Wróć

Jak wybrać kantor kryptowalut?

Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych

93 publikacje 506 komentarzy

Inwestor giełdowy i pasjonat rynków finansowych, a także doświadczony redaktor zajmujący się szeroko rozumianymi tematami inwestycyjnymi, gospodarczymi oraz bankowymi. W serwisie Moneteo publikuje liczne artykuły, głównie z zakresu inwestycji i rynków finansowych, jak również testuje i opisuje rachunki maklerskie, konta forex oraz inne produkty i usługi przeznaczone dla inwestorów.


Jak wybrać kantor kryptowalut?
Spis treści

Zacznijmy od tego, że najlepszym miejscem do handlu bitcoinami, etherami, litecoinami czy innymi kryptoaktywami są giełdy kryptowalut. Ich platformy inwestycyjne pozwalają zawierać transakcje z innymi użytkownikami na bardzo dobrych warunkach, a przy tym zapewniają dostęp do setek cyfrowych aktywów. Handel wygląda tu bardzo podobnie, jak w przypadku akcji giełdowych i platform domów maklerskich, choć z pewnych względów dla początkujących kryptoinwestorów będzie dość skomplikowany. W tej sytuacji rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z prostego w obsłudze kantoru kryptowalut. Na co zwrócić uwagę, by móc wybrać odpowiedni?

Kantor kryptowalut – który wybrać? Internetowy czy stacjonarny?

Kantory kryptowalut występują w wersji stacjonarnej oraz internetowej. Te pierwsze, zwane bitomatami, dostępne są tylko w kilkunastu polskich miastach i wciąż pełnią głównie funkcję marketingową. Ich główną zaletą jest możliwość anonimowego zawierania transakcji (miej na uwadze, że w każdej chwili może się to zmienić) i wymiana kryptowalut bezpośrednio na fizyczną gotówkę.

Wygodniejszym i szerzej dostępnym rozwiązaniem są kantory online, przy czym i one znacznie ustępują pod względem popularności giełdom kryptowalut. Z uwagi na dość wysokie koszty i ograniczoną funkcjonalność powinieneś się nimi zainteresować wówczas, gdy jesteś początkującym inwestorem i nie planujesz aktywnie handlować na rynku krypto. Z ich pomocą w łatwy sposób z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu dokonasz kupna i sprzedaży najważniejszych kryptowalut.

Poziom bezpieczeństwa i opinie o kantorze

Chcąc znaleźć najlepszy kantor kryptowalut, trzeba najpierw zweryfikować bezpieczeństwo korzystania z usług poszczególnych usługodawców, a także ich rzetelności i wiarygodność.

Kantor powinien zapewniać dwupoziomowe uwierzytelnienie operacji, dobrze chronić przetwarzane dane użytkowników i odpowiednio zabezpieczać przechowywane środki. Informacje o stosowanych zabezpieczeniach nie zawsze są dostępne na stronie, więc w razie wątpliwości warto napisać maila do kantoru. Przy okazji będzie można zweryfikować jakość obsługi klienta, która także jest ważnym aspektem oferty. Sprawny support udzieli przejrzystych wskazówek w zakresie korzystania z usługi, jak również przyda się np. w razie wystąpienia trudności związanych z transakcją.

Warto pamiętać, że działalność kantorów kryptowalut nie jest tak dobrze uregulowana, jak tradycyjnych kantorów czy domów maklerskich. Dlatego dobrym sposobem na zweryfikowanie ich wiarygodności jest sprawdzenie profili kantorów w mediach społecznościowych, a także opinii na ich temat, jakie są zamieszczane choćby na różnych stronach branżowych.

Oferta kryptowalut i koszty transakcji

Gdy znajdziesz już kilka bezpiecznych i wiarygodnych kantorów kryptoaktywów, pozostaje Ci zweryfikować i porównać ich oferty pod względem kosztowym. Sprawdź, jaka jest w nich różnica pomiędzy kursem zakupu a ceną sprzedaży danej kryptowaluty (im mniejszy spread, tym oczywiście lepiej), a także przeanalizuj, czy nie występują jakieś dodatkowe opłaty np. prowizja za zawarcie transakcji czy za późniejszy przelew kupionych krypto.

Pamiętaj też, że o ile praktycznie każdy kantor daje możliwość nabycia lub sprzedaży bitcoina czy ethereum, tak mniej popularne krypto znajdziesz jedynie w części ofert. Jeśli chcesz zatem handlować np. dogecoinem, ripple czy litecoinem, upewnij się, czy dany kantor ma je w ogóle w swoim portfolio.

Aby ułatwić sobie znalezienie najlepszego miejsca do zakupu lub sprzedaży krypto, sprawdź nasz ranking kantorów kryptowalut i zapoznaj się z propozycjami sprawdzonych usługodawców.


Oceń artykuł
5
(1 ocena)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy