Wróć

BGŻ BNP Paribas przejmuje Raiffeisen Bank Polska. Kwota transakcji to 3,25 mld zł

R
Redaktor Najlepszekonto.pl

BGŻ BNP Paribas przejmuje Raiffeisen Bank Polska. Kwota transakcji to 3,25 mld zł
Spis treści

Marka Raiffeisen nie zniknie jednak z polskiego rynku – bank zatrzyma portfel kredytów hipotecznych, a także kilka innych aktywów.

Potwierdzone spekulacje

O możliwości przejęcia Raiffeisen Polbanku przez BGŻ BNP Paribas pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Prawdopodobieństwo zawarcia takiej transakcji w 2018 roku oceniliśmy wówczas na 75%. Jak się okazało – nasze przypuszczenia były słuszne i dziś w godzinach porannych biuro prasowe BGŻ BNP Paribas poinformowało o podpisaniu umowy nabycia podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska.

Kwotę transakcji ustalono na 3,25 mld zł. Nowy nabywca zapłaci więc o kilkaset milionów złotych więcej, niż wynosiły nasze szacunki z początku stycznia.

BGŻ BNP Paribas wzmacnia pozycję na rynku

- Wierzę, że ta transakcja wzmocni naszą pozycję wśród największych banków w Polsce i przybliży nas do pierwszej piątki – tak całą transakcję skomentował Przemysław Gdański – wiceprezes BGŻ BNP Paribas.

Słowa Gdańskiego mają potwierdzenie w danych liczbowych. W wyniku przejęcia aktywa banku zwiększą się o ponad 50% i przekroczą 110 mld zł. Tym samym BGŻ BNP Paribas awansuje na szóste miejsce na liście największych polskich banków liczonych aktywami, dość mocno zbliżając się do czwartego i piątego na liście: mBanku i ING Banku Śląskiego.

Co z klientami Raiffeisen Polbanku?

Na daną chwilę nie wiadomo jeszcze, co dokładnie stanie się z rachunkami blisko 800 tys. klientów Raiffeisen Polbanku. Według nas najbardziej prawdopodobny scenariusz to ich automatyczny transfer do BGŻ BNP Paribas. Nie wiemy jednak, czy rachunki te zachowają swoje dotychczasowe parametry, czy też zostaną przekształcone na któreś z kont z aktualnej oferty BGŻ BNP Paribas.

Natomiast jeśli chodzi o placówki obsługi klienta, to najpewniej czeka je rebranding (zmiana nazwy) na markę nowego właściciela. Przejęta sieć oddziałów stacjonarnych Banku Raiffeisen Polska liczy 228 placówek.

Co na to rynek?

W prezentacji skierowanej do inwestorów możemy przeczytać, że BGŻ BNP Paribas spodziewa się istotnej redukcji kosztów zarządzania połączonym bankiem. Zgodnie ze sporządzonymi szacunkami łączne synergie kosztowe w ciągu najbliższych trzech lat (2019-2022) mają wynieść aż 500 mld zł.

Z kolei sama transakcja przejęcia Banku Raiffeisen Polska ma przebiegać 4-etapowo, a jednym z etapów będzie wprowadzenie akcji banku do obrotu giełdowego. Zgodnie z wymogami Komisji Nadzoru Finansowego ma nastąpić to najpóźniej do 15 maja tego roku (debiut nastąpi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie).

Całkowite zamknięcie transakcji ma nastąpić najpóźniej do końca 2018 roku. Natomiast fuzja operacyjna planowana jest dopiero na 2019 rok. W praktyce oznacza to, że przynajmniej przez najbliższe dziewięć miesięcy z punktu widzenia dotychczasowych klientów Raiffeisen Polbanku niewiele się zmieni i mogą oni korzystać ze swoich rachunków na dotychczasowych zasadach.

Od momentu podania informacji o zawarciu transakcji akcje banku BGŻ BNP Paribas delikatnie zyskują na wartości.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy