Jak otrzymać kartę kredytową?

R
Rafał Janik
Redaktor Najlepszekonto.pl
R
Rafał Janik
Redaktor Najlepszekonto.pl

77 publikacji 19 komentarzy

Doktor nauk ekonomicznych. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.


2 komentarze
Jak otrzymać kartę kredytową?
Spis treści

Kto może wnioskować o kartę kredytową?

O wydanie karty kredytowej może wnioskować praktycznie każda pełnoletnia osoba (w niektórych bankach wymagane minimum może być wyższe i wynieść np. 21 lat). Samo złożenie wniosku nie oznacza jednak, że karta zostanie automatycznie wydana. W większości przypadków nie ma natomiast konieczności otwierania konta w banku, w którym ubiegamy się o "kredytówkę".

Bank prześwietli Twoją historię kredytową i zarobki

Zanim tak się stanie, bank dokładnie prześwietli wnioskodawcę pod kątem jego historii kredytowej, posiadanych zobowiązań (np. z tytułu kredytu hipotecznego) oraz ewentualnej obecności jego nazwiska na liście dłużników, np. w BIG. Oprócz analizy historii zadłużenia bank poprosi także wnioskodawcę o udokumentowanie źródeł osiąganych zarobków.

Wymagane dokumenty od osób fizycznych i prowadzących DG

W zależności od formy zatrudnienia przy wnioskowaniu o kartę wymagany może być jeden bądź kilka z wymienionych dokumentów (oprócz obowiązkowego dowodu tożsamości):

  • zaświadczenie o zatrudnieniu;
  • wyciąg z konta bankowego, na którym widnieją przelewy wynagrodzenia;
  • zaświadczenie o osiąganych dochodach;
  • formularz PIT11/PIT40 za ostatni rok podatkowy;
  • odcinek pracowniczy z wynagrodzeniem;
  • dokument potwierdzający wysokość i prawo do otrzymywania renty, emerytury bądź świadczenia przedemerytalnego;
  • inne dokumenty potwierdzające posiadanie stałego źródła dochodów, np. decyzja o przyznaniu stypendium.

Jeśli wnioskodawcą jest osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, bank może zażądać także dostarczenia kopii wpisu do ewidencji gospodarczej oraz zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami do ZUS oraz Urzędu Skarbowego.

Natomiast kiedy o wydanie karty kredytowej ubiega się rolnik, może być proszony o okazanie dokumentów potwierdzających jego własność do posiadanego gospodarstwa rolnego.

Etatowy pracownik najbardziej wiarygodny

Przy ubieganiu się o kartę kredytową, oprócz stałego źródła dochodów, niezwykle ważny jest także posiadany staż pracy oraz rodzaj zatrudnienia.

Banki najprzychylniej patrzą na klientów zatrudnionych w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. W przypadku tej formy zatrudnienia często wystarczy zaledwie trzymiesięczny staż pracy (i oczywiście „czysta” historia kredytowa), aby bank przyznał nam kartę kredytową.

Wyższe wymagania stawiane są osobom pracującym w ramach umowy o pracę na czas określony. Tutaj, oprócz minimum trzy- lub częściej sześciomiesięcznego stażu pracy, konieczne jest także potwierdzenie, że umowa jest ważna na przynajmniej trzy, sześć, a w wielu przypadkach nawet na dwanaście miesięcy.

„Na śmieciówce” lub z własną firmą o kartę znacznie trudniej

Znacznie bardziej rygorystyczne są zasady przyznawania kart kredytowych w przypadku osób pracujących w ramach umowy zlecenie lub o dzieło. Tutaj regułą jest przynajmniej dwunastomiesięczny staż pracy.

Tak więc zanim dziennikarz piszący artykuły czy programista projektujący serwisy internetowe (zakładamy, że rozliczają się z pracodawcą w postaci umów zlecenia lub o dzieło) zyskają zaufanie w oczach banku, musi minąć minimum rok. Gdyby te same czynności wykonywali w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony, karta kredytowa mogłaby znaleźć się w ich portfelach już po upływie kwartału.

Najdłużej na swoją wiarygodność muszą pracować osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. W wielu bankach zdolność kredytową właściciele firm zyskują dopiero po upływie dwóch pełnych lat od jej założenia.

Karta kredytowa dla emeryta

Odrębną grupę osób wnioskujących o kartę kredytową stanowią emeryci. W ich przypadku zamiast niezbędnego stażu pracy wystarczy kopia decyzji o przyznaniu emerytury. Dla banków (co potwierdzają dane BIK) to bardzo atrakcyjna grupa klientów, która niezwykle sumiennie spłaca swoje długi, choć z drugiej strony przeszkodą w niektórych przypadkach może być wysoki wiek wnioskodawcy. Bankowcy deklarują jednak, że traktują seniorów jak pozostałych klientów, a ostateczna decyzja zależy od indywidualnej oceny każdego złożonego wniosku.

Jaki trzeba mieć dochód, aby otrzymać kartę kredytową?

Dochody na poziomie poniżej 1000 zł miesięcznie (a czasami nawet mniejsze) w przypadku niektórych banków wystarczą, aby z powodzeniem ubiegać się o wydanie klasycznej karty kredytowej. Jednym z przykładów takiej oferty jest propozycja banku Credit Agricole, który dla wnioskujących o kartę Visa Standard wyznaczył doliny limit dochodów na poziomie zaledwie 500 zł netto. Niewiele wyższe wymagania stawia klientom Bank Pocztowy, gdzie o kartę możemy aplikować nawet wtedy, kiedy nasze zarobki wynoszą jedynie 833 zł „na rękę”.

Niewielkie wymagania stawiane są także osobom chcącym skorzystać z oferty bardziej prestiżowych kart kredytowych – srebrnych i złotych. We wspomnianym Credit Agricole kartę Silver mogą uzyskać klienci o dochodach na poziomie 1400 zł netto miesięcznie, a wersję Gold osoby, na których konto co miesiąc wpływa 3000 zł netto, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi średnie wynagrodzenie wypłacane w naszym kraju. Oferty większości innych banków prezentują się podobnie – dochody na poziomie średniej krajowej w zupełności wystarczają, aby cieszyć się możliwościami oferowanymi przez złotą kartę kredytową.

Miesięczny dochód netto wymagany do otrzymania karty kredytowej
Rodzaj karty Minimalna wymagana wysokość dochodów
Klasyczna/zwykła > 500 zł
Srebrna > 1000 zł
Złota > 1500 zł
Platynowa/czarna > 10 000 zł
* Wartości orientacyjne. Minimalna wysokość dochodów niezbędnych do otrzymania karty kredytowej różni się w zależności od wydającego ją banku.

Znacznie wyższe wymagania stawiane są osobom, które chciałyby wejść w posiadanie karty platynowej. W tym przypadku minimalne zarobki, których oczekują banki, zaczynają się od 10 tys. zł miesięcznie.

Ile wynosi dostępny limit zadłużenia?

Maksymalny limit zadłużenia na karcie kredytowej w dużej mierze uzależniony jest od jej rodzaju (klasyczna, srebrna itp.) oraz wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. W przypadku niewielkich zarobków wnioskodawca może liczyć wyłącznie na otrzymanie karty klasycznej z niskim, wynoszącym kilka tysięcy złotych limitem. Natomiast maksymalne oferowane zadłużenie na klasycznej karcie kredytowej w zależności od wydającego ją banku wynosi zazwyczaj od kilkunastu tysięcy złotych wzwyż.

Zdolność kredytowa – zdolność osoby ubiegającej się o przyznanie karty kredytowej do terminowej spłaty zaciągniętych zobowiązań. Zdolność ocenia się m.in. na podstawie dotychczasowej historii kredytowej, a także w oparciu o wysokość bieżących zobowiązań.

Jeśli komuś marzy się wyższy limit, musi aplikować o kartę złotą, a najlepiej platynową. W pierwszym przypadku dostępny limit może wynieść nawet 100 tys. zł. To kwota, która wystarcza, aby np. wejść do salonu samochodowego i przy pomocy niewielkiego kawałka plastiku kupić przyzwoitej klasy samochód osobowy.

Rozwiązaniem dla najbardziej wymagających klientów są z kolei karty platynowe. Ich posiadacze w większości banków mogą liczyć na przyznanie limitu zadłużenia w kwocie dwustu tysięcy złotych, a nawet więcej.

Ofertę kart kredytowych dopełniają karty czarne i metalowe. To rozwiązania dedykowane wyłącznie najzamożniejszym klientom, a przyznany limit kredytowy może sięgać nawet siedmiocyfrowych kwot.

Metalowa karta kredytowa Lion's Banku
Metalowa karta kredytowa Lion's Banku

Kredyt na karcie to nie wszystko

Karta kredytowa to nie tylko możliwość skorzystania z limitu przyznanego nam przez bank. To także szereg dodatkowych usług, takich jak chociażby liczne rabaty i zniżki dostępne np. podczas tankowania na stacjach benzynowych czy zakupów w sklepie (w niektórych przypadkach dostępne zniżki sięgają kilkudziesięciu procent wydanej kwoty). Nierzadko posiadacz karty kredytowej może liczyć również na bezpłatną pomoc medyczną czy wsparcie mechanika w razie awarii samochodu. W przypadku wielu ofert do karty dołączony jest także pakiet ubezpieczeń obejmujących np. kradzież gotówki w bankomacie.

Wymienione udogodnienia to oferta dostępna dla posiadaczy kart klasycznych, srebrnych oraz złotych. Na jeszcze więcej profitów mogą liczyć posiadacze kart platynowych. W tym przypadku niemal standardem jest bezpłatna opieka concierge’a, który zarezerwuje w naszym imieniu noclegi w hotelu czy kupi bilety na mecz. To także bezpłatny dostęp do vipowskich saloników na lotniskach oraz niezwykle atrakcyjne oprocentowanie kredytu, które z reguły jest znacznie niższe niż w przypadku kart klasycznych czy nawet złotych i może wynieść zaledwie 4-5% (oprocentowanie standardowych kart jest przeważnie dwa razy wyższe). Taki luksus nie jest jednak tani – użytkowanie karty platynowej to najczęściej wydatek kilku tysięcy złotych rocznie.

Karta kredytowa niemal dla każdego

Jak wskazaliśmy, 500-1000 zł dochodów miesięcznie wraz z "czystą" historią kredytową powinno w zupełności wystarczyć, aby stać się dumnym posiadaczem karty kredytowej. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że zaoferowany nam maksymalny limit zadłużenia nie będzie w takim przypadku zbyt wysoki i wyniesie najwyżej kilka tysięcy złotych. Jeśli marzą się nam wyższe kwoty, konieczne będzie wykazanie wyższych zarobków (najlepiej uzyskiwanych z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony). Gorzej mają natomiast właściciele firm czy pracujący na umowę o dzieło czy zlecenie. Przy szacowaniu ich zdolności kredytowej banki są dużo bardziej powściągliwe. Nie mniej większość z nich i tak jest w stanie przejść przez całą bankową procedurę i dołączyć do grona ponad 4 mln Polaków, którzy już korzystają z możliwości oferowanych przez tego typu karty.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
H
Hogaty
Gość

Jak mam numer karty kredytowej

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Hogaty

Witam serdecznie
Chciałbym zacząć od istotnego sprostowania – nasz portal http://Najlepszekonto.pl - ma charakter przede wszystkim informacyjny. Nie jesteśmy filią żadnego banku ani też nie pośredniczymy w sprzedaży produktów bankowych.
O ile to możliwe, wspieramy naszych Czytelników wiedzą na temat kont osobistych, rachunków firmowych i innych produktów bankowych.

Numer karty kredytowej jest wytłoczony na karcie, w jej dolnej części. Natomiast 3-cyfrowy kod CVV, służący http://m.in. do potwierdzania transakcji w internecie, znajduje się na odwrocie karty.

W przypadku dalszych pytań dot. karty kredytowej, proponujemy zwrócić się bezpośrednio do banku, który ją wydał.

Odpowiedz