Co jest konto osobiste? Jak wybrać najlepsze?

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

145 publikacji 760 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


5 komentarzy
Co jest konto osobiste? Jak wybrać najlepsze?
Spis treści

W związku z tym nie dziwi wciąż rosnąca liczba posiadanych przez Polaków kont. Przekroczyliśmy już pułap jednego rachunku osobistego przypadającego na każdego mieszkańca naszego kraju (wliczając w to dzieci), z czego wynika, że spora cześć z nas posiada nie jeden, a kilka rachunków osobistych.

Banki odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie, oferując zróżnicowane produkty. Dzięki temu każdy klient powinien znaleźć konto osobiste na miarę własnych potrzeb. No właśnie, ale czy potrafisz te potrzeby zdefiniować? Jak nie pogubić się w gąszczu parametrów i wybrać rachunek, który spełni Twoje oczekiwania?

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, ROR) to rachunek bieżący przeznaczony dla osób fizycznych. Służy ono przede wszystkim do gromadzenia wynagrodzenia, emerytury lub renty i innych źródeł dochodów (np. stypendium za wyniki w nauce) oraz do codziennego korzystania z pieniędzy.

Środki, które wpłyną na konto osobiste, możesz wykorzystać np. w celu opłacenia rachunków czy zapłaty za zakupy. Bank zwykle dołącza do rachunku bieżącego kartę debetową, która umożliwia dokonywanie transakcji do wysokości dostępnych na nim środków.

Wiesz już, czym jest konto osobiste. Co dalej?

Zdefiniuj swoje potrzeby

Przed otwarciem rachunku spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie: do czego konto jest mi właściwie potrzebne? Oto kilka przykładowych powodów, dla których w Twojej głowie mógł zrodzić się pomysł założenia pierwszego lub kolejnego konta osobistego.

 1. Realia współczesnego świata. Nie da się ukryć, że posiadanie konta osobistego jest w dzisiejszych czasach nie tyle przydatne, co praktycznie niezbędne. Główny powód? Odbiór wynagrodzenia za pracę w formie koperty z gotówką to już właściwie przeszłość – standardem jest dziś wypłacanie pensji przelewem na konto.
 2. Chęć ułatwienia sobie życia. Gotówka bywa niepraktyczna – banknoty dość łatwo uszkodzić, a bilon ciąży w kieszeni. Czasem podczas zakupów mamy przy sobie zwyczajnie za mało gotówki, bo noszenie większej jej ilości nie jest zbyt rozsądnym pomysłem. Tymczasem kartą zapłacimy dziś nie tylko w dużej galerii handlowej, ale często i w zwykłym warzywniaku. W tym kontekście posiadanie konta z wydaną do niego „debetówką” oznacza po prostu wygodę.
 3. Pierwsze kroki w bankowości. Jeśli dopiero wkraczasz w dorosłość lub po prostu nie miałeś dotąd zbyt wiele do czynienia z bankowością, to konto osobiste powinno być dla Ciebie swoistą bramą do prawdziwego świata finansów. Jako produkt z jednej strony powszechny i łatwy w obsłudze, a z drugiej – dość złożony i uniwersalny, ROR pozwoli Ci na stopniowe zdobywanie podstawowej wiedzy w tej dziedzinie.
 4. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań. Płatności mobilne, ciekawe funkcje aplikacji, nieszablonowe połączenie bankowości z innymi dziedzinami życia… Dla osób lubujących się we wszelakich nowinkach (zwłaszcza, jeśli korzystanie z nich wiąże się z wygodą i oszczędnością czasu) mogą być one dobrą motywacją do otwarcia konta.
 5. Zgarnięcie premii w promocji. Bank – jak każdy inny „sprzedawca” – może zachęcać Cię do skorzystania z jego oferty, proponując atrakcyjny bonus. Jeśli masz w sobie coś z łowcy promocji, to może uda Ci się załapać na konto z premią?
 6. Oszczędzanie. Samo konto osobiste niekoniecznie sprawdzi się w kontekście efektywnego oszczędzania (zazwyczaj jest ono nieoprocentowane), ale jego posiadanie może dać Ci dostęp do szerokiej gamy atrakcyjnych produktów oszczędnościowych banku.

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta osobistego?

Po określeniu potrzeb możesz porównywać oferty i dokonać odpowiedniego wyboru. Liczba różnych parametrów do porównania może początkowo podziałać odstraszająco, ale uspokajamy – nie wszystkie muszą mieć dla Ciebie kluczowe znaczenie.

Z całą pewnością warto natomiast zwrócić uwagę na:

 • Opłaty i prowizje. Chodzi przede wszystkim o opłaty za prowadzenie konta, korzystanie z karty i wypłatę gotówki z bankomatów. Dokładnie przeanalizuj ich wysokość i sprawdź, czy bank daje możliwość ich uniknięcia po spełnieniu pewnych warunków aktywności na rachunku. Sprawdź również koszty operacji dokonywanych w oddziale, o ile zamierzasz często je zlecać.
 • Dostęp do środków na rachunku. Upewnij się, czy w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania znajdziesz bankomat, z którego wypłacisz gotówkę bez prowizji oraz sprawdź ogólną dostępność bankomatów, z których będziesz mógł korzystać bezpłatnie. Zapoznaj się również z możliwościami aplikacji mobilnej, która da Ci dostęp do konta w dowolnym miejscu i czasie. Jeśli zależy Ci na nowoczesnym rachunku, skieruj swoją uwagę na oferowane metody płatności (np. Blik, mobilne płatności zbliżeniowe Google Pay i Apple Pay).
 • Dodatkowe usługi. Możliwości kont osobistych nie kończą się na przelewach i płatnościach kartą. Sporym atutem mogą być dodatkowe usługi, których przydatność jest w dużej mierze kwestią indywidualnych preferencji. Bank może Ci zaoferować np. konto w obcej walucie, pakiet ubezpieczeń czy członkostwo w programie lojalnościowym.
 • Promocje. Nawet przeciętne z pozoru konto może znacznie zyskać na atrakcyjności, o ile jego posiadanie wiąże się z szansą na zysk. Na rynku nie brakuje promocji kont osobistych, w których możesz otrzymać premię gotówkową, zwrot za zakupy (moneyback), vouchery, zniżki lub nagrody rzeczowe.
 • Oprocentowanie. W zdecydowanej większości przypadków konta osobiste są nieoprocentowane. Bardziej mamy tu jednak na myśli warunki oferty oszczędnościowej danego banku – kont oszczędnościowych i lokat terminowych. Dzięki tym produktom Twoje nadwyżki finansowe przyniosą Ci dodatkowy zysk, zamiast leżeć bezczynnie na zwykłym rachunku osobistym.

Wszystkie wspomniane parametry łatwo sprawdzisz i porównasz w naszym rankingu kont osobistych. Zestawienie z pewnością pomoże Ci w podjęciu najlepszej możliwej decyzji.

Dokonałeś wyboru? Załóż konto osobiste przez Internet

Jak i gdzie założyć konto możliwie najszybciej i najłatwiej? Oczywiście przez Internet! Wystarczy, że wejdziesz w odpowiednią zakładkę i wypełnisz formularz na stronie banku. We wniosku podasz swoje dane osobowe i wybierzesz sposób zawarcia umowy z bankiem. W zależności od banku będziesz mógł skorzystać z kilku opcji: zawrzeć umowę za pośrednictwem kuriera, za pomocą przelewu weryfikacyjnego, wideorozmowy, rozmowy telefonicznej z pracownikiem banku lub wizyty w oddziale.

Ranking konto osobistych

 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł / 4 zł
  Miesięczna opłata za kartę

  0 zł / 4 zł


  opłaty unikniesz, jeżeli spełnisz oba poniższe warunki:

  • zapewniłeś w poprzednim miesiącu jednorazowy wpływ w wysokości min. 500 zł
  • wykonałeś w poprzednim miesiącu co najmniej 1 transakcję kartą / Apple Pay / Google PayPeoPay

  od klientów do 26. roku życia opłata za kartę nie jest pobierana

 • Bankomaty
  0 zł / 2,3% min. 5 zł
  Bankomaty 0 zł / 2,3% min. 5 zł

  0 zł - dla osób do 26. r.ż.

  Dla klientów powyżej 26 lat:

  • 0 zł - bankomaty własne banku
  • 0 zł za 2 pierwsze wypłaty w miesiącu z bankomatów obcych (pod warunkiem spełnienia warunków aktywności: 500 zł wpływu i 1 transakcji)
  • 2,3% min. 5 zł – w pozostałych przypadkach
 • Przelew internetowy
  0 zł
Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za transakcje walutowe kartą.
Przeczytaj recenzję
4.7
Przejdź na stronę banku
 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł / 5 zł / 11 zł
  Miesięczna opłata za kartę 0 zł / 5 zł / 11 zł

  • 0 zł – po spełnieniu warunków aktywności
  • 5 zł – dla osób w wieku 18-26 lat
  • 11 zł – dla osób powyżej 26 lat

  Opłata nie jest pobierana przez pierwsze 2 miesiące od wydania karty (lub aktywacji płatności zbliżeniowych BLIK). W kolejnych miesiącach opłaty unikniesz, jeżeli:

  • masz 18-26 lat i wykonasz 1 transakcję kartą lub Blikiem w miesiącu
  • masz powyżej 26 lat i wykonasz min. 5 transakcji kartą lub Blikiem w miesiącu
 • Bankomaty
  0 zł / 5 zł
  Bankomaty 0 zł / 5 zł

  • 0 zł – bankomaty Banku Millennium
  • 0 zł – pozostałe bankomaty, jeśli spełnisz warunki aktywności: 5 płatności kartą debetową lub Blikiem (1 raz, jeżeli masz 18- 26 lat)
  • 5 zł – pozostałe bankomaty (1 zł dla bankomatów Santander Bank Polska i Planet Cash) – jeżeli nie spełnisz powyższego warunku aktywności
 • Przelew internetowy
  0 zł
Unikalne cechy: brak prowizji za przewalutowanie transakcji w walucie obcej do równowartości 1000 zł/mies.
Przeczytaj recenzję
4.6
Przejdź na stronę banku
 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł / 7 zł
  Miesięczna opłata za kartę 0 zł / 7 zł

  opłaty unikniesz, jeżeli:

  • wykonasz przynajmniej 5 transakcji bezgotówkowych kartą albo Blikiem / mies. LUB
  • nie ukończyłeś 26 lat
 • Bankomaty
  0 zł / 5 zł
  Bankomaty 0 zł / 5 zł

  • 0 zł - bankomaty sieci Planet Cash
  • 0 zł - wypłaty z pozostałych bankomatów (pod warunkiem wykonania min. 5 transakcji kartą/Blikiem)
  • 5 zł - pozostałe bankomaty przy braku warunku płatności kartą
 • Przelew internetowy
  0 zł
Ważne: Można zamówić 4 karty do konta za darmo.
Przeczytaj recenzję
4.5
Przejdź na stronę banku

Najlepsze konto osobiste. Ile rachunków bankowych warto posiadać?

To pytanie, na które nie ma jednej odpowiedzi. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że osoby, które mają złożone oczekiwania w kwestii finansów, będą bardziej skłonne do otwierania wielu kont. Jedno może np. zaspokoić potrzebę oszczędzania, inne pozwoli na wykonywanie tanich płatności zagranicznych, a jeszcze inne będzie po prostu najtańszym rozwiązaniem do codziennego korzystania z bankowości. Kolejną motywacją mogą być promocje bankowe.

Nie warto obawiać się zakładania kolejnego konta, o ile oczywiście taki ruch jest uzasadniony. Rachunek, który z czasem staje się zbędny, można zawsze zamknąć. Poza tym, próbując coraz to nowych produktów, zyskujesz coś, co trudno wycenić – doświadczenie w świecie finansów.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(5)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
W
Wiktor
Gość

Warto wybrać takie konto które pozwala łatwo uniknąć opłat. Pozostałe kwestie są mniej ważne bo rachunki osobiste stały się w ostatnich latach do siebie bardzo podobne i oferują praktycznie to samo.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Wiktor

Zgadzam się z Twoją oceną. Dodam tylko, że patrząc na warunki uniknięcia opłat można to zrobić pod kątem swoich przyzwyczajeń/upodobań. Dla jednego lepszym pomysłem będzie, przykładowo, wydanie kartą min. 300 zł, a inny uzna, że łatwiej jest mu wykonać 5 transakcji kartą na dowolną kwotę.

Odpowiedz

M
Monika
Gość

Istnieje w ogóle jakikolwiek oprocentowany ROR?

Odpowiedz

J
Jan
Gość
@Monika

W pewnym sensie tak. Na przykład Konto Direct w pakiecie z Otwartym Kontem Oszczędnościowym w ING Banku Śląskim. Co prawda sam ROR jest nieoprocentowany, ale OKO, z którego można robić dowolną liczbę przelewów internetowych w miesiącu, jest oprocentowane. Tak więc po otrzymaniu wynagrodzenia przelewam niemal wszystko na OKO, na ROR zostawiam tylko trochę kasy na płatności kartą. Potem, jak nadchodzą terminy płatności, robię przelewy z OKO na ROR i płacę co trzeba. Ktoś może marudzić, że trochę z tym zabawy. Owszem, w skali miesiąca jakieś 5, zależnie od liczby przelewów z OKO.

Odpowiedz

M
malkontent
Gość
@Jan

Nie zgadzam się z takim ujęciem. KO to nie ROR i nieograniczone przelewy między ROR i KO nic nie pomogą, jak bank załapie awarię i apka wysiądzie, a na koncie pustki.

Odpowiedz