Wróć

Zabezpiecz swoje pieniądze na czas wakacji

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

148 publikacji 4521 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


Zabezpiecz swoje pieniądze na czas wakacji
Spis treści

Urlopowe pułapki

Wyjeżdżając na zasłużone wakacje, często myślimy przede wszystkim o zaplanowaniu rozrywek i przyjemności. Zdarza nam się nie przywiązywać wagi do tego, gdzie zostawiamy torebkę, portfel z dokumentami czy telefon. W czasie urlopu często nawiązujemy nowe znajomości, nie zastanawiając się, czy poznane osoby są godne zaufania. A przecież może być różnie… W pewnym momencie okazuje się, że nie mamy przy sobie potrzebnych rzeczy, karty płatniczej, a nawet cennych elektronicznych gadżetów. Podczas urlopów za granicą nie zwracamy uwagi na bezpieczne płatności kartą za zakupy czy wypłaty z bankomatów, nie chronimy kodów PIN, a potem niestety tracimy nasze pieniądze, nerwy i radość z wypoczynku. W większości przypadków można uniknąć takich sytuacji, wymaga to jednak rozważnego działania.

Jak chronić pieniądze na wakacjach?

Zanim udamy się na długo oczekiwany wypoczynek, warto pomyśleć, czy nasza gotówka i karty płatnicze będą odpowiednio chronione oraz co zrobić w awaryjnych sytuacjach. Oto kilka przydatnych porad:

  • Po pierwsze i najważniejsze – chroń swój PIN do karty płatniczej: nie noś go przy sobie i nikomu nie pokazuj. Legendy głoszą, że niektóre osoby mają kartki z zapisanym PIN-em w portfelu lub na karcie debetowej! Pod żadnym pozorem tak nie rób, PIN to jedyny sposób zabezpieczenia karty przed kradzieżą gotówki z konta, dlatego należy go bezwzględnie chronić, a najlepiej – po prostu go zapamiętać. Dotyczy to także samych płatności plastikiem – dobrze jest zasłonić ręką terminal podczas wpisywania PIN-u, aby nikt postronny go nie poznał.
  • Po drugie – sprawdź opłaty za używanie karty za granicą. Kiedy wyjeżdżamy do innego kraju i płacimy kartą, po sprawdzeniu wyciągu z konta możemy być niemile zaskoczeni, że bank obciążył nas wyższą kwotą, niż zapłaciliśmy. Wiąże się to z kursem walutowym, a coraz częściej także opłatą za przewalutowanie transakcji (sięgającą nawet 3%), dlatego warto sprawdzić te parametry przed wyjazdem.
  • Po trzecie – sprawdź zakres odpowiedzialności banku w razie kradzieży lub zagubienia karty. Ustawowo, w przypadku zgubienia lub kradzieży karty, bank ponosi odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje od kwoty 150 EUR. Poniżej tej kwoty odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje spoczywa na kliencie. Warto dodać, że bank ponosi odpowiedzialność jedynie wówczas, gdy niezwłocznie po zaginięciu karty zgłosimy ten fakt do banku. Dobrze jest ustalić, jak wygląda ta procedura w przypadku karty z której korzystamy, a także dodatkowo ją ubezpieczyć (koszt 1-3 zł miesięcznie).
  • Po czwarte – rozważ założenie konta walutowego. Jeśli wyjeżdżasz za granicę i zamierzasz płacić przede wszystkim kartą debetową, korzystnym rozwiązaniem może się okazać założenie konta walutowego wraz z kartą walutową. Takie połączenie oferuje obecnie kilka banków, a miesięczna opłata za kartę debetową w zależności od oferty wynosi od 1,50 zł do 6 zł. Pamiętaj, że to rozwiązanie ma sens tylko wówczas, jeśli będziesz płacił w tej samej walucie, w której prowadzony jest rachunek (i karta do niego) – tylko wtedy unikniesz prowizji za przewalutowanie transakcji.
  • Po piąte – sprawdź swoje lokaty bankowe. Przy dłuższym urlopie może się zdarzyć, że w jego trakcie przypadnie zakończenie umowy lokaty. Warto wcześniej ustalić, czy depozyt terminowy odnowi się automatycznie, a jeśli tak, na jakich warunkach – jeśli nowe warunki nie będą nam odpowiadać, dobrze jest zmienić lokatę na nieodnawialną i ustawić zlecenie stałe na swoje konto oszczędnościowe.

Zastrzeganie kart płatniczych

Zanim wyjedziemy na wymarzone wakacje, dobrze jest zanotować numery na infolinie banków, w których posiadamy karty płatnicze. W razie utraty karty lub podejrzenia, że ktoś poznał nasz PIN, można zadzwonić do banku (nawet z zagranicy) i zastrzec kartę. Godna uwagi jest inicjatywa Związku Banków Polskich i NBP, która ułatwia zastrzeganie kart płatniczych. Na stronie zastrzegam.pl można szybko sprawdzić, pod jakim numerem można zablokować kartę w swoim banku. Ponadto w ramach przedsięwzięcia uruchomiono specjalną infolinię (nr +48 828 828 828), dzięki której automatycznie połączymy się z naszym bankiem, jeśli jednak nie znamy numeru telefonu jego infolinii. Obecnie do akcji przystąpiło 20 banków (m.in. Pekao, BZ WBK, Deutsche Bank, ING, Meritum Bank, Bank BPH), można jednak mieć nadzieję, że z czasem do systemu dołączą kolejne instytucje finansowe.

Przemyśl te kwestie i wypoczywaj spokojnie

Każdy z nas z niecierpliwością oczekuje letniego wypoczynku i w tym czasie nie chce martwić się o bezpieczeństwo swoich finansów. Aby móc ze spokojem cieszyć się urlopem, warto przemyśleć, jak będziemy korzystać z pieniędzy podczas wakacji oraz zadbać o ochronę środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Dobrze jest wtedy sprawdzić telefony do banku, opłaty związane z płatnościami za granicą czy też zakresy odpowiedzialności banku w razie utraty karty, aby w razie potrzeby szybko i sprawnie zabezpieczyć swoje środki przed kradzieżą. Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek i opanowanie, wtedy urlop stanie się przyjemnością, a nasze pieniądze będą spać spokojnie.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy