10% na Koncie Oszczędnościowym Start w Raiffeisen Digital Banku
Czas trwania | |
---|---|
Cel (zysk) | 10% w skali roku dla nowych środków (do 29 września 2023 r., do 30 tys. zł). |
Uczestnik | Nowy lub obecny posiadacz konta osobistego. |
Po drodze | Konieczne jest posiadanie lub otwarcie konta osobistego i założenie konta oszczędnościowego. |
Konto Oszczędnościowe Start
Konto oszczędnościowe na opisywanych warunkach znajduje się w ofercie Raiffeisen Digital Banku.
Do kiedy możesz skorzystać?
Aktualne warunki na Koncie Oszczędnościowym Start obowiązują do 29 września 2023 r.
Co możesz zyskać?
Stawka 10% w skali roku dotyczy środków do 30 tys. zł.
Uwaga! Oprocentowanie jest zmienne i składa się z dwóch elementów:
- promocyjnej stawki 6,5% oraz
- podstawowej stopy procentowej w wysokości 3,5% w skali roku.
Ta druga może się zmienić w okresie trwania promocji, nie masz zatem gwarancji, że oprocentowanie 10% zostanie utrzymane do 29 września.
Czy możesz skorzystać?
Oferta jest dostępna dla nowych i obecnych posiadaczy konta osobistego w Raiffeisen Digital Banku, który umożliwia otwarcie rachunku oszczędnościowego.
Co musisz zrobić?
-
Krok 1. Do 29 września 2023 r. otwórz konto osobiste (jeśli jeszcze go nie posiadasz), a także Konto Oszczędnościowe Start
Aby otworzyć rachunek i skorzystać z oferty Raiffeisen Digital Banku, należy pobrać aplikację mobilną.
-
Krok 2. Wpłać środki na Konto Oszczędnościowe Start
Zasil rachunek oszczędnościowy środkami. Zwróć uwagę, że im szybciej założysz konto i wpłacisz na nie swoje oszczędności, tym dłużej będą one pracowały na aktualnych warunkach.
-
Premia. Uzyskaj promocyjne oprocentowanie
Do 29 września 2023 r. środki do 30 tys. zł będą oprocentowane na poziomie podstawowej stopy procentowej podwyższonej o promocyjną stawkę 6,5 p.p. (aktualnie 10%).
Opodatkowanie zysków z oszczędności: W Polsce odsetki z oszczędności podlegają opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych, tzw. podatkiem Belki, wynoszącym 19% od wartości naliczanych odsetek. Podobne rozwiązanie istnieje w Austrii, tylko że tam wysokość podatku wynosi aż 25%. Sęk w tym, że osoby korzystające z austriackich produktów takich jak Konto Oszczędnościowe Start podlegają austriackiemu prawu podatkowemu – dotyczy to także polskich klientów. Innymi słowy, od odsetek uzyskanych na Koncie Oszczędnościowym Start odjęte zostanie 25% ich wartości, a nie 19%, jak w przypadku polskich depozytów.
Podatek – identycznie jak w Polsce – pobierany jest co miesiąc przy kapitalizacji odsetek.
Jako polski podatnik możesz zostać zwolnionym z obowiązku podatkowego w Austrii, jeśli przedstawisz w banku zaświadczenie o rezydencji podatkowej poza terytorium Austrii (deklaracja IS-QU1). Oświadczenie musi być podpisane przez Twój urząd skarbowy. Wtedy zysk z odsetek musisz rozliczyć w Polsce i samodzielnie odprowadzić 19% podatku.
Jeżeli podatek w Austrii został już pobrany, w banku lub w austriackim Ministerstwie Finansów możesz ubiegać się o jego zwrot, ale dopiero po zakończeniu 2023 roku. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Konto osobiste i Konto Oszczędnościowe Start w Raiffeisen Digital Banku
Korzystanie z Konta Oszczędnościowego Start jest zupełnie darmowe: nie zapłacisz nic ani za korzystanie z rachunku, ani za zlecanie przelewów.
Z Konta Oszczędnościowego Start można wykonywać przelewy jedynie na rachunek osobisty prowadzony w Raiffeisen Digital Banku.
Pamiętaj, że otwarcie Konta Oszczędnościowego Start możliwe jest jedynie po założeniu konta osobistego. Rachunek osobisty prowadzony jest bezwarunkowo za darmo, bezpłatne są również przelewy krajowe oraz korzystanie z wirtualnej karty debetowej Visa Gold (bank nie wydaje fizycznych kart płatniczych). Z kartą wirtualną możesz bezpłatnie pobierać środki z bankomatu z funkcją zbliżeniową oraz wykonywać transakcje w walucie obcej – bez dodatkowej prowizji za przewalutowanie. Bank udostępnia też Apple Pay i Google Pay.
Kontrowersje wokół Raiffeisen Banku
Raiffeisen Bank jest jedną z nielicznych europejskich instytucji, które nie podporządkowały się sankcjom i nie wycofały się z Rosji po jej napaści na Ukrainę w 2022 r., mimo wyraźnego żądania Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Możliwość przetwarzania transakcji SWIFT jako jednej z ostatnich już instytucji w Rosji przyniosła Raiffeisenowi niebagatelne zyski. W marcu 2023 r. Raiffeisen Bank wpisany został na listę sponsorów rosyjskiej wojny. Obecnie, również pod groźbą zamknięcia dla niego rynku USA, próbuje wydzielić i sprzedać rosyjski oddział.
Przydatne dokumenty
- Tabela oprocentowania
Komentarze i pytania
(0)