jak założyć kartę kredytową?

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Obecnie wybór kart kredytowych jest niezwykle szeroki. Oferty przygotowane przez instytucje finansowe różnią się między sobą warunkami oraz proponowanymi benefitami. By decyzja o założeniu karty kredytowej była korzystna, powinieneś dokonać przemyślanego wyboru. Zatem jak wybrać kartę kredytową, by jej użytkowanie było dla Ciebie jak najbardziej opłacalne?

Z tekstu dowiesz się:

 • Jak wybrać kartę kredytową?
 • Jak założyć kartę kredytową?

Czy warto założyć kartę kredytową?

Karta kredytowa to doskonały sposób na pozyskanie dodatkowych środków w każdym miesiącu. Za jej pomocą możesz dokonywać płatności zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Wiele osób zakłada ją, by móc wygodnie podróżować po świecie. Co więcej, korzystając z karty kredytowej możesz liczyć na dodatkowe profity oraz zniżki za zakupy. 

Produkt ten może być dla Ciebie bardzo pomocny, pod warunkiem, że nie masz problemu z regulowaniem spłat. Rozsądne korzystanie z karty kredytowej jest świetnym rozwiązaniem, które zapewni Ci stały dostęp do dodatkowych pieniędzy w przypadku nagłej potrzeby bez dokonywania zbędnych formalności. 

Jak wybrać kartę kredytową?

By dokonać odpowiedniego wyboru produktu, zastanów się nad swoimi potrzebami oraz wymaganiami, a następnie zapoznaj się z aktualną ofertą kart kredytowych.

Określ swoje potrzeby

Wybór odpowiedniej karty kredytowej powinieneś rozpocząć od określenia swoich potrzeb. Pomoże Ci to w znalezieniu oferty, która przyniesie Ci najwięcej korzyści. Dlatego też w pierwszej kolejności odpowiedz sobie na następujące pytania:

 • Czy planujesz korzystać z karty kredytowej regularnie czy sporadycznie?
 • Jak często potrzebujesz dodatkowych środków?
 • Ile dodatkowych pieniędzy potrzebujesz?
 • Jak często podróżujesz za granicę?

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci zawęzić listę kart odpowiadających Twoim wymaganiom. Dzięki temu unikniesz wybrania produktu, który nie będzie dostosowany do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Karta kredytowa jest najlepszym rozwiązaniem jeśli często z niej korzystasz, gdyż dzięki temu unikniesz miesięcznej opłaty. Jednak w przypadku, gdy nie wykonasz określonej liczby transakcji bezgotówkowych bądź będą one w niższej kwocie niż wymaga tego bank, wówczas opłata za kartę może wynieść nawet kilkanaście złotych miesięcznie. 

Ważne jest również określenie wysokości limitu kredytowego – zastanów się, ile dodatkowych pieniędzy miesięcznie będzie Ci potrzebne. Nie decyduj się jednak na wyższy limit kredytowy niż to konieczne. Możliwość wykorzystania dużej kwoty może być kusząca, jednak nie zapominaj, iż są to środki banku, które po czasie będziesz musiał oddać. 

Karta kredytowa będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem, jeśli często wyjeżdżasz za granicę. W wielu krajach jedynie za jej pomocą możesz zarezerwować pokój w hotelu bądź wynająć samochód. 

Zwróć uwagę na parametry kart kredytowych

W celu zapoznania się z aktualną ofertą zachęcamy do skorzystania z rankingu kart kredytowych. Jest to zdecydowanie szybszy oraz wygodniejszy sposób niż przeglądanie z osobna każdej propozycji instytucji finansowej. Karty kredytowe różnią się między sobą pod wieloma względami, dlatego też aby dokonać odpowiedniego wyboru, powinieneś w szczególności zwrócić uwagę na takie parametry oferty jak:

 • opłata za kartę – koszty związane z korzystaniem z karty kredytowej. Opłata pobierana jest w systemie miesięcznym bądź rocznym. Zwykle jednak można jej uniknąć, dokonując danej liczby transakcji bezgotówkowych bądź płatności o określonej łącznej wartości;
 • długość okresu bezodsetkowego – jeśli spłacisz całość zadłużenia mieszcząc się w tym terminie, bank nie naliczy Ci odsetek za pożyczone środki. Okres bezodsetkowy wynosi najczęściej od 50 do 59 dni;
 • oprocentowanie –  odsetki zostaną Ci naliczone jedynie wtedy, gdy nie zwrócisz pożyczonych środków we wspomnianym wyżej okresie bezodsetkowym. Nieco inaczej jest w przypadku wypłaty środków z bankomatu czy wykonaniu przelewu za pomocą karty kredytowej – wówczas odsetki naliczane są automatycznie od momentu wykonania tej czynności;
 • prowizja –  jest to opłata związana z wypłatą środków za pomocą karty kredytowej z bankomatów w kraju lub za granicą bądź wykonaniem przelewu. Wysokość prowizji jest określana jako część procentowa od wypłaconej lub przelanej kwoty. Warto mieć na uwadze, że karta kredytowa służy do dokonywania płatności bezgotówkowych, natomiast wymienione wyżej czynności związane są z naliczeniem niemałych opłat. Dlatego też, by karta była dla Ciebie opłacalna, powinieneś unikać wypłat z bankomatów oraz przelewów dokonywanych za jej pomocą;
 • RRSO – wskaźnik obejmujący oprocentowanie, prowizje oraz pozostałe opłaty. RRSO pokazuje całkowite koszty naliczane przez bank w stosunku rocznym.

Oprócz powyższych parametrów warto również zwrócić uwagę na dodatkowe benefity oraz promocje związane z założeniem i korzystaniem z karty. Obecnie karty kredytowe kuszą ciekawymi programami lojalnościowymi, rabatami na zakupy oraz usługami cashback. Zapoznaj się dokładnie z ofertą banków, by wybrać ofertę najbardziej dostosowaną do Twoich oczekiwań. 

Jak założyć kartę kredytową?

Po dokonaniu wyboru karty kredytowej przychodzi czas na jej założenie. Zatem jak to zrobić? Formalności związane z wydaniem karty kredytowej nie są skomplikowane. Podstawą jest złożenie odpowiedniego wniosku. Możesz złożyć go online, udając się bezpośrednio do placówki bądź dzwoniąc na infolinię banku. Następnie niezbędne będzie dostarczenie dokumentów potwierdzających uzyskiwane dochody. Bank sprawdzi również Twój dokument tożsamości. Na podstawie otrzymanych informacji zostanie wyliczona Twoja zdolność kredytowa. Jeśli będzie ona wystarczająca, wówczas bank zaakceptuje wniosek i przyzna Ci kartę kredytową. 

Należy pamiętać, iż oprócz posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej wnioskodawca musi być osobą pełnoletnią (niektóre banki wymagają minimum 21 lat) oraz posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. 

Pozytywna decyzja – co dalej?

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku karta zostanie przesłana na Twój adres korespondencyjny. Czas oczekiwania wynosi najczęściej od kilku do kilkunastu dni roboczych. Jeśli zależy Ci na czasie, karta będzie mogła zostać przesłana w trybie ekspresowym, czyli w ciągu od 2 do 4 dni roboczych, jednak za tą usługę będziesz musiał ponieść dodatkową opłatę. 

Po otrzymaniu korespondencji kartę należy aktywować. Aby to zrobić powinieneś wykonać transakcję bezgotówkową z użyciem numeru PIN. Aktywacji możesz również dokonać logując się na stronie banku, dzwoniąc na infolinię bądź odwiedzając placówkę bankową.  

Gdy karta kredytowa zostanie już aktywowana, możesz cieszyć wszystkimi korzyściami i możliwościami, które Ci oferuje.

Znajdź idealną ofertę 

Będąc w posiadaniu karty kredytowej możesz sporo zyskać. Zapewnia ona nie tylko stały dostęp do środków w razie nieprzewidzianych wydatków, ale jest także przepustką do wielu benefitów, tj. programów lojalnościowych, atrakcyjnych rabatów czy zwrotu części wydanych pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że karta kredytowa jest przydatnym i pomocnym narzędziem jedynie wtedy, gdy odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom oraz gdy rozważnie z niej korzystasz. 

Należy mieć na uwadze, że posiadanie karty kredytowej wymaga dyscypliny finansowej. Jeśli nie będziesz spłacać zadłużenia w wymaganych terminach, narazisz się na dodatkowe koszty, a w skrajnym przypadku może dojść nawet do egzekucji komorniczej. Dlatego też decyzja o karcie kredytowej powinna być dokładnie przemyślana. 

Wybór najbardziej korzystnej oferty nie musi być czasochłonny i skomplikowany. Określenie swoich potrzeb oraz przeanalizowanie istotnych parametrów zdecydowanie ułatwi Ci dokonanie wyboru najlepszej karty kredytowej.

Dodaj komentarz