Co to jest halving bitcoina, kiedy będzie następny?

Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych

93 publikacje 506 komentarzy

Inwestor giełdowy i pasjonat rynków finansowych, a także doświadczony redaktor zajmujący się szeroko rozumianymi tematami inwestycyjnymi, gospodarczymi oraz bankowymi. W serwisie Moneteo publikuje liczne artykuły, głównie z zakresu inwestycji i rynków finansowych, jak również testuje i opisuje rachunki maklerskie, konta forex oraz inne produkty i usługi przeznaczone dla inwestorów.


1 komentarz
Co to jest halving bitcoina, kiedy będzie następny?
Spis treści

Tradycyjne waluty fiducjarne, takie jak złoty, dolar czy euro, są pod kontrolą banków centralnych, które mogą nieustannie zwiększać ich podaż poprzez „dodruk”. Ilość bitcoinów w obiegu również wzrasta, ale w tempie znacznie wolniejszym i z góry określonym. To tempo przyrostu ilości bitcoinów reguluje mechanizm zwany halvingiem. 

Co to jest halving bitcoina?

Halving (z ang. przepołowienie) to zjawisko w sieci bitcoina, które występuje mniej więcej co 4 lata i skutkuje zmniejszeniem liczby nowo tworzonych bitcoinów o połowę. Mechanizm ten jest zakodowany w protokole kryptowaluty i będzie powtarzany aż do momentu, w którym zostaną wydobyte wszystkie jej jednostki (21 milionów).

W praktyce, bitcoiny są tworzone (wydobywane) przez tzw. górników, czyli uczestników sieci bitcoin wyposażonych w komputery o dużej mocy obliczeniowej. Wykonują oni skomplikowane równania kryptograficzne, które prowadzą do „wykopywania” bitcoinów i dołączania ich bloków do sieci blockchain. Za te działania górnicy otrzymują nagrodę w postaci ściśle określonej ilości bitcoinów.

W dniu halvingu wysokość nagrody za wydobycie bitcoinów maleje dokładnie o połowę. Na samym początku sięgała ona 50 BTC za cały wydobyty blok, obecnie wynosi 6,25 BTC, a w połowie kwietnia 2024 r. spadnie do 3,125 BTC.

Daty poprzednich halvingów bitcoina

Bitcoin istnieje od 2009 roku i od tego momentu przeszedł już trzy halvingi. Kiedy miały one miejsce i czym skutkowały? 

 • 28 listopada 2012 r. odbył się pierwszy halving bitcoina, w efekcie którego liczba nowych kryptowalut tworzonych w jednym bloku spadła z 50 do 25;

 • 9 lipca 2016 r. to dzień drugiego halvingu, który przyniósł spadek nowych bitcoinów w bloku z 25 do 12,5;

 • 11 maja 2020 r. wystąpił trzeci halving, który skutkował spadkiem liczby nowych bitcoinów w bloku z 12,5 do 6,25.

Jak łatwo zauważyć, halvingi bitcoina odbywają się w przybliżeniu co 4 lata, przy czym ich konkretne daty nie są z góry znane. Wynika to z faktu, że w rzeczywistości halving występuje nie w ściśle ustalonych dniach, lecz każdorazowo po wydobyciu 210 tys. bloków. To, kiedy do tego ostatecznie dojdzie, można określić jedynie w przybliżeniu – ze względu na wahania mocy wydobywczej sieci cel może zostać osiągnięty przed lub po przewidywanym terminie.

Halving bitcoina a jego podaż

Obecnie w obiegu jest już ponad 19,5 mln bitcoinów, co oznacza, że do ich pełnego wydobycia brakuje tylko 1,5 mln jednostek. Jednak za sprawą halvingu zwiększanie podaży kryptowaluty jest coraz wolniejsze, a ostatni bitcoin zostanie wykopany dopiero ok. 2140 roku.

Wyprodukowanie 1 bloku w sieci bitcoin zajmuje ok. 10 minut, co oznacza, że obecnie wydobywa się 900 bitcoinów dziennie (144 bloki x 6,25 BTC). Już niebawem liczba ta spadnie do ok. 450, a po następnym halvingu o kolejne 50%. Z tego też względu, w odróżnieniu od fiatów (walut fiducjarnych), bitcoin jest nazywany walutą deflacyjną.

Warto podkreślić, że liczby 19,5 i 21 mln bitcoinów nie do końca mają pokrycie w rzeczywistości. Jednostek kryptowaluty jest i będzie w obiegu znacznie mniej, bowiem wiele z nich zostało lub zostanie bezpowrotnie utraconych. Szacuje się, że już teraz przepadły 3-4 mln BTC, ponieważ ich właściciele stracili do nich hasła dostępu (wielu kupowało bitcoiny dawno temu, gdy kosztowały niewiele i stanowiły głównie ciekawostkę technologiczną).

Wpływ halvingu bitcoina na rynek kryptowalut i cenę BTC

Na cenę aktywów inwestycyjnych, takich jak bitcoin i inne kryptowaluty, w istotnym stopniu wpływa wielkość popytu i podaży. Halving pwodouje, że do obiegu zaczyna trafiać mniej bitcoinów, dlatego przy podobnym lub nawet nieco niższym popycie można oczekiwać wzrostu kursu kryptowaluty. Dotychczasowe notowania pohalvingowe pokazują, że te oczekiwania są w pełni uzasadnione.

Halvingi i cena bitcoina
Wykres ceny bitcoina wraz z terminami halvingów

Jak widać, każdy z trzech dotychczasowych halvingów bitcoina stanowił katalizator wzrostu jego ceny. Już kilka tygodni lub miesięcy po tym wydarzeniu kryptowaluta wchodziła w okres dynamicznych wzrostów, które utrzymywały się przez kilkanaście miesięcy. Wprawdzie były one przerywane korektami, ale miały one krótkotrwały charakter – wielu inwestorów postrzegało je jako okazję do zakupów bitcoina lub innych kryptowalut.

Co istotne, w przypadku pierwszego, drugiego i czwartego nadchodzącego halvingu bitcoina wzrosty ceny zaczynały się już kilka miesięcy wcześniej. Wyjątkiem był ostatni halving bitcoina, ale trzeba podkreślić, że w poprzedzających go tygodniach rynki finansowe opanowała panika związana z wybuchem pandemii koronawirusa. W tym czasie potężne spadki cen zanotowały w zasadzie wszystkie aktywa inwestycyjne.

Istotny jest fakt, że udział bitcoina w kryptorynku, w zależności od okresu, waha się od ok. 40 do 55%, mimo że całkowita liczba kryptowalut sięga aż kilkunastu tysięcy. Tak duża kapitalizacja powoduje, że sentyment na bitcoinie wpływa praktycznie na cały rynek kryptoaktywów. Z tego też względu, halving najważniejszej kryptowaluty ma duży wpływ również na pozostałe coiny – pohalvingowe wzrosty bitcoina zwykle prowadzą też do aprecjacji ethereum, litecoina, ripple i wielu innych krypto.

Inne konsekwencje halvingu bitcoina

W praktyce, można wskazać jeszcze kilka innych konsekwencji, jakie wywołuje okresowe występowanie halvingu bitcoina.

Po pierwsze, spadek nagrody dla górników zachęca ich do optymalizacji zużycia energii i zwiększania mocy obliczeniowej komputerów. Z drugiej strony, niektórych skłania do spieniężenia swoich bitcoinów i ograniczenia udziału w rynku; to z kolei może prowadzić do przejściowych spadków ceny kryptowaluty. 

Ponadto, o halvingu bitcoina gorąco dyskutują miłośnicy kryptowalut, a nawet osoby niezwiązane z rynkiem. To sprzyja powstawaniu nowych inicjatyw szkoleniowych i szerzeniu wiedzy o walutach cyfrowych oraz technologii blockchain. Przekłada się to również na większe zainteresowanie kryptowalutami, co z kolei może przyczyniać się do dalszych wzrostów ich cen. 

Warto też dodać, że halving i niska podaż bitcoina „pracują” na jego status wirtualnego złota. Niektórzy widzą w kryptowalucie coś na kształt magazynu wartości, który – podobnie jak fizyczne złoto – może służyć do długoterminowego przechowywania kapitału. Jeśli się do nich zaliczasz lub z innego powodu chcesz handlować cyfrowymi walutami, sprawdź poniższy ranking giełd kryptowalut.

Ranking giełd kryptowalut - Maj 2024

 • Ocena bezpieczeństwa
  (4)
 • Liczba kryptowalut
  >410
 • Prowizja maker/taker
  0,1% / 0,1%
  Prowizja maker/taker 0,1% / 0,1%

  • 0,1% maker
  • 0,1% taker

  są to najwyższe możliwe prowizje, które dotyczą użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami poniżej równowartości 1 mln USD; stawki maleją wraz z wielkością obrotów na koncie oraz w przypadku korzystania z tokenów BNB (taniej o 25% w stosunku do standardowych stawek), które są emitowane przez Binance.

 • Waluty FIAT
  PLN, EUR, GBP + 8 innych
 • Ocena bezpieczeństwa
  (4.5)
 • Liczba kryptowalut
  >250
 • Prowizja maker/taker
  0,2% / 0,2%
  Prowizja maker/taker 0,2% / 0,2%

  • maker 0,2%
  • taker 0,2%

  są to najwyższe możliwe prowizje, które dotyczą użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami do 50 000 USD; stawki maleją wraz ze wzrostem aktywności na rachunku

 • Waluty FIAT
  EUR, USD, GBP + 4 inne
 • Ocena bezpieczeństwa
  (4.5)
 • Liczba kryptowalut
  >240
 • Prowizja maker/taker
  0,4% / 0,6%
  Prowizja maker/taker 0,4% / 0,6%

  • 0,4% maker
  • 0,6% taker 

  są to najwyższe możliwe prowizje, które obowiązują użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami do 10 000 USD; stawki maleją wraz ze wzrostem aktywności na rachunku, dla przedziału np. od 50 000 do 100 000 USD maker wynosi 0,15%, a taker 0,25%

 • Waluty FIAT
  EUR, USD, GBP

Podsumowanie

Halving to ważne rozwiązanie wbudowane w sieć bitcoina, które niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków. Tym najważniejszym z perspektywy inwestorów jest fakt, że dotychczasowe halvingi każdorazowo inicjowały silne wzrosty cen bitcoina i wielu innych kryptowalut.

Obecnie sentyment na rynku krypto jest pozytywny, a bitcoin ma za sobą dobre miesiące, które zaowocowały ustanowieniem nowego rekordu cenowego. Trzeba jednak pamiętać, że z różnych względów następny halving bitcoina może nie stać się katalizatorem wzrostów. Kryptowaluty nie istnieją w próżni i ich ceny są coraz silniej skorelowane z innymi rynkami, zwłaszcza akcji, a także sytuacją w światowej gospodarce.

Zawirowania geopolityczne lub gospodarcze, czy też innego rodzaju poważne negatywne zdarzenia o zasięgu globalnym, mogą zatrzymać hossę na rynku kryptowalut. Choć nie musi do tego dojść i kryptoaktywa znów mogą przynieść atrakcyjne zyski, to jednak warto mieć świadomość wspomnianych ryzyk.


Oceń artykuł
5
(2 oceny)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(1)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
K
Karol
Gość

Gdyby znów miało być tak jak w przypadku poprzednich halvingów to jeszcze w tym roku cena spokojnie doszłaby do 200-300k usd. Ciężko to sobie wyobrazić, zwłaszcza że duże wzrostu świeżo za nami...

Odpowiedz