Formularz W-8BEN – czym jest i jak go wypełnić?

Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych

93 publikacje 506 komentarzy

Inwestor giełdowy i pasjonat rynków finansowych, a także doświadczony redaktor zajmujący się szeroko rozumianymi tematami inwestycyjnymi, gospodarczymi oraz bankowymi. W serwisie Moneteo publikuje liczne artykuły, głównie z zakresu inwestycji i rynków finansowych, jak również testuje i opisuje rachunki maklerskie, konta forex oraz inne produkty i usługi przeznaczone dla inwestorów.


13 komentarzy
Formularz W-8BEN – czym jest i jak go wypełnić?
Spis treści

W Polsce, tak jak w wielu innych krajach, dużą popularnością cieszy się inwestowanie w spółki dywidendowe notowane na amerykańskiej giełdzie. To szczególnie nie dziwi, bo dywidendy tych firm często są wypłacane regularnie, a przy tym opiewają na spore kwoty. Sęk w tym, że bez formularza W-8BEN nabywanie akcji amerykańskich spółek, które dzielą się zyskami z akcjonariuszami, jest znacznie mniej opłacalne.

Czym jest formularz W-8BEN i kto może z niego skorzystać?

Formularz W-8BEN to oświadczenie wymagane przez urząd podatkowy w Stanach Zjednoczonych, które służy ustaleniu rezydencji podatkowej cudzoziemca uzyskującego tzw. dochody ze źródeł amerykańskich (US source income).

Jednym ze wspomnianych źródeł mogą być właśnie dywidendy pochodzące ze spółek z USA oraz ekwiwalenty dywidend wypłacane przez amerykańskie fundusze ETF typu dystrybucyjnego. Wspomniany formularz znajduje jednak zastosowanie również w innych przypadkach; choćby wtedy, gdy jesteś freelancerem i wykonujesz zlecenia dla amerykańskiej firmy, która nie jest zarejestrowana w Polsce na potrzeby podatkowe.

Dzięki drukowi W-8BEN możesz skorzystać z obniżonej stawki podatkowej, na co pozwala umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawarta pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i krajem Twojej rezydencji. Złożenie takiego dokumentu spowoduje, że Twoje dochody z tytułu dywidend wypłaconych przez amerykańskie spółki zostaną opodatkowane tylko raz.

W-8BEN-E i W-8BEN – dla kogo są te formularze?

Dla porządku podkreślmy, że jako klient indywidualny wypełniasz formularz podatkowy W-8BEN, który jest przeznaczony dla osób fizycznych. Miej jednak na uwadze, że istnieje jeszcze inny druk o podobnej nazwie (W-8BEN-E), z którego korzystają podmioty niebędące osobami fizycznymi. Wypełniają go więc m.in. spółki kapitałowe i osobowe czy rozmaite fundusze, które chcą i mogą uniknąć podwójnego opodatkowania w przypadku posiadania dochodów z amerykańskich źródeł.

Co konkretnie daje złożenie formularza podatkowego W-8BEN?

Jeśli nie jesteś rezydentem podatkowym Stanów Zjednoczonych, a uzyskujesz dochody z amerykańskich źródeł, to tamtejszy fiskus nie może Cię zidentyfikować i dlatego narzuca podwójny podatek u źródła. W takiej sytuacji dywidendy, jakie uzyskałeś od spółek z USA, zostają obarczone stawką podatkową w wysokości nie 15, lecz aż 30%.

Przez opisane rozwiązanie „tracisz” blisko jedną trzecią zarobionych pieniędzy, podczas gdy w przypadku dywidend wypłaconych np. przez polskie firmy musiałbyś zapłacić „tylko” 19% podatku. Ta pozornie niewielka różnica przekłada się na pokaźne kwoty zwłaszcza, gdy inwestycje w amerykańskie spółki dywidendowe mają charakter długoterminowy i opiewają na duże sumy.

Jedynym sposobem na uniknięcie opisanej sytuacji jest wypełnienie i złożenie formularza W-8BEN, co spowoduje potrącenie 15% podatku. Co ważne, w naszym kraju dochody z tytułu dywidend obarczone są 19% stawką podatkową, dlatego powstałą różnicę w wysokości 4 p.p. musisz rozliczyć samodzielnie. W praktyce wygląda to więc tak, że dzięki drukowi W-8BEN dochody z dywidend od spółek amerykańskich będą opodatkowane na takim poziomie, jak te wypłacone przez polskie firmy.

W przypadku dywidend od polskich spółek płatnikiem podatku jest zwykle dom maklerski, co oznacza, że na Twoje konto trafia kwota netto (po potrąceniu podatku), a Ty nie masz obowiązku wykazywać dochodu w rozliczeniu rocznym. Jeśli chodzi o firmy z siedzibami zarejestrowanymi poza Polską, dywidendy również zostają pomniejszone o podatek, ale nie są rozliczane z polskim fiskusem – o to musisz już zadbać we własnym zakresie.

Formularz W-8BEN – jak wypełnić i gdzie go znaleźć?

Minusem formularza W-8BEN jest fakt, że nie możesz ot tak pobrać go np. ze strony rządowej i złożyć w swoim domu maklerskim lub bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Abyś mógł z niego skorzystać, musi udostępniać go broker prowadzący Twój rachunek, za pośrednictwem którego kupujesz akcje notowane na amerykańskiej giełdzie. Jeśli nie zapewnia takiego druku, jesteś skazany na 30% podatek od dochodów z dywidend otrzymywanych od spółek z USA.

Większych problemów nie powinno natomiast przysporzyć samo wypełnienie druku W-8BEN. Instrukcja po polsku zazwyczaj jest dołączona do formularza, a przez cały proces najczęściej można przebrnąć online, bezpośrednio z poziomu konta inwestycyjnego.

Jak wypełnić druk W-8BEN? W praktyce system zwykle automatycznie uzupełnia większość danych, więc działania inwestora ograniczają się do niezbędnego minimum. Zwykle wystarczy, że jako kraj swojej rezydencji wskażesz Polskę (o ile faktycznie nim jest) i wpiszesz swój numer PESEL w polu zarezerwowanym dla zagranicznego numeru identyfikacji podatkowej. Pamiętaj jednak, że wszelkie dane podawane w formularzu muszą pokrywać się z tymi, na które zarejestrowany jest Twój rachunek inwestycyjny.

W zagranicznych domach maklerskich, które działają na skalę międzynarodową, obecność formularza W-8BEN jest standardem. W Polsce liczbę podmiotów, które udostępniają taki druk, można policzyć na palcach jednej ręki. Obecnie są to przede wszystkim domy maklerskie: XTB, Bossa i banku Citi Handlowy, ale niewykluczone, że w nieodległej przyszłości dołączą do nich kolejne.

W poniższym zestawieniu znajdziesz najlepsze naszym zdaniem oferty kont inwestycyjnych, a także informacje, czy formularz W-8BEN jest dostępny w mBanku, PKO BP i innych domach maklerskich oferujących akcje i inne instrumenty z giełdy amerykańskiej.

Ranking rachunków maklerskich - Maj 2024

 • Konto
  0 zł
  Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku 0 zł

  Po roku może pojawić się opłata w wysokości 10 EUR; można jej jednak łatwo uniknąć, wykonując min. 1 transakcję w ciągu roku / jeśli na koncie nie ma środków / jeśli są kupione dowolne akcje

 • Akcje z GPW
  0%
  Akcje 0%

  • 0% w przypadku miesięcznego obrotu do 100 tys. EUR (minimalna wartość zlecenia to 10 zł)
  • 0,2%, min. 10 EUR od nadwyżki pow. 100 tys. EUR
 • Kontrakty na indeksy z GPW
  kontrakty CFD
  Kontrakty terminowe na indeksy kontrakty CFD

  XTB nie oferuje klasycznych kontraktów futures, lecz kontrakty CFD na WIG20 i wiele innych indeksów oraz instrumentów bazowych. Takie produkty mają nieco inną konstrukcję, ale również pozwalają grać z dźwignią na wzrosty i spadki rozmaitych aktywów. W przypadku handlu kontraktami CFD za pośrednictwem XTB koszty transakcyjne są już zawarte w spreadzie i nie jest pobierana dodatkowa prowizja; dla kontraktów na WIG20 standardowy spread wynosi ok. 2 pipsy.

 • Rynki zagraniczne
  USA, DE, UK + 12 innych
Handel tradycyjnymi instrumentami giełdowymi i kontraktami CFD, odsetki od niezainwestowanych środków, duży wybór ETF-ów (ponad 400), akcje ułamkowe, Plany Inwestycyjne, usługa XTB Social.
Przeczytaj recenzję
4.8
Załóż konto w 10 minut
 • Konto
  0 zł
  Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku 0 zł

  W razie braku dokonania transakcji w ciągu 365 dni pojawi się opłata w wysokości 9 zł miesięcznie (lub ewentualnie 3 EUR bądź 3 USD). Nie zostanie ona naliczona, jeśli we wskazanym okresie miałeś otwarte pozycje lub też wykonałeś transakcję po upływie 365 dni a przed momentem pobrania opłaty.

 • Akcje z GPW
  0,19%, min. 5 zł
 • Kontrakty na indeksy z GPW
  kontrakty CFD
  Kontrakty terminowe na indeksy kontrakty CFD

  TMS nie oferuje klasycznych kontraktów futures, lecz kontrakty CFD na WIG20 i wiele innych indeksów oraz instrumentów bazowych. Takie produkty mają nieco inną konstrukcję, ale również pozwalają grać z dźwignią na wzrosty i spadki rozmaitych aktywów. W przypadku handlu kontraktami CFD za pośrednictwem TMS koszty transakcyjne są już zawarte w spreadzie i nie jest pobierana dodatkowa prowizja.

 • Rynki zagraniczne
  USA, DE, UK + 2 inne
Handel tradycyjnymi instrumentami giełdowymi i kontraktami CFD.
Przeczytaj recenzję
4.4
Załóż konto w 10 minut
 • Konto
  0 zł
 • Akcje z GPW
  0,12%, min. 10 zł
 • Kontrakty na indeksy z GPW
  niedostępne
 • Rynki zagraniczne
  USA, UK, DE + 22 inne
Zagraniczny broker niewysyłający PIT-8C (udostępnia pomocny raport podatkowy), handel tradycyjnymi instrumentami i kontraktami CFD, odsetki od niezainwestowanych środków (powyżej określonej kwoty na rachunku).
Przeczytaj recenzję
4.4
Załóż konto w 10 minut

Co jeszcze warto wiedzieć?

Po wypełnieniu i złożeniu formularza W-8BEN obniżysz podatek z amerykańskich źródeł przychodów, przy czym musisz mieć na uwadze, że nie stanie się to od razu. Urząd podatkowy w USA potrzebuje czasu na sprawdzenie i zatwierdzenie tego dokumentu, więc w praktyce, gdy złożysz druk np. w połowie listopada, to obniżona stawka podatkowa będzie stosowana od grudnia.

Istotny jest również fakt, że druk W-8BEN ma określoną ważność. Wynosi ona 3 lata kalendarzowe, liczone od końca roku, w którym został złożony. Gdy zatem wypełnisz go w listopadzie 2022 r., to pozostanie aktywny do końca grudnia 2025 r. Jeśli po tym czasie nadal będziesz chciał inwestować w amerykańskie spółki dywidendowe, korzystając przy tym z obniżonego opodatkowania, będziesz musiał ponownie złożyć dokument.


Oceń artykuł
5
(2 oceny)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(13)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
K
Karol
Gość

Sprzedałem akcje firmy amerykańskiej, przekazane mi w formie grantu od pracodawcy (korporacja z siedzibą w Polsce ale HQ w USA). Otrzymałem/wypełniałem druk W-8BEN. Czy muszę rozliczać się z Amerykańskim fiskusem czy wystarczy, że w Polsce rozliczę po stawce 19% podatek od akcji. A może w USA opłacić 15% a w Polsce 4%? Pytam tym bardziej dlatego, że wybieram się do Stanów w tym roku i chciałbym uniknąć nieprzyjemności związanych z potencjalnie bieopłaconym podatkiem.

Odpowiedz

A
Artur
Gość
@Karol

krajowa informacja skarbowa spokojnie udzieli ci informacji na ten temat. wystarczy do nich napisać, działają sprawnie

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

czy przy spadku po obywatelu Polski na stałe mieszkającym w Polsce (nigdy nie był w USA) posiadającym środki na koncie w USA należy wypełnić druk w-8ben ,a jeżeli tak to co wpisać w punkcie 10 bo są przykłady tylko przy dochodach od obligacji i innych ale nie od spadku,czy zostawić puste miejsce .Pozdrawiam Andrzej

Odpowiedz

W
Witek
Gość
@Andrzej

ten formularz nie ma nic do tej kwestii, więc nie powienien cię interesować. Ale zawsze mozesz upewnić się u doradcy podatkowego/prawnika od sprawa spadkowych

Odpowiedz

A
ANDRZEJ PAWŁOWSKI
Gość
@Witek

dzięki bardzo

Odpowiedz

P
Pancio
Gość

Czy podatek w wys. 30% w przypadku braku złożenia tego formularza będzie również pobrany od odsetek od obligacji, których emitentem jest podmiot amerykański (są również notowane na tamtejszej giełdzie)?

Odpowiedz

P
Przemek
Gość
@Pancio

Raczej nie, bo to 30% jest w przypadku podatku od dochodów z dywidend a nie odsetek z obligacji. to nie ta kategoria dochodów

Odpowiedz

M
MArta
Gość

co jesżeli broker nie składa W8-BEN a już zainwestowaliśmy na amerykańskiej giełdzie (nie uzyskaliśmy jeszcze ani dochodu ani straty). Czy możemy złożyć wniosek W8-BEN samodzielnie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@MArta

Prawdopodobnie nie jest to możliwe, ale ponieważ to dość rzadko pojawiająca się kwestia, polecam skonsultować ją jeszcze z innym specjalistą, np. z konsultantem któregoś z domów maklerskich oferujących W-8BEN. Natomiast ewentualne przeniesienie tych amerykańskich akcji do brokera, który udostępnia W-8BEN, również może nie pomóc - prawdopodobnie objąłby jedynie dywidendy z akcji zakupionych po wypełnieniu formularza.

Odpowiedz

A
Aston
Gość

Mam pytanie odnośnie udzielanych informacji które broker potrzebuje do właśnie tej deklaracji , chodzi o środki jakimi dysponuje , czy jest brany pod uwagę cały kapitał jaki posiadam ( również ten zainwestowany ) na różnych kontach bankowych i niekoniecznie w Polsce , czy po prostu ten znajdujący się w portfelu danego banku , przez który będę inwestował ? Mam tu na myśli np revoluta...

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Aston

W poszczególnych instytucjach kwestie związane z drukiem W-8BEN mogą wyglądać nieco inaczej, więc tego typu pytania najlepiej kierować bezpośrednio do swojego brokera. Niemniej według mojej wiedzy, formularz udostępniony przez daną instytucję dotyczy wyłącznie inwestycji dokonywanych za pośrednictwem jej konta.

Odpowiedz

N
Nico_1982
Gość

Te 4% podatku (różnica między naszym 19% a amerykańskim 15%), to mam sobie obliczyć od otrzymanej dywidendy - to rozumiem. Tylko po jakim kursie określić wysokość dywidendy albo kwotę podatku w PLN?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Nico_1982

Według mojej wiedzy przychód z dywidendy uzyskanej w walucie obcej trzeba rozliczyć według kursu średniego walut NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień otrzymania dywidendy.

Odpowiedz