Wróć

Jak wybrać konto osobiste?


Jak wybrać konto osobiste?
Spis treści

W związku z tym nie dziwi wciąż rosnąca liczba posiadanych przez Polaków kont. Przekroczyliśmy już pułap jednego rachunku osobistego przypadającego na każdego mieszkańca naszego kraju (wliczając w to dzieci), z czego wynika, że spora cześć z nas posiada nie jeden, a kilka rachunków osobistych.

Banki odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie, oferując zróżnicowane produkty. Dzięki temu każdy klient powinien znaleźć konto osobiste na miarę własnych potrzeb. No właśnie, ale czy potrafisz te potrzeby zdefiniować? Jak nie pogubić się w gąszczu parametrów i wybrać rachunek, który spełni Twoje oczekiwania?

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, ROR) to rachunek bieżący przeznaczony dla osób fizycznych. Służy ono przede wszystkim do gromadzenia wynagrodzenia, emerytury lub renty oraz innych źródeł dochodów (np. stypendium za wyniki w nauce).

Środki, które wpłyną na konto osobiste, możesz wykorzystać np. w celu opłacenia rachunków czy zapłaty za zakupy. Bank zwykle dołącza do rachunku bieżącego kartę debetową, która umożliwia dokonywanie transakcji do wysokości dostępnych na nim środków.

Wiesz już, czym jest konto osobiste. Co dalej?

Zdefiniuj swoje potrzeby

Przed otwarciem rachunku spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie: do czego konto jest mi właściwie potrzebne? Oto kilka przykładowych powodów, dla których w Twojej głowie mógł zrodzić się pomysł założenia pierwszego lub kolejnego konta osobistego.

 1. Realia współczesnego świata. Nie da się ukryć, że posiadanie konta osobistego jest w dzisiejszych czasach nie tyle przydatne, co praktycznie niezbędne. Główny powód? Odbiór wynagrodzenia za pracę w formie koperty z gotówką to już właściwie przeszłość – standardem jest dziś wypłacanie pensji przelewem na konto.
 2. Chęć ułatwienia sobie życia. Gotówka bywa niepraktyczna – banknoty dość łatwo uszkodzić, a bilon ciąży w kieszeni. Czasem podczas zakupów mamy przy sobie zwyczajnie za mało gotówki, bo noszenie większej jej ilości nie jest zbyt rozsądnym pomysłem. Tymczasem kartą zapłacimy dziś nie tylko w dużej galerii handlowej, ale często i w zwykłym warzywniaku. W tym kontekście posiadanie konta z wydaną do niego „debetówką” oznacza po prostu wygodę.
 3. Pierwsze kroki w bankowości. Jeśli dopiero wkraczasz w dorosłość lub po prostu nie miałeś dotąd zbyt wiele do czynienia z bankowością, to konto osobiste powinno być dla Ciebie swoistą bramą do prawdziwego świata finansów. Jako produkt z jednej strony powszechny i łatwy w obsłudze, a z drugiej – dość złożony i uniwersalny, ROR pozwoli Ci na stopniowe zdobywanie podstawowej wiedzy w tej dziedzinie.
 4. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań. Płatności mobilne, ciekawe funkcje aplikacji, nieszablonowe połączenie bankowości z innymi dziedzinami życia… Dla osób lubujących się we wszelakich nowinkach (zwłaszcza, jeśli korzystanie z nich wiąże się z wygodą i oszczędnością czasu) mogą być one dobrą motywacją do otwarcia konta.
 5. Zgarnięcie premii w promocji. Bank – jak każdy inny „sprzedawca” – może zachęcać Cię do skorzystania z jego oferty, proponując atrakcyjny bonus. Jeśli masz w sobie coś z łowcy promocji, to może uda Ci się załapać na konto z premią?
 6. Oszczędzanie. Samo konto osobiste niekoniecznie sprawdzi się w kontekście efektywnego oszczędzania (zazwyczaj jest ono nieoprocentowane), ale jego posiadanie może dać Ci dostęp do szerokiej gamy atrakcyjnych produktów oszczędnościowych banku.

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta osobistego?

Po określeniu potrzeb możesz porównywać oferty i dokonać odpowiedniego wyboru. Liczba różnych parametrów do porównania może początkowo podziałać odstraszająco, ale uspokajamy – nie wszystkie muszą mieć dla Ciebie kluczowe znaczenie.

Z całą pewnością warto natomiast zwrócić uwagę na:

 • Opłaty i prowizje. Chodzi przede wszystkim o opłaty za prowadzenie konta, korzystanie z karty i wypłatę gotówki z bankomatów. Dokładnie przeanalizuj ich wysokość i sprawdź, czy bank daje możliwość ich uniknięcia po spełnieniu pewnych warunków aktywności na rachunku. Sprawdź również koszty operacji dokonywanych w oddziale, o ile zamierzasz często je zlecać.
 • Dostęp do środków na rachunku. Upewnij się, czy w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania znajdziesz bankomat, z którego wypłacisz gotówkę bez prowizji oraz sprawdź ogólną dostępność bankomatów, z których będziesz mógł korzystać bezpłatnie. Zapoznaj się również z możliwościami aplikacji mobilnej, która da Ci dostęp do konta w dowolnym miejscu i czasie. Jeśli zależy Ci na nowoczesnym rachunku, skieruj swoją uwagę na oferowane metody płatności (np. Blik, mobilne płatności zbliżeniowe Google Pay i Apple Pay).
 • Dodatkowe usługi. Możliwości kont osobistych nie kończą się na przelewach i płatnościach kartą. Sporym atutem mogą być dodatkowe usługi, których przydatność jest w dużej mierze kwestią indywidualnych preferencji. Bank może Ci zaoferować np. konto w obcej walucie, pakiet ubezpieczeń czy członkostwo w programie lojalnościowym.
 • Promocje. Nawet przeciętne z pozoru konto może znacznie zyskać na atrakcyjności, o ile jego posiadanie wiąże się z szansą na zysk. Na rynku nie brakuje promocji kont osobistych, w których możesz otrzymać premię gotówkową, zwrot za zakupy (moneyback), vouchery, zniżki lub nagrody rzeczowe.
 • Oprocentowanie. W zdecydowanej większości przypadków konta osobiste są nieoprocentowane. Bardziej mamy tu jednak na myśli warunki oferty oszczędnościowej danego banku – kont oszczędnościowych i lokat terminowych. Dzięki tym produktom Twoje nadwyżki finansowe przyniosą Ci dodatkowy zysk, zamiast leżeć bezczynnie na zwykłym rachunku osobistym.

Wszystkie wspomniane parametry łatwo sprawdzisz i porównasz w naszym rankingu kont osobistych. Zestawienie z pewnością pomoże Ci w podjęciu najlepszej możliwej decyzji.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy