Wróć

Jak wpłacić pieniądze na konto? - przegląd możliwości

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com

8 komentarzy
Jak wpłacić pieniądze na konto? - przegląd możliwości
Spis treści
Pokaż więcej

Każdy z nas pewnie choć raz otrzymał od kogoś większą kwotę gotówki - w prezencie, jako wynagrodzenie bądź z innego tytułu. W takiej sytuacji pojawia się problem, co zrobić z takimi banknotami i monetami. Przelew nie wchodzi wtedy w grę, a przechowywanie ich w domu może być ryzykowne, zatem pierwszą myślą zwykle jest wpłacenie pieniędzy na konto bankowe (o ile nie chcemy założyć lokaty terminowej na dłuższy czas).

Wbrew pozorom wizyta w oddziale banku to niejedyny sposób na zasilenie naszego rachunku fizyczną walutą. Sprawdźmy, jak możemy wpłacić gotówkę na nasze konto bankowe i jakie koszty przy tym poniesiemy.

W tekście prezentujemy możliwości wpłaty gotówki na rachunek bankowy dokonywane przez właściciela takiego konta (tzw. wpłaty własne). W przypadku wpłat na konto w innym banku opłaty mogą być różne od podanych w artykule.

Wpłata na rachunek bankowy w oddziale - sposób pewny, ale czasochłonny

Kiedy myślimy o wpłacie pieniędzy na rachunek bankowy, naszym pierwszym skojarzeniem jest oddział banku. Skorzystanie z placówki bankowej wciąż jest najpopularniejszą formą wpłaty gotówki i na szczęście, poza nielicznymi wyjątkami, taka usługa jest bezpłatna. Pamiętajmy przy tym jednak, że dotyczy to tzw. wpłat własnych, czyli dokonywanych przez jego posiadacza. Jeśli chcesz wpłacić pieniądze komuś bliskiemu na konto, może się to wiązać z innymi opłatami.

Największą wadą tej metody jest jej czasochłonność. Kto choć raz wpłacał pieniądze w kasie banku, ten wie, że wymaga to przeliczenia gotówki przez pracownika oraz wystawienia pokwitowania. Jeśli dodamy do tego standardowe kolejki do obsługi, to możemy poczuć się zniechęceni, zanim w ogóle podejdziemy do odpowiedniego stanowiska.

Mówiąc o wpłatach w placówkach banku, trzeba pamiętać o tym, że każdy oddział jest czynny tylko w określonych godzinach, zatem zwykle nie zostaniemy obsłużeni wieczorem czy wczesnym rankiem.

W poniższej tabeli przedstawiamy opłaty za wpłaty gotówki w bankach działających w Polsce.

Opłaty za wpłatę gotówki na konto bankowe

Bank

Konto

Opłata

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

Konto Internetowe

0 zł

8 zł

Bank Millennium

Konto Millennium 360°

11 zł

Bank Pekao

Konto Przekorzystne

8 zł w oddziale (opłata nie jest pobierana od posiadaczy Konta Świat Premium)

0,5% min. 3 zł w placówce partnerskiej (0 zł, jeśli klient jest identyfikowany poprzez kartę debetową z PIN-em)

Bank Pocztowy

Konto w Porządku Start

Konto w Porządku

0 zł

BNP Paribas

Konto Otwarte na Ciebie

12 zł (opłata nie jest pobierana, gdy w placówce nie ma wpłatomatu)

BOŚ Bank

EKOkonto bez Kosztów

0 zł

Citi Handlowy

CitiKonto

Citigold

30 zł

0 zł

Credit Agricole

Konto dla Ciebie

0 zł

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

Konto Mobi

10 zł

Inteligo

Konto Inteligo

0 zł

mBank


eKonto osobiste
 

eKonto możliwości i mKonto intensive

10 zł (opłata nie jest pobierana, gdy w placówce nie ma wpłatomatu lub jest on uszkodzony)

0 zł

Nest Bank

Nest Konto

10 zł

PKO BP

Konto za Zero

Konto dla Młodych

10 zł

0 zł

Plus Bank

Konto Plus

0 zł

Santander Bank Polska

Konto Jakie Chcę

0 zł

Toyota Bank

Moto Konto

1% min. 10 zł

VeloBank VeloKonto 0 zł za pierwszą wpłatę w miesiącu, 10 zł za kolejne
Volkswagen Bank Konto e-direct

10 zł - Pakiet Standard

0 zł - Pakiet Złoty

Stan na kwiecień 2023 r.

Wpłatomaty - tanio i szybko, ale czasem mogą być problemy

Coraz większą popularność w Polsce zyskują wpłatomaty i bankomaty z funkcją wpłatomatu. Takie urządzenia można spotkać nie tylko na ulicach i w centrach handlowych, ale też niemal w każdym większym oddziale banku. Ich ogromną zaletą jest oszczędność czasu – zamiast stać w kolejce do okienka, możemy dokonać wpłaty na konto w banku w maszynie parę metrów dalej. Urządzenia te działają całą dobę, możemy więc wpłacić pieniądze również po godzinach pracy oddziału. Zazwyczaj wpłaty we wpłatomatach należących do danego banku są darmowe, a środki zwykle księgowane są zaraz po dokonaniu wpłaty (przy wpłatomatach banku) lub następnego dnia (wpłatomaty obce).

Wpłatomaty nie są jednak wolne od wad. Przede wszystkim wymagają one posiadania karty płatniczej (choć obecnie to standard, wielu klientów nie chce posiadać karty) oraz - przy niezależnych operatorach - konta w systemie. Samo dokonywanie wpłat również musi być bardzo uważne, ponieważ banknoty nie mogą być naderwane, złożone lub pogniecione, a pomiędzy nimi nie mogą znajdować się żadne śmieci (np. drobne kawałki papieru lub okruszki). Każdy wpłatomat ma też maksymalne limity ilości banknotów (zazwyczaj 50-200, ale zdarzają się urządzenia z limitem 30 sztuk), które można włożyć za jednym razem, kilkutysięczne wpłaty czasem trzeba więc rozbić na kilka tur. Pamiętaj przy tym, że od 1 lipca 2018 r. każdy banknot, którego autentyczności maszyna nie będzie w stanie potwierdzić, może zostać zatrzymany bez wpłaty środków na konto.

O działaniu wpłatomatów i opłatach pobieranych przez banki przeczytasz w tekście “Jak działa wpłatomat”.

Czy można wpłacić pieniądze we wpłatomacie innego banku?

Czasem chcemy wpłacić pieniądze na konto, ale w okolicy nie ma odpowiedniego wpłatomatu. Pojawia się wówczas pytanie, czy możemy skorzystać z urządzenia innego banku. Niestety, z naszych informacji wynika, że nie jest to możliwe. Jedyną opcją okazuje się wtedy skorzystanie z wpłatomatów sieciowych (np. Euronetu) zlokalizowanych głównie w galeriach handlowych. Warto jednak wcześniej sprawdzić warunki korzystania z takiego wpłatomatu, może być bowiem konieczne założenie konta w systemie operatora.

Jak wpłacić pieniądze na własne konto bez karty?

Wpłata gotówki opisanym sposobem wymaga jednak posiadania karty debetowej. Co w sytuacji, kiedy jej nie posiadamy? Na ratunek przychodzi Blik, którego można już używać we wpłatomatach niektórych instytucji. Cały proces nie różni się wiele od wpłaty kartą - na ekranie wybieramy odpowiednią opcję, podajemy kod Blik i wkładamy banknoty do urządzenia.

Usługa dostępna jest w Banku Millennium, Banku Pekao, BNP Paribas, ING, Nest Banku, PKO BP i VeloBanku.

Wpłaty pocztowe (także na czyjeś konto) - gdy nie ma oddziału i wpłatomatu

Wpłaty gotówkowej możemy dokonać również za pośrednictwem przekazu pocztowego Poczty Polskiej. Nie jest to jednak ani rozwiązanie bezkosztowe, ani szczególnie szybkie. W standardowej opcji wpłata do banku realizowana jest w terminie D+2, czyli do dwóch dni roboczych od przyjęcia. Istnieje jednak opcja wpłaty priorytetowej (D+0 dla wpłat dokonanych do godziny 14:00 w danym dniu roboczym, D+1 dla wpłat po godzinie 14:00 lub w dniach wolnych od pracy), w dodatku niemal bez dodatkowej opłaty. Warto o tym pamiętać, jeśli zależy nam na czasie.

Wpłata na rachunek bankowy dokonana za pośrednictwem Poczty Polskiej kosztuje:

 • dla kwot do wysokości 600 zł: 4,30 zł – wpłata standardowa; 4,99 zł – priorytet;
 • dla kwot powyżej 600 zł: 0,75% wartości - standard; 0,85% - priorytet.

Osobom, którym zależy na czasie, Poczta Polska oferuje także “Wpłatę Ekspress”, gdzie pieniądze trafią na wskazane konto w czasie rzeczywistym. Maksymalna kwota takiego przekazu to 10 tys. zł, a koszt to 7,5 zł dla wpłat do 600 zł oraz 1,25% dla wpłat od 600,01 zł do 10 000 zł.

Zaletą wpłaty na poczcie jest brak konieczności posiadania rachunku bankowego, z kolei największą wadą tego sposobu jest to, że standardowo gotówka trafi na nasze konto do dwóch dni roboczych, co często może okazać się zbyt odległym terminem. Poza tym nie możemy uniknąć tu opłaty, a sama wizyta na poczcie zwykle wiąże się z kolejkami i wymaga czasu.

Wpłata w Żabce - nowość wymagająca dopracowania

Nowością ostatnich miesięcy jest wpłata na rachunek bankowy w sklepach sieci Żabka i Freshmarket. Jedyne, czego potrzebujemy, to karta debetowa i dowód osobisty – przy pierwszej wpłacie należy podać kasjerowi PESEL oraz serię, numer i datę ważności dokumentu tożsamości. Dość naturalne jest także, że wpłaty możemy dokonać tylko przy okazji zakupów.

Wymogiem technicznym usługi “Wpłata na kartę” jest posiadanie przez sklep terminalu First Data. Klient z kolei powinien mieć kartę debetową Mastercard w banku, który wdrożył u siebie opcję wpłaty w Żabce (obecnie wpłata pieniędzy tym sposobem nie jest dostępna w Citi Handlowym).

Niewątpliwą zaletą tej metody jest szeroka dostępność sieci sklepów, w których można dokonać wpłaty, wadą natomiast możliwe opóźnienia w księgowaniu środków na koncie. Więcej o usłudze piszemy w tekście “Chcesz wpłacić pieniądze na konto? Idź do sklepu, zamiast szukać wpłatomatu”.

Jak wpłacić pieniądze na kartę przedpłaconą?

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze kwestii zasilenia karty przedpłaconej, którą np. podarowaliśmy bliskiej osobie. Samo posiadanie i używanie takiego “plastiku” nie wymaga od użytkownika posiadania rachunku osobistego, jednak z każdą kartą prepaid powiązane jest konto techniczne, na które można wpłacić pieniądze. Może tego dokonać zarówno osoba, która podpisywała umowę o kartę, jak i każda, która zna taki numer rachunku. Wpłata środków możliwa jest przelewem, poprzez wpłatomat, a czasem także w oddziale danego banku.

Wpłata do banku - która metoda jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy ze sposobów wpłaty gotówki ma swoje plusy i minusy. Wizyta w oddziale to rozwiązanie oczywiste, ale czasochłonne. Wpłatomat jest szybki, ale trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pieniędzy. Wpłata na poczcie z kolei to sposób kosztowny, ale za to łatwo dostępny, a w Żabce - wygodny, ale czasem problematyczny.

W poniższej tabeli zebraliśmy zalety i wady każdej z metod wpłaty gotówki.

Sposoby wpłat gotówki na konto bankowe

Sposób wpłaty

Zalety

Wady

Oddział banku

 • Zwykle bezpłatnie.

 • Nie trzeba posiadać karty płatniczej.

 • Gotówka trafia na rachunek od razu.

 • Dość szeroka dostępność.

 • Trzeba udać się do oddziału banku.

 • Mało wygodny sposób wpłaty.

 • Ograniczone godziny pracy.

Wpłatomaty

 • Zwykle są bezpłatne.

 • Najwygodniejszy sposób wpłaty.

 • Gotówka trafia na rachunek najwcześniej tego samego dnia.

 • Dostępne całą dobę.

 • Konieczność posiadania karty płatniczej lub konta w systemie operatora.

 • Banknoty muszą być nieuszkodzone i odpowiednio przygotowane.

 • Problematyczne przy wpłatach wyższych kwot.

 • Ograniczona dostępność.

Poczta

 • Szeroka sieć placówek Poczty Polskiej.

 • Nie trzeba posiadać karty płatniczej.

 • Gotówka trafia na rachunek nawet do 2 dni od nadania.

 • Mało wygodny sposób wpłaty.

 • Zawsze odpłatny.

 • Ograniczone godziny pracy.

Żabka i Freshmarket

 • Szeroka sieć placówek

 • Konieczność posiadania karty płatniczej

 • Skomplikowane procedury przy pierwszej wpłacie.

 • W niektórych przypadkach księgowanie wpłaty trwa dość długo.

Wszystko zależy od Twoich potrzeb

Jak widzisz, nie ma idealnego sposobu wpłaty gotówki na konto. Większość z nas i tak zwykle korzysta z oddziału banku, choć wiemy, że może to być uciążliwe. To najlepsze rozwiązanie, kiedy mamy bank w pobliżu, a chcemy zasilić rachunek większą kwotą.

Wpłatomaty ciągle zyskują na popularności i możemy z nich korzystać całą dobę. To dobra metoda, kiedy zamierzamy wpłacić na konto niewielką sumę pieniędzy, a nie mamy czasu szukać oddziału i stać w kolejkach.

Jeśli nie mamy akurat w pobliżu oddziału banku ani wpłatomatu, a musimy wpłacić gotówkę na nasz rachunek, jedynym wyjściem może być wizyta w placówce pocztowej. Często to rozwiązanie awaryjne, ale jego zaletą jest brak konieczności posiadania karty płatniczej. Alternatywnie, jeśli jednak posiadamy “plastik” w portfelu, możemy udać się do Żabki, jednak trzeba wtedy liczyć się z tym, że środki mogą nie trafić na konto tego samego dnia.

Wszystko zależy od Twojej sytuacji i aktualnych potrzeb i – jak wskazaliśmy - masz tu spore pole manewru. A z jakiej metody wpłat na własne konto Wy korzystacie? Przekazu Poczty Polskiej? Oddziału? Wpłatomatu? Napiszcie w komentarzach.

Komentarze

(8)
Sortuj od najnowszych
G
gotówka
Gość
11 miesięcy temu

fatalna sytuacja z wpłatami i wypłatami gotówki w bankach, banki mają punkty kasowe już tylko w dużych miastach wojewódzkich, trzeba poświęcić czas na dojazd, płacić za dojazd i płacić za usługę wpłaty/wypłaty; kiedyś to było za darmo i powszechne, to była standardowa podstawowa operacja w banku, na czym w ogóle banki polegają, czyli otwiera się konto i wpłaca pieniądze

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
11 miesięcy temu
@gotówka

Niestety banki mocno reorganizują sieci swoich placówek, co odbija się na dostępności obsługi gotówkowej. Oddział to obecnie opcja dla tych, którzy mają placówkę po drodze albo blisko domu..

Odpowiedz

M
Monika
Gość
13.10.2021 12:39:09

A jesli noe mam konta w banku i chce komus wplacic nabkonto w banku? Zazwyczaj w bankach place ponad 10 zl za to wiec moze na poczcie bedzie najtaniej?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
13.10.2021 13:07:48
@Monika

Przy wpłacie do 600 zł (Wpłata Standard) na poczcie, opłata wyniesie 3,89 zł. Istotnie może to być lepsza opcja niż wpłata w banku :)

Odpowiedz

M
Maciej
Gość
16.07.2022 02:00:43
@Aldona Derdziak

Poczta:

wady-trzeba wypełnić formularz ale można to zrobić komputerowo ,w Warszawie np. nie trzeba wypełniać formularza i kasjerka wydrukuje sama, kolejki jak wszędzie a zwłaszcza w bankach są większe. Można taniej np. w punktach „Moje płatności” – 3 zł do pewnej kwoty,ale wymagają danych osobowych !

zalety- nie trzeba niczego podpisywać, nie trzeba machać kasjerce dowodem osobistym, peselem i adresem zamieszkania .


Bank PKO BP-chcę wpłacić na swoje konto 100 czy 200 zł ,podaję dowód osobisty ,potem muszę podpisać na takim terminalu jak mają na poczcie dla listów poleconych. . Kasjerka nie mówi nawet że to ma być podpis zgodny ze wzorem podpisu przy wypłatach, ten terminal nie jest kartką papieru, pisak ślizga się itp. Potem pani twierdzi że się nie zgadza ze wzorem podpisu i każe podpisać imieniem i nazwiskiem czytelnie,ale jest mało czytelnie to jeszcze raz aż się jej spodoba. Cała operacja zamiast 2-3 min trwa kilkanaście minut. Widziałem starszą panią która wielokrotnie musiała powtarzać tą operację,wprawdziwe ona wypłacała ale dlaczego ją męczyli na tym badziewnym terminalu ? Nie wiem na podstawie jakich przepisów przy wpłacie drobnych kwot wymagają podpisywania. Przy wpłatach przez wpłatomat nie muszę podpisywć.

Po co jest ta ochrona danych osobowych jeśli w tych Żabkach i inych agencjach typu „moje płatności” , w kioskach ruchu wymagają Peselu, adresu itp.


Czegoś nie rozumiem- dlaczego płacąc w kościele na tacę czy wrzucając do skrzynki na ofiary 100,200 ,1000 czy kilkanaście tysięcy zł nie muszę się legitymowć i podpisywać ,podobnie wpłacając do puszki np. akcji Owsiaka, czy też innych ofiar do puszek , robiąc zakupy w sklepie ? Wpacając w banku darowiznę muszę się wylegitymować i moje dane osobowe trafiają do jakiejś fundacji chociaż ja sobie tego nie życzę.Odpowiedz

M
Mewa
Gość
20.05.2020 15:22:42

Czy da się wpłacić gotówkę we wpłatomacie kartą zbliżeniową albo zegarkiem Garmin Pay? Czy to musi być standardowy plastik?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
21.05.2020 07:02:31
@Mewa

O wpłatomatach piszemy w tym tekście https://www.najlepszekonto.pl/jak-dziala-wplatomat. Co do wpłat zbliżeniowych - kiedyś wprowadził je BGŻ BNP Paribas.

Odpowiedz

S
Szponix
Gość
25.11.2019 13:33:04

Dzięki za artykuł!

Odpowiedz