Wróć

Co to jest przelew SEPA? Wyjaśniamy działanie europejskiego systemu przelewów zagranicznych

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

14 komentarzy
Co to jest przelew SEPA? Wyjaśniamy działanie europejskiego systemu przelewów zagranicznych
Spis treści

Większość z nas, gdy ma styczność z obcą walutą, to najczęściej jest nią euro. Powiązania gospodarcze, społeczne i geograficzne między krajami UE są na tyle silne, że chyba każdy choć raz musiał rozliczać się w europejskiej walucie chociażby na wakacjach.

A co w sytuacji, gdy musimy zlecić przelew w euro? Rozwiązaniem jest SEPA.

SEPA – kraje (jednolity obszar płatności w euro)

System SEPA – w przeciwieństwie do niemal powszechnego na świecie systemu SWIFT – jest ograniczony terytorialnie. Działa on wyłącznie na Jednolitym Obszarze Płatności w Euro (z ang. Single Euro Payments Area, czyli w skrócie właśnie SEPA).

Obszar płatności w euro ogranicza się do państw członkowskich Unii Europejskiej (a więc nie tylko tzw. Eurolandu), a do tego obejmuje kilka innych krajów: Wielką Brytanię, Islandię, Liechtenstein, Norwegię, Szwajcarię, Andorę, Monako i San Marino.

Płatności SEPA tylko w euro

To nie koniec. Należy pamiętać, że – zgodnie z rozwinięciem skrótu – przelew SEPA można zlecić tylko i wyłącznie w walucie euro. A zatem, dopiero spełnienie tych dwóch warunków:

  • zarówno bank nadawcy, jak i odbiorcy, musi znajdować się na terytorium funkcjonowania SEPA oraz
  • euro jest walutą transferu,

sprawia, że możliwe jest wykonanie przelewu europejskiego.

Przelew europejski SEPA – koszty

Największą zaletą przelewów SEPA jest ich niski koszt. Przede wszystkim w tego typu transakcji uczestniczą tylko dwa banki – nadawcy i odbiorcy – a więc pomijana jest rola podmiotu trzeciego, tzw. banku pośredniczącego, który zwyczajowo generuje największe koszty przelewu.

Ponadto, zgodnie z unijnymi regulacjami, opłata za zlecenie przelewu w Single Euro Payments Area nie może być wyższa niż prowizja pobierana przez banki za przelewy w walucie krajowej. W konsekwencji przelew walutowy SEPA zlecany przez Internet jest niemal zawsze darmowy, przynajmniej, jeśli mówimy o głównych kontach osobistych oferowanych przez banki. W przypadku kont nieprowadzonych w euro musimy jednak uwzględnić spread bankowy wynikający z przewalutowania (kształtuje się on na poziomie 5-10% w zależności od banku).

Przelewy SEPA – czas realizacji

Jedyną dostępną opcją czasową w przypadku przelewów SEPA jest zwykle D+1 – co oznacza, że przelew zostanie uznany na rachunku w banku odbiorcy w dniu roboczym następującym po zleceniu.

SEPA Instant – czy możemy zlecić w polskim banku przelew natychmiastowy SEPA?

Niestety, polskie banki nie udostępniają opcji zlecenia transferu SEPA w trybie ekspresowym (tzw. SEPA Instant). Taką możliwość oferują obecnie niektóre banki zagraniczne. Pozostaje czekać, aż pojawi się ona w ofercie rodzimych instytucji.

Wyboru nie ma też przy podziale kosztów – wszystkie przelewy SEPA wykonywane są w opcji SHA (co w praktyce oznacza, że nadawca pokrywa prowizję swojego banku, a odbiorca – swojego).

Jak zrobić przelew SEPA?

Aby zlecić przelew europejski SEPA w bankowości elektronicznej, należy podać w formularzu zlecenia numer rachunku bankowego odbiorcy w formacie IBAN. Wystarczy po prostu poprzedzić numer konta odpowiednim dwuliterowym kodem kraju. Jeśli np. konto bankowe odbiorcy jest prowadzone w niemieckim banku, to kodem będzie „DE”, a jeśli we francuskim – „FR” itd.

W formularzu przelewu trzeba też wpisać kod BIC identyfikujący konkretny bank odbiorcy. Jeśli zlecamy przelew SEPA np. z konta w polskich złotych, to po wpisaniu kwoty i waluty wyświetli się jego kwota transferu po przewalutowaniu (nawiasem mówiąc, to kolejny efekt unijnych regulacji, które wymusiły na bankach większą transparentność w kwestii opłat za przelewy walutowe). Dzięki temu wiemy, ile ubędzie z konta.

Formularz zlecenia przelewu zagranicznego (SEPA)
Formularz zlecenia przelewu zagranicznego SEPA

W powyższym przykładzie po rozwinięciu listy krajów formularz podpowiada, jaki kod powinniśmy wpisać przed numerem konta. Jeśli z kolei nie znamy kodu BIC banku odbiorcy, wystarczy wprowadzić jego nazwę.

Oprócz podglądu kwoty po przewalutowaniu na PLN mamy też możliwość wskazania konta, z którego ma zostać pobrana sama opłata za przelew – oczywiście tylko wtedy, gdyby wystąpiły dodatkowe koszty (których przelew SEPA w większości przypadków nie generuje).

Transfer SEPA – korzystaj, jeśli tylko możesz

Niski koszt i stosunkowo szybki czas realizacji to największe zalety przelewu SEPA. Rzecz jasna jego zlecenie nie będzie możliwe w przypadku, gdy bank odbiorcy znajduje się poza obszarem płatności w euro lub gdy walutą transferu jest np. dolar czy funt, ale w pozostałych sytuacjach to właśnie SEPA będzie idealnym rozwiązaniem.

Komentarze

(14)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
K
KRZYSZTOF
Gość

Czy jest możliwość namierzyć przelew sepa do jakiego kraju trafił

Odpowiedz

E
Eric
Gość
@KRZYSZTOF

Przecież jak wysyłałeś SEPA to musiałeś podać nr konta z kodem kraju. A jeśli ktoś inny zlecił przelew, to po nr konta odbiorcy idzie łatwo wywnioskować, gdzie jest bank odbiorcy.

Odpowiedz

M
Maja
Gość

Dlaczego czasem nie ma opcji wyboru rodzaju przelewu (swift lub sepa). Przelew z mBanku do mBanku (czyli wydaje się, że oba konta na terenie EU)

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Maja

Jaki dokładnie przelew chciałaś wykonać? Z konta w PLN na rachunek w walucie?

Odpowiedz

M
Maja
Gość
@Aldona Derdziak

Nie, konto w EUR na konto w EUR

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Maja

Bank mógł to potraktować jak przelew wewnętrzny, stąd brak wyboru opcji.

Odpowiedz

M
Maja
Gość
@Aldona Derdziak

I zastosował swift? Próbuję zrozumieć jak to działa. Na konto w innym kraju europejskim, innym banku - oplata za sepę 0,00, z mbanku do mbanku - 1,08 EUR

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Maja

Wygląda na to, że mBank zastosował tu przelew SWIFT, stąd ta opłata.

Odpowiedz

M
Maja
Gość
@Aldona Derdziak

Tak, zastosował SWIFT, moje pytanie brzmi - dlaczego (skoro przelew wpada w kategorię SEPA)?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Maja

To już pytanie do banku, niestety nie wiemy, skąd taki mechanizm.

Odpowiedz

M
Maja
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję

Odpowiedz

E
Elwira
Gość
@Aldona Derdziak

Czekam na przelew z post banku już 6 dni czy to jest normalne.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Elwira

Co do zasady przelew SEPA powinien zostać dostarczony kolejnego dnia roboczego. Sugeruję upewnić się u nadawcy, czy aby na pewno wpisał poprawne dane. Jeśli tak, to poproś go o sprawdzenie w swoim banku czy przelew został wysłany i co się dzieje z pieniędzmi.

Odpowiedz

E
Elwira
Gość
@Krzysztof Duliński

przelew dotarł po 7 dniach dzisiaj.


Odpowiedz