Wróć

Co to jest przelew SWIFT? Podpowiadamy, jak zlecić przelew walutowy do dowolnego miejsca na świecie

Michał Radzimiński
Redaktor Moneteo.com

Co to jest przelew SWIFT? Podpowiadamy, jak zlecić przelew walutowy do dowolnego miejsca na świecie
Spis treści

Nazwa SWIFT pochodzi od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli od Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej – organizacji, która jako globalne stowarzyszenie instytucji finansowych od kilku dekad umożliwia wzajemną wymianę informacji i transfery pieniężne.

Początkowo SWIFT zrzeszał instytucje z zaledwie kilkunastu państw; dziś obejmuje swoim zasięgiem praktycznie cały glob, dzięki czemu także i Ty możesz zlecić przelew ze swojego konta bankowego właściwie do dowolnego miejsca na całym świecie.

Czy system SWIFT ma jakieś ograniczenia? Na co warto zwrócić uwagę?

Przelew SWIFT – czas realizacji

Co dość naturalne, czas realizacji przelewu SWIFT jest wyraźnie dłuższy niż w przypadku zwykłych przelewów krajowych. Standardową opcją jest tu D+3, co oznacza, że przelew zostanie dostarczony dopiero trzy dni po zleceniu.

Istnieje jednak możliwość wykonania przelewu ekspresowego – D+1 (następnego dnia roboczego), a nawet D+0 (dostarczony w dniu zlecenia). Przelewy ekspresowe są jednak zdecydowanie droższe – decydując się na nie, możemy zapłacić nawet trzy razy więcej niż przy standardowym czasie realizacji.

SWIFT – koszty i opłaty

Za powszechną dostępność przelewów SWIFT przyjdzie nam jednak zapłacić – i to dosłownie – wysoką cenę (jedynym wyjątkiem jest konto osobiste w Aion Banku). Koszty są tu nieporównywalnie wyższe i najczęściej określone jako procent od kwoty przelewu (ok. 0,2-0,5%), jednak z ustaloną minimalną i maksymalną wartością – zazwyczaj wahają się one, w przypadku standardowego przelewu, od 20 do nawet 250 zł.

Koszt przelewów SWIFT w wybranych bankach prezentuje się następująco:

Koszt przelewu SWIFT w poszczególnych bankach
Bank (konto) Koszt przelewu SWIFT
Aion Bank (Konto Aion Bank) 0 zł
Alior Bank (Konto Jakże Osobiste) 30 zł
Bank Millennium (Konto Millennium 360°) 0,5% (min. 20 zł, max. 125 zł)
Bank Pekao (Konto Przekorzystne) 0,5% (min. 30 zł, max. 250 zł)
Bank Pocztowy (Konto w Porządku) 0,25% (min. 25 zł, max. 200 zł)
BNP Paribas (Konto Otwarte na Ciebie) 0,2% (min. 30 zł, max. 200 zł)
BOŚ Bank (EKOkonto bez Kosztów) 0,50% (min. 40 zł, max. 250 zł)
Citi Handlowy (CitiKonto) 0,25% (min. 10 zł max. 100 zł)
Credit Agricole (Konto dla Ciebie)

0,5% (min. 60 zł, max. 300 zł)

ING Bank Śląski (Konto z Lwem Direct) 40 zł
mBank (eKonto osobiste) 0,35% (min. 25 zł, max. 200 zł)
Nest Bank (Nest Konto) 30 zł
PKO BP (Konto za Zero) 25 zł
Santander Bank Polska (Konto Jakie Chcę) 0,2% (min. 20 zł, max. 200 zł)
VeloBank (VeloKonto) 0,2% (min. 30 zł, max. 250 zł)
Koszt przelewów SWIFT. Opracowane na podstawie informacji zawartych w tabelach opłat i prowizji banków. Stan na grudzień 2022 r.

Do tego – poza spreadem – trzeba też pamiętać o kosztach tzw. banków pośredniczących, które mogą wynosić kolejne kilkadziesiąt czy kilkaset złotych. To, kto poniesie ten koszt, zależy od wybranej opcji podziału (ta decyzja zawsze należy do zlecającego przelew).

Jak zrobić przelew SWIFT?

Procedura związana z przelewem SWIFT nie różni się znacząco od działań, które musimy podjąć przy okazji zlecania przelewu SEPA. Również w tym przypadku uruchamiamy w bankowości elektronicznej odpowiedni formularz, podajemy numer konta odbiorcy oraz kraj pochodzenia i kod identyfikacyjny banku (kod SWIFT/BIC), w którym ten rachunek jest prowadzony.

Istnieją jednak dwie znaczące różnice między zlecaniem przelewów SWIFT i SEPA. W przypadku tego pierwszego:

 • nie podajemy numeru konta w formacie IBAN – zamiast tego możemy zostać poproszeni o dopisanie innego kodu charakterystycznego dla danego kraju;
 • mamy możliwość wyboru opcji kosztowej (szczegółowe informacje w sekcji poniżej).

Jeśli zastanawiasz się np. gdzie wpisać SWIFT w przelewie, zerknij na przykładowy formularz:

Formularz zlecenia przelewu zagranicznego SWIFT
Formularz zlecenia przelewu zagranicznego SWIFT

Pomimo różnicy w typie przelewu oraz testowania innego systemu bankowości internetowej formularz wygląda całkiem podobnie. Również w tym przypadku bank wyświetla kwotę przelewu po przeliczeniu na PLN (bez uwzględnienia prowizji). Po podaniu wszystkich podstawowych danych nadawca wybiera opcję kosztową.

Co jeszcze warto wiedzieć o przelewach walutowych?

Przy rozliczeniach zagranicznych warto pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach:

 • Istnieją trzy opcje podziału kosztów:
  • OUR – wszystkie koszty pokrywa nadawca przelewu;
  • BEN – wszystkie koszty pokrywa odbiorca przelewu;
  • SHA – koszty są dzielone między obie strony: nadawca pokrywa prowizję swojego banku, pozostałe koszty (prowizja banku odbiorcy i banków pośredniczących) pokrywa odbiorca;
 • Banki mogą pobierać opłatę nie tylko za nadanie, ale i za przyjęcie przelewu zagranicznego (np. w PKO BP od przelewu przychodzącego SWIFT pobierane jest 11 zł).
 • Jeśli jako nadawca podamy błędne dane przy przelewie (a przez to przelew nie dotrze do odbiorcy), możemy zostać obciążeni kosztami naliczonymi przez bank odbiorcy.
 • Przelew w obcej walucie między dwoma polskimi bankami też jest uważany za przelew zagraniczny (jest to istotne zwłaszcza przy przelewach SWIFT – wtedy pieniądze przepływają przez bank pośredniczący spoza Polski, a więc generowane są dodatkowe koszty).

Przelew międzynarodowy SWIFT nie dotarł. Co robić?

Jak już wspomnieliśmy, przelew walutowy SWIFT powinien dotrzeć „do celu” w ciągu kilku dni. Naturalnie czas oczekiwania może się wydłużyć, jeśli np. zlecamy go tuż przed weekendem.

Co jednak w sytuacji, gdy przez dłuższy czas na rachunku odbiorcy nie ma wysłanych środków? Warto mieć na uwadze, że przelew w systemie SWIFT ma do przebycia znacznie dłuższą drogę. Wystarczy wspomnieć, że w procesie zwykle uczestniczą więcej niż tylko bank nadawcy i bank odbiorcy, a do ewentualnych opóźnień może dojść właśnie na etapie banków pośredniczących.

Czy możemy coś z tym zrobić? Cóż, warto po prostu uzbroić się w cierpliwość – środki nie będą trwały „w zawieszeniu” w nieskończoność, a w skrajnym przypadku powinny po prostu wrócić na konto nadawcy. W ostateczności możemy skontaktować się ze swoim bankiem, który powinien pomóc w ustaleniu, gdzie zatrzymały się pieniądze. Warto też poinformować odbiorcę i zasugerować mu kontakt z instytucją, która prowadzi jego konto – być może środki czekają już tylko na zaksięgowanie, które wydłuża się np. z powodu konieczności ich przewalutowania po odpowiednim kursie.

Przelew zagraniczny SWIFT – najbardziej uniwersalny sposób na przesłanie środków w walucie

Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma – to powiedzenie jak ulał pasuje do sytuacji z przelewem SWIFT. Pomimo stosunkowo wysokich kosztów i dłuższego czasu realizacji ten rodzaj transferu pozostaje właściwie jedyną opcją, jeśli chcemy przesłać środki poza Europę i/lub w walucie innej niż euro z poziomu bankowości elektronicznej swojego banku.

W takim wypadku jesteśmy więc skazani na SWIFT, choć możemy pocieszać się faktem, że jeszcze nie tak dawno zlecenie przelewu międzynarodowego było znacznie większym problemem. Większość z nas i tak wykonuje je co najwyżej okazjonalnie; a jeśli już jest to konieczne, to warto przynajmniej wiedzieć, z czym taki przelew się wiąże.

Komentarze

(0)
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy