta istniejacej firmy i został juz zaksiegowany.


Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Ilona

Przykro nam, ale nie możemy Ci pomóc. Musisz skontaktować się ze swoim bankiem i złożyć reklamację.

Odpowiedz

O
Oskar
Gość

Co jeżeli kupiłem od osoby prywatnej buty, przelałem pieniądze na konto , ale ona perfidnie mówi, że nie wyślę ani butów, ani nie odda pieniędzy, chciałbym odzyskać pieniądze, to było 240 złoty, ale nie wiem czy iść na policję czy do banku ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Oskar

Najlepiej zgłosić sprawę na policję jako wyłudzenie. Jeśli masz dowody, historię rozmów i przelewu, to już podstawa zgłoszenia.

Odpowiedz

P
Przemo
Gość

Zrobiłem przelew na nie właściwy nr telefonu, pech chciał że akurat ten nr telefonu miał przypisane konto w banku, po zadzwonieniu osoba blokuje nie odbiera telefonu, złożyłem reklamacje w banku po dłuższym czasie ponieważ osoba która otrzymała pieniądze ich nie zwrócił mam jej dane i co teraz? Mam imię i nazwisko oraz adres.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Przemo

Na początek sugerowałbym skorzystanie z procedury opisanej w 7. punkcie tego tekstu: https://www.najlepszekonto.pl/jak-cofnac-przelew-bankowy

Jeśli to nie pomoże, a masz już dane odbiorcy pozostanie Ci droga sądowa, sprawa o bezprawne przywłaszczenie środków. Przed udaniem się do prawnika z prośbą o pomoc, możesz wysłać sms-a do odbiorcy przelewu z informacją, że wobec jego niechęci do kontaktu i braku reakcji na wezwanie banku do zwrotu środków, podejmujesz kroki prawne. Może to skłoni go do refleksji i oddania pieniędzy.

Odpowiedz

X
Xawery
Gość

Mam problem z platformą XTB . Założyłem rachunek maklerski, pieniądze przelałem z konta osobistego mojej matki. XTB zablokowało mi pieniądze. Nie chcą ich z powrotem, zwròcić, wypłacić na konto, co w takiej sytuacji mogę zrobić? Na początku, chcieli potwierdzenie że to naprawdę przelew poszedł z konta rodzica, złożyłem do banku prośbę, żeby zostać współwłaścicielem. Bank oczywiście wystawił dokument pełnomocnictwa. Wysłałem dokument do nich, a oni dalej blokują konto i nie chcą zwrócić pieniędzy.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Xawery

Nie mamy pełnego wglądu do sprawy, więc trudno tutaj cokolwiek doradzić. Na pewno polecam skontaktować się bezpośrednio z opiekunem swojego rachunku w XTB. Można także przesłać zapytanie w tej sprawie na [email protected], wówczas skontaktuje się z Tobą opiekun.

Odpowiedz

D
Dawid
Gość

Witam

Taka sytuacja: Jakiś facet cofając na parkingu otarł mi zderzak. Nie wzywaliśmy policji, dogadaliśmy się na 150zł. Facet twierdził, że nie ma gotówki, więc wysłałem mu mesengerem mój nr konta, na które zrobił przelew. Po 2 dniach dostałem informację od banku, że otrzymałem błędny przelew i mam zwrócić pieniądze do 7 dni. Co w takiej sytuacji zrobić? Zdarzenie było na monitorowanym parkingu pod marketem, mam również zdjęcia uszkodzeń obu samochodów.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Dawid

Czy kontaktowałeś się z drugą stroną kolizji i próbowałeś wyjaśnić sprawę?

Odpowiedz

D
Dawid
Gość
@Aldona Derdziak

Mam tylko kontakt na messenger. Zapytałem o co chodzi, ale ten człowiek nie odpisuje.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Dawid

Sprawa wygląda podejrzanie. Jeśli nie minęło wiele czasu, możesz zgłosić kolizję na policji i zażądać zabezpieczenia monitoringu, a środki z przelewu jednak zwrócić. Wcześniej poinformuj o swoich zamiarach drugą stronę, może to zmotywuje ją do kontaktu.

Odpowiedz

E
Eric
Gość
@Dawid

A sprawdzałeś, czy profil tego gościa na Fb ciągle istnieje? Różne cwaniaki korzystają z fejkowych profili, więc jeśli to on naciskał na wysłanie mu nr konta przez Messenger, to masz odpowiedź, dlaczego. Jeśli profilu już nie ma, to nie ma co do niego więcej pisać, tylko od razu iść na policję, jak pisze Aldona.

Odpowiedz

I
Irena
Gość

Ale wspólnota na którą przelewalam środki już nie istnieje


Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Irena

Sytuację należy zgłosić tam, gdzie ma Pani zadłużenie. Być może uda się odzyskać środki i przekazać je na pokrycie zadłużenia.

Odpowiedz

I
Irena
Gość

Od 01 04 2022 r zmieniło się konto na które przelewalam czynsz a ja mimo to dalej przelewalam na to konto teraz okazało się że mam zadłużenie we wspólnocie za rok.Jak odzyskać pieniądze z tamtego konta?


Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Irena

Najlepiej zwrócić się do wspólnoty z prośbą o przeksięgowanie środków. Konto, na które przelewane były środki, musiało być aktywne, inaczej przelew wróciłby do nadawcy - z tego wnioskuję, że przeniesienie dotychczasowych wpłat może być możliwe.

Odpowiedz

M
Maja
Gość

Klient dał mi w darowiźnie 70 tys po czym po tyg próbował zgłosić do banku ze złe wykonał przelew ze na zły numer konta mam smsy nagrania i świadków ze taka darowiznę mi dał co mam w tym przypadku zrobić ju zgłosiłam tez do urzędu skarbowego darowiznę

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Maja

Najważniejszą kwestią jest to, czy posiada Pani umowę darowizny. Jeśli tak, druga strona nie może w tak wątpliwy sposób domagać się jej zwrotu. Umowę, a dokładnie darowiznę, można wtedy odwołać sądownie.

Odpowiedz

O
Oli
Gość

Dzień Dobry, niedawno temu wpłaciłem na Konto handlowe ( World stocks trader union ) (wstunion.com) gdzie się handluje na giełdzie. Dużo pieniędzy wpłaciłem tam i zarobiłem drugie tyle i wtedy chcieli od razu wypłacić na moje Konto bankowe i ja się wtedy zgodziłem. Ale potem dostałem telefon od nich że muszę najpierw opodatkować tą całą kwotę i dopiero wtedy zrobią przelew do mojego banku, a ja wtedy powiedziałem ; jak to? Przecież dopiero jak dojdą te Pieniądze do mnie to dopiero wtedy będę miał z czego zapłacić ten " Podatek" . Ale nikt z tych Pracowników z którymi handlowałem (telefonowałem z analitykami mi tego nie wytłumaczył. Ale też do końca niewiem czy to prawda, że dopiero jak zapłacę Prowizję to wtedy oni wyślą pieniądze na moje konto. Ale ja niemam tyle pieniędzy żeby to zapłacić. I ja wtedy zażądałem zwrotu moich wpłaconych pieniędzy które wpłaciłem na ich Platformę.

Ja również pisałem do Firmy e-maile że żądam ich zwrotu i nawet się nie odezwali. 

Czy ktoś wie więcej na ten temat

Jak dostanę swoje pieniądze z powrotem?

I co mogę/muszę zrobić?

Proszę o Pomoc !!

Dziękuję z góry za Informację.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Oli

Nie znamy tej firmy, ale niestety nie wygląda ona na wiarygodną (nie widzę jej na liście regulowanych brokerów). W tej sytuacji najlepiej do skutku próbować się z nią skontaktować, zarówno telefonicznie, jak i mailowo. Jeśli to nie pomoże, pozostaje zgłosić się na policję i tam dokładnie opisać swój problem. Policjanci przyjmą zgłoszenie i wyjaśnią, jakie kroki można podjąć w tym przypadku.

Odpowiedz

M
Magda
Gość

Dzień dobry. Mój kłopot polega na tym, że nie zlikwidowałam w porę zlecenia płatności i w efekcie nadpłaciłam za miesiąc wynajmu, za czas, kiedy już nie mieszkałam u danego gospodarza. Oczywiście gospodarz nie chce tych pieniędzy zwrócić. Czy w tej sytuacji mogę jakoś interweniować?

Odpowiedz

R
Radek K.
Gość
@Magda

Zacznij od postraszenia gospodarza, że zgłosisz sprawę na policję, że popełnił przestępstwo, bezpodstawnie się wzbogacił, co jest karalne. Jak nie pomoże, to skorzystaj z procedury opisanej pod koniec tekstu.

Odpowiedz

M
Magdalena
Gość

Witam . Czy ktos moze mnie pokierowac co moge zrobic w mojej sytuacji, od 24 dni staram sie odzyskac pieniadze z internetowego banku jakim jest Revolut ... Pieniadze przeslane zostaly przez osobe ktora jest ich klientem po sytuacji gdzie w aplikacji jego konta ukazala sie informacja ze jestem rowniez ich klientem , ja natomiast otrzymalam SMS -a z informacja przelewu od .... w kwocie .... z dopiskiem jesli chcesz wykorzystac te pieniadze kliknij w Link, kliknelam zaakceptowalam I to byl najwiekszy blad .... Automatycznie zostalam przekierowana do procedury potwierdzajacej wszystkie Dane personalne z zalaczeniem potwierdzajacych dokumntow na moje dane podane w momencie rejestracji .... Weryfikacja miala potrwac do 2 dni po 2 dniach dowiedzialam sie ze przeslane dokumenty sa w porzadku ale potrzebuja jeszcze jeden dzien na dodatkowe sprawdzenie konta. W dniu 3 dowiedzialam sie ze moje konto zostanie przez nich zamkniete i od tej chwili ( mam na mysli tamten dzien) kazdy wplyw zostanie odeslany do adresata ... Kiedy zapytalam co z pieniedzmy ktore of 3 dni widnieja na koncie uzyskalam informacje ze musze podac pelna wersje detali konta bankowego na ktore odesla pieniedze i na potwierdzenie oczekuja bank statement gdzie widac pelne detale ktore im udostepnialam... Udostepnialam pelna dokumentacje jaka byla ode mnie oczekiwana .... Po niespelna kilku dniach skontaktowalam sie ponownie z Revolut poniewaz nie wplynelo nic na podane dane do przelewu .... Poinformowano mnie ze ta sprawa zajmuje sie odrebny team i jak tylko sprawa zostanie zaktualizowana i przelew dokonany zostane poinformowana ... Aktualizacje trwaja 3 tygodnie od kiedy moja sprawa stoi w miejscu , nie mam prawa wyplacic tych pieniedzy z bankomu przy uzyciu karty bankomatowej ktora wyslali do mnie po informacji ze konto zostanie zamkniete z ich wniosku , nie mam prawa odeslac pieniedzy do osoby od ktorej przelew zostal wyslany ( ich klient ) nie mam prawa sama dokonac przelewu na moje konto gdzie Dane tego konta sa zapisane w ich systemie I aplikacji ... Zostalam calkowicie i w 100% pozbawiona jakiego kolwiek ruchu by odzyskac przelew ktory zostal przeze mnie zaakcptowany 06.07.2022 na rzecz ich banku w momencie klikniecia linku wyslanego w SMS-em oraz rozpoczecia calej procedury weryfikacyjnej .... czytajac w odpowiedzi na swoje zapytania co kilka dni ta sama odpowiedz - Twoje Dane nie zostaly zaktualizowane przez Tema zajmujacy sie wykonywaniem transakcji w sytuacjach takich jak moja .... Powoli trace nadzieje ze w ogole odzyskam te pieniadze , dlatego bardzo prosze o jakies informacje czy jest szansa ze odzyskam ta transakcje ?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Magdalena

To rzeczywiście nieciekawa sytuacja... Trudno mi będzie pomóc, bo każdy podobny przypadek musi zostać wyjaśniony między klientem a bankiem. Dobrze, że regularnie domagasz się wyjaśnień, ale może warto wejść na oficjalną drogę reklamacyjną? Tu masz instrukcję, jak to zrobić: https://www.revolut.com/pl-PL/help/more/legal-topics/how-do-i-complain

Mam też pytania. Nie wiem, czy ten informacje pozwolą mi coś podpowiedzieć, ale pomogą w zrozumieniu sytuacji.

"W dniu 3 dowiedziałam się, że moje konto zostanie przez nich zamknięte" – czy Revolut podał powód zamknięcia konta? Czy znasz osobiście osobę adresata przelewu? Tak radykalne kroki (blokada konta) mogą świadczyć np. o tym, że Revolut ma jakieś podejrzenia w kwestii tej transakcji. Od pewnego czasu mobilne banki są na tym punkcie wyczulone (nieraz aż nadto).

Rozumiem, że wspomniana przez Ciebie weryfikacja dotyczyła ogólnie Twojego konta w Revolut, a nie tej konkretnej transakcji?

Mam nadzieję, że sprawę uda się prędzej czy później wyjaśnić ?

Odpowiedz

J
Jakub Guz
Gość

Zrobiłem szybki przelew do niewłaściwego numeru i co mam zrobić żeby cofnąć szybki przelew?


Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Jakub Guz

Jeśli był to przelew natychmiastowy, np. Express Elixir, to jego cofnięcie nie jest możliwe.

Odpowiedz

P
Paulina Nizinska
Gość

witam wszystkich zamówiłam dla dziecka trampoline i 14 05 wysłalam pieniadze na numer konta i mialam numer zamowienia wpisać i już drugi tydzień jak wysłałam i czekam i nic i nie wiem co mam zrobic.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Paulina Nizinska

Nie do końca rozumiem. Czy przyczyną opóźnienia może być wpisanie błędnego numeru konta? A może brak podania w tytule przelewu numeru zamówienia?

Warto zacząć od kontaktu ze sprzedawcą.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Witam. w 2016 r przelałam pieniądze do firmy ubezpieczeniowej zamiast do szwagierki. Czy mam szansę ubiegać się o zwrot tych pieniędzy? Jeśli tak to jak mogę to zrobić? Pozdrawiam!

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marta

Najlepiej skontaktować się z bankiem, z którego wykonywałaś przelew. Problemem może być jednak, że upłynęło już dużo czasu od tej pomyłki i bank może mieć do do tego zastrzeżenia.

Odpowiedz

P
Pechowiec
Gość

Ehhhh... wysłałem błędny przelew na rachunek faceta, którym miał akurat zajęcie komornicze. I komornik mu te pieniążki automatycznie zajął, tak więc gościu nawet gdyby chciał, to nie może ich odesłać. I co ja mam takiej sytuacji zrobić?

Odpowiedz

M
Monia
Gość
@Pechowiec

No to faktycznie grubo... A to było konto osobiste czy firmowe?

Odpowiedz

P
Pechowiec
Gość
@Monia

Firmowe, niestety

Odpowiedz

R
Robin Hood
Gość
@Pechowiec

No to Ci zostaje tylko dobry prawnik. Sam tej kasy pewnie nie odzyskasz :-(

Odpowiedz

P
Pol
Gość
@Robin Hood

Mój przypadek był bardzo dziwny i nigdy nie wyjaśniony straciłem nie z mojej winy około 300 zł. Wysyłałem funty z banku Barclays w Anglii na moje konto walutowe w Polsce. Jak się okazało trafiły one do banku korespondencyjnego BreBank w Warszawie i tam nie wiem dlaczego zostało przewalutowane na złotówki i złotówki przesłano do mojego banku z kontem walutowym, a że to były złotówki bank przewalutował je na funty i już w tym momencie straciłem około 50 funtów. Po przewalutowaniu na złotówki okazało się że mogłem sam kupić bilet na samolot po cenach promocyjny i zawieść samemu te pieniądze. Od tego czasu po zgłoszeniu reklamacji w niczym mi Polskie banki nie pomogły ja to określam jako typowe złodziejstwo moich pieniędzy w perfidny sposób.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Pol

Przykro nam, że spotkała Cię tak niemiła sytuacja. To kuriozalne, że bank pośredniczący przeliczył na złotówki przelew walutowy... Czy reklamacja przyniosła skutek?

Odpowiedz