Chcesz wpłacić pieniądze na konto? Idź do sklepu, zamiast szukać wpłatomatu

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

95 publikacji 3275 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


8 komentarzy
Chcesz wpłacić pieniądze na konto? Idź do sklepu, zamiast szukać wpłatomatu
Spis treści

Co prawda liczba urządzeń umożliwiających wpłatę gotówki na konto cały czas rośnie, ale i tak dokonanie takiej operacji było dotąd mniej dostępne niż wypłata pieniędzy. Teraz gotówkę można przekazać na rachunek bankowy w sklepach Żabka i Freshmarket. Ważne, by placówka miała odpowiedni terminal, a klient posługiwał się kartą płatniczą z logo Mastercarda.

Usługa „Wpłata na kartę” dotyczy jedynie rachunków bankowych prowadzonych w Polsce i tylko dla osób fizycznych. Oznacza to, że nie ma możliwości wpłacenia w jej ramach pieniędzy na rachunek firmowy.

Zrób zakupy, wpłać pieniądze

Podstawowym warunkiem skorzystania z nowej usługi jest dokonanie w sklepie Żabka lub Freshmarket zakupów na dowolną kwotę. W ich trakcie należy poinformować sprzedawcę o chęci wpłaty pieniędzy. Będzie to możliwe, o ile placówka posiada terminal płatniczy z firmy First Data, a Ty kartę Mastercard wydaną przez bank, który przystąpił do porozumienia związanego z usługą „Wpłata na kartę” (ich listę znajdziesz poniżej).

Pierwsza wpłata daną kartą jest nieco kłopotliwa. Musisz potwierdzić swoje dane, podając numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego oraz termin jego ważności. Po dopełnieniu formalności należy zbliżyć lub wprowadzić kartę do czytnika i potwierdzić dyspozycję kodem PIN. To wszystko. Pozostaje oczekiwanie na pojawienie się pieniędzy na koncie. Na wszelki wypadek warto zachować potwierdzenie wpłaty otrzymywane po dokonaniu operacji - zawiera ono informacje o miejscu, kwocie, dacie i godzinie transakcji, a także jej numer.

– Przekazywanie tych wszystkich danych osobowych w sklepie, gdy wokół są klienci, jest mało komfortowe, wiele zależy od zachowania sprzedawcy, od tego czy wprowadzi je po cichu z dowodu osobistego, czy też będzie powtarzał je na głos – mówi Michał, członek naszej redakcji, który testował tę usługę.

Dostępność usługi

Na daną kartę - jak wspomnieliśmy, musi to być „plastik” z logo Mastercarda - w jednym dniu można wpłacić kwotę od 1 gr do 500 zł.

Aktualnie usługa jest dostępna dla klientów następujących instytucji finansowych:

  • Alior Bank
  • Bank BPS
  • BOŚ Bank
  • Bank Pekao SA (tylko karty kredytowe)
  • BNP Paribas
  • Bank Pocztowy
  • Credit Agricole
  • Getin Noble Bank
  • ING Bank Śląski
  • mBank
  • Plus Bank
  • Santander Bank Polska
  • SGB Bank

W regulaminie usługi „Wpłata na kartę” jest zapis wskazujący, że terminal komunikuje się z bankiem online i instytucja finansowa weryfikuje, czy może uznać wpłacaną kwotą rachunek powiązany z kartą. W razie odmowy, na terminalu pojawi się stosowny komunikat, a posiadacz karty powinien wyjaśnić z bankiem przyczyny takiej sytuacji.

Żabka nie pobiera prowizji za realizację usługi. Ewentualne opłaty za dokonanie wpłaty wynikają z tabeli opłat i prowizji banku, którego kartę posiadasz.

Wymóg wylegitymowania się dowodem osobistym przy pierwszej wpłacie wynika z polskich i europejskich przepisów dotyczących przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Obsługa sklepu ma prawo odmówić przyjęcia wpłaty, gdy gotówka posiadana przez klienta budzi wątpliwości co do jej autentyczności.

Blisko i po drodze

Sklepy Żabka i Freshmarket dawno już przestały pełnić rolę zwykłej placówki handlowej. Od dawna można w nich wypłacić pieniądze, od pewnego czasu są „placówkami pocztowymi” wydającymi i przyjmującymi przesyłki, można w nich także kupić kody doładowujące gry, karty miejskie czy liczniki prądu, a teraz posiadają też funkcję wpłatomatu.

Masz pomysł na kolejne usługi bankowe, które mogłyby być dostępne w sklepie? Jak oceniasz sam pomysł wpłacania pieniędzy w placówce handlowej? Napisz komentarz, ciekawi jesteśmy Twojej opinii.

Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos