Co to jest przelew SEPA? Jak go zlecić, koszty i czas realizacji

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

64 publikacje 1148 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


17 komentarzy
Co to jest przelew SEPA? Jak go zlecić, koszty i czas realizacji
Spis treści

Czym jest przelew SEPA i jego główne cechy

Przelew SEPA to taki transfer środków, który spełnia oba następujące warunki:

  • zarówno bank nadawcy, jak i odbiorcy, znajduje się na terytorium funkcjonowania SEPA oraz
  • euro jest walutą transferu.

Skorzystanie z systemu SEPA pozwala nie tylko na skrócenie czasu realizacji transakcji, ale również na znaczne ograniczenie kosztów w porównaniu z przelewami międzynarodowymi.

Płatność SEPA – w jakich krajach jest dostępna?

System SEPA – w przeciwieństwie do niemal powszechnego na świecie systemu SWIFT – jest ograniczony terytorialnie. Działa on wyłącznie na Jednolitym Obszarze Płatności w Euro (z ang. Single Euro Payments Area, czyli w skrócie właśnie SEPA).

Obszar płatności w euro ogranicza się do państw członkowskich Unii Europejskiej (a więc nie tylko tzw. Eurolandu), a do tego obejmuje kilka innych krajów: Wielką Brytanię, Islandię, Liechtenstein, Norwegię, Szwajcarię, Andorę, Monako i San Marino.

Ile kosztuje przelew SEPA?

Największą zaletą przelewów SEPA jest ich niski koszt. Przede wszystkim w tego typu transakcji uczestniczą tylko dwa banki – nadawcy i odbiorcy – a więc pomijana jest rola podmiotu trzeciego, tzw. banku pośredniczącego, który zwyczajowo generuje największe koszty przelewu.

Ponadto, zgodnie z unijnymi regulacjami, opłata za zlecenie przelewu w Single Euro Payments Area nie może być wyższa niż prowizja pobierana przez banki za przelewy w walucie krajowej. W konsekwencji przelew walutowy SEPA zlecany przez Internet jest niemal zawsze darmowy, przynajmniej, jeśli mówimy o głównych kontach osobistych oferowanych przez banki. W przypadku kont nieprowadzonych w euro musimy jednak uwzględnić spread bankowy wynikający z przewalutowania (kształtuje się on na poziomie 5-10% w zależności od banku).

Jak zrobić przelew europejski SEPA?

Aby zlecić przelew europejski SEPA w bankowości elektronicznej, należy podać w formularzu zlecenia numer rachunku bankowego odbiorcy w formacie IBAN. Wystarczy po prostu poprzedzić numer konta odpowiednim dwuliterowym kodem kraju. Jeśli np. konto bankowe odbiorcy jest prowadzone w niemieckim banku, to kodem będzie „DE”, a jeśli we francuskim – „FR” itd.

W formularzu przelewu trzeba też wpisać kod BIC identyfikujący konkretny bank odbiorcy. Jeśli zlecamy przelew SEPA np. z konta w polskich złotych, to po wpisaniu kwoty i waluty wyświetli się jego kwota transferu po przewalutowaniu (nawiasem mówiąc, to kolejny efekt unijnych regulacji, które wymusiły na bankach większą transparentność w kwestii opłat za przelewy walutowe). Dzięki temu wiemy, ile ubędzie z konta.

Formularz zlecenia przelewu zagranicznego (SEPA)
Formularz zlecenia przelewu zagranicznego SEPA

W powyższym przykładzie po rozwinięciu listy krajów formularz podpowiada, jaki kod powinniśmy wpisać przed numerem konta. Jeśli z kolei nie znamy kodu BIC banku odbiorcy, wystarczy wprowadzić jego nazwę.

Oprócz podglądu kwoty po przewalutowaniu na PLN mamy też możliwość wskazania konta, z którego ma zostać pobrana sama opłata za przelew – oczywiście tylko wtedy, gdyby wystąpiły dodatkowe koszty (których przelew SEPA w większości przypadków nie generuje).

Jaki jest czas realizacji przelewu SEPA?

Jedyną dostępną opcją czasową w przypadku przelewów SEPA jest zwykle D+1 – co oznacza, że przelew zostanie uznany na rachunku w banku odbiorcy w dniu roboczym następującym po zleceniu.

SEPA Instant – czy możemy zlecić w polskim banku przelew natychmiastowy SEPA?

Niestety, polskie banki nie udostępniają opcji zlecenia transferu SEPA w trybie ekspresowym (tzw. SEPA Instant). Taką możliwość oferują obecnie niektóre banki zagraniczne. Pozostaje czekać, aż pojawi się ona w ofercie rodzimych instytucji.

Wyboru nie ma też przy podziale kosztów – wszystkie przelewy SEPA wykonywane są w opcji SHA (co w praktyce oznacza, że nadawca pokrywa prowizję swojego banku, a odbiorca – swojego).

Transfer SEPA – korzystaj, jeśli tylko możesz

Niski koszt i stosunkowo szybki czas realizacji to największe zalety przelewu SEPA. Rzecz jasna jego zlecenie nie będzie możliwe w przypadku, gdy bank odbiorcy znajduje się poza obszarem płatności w euro lub gdy walutą transferu jest np. dolar czy funt, ale w pozostałych sytuacjach to właśnie SEPA będzie idealnym rozwiązaniem.

Oceń artykuł
5
(1 ocena)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos