Allegro Pay – Opinie i Recenzja

Komentarze i opinie(2)
Dlaczego możesz nam zaufać?
🧐
Dlaczego możesz nam zaufać?

Oferta przeanalizowana przez analityka Moneteo na podstawie własnego doświadczenia, testów oraz informacji udostępnionych przez instytucję finansową. Analiza powstała oparciu o obiektywne kryteria wspólne dla wszystkich produktów w danej kategorii, dzięki czemu masz gwarancję rzetelnego porównania tej oferty względem konkurencji.

Moneteo jest serwisem afiliacyjnym, czyli zarabiającym na pośrednictwie między Tobą a instytucją finansową. Współpraca (lub jej brak) z instytucją finansową nie wpływa na ocenę produktu.

 • Allegro Pay
 • Okres bez opłat
  30 dni

 • Kwota odroczenia
  30 zł – 4200 zł

 • Spłata ratalna
  2, 3, 5, 10, 20 rat

 • Dostępność
  Allegro.pl

Allegro Pay może być swoistym „kołem ratunkowym” w momencie pojawiania się okazji zakupowej przy braku środków. Proces uruchomienia jest prosty i szybki. Terminowe spłaty zobowiązania wpływają na wiarygodność klienta i mogą owocować propozycją podwyższenia przyznanego wcześniej limitu.
Przejdź do pełnej recenzji
Opracowane przez:
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

159 publikacji 3241 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.

Ogólna ocena
(4.5)
Warunki odroczenia
(4.5)
Dostępność i udogodnienia
(4)
Bezpieczeństwo
(5)

Zalety

 • możliwość podzielenia zakupu na raty
 • zarządzanie płatnościami w serwisie i aplikacji Allegro
 • ochrona transakcji w programie Allegro Protect

Wady

 • płatności dostępne tylko w serwisie Allegro
 • brak możliwości ponownej aktywacji usługi
Złóż wniosek
Szczegóły oferty

Allegro Pay, usługa reklamowana hasłem „Kupuj co chcesz i płać do 30 dni później”, to jedna z możliwości, by kupić towar teraz, a zapłacić za niego później. Nie ma przy tym konieczności zapłaty całej kwoty, należność można rozłożyć na raty.

Spis treści

Allegro Pay to jedna z kilku metod płatności dostępnych w serwisie Allegro. Jej istota sprowadza się do odłożenia płatności za zakupy na później, w tym rozłożenia jej na raty.

Co to jest Allegro Pay?

Właściciel grupy kapitałowej Allegro powołał spółkę Allegro Pay, której zadaniem jest finansowanie zakupów dokonywanych na portalu. Jest ona wpisana do rejestru pożyczkodawców prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego, co znaczy, że zostały spełnione warunki formalne do legalnego prowadzenia przez nią działalności tego typu.

Spółka Allegro (zarządzająca platformą zakupową) pośredniczy w zawieraniu umów między kupującym a Allegro Pay sp. z o.o.

Allegro Pay – warunki i opłaty

Opłaty związane z Allegro Pay wyglądają następująco:

Okres bez opłat
30 dni
Okres bez opłat 30 dni

30 dni

Kwota odroczenia
30 zł – 4200 zł
Kwota odroczenia 30 zł – 4200 zł

od 300 zł do 4200 zł – limit ustalany indywidualnie na podstawie oceny zdolności kredytowej

wartość pojedynczego zakupu (wraz z kosztem dostawy) nie może być niższa niż 30 zł

Spłata ratalna
2, 3, 5, 10, 20 rat
Spłata ratalna 2, 3, 5, 10, 20 rat

możliwość rozłożenia zakupu od 200 zł na raty:

 • 2 x 0% z Allegro Smart
 • 3, 5, 10 lub 20 rat
Dostępność
Allegro.pl
Dostępność Allegro.pl

Allegro.pl

Warunki odroczenia
Dostawca usługi

Allegro Pay Sp. z o.o. (grupa kapitalowa Allegro)

Okres bez opłat

30 dni

Kwota odroczenia

od 300 zł do 4200 zł – limit ustalany indywidualnie na podstawie oceny zdolności kredytowej

wartość pojedynczego zakupu (wraz z kosztem dostawy) nie może być niższa niż 30 zł

Spłata ratalna

możliwość rozłożenia zakupu od 200 zł na raty:

 • 2 x 0% z Allegro Smart
 • 3, 5, 10 lub 20 rat
Weryfikacja / udostępnienie informacji w rejestrach (np. BIK)

TAK

Koszty
Koszt po upływie darmowego okresu

po upływie 30 dni doliczane są odsetki równe maksymalnych odsetek za opóźnienie

Koszt spłaty ratalnej
 • 0% (raty 2 x 0% z Allegro Smart)
 • oprocentowanie: 18,5% w przypadku rozłożenia płatności na 3, 5, 10 lub 20 rat (RRSO: 29,41%)
Wcześniejsza spłata

0 zł

Dostępność i udogodnienia
Dostępność metody płatności w sklepach

Allegro.pl

Dodatkowe udogodnienia
 • aplikacja mobilna
 • przypomnienie e-mail lub SMS o zbliżającym się terminie spłaty
Złóż wniosek

Allegro Pay – zapłać później lub rozłóż zakupy na raty

Korzystanie z Allegro Pay możliwe jest w ramach przyznanego limitu, a spłata należności dokonywana w sposób wybrany przez klienta spośród dostępnych opcji.

Zarządzanie usługą

Wszystkie działania związane z aktywacją i obsługą usługi można realizować po zalogowaniu się na swoje konto Allegro w Internecie lub aplikacji mobilnej. W obu miejscach znajdują się informacje o aktualnym limicie i wykorzystanej kwocie, lista zakupów oraz harmonogramy spłat.

W celu uregulowania należności wystarczy zaznaczyć zakupy, które mają zostać spłacone i wybrać metodę (system) płatności.

Panel zarządzania Allegro Pay
Panel zarządzania Allegro Pay

Po wykorzystaniu początkowej puli zakupów z Allegro Pay (informacja o niej nie jest widoczna, to uznaniowa decyzja serwisu) do czasu wykonania pierwszej spłaty (całej kwoty lub pierwszej raty, jeśli taki sposób rozliczenia został wybrany) nastąpi blokada dalszego korzystania z usługi. Zostanie ona ponownie udostępniona po uregulowaniu choć części należności; odtąd można już korzystać z Allegro Pay do wysokości dostępnych środków.

Powodem blokady może być też niedostarczenie danych uzupełniających, o które Allegro poprosi.

Rozkładanie zakupów na raty

Opcja rozłożenia wydatków na raty znajduje się w zakładce Zakupy. Jeśli kwota do zapłaty wynosi min. 200 zł, można wybrać opcję 2 bezpłatnych rat (dla korzystających z pakietu Smart) lub od 3 do 20 oprocentowanych rat. Jest to możliwe pod warunkiem, że klient nie ma zaległości w spłacie oraz blokady na limicie Allegro.

Potwierdzenie wyboru sposobu spłaty oznacza zawarcie umowy z Allegro Pay, z której trzeba się wywiązać według opisanych w niej zasad. Jeśli zmienimy zdanie, wystarczy dokonać w panelu Allegro niezbędnych korekt, co będzie oznaczało wygaśnięcie poprzedniej umowy i zawarcie kolejnej, z nowym harmonogramem spłaty.

W każdej chwili można spłacić całość zadłużenia, bez względu na liczbę rat, które jeszcze pozostały.

Allegro Protect

Allegro Protect to nowa nazwa Programu Ochrony Kupujących, czyli usługi, której celem jest zabezpieczeniem kupujących przed nieuczciwymi sprzedawcami. W jej ramach można odzyskać do 20 tys. zł pod warunkiem, że wcześniej przeprowadziło się dyskusję ze sprzedającym za pośrednictwem specjalnego formularza i nie przyniosła ona zadawalających efektów.

Allegro Protect ma zastosowanie, gdy zamówiony towar nie dotarł do kupującego, był niewłaściwej jakości/uszkodzony lub sprzedający nie oddał pieniędzy za zwróconą rzecz. Z ochrony nie można skorzystać po zakupie gotówkowym oraz w sytuacji posiadania nieuregulowanych zobowiązań wobec Allegro.

Kto może skorzystać z Allegro Pay?

Zakupy z Allegro Pay dostępne są dla posiadających na Allegro konto indywidualne prowadzone dla osoby z polskim obywatelstwem, dowodem osobistym i pełną zdolnością do czynności prawnych. Konieczne jest też podanie adresu e-mail oraz numeru telefonu w sieci komórkowej polskiego operatora.

Założenie konta w serwisie Allegro nie zajmuje wiele czasu.

Uruchomienie usługi poprzedzone jest oceną zdolności i wiarygodności kredytowej wnioskującego dokonywaną w oparciu o historię zakupów na portalu Allegro oraz wpisy dotyczące klienta w zewnętrznych bazach danych, np. Biuro Informacji Kredytowej S.A. (BIK), Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. (KRD), Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KBIG) oraz ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (ERIF).

Promocje Allegro Pay

Allegro Pay jest aktualnie objęte interesującymi promocjami. Sprawdź poniżej:

Jak działa Allegro Pay?

Podstawą do skorzystania z Allegro Pay jest dostępność tej usługi po zalogowaniu się na swoim profilu na Allegro oraz oznaczenie stosowną ikonką kupowanego przedmiotu.

Allegro Pay – maksymalna kwota limitu

Każdy użytkownik otrzymuje od Allegro indywidualnie ustawiony limit wydatków, który związany jest z historią dotychczasowej współpracy z Allegro i wynikami badania zdolności i wiarygodności kredytowej w zewnętrznych bazach danych.

Kolejne weryfikacje dokonywane są na bieżąco, co może skutkować podwyższeniem przyznanego limitu (jeśli usługobiorca oceniany jest pozytywnie) lub jego obniżeniem (w przypadku, gdy ocena klienta się pogorszy).

Spółka zastrzega, że tuż po rozpoczęciu współpracy po dokonaniu kilku mniejszych zakupów w ramach limitu możliwe jest zablokowanie opcji dokonywania kolejnych do chwili spłaty części należności.

Jak aktywować konto Allegro Pay?

Chcąc aktywować Allegro Pay, należy wypełnić krótki wniosek i zaakceptować wymagane zgody, po czym potwierdzić swoją tożsamość i chęć uruchomienia usługi kodem SMS.

Wniosek o aktywowanie Allegro Pay
Wniosek o aktywowanie Allegro Pay

Niekiedy Allegro może poprosić o dodatkowe uwierzytelnienie poprzez zalogowanie się do banku, z którego korzysta wnioskodawca. Jeśli nie ma go na liście widocznej w serwisie, to pozostaje zapisać się do grona oczekujących na weryfikację i poczekać na kontakt przedstawiciela Allegro z dalszymi instrukcjami.

Kup teraz – zapłać później

Uruchomienie środków w ramach przyznanego limitu następuje natychmiast po pozytywnej decyzji usługodawcy; nie trzeba czekać na informację z banku czy od zewnętrznego pożyczkodawcy. Wystarczy więc wskazać Allegro Pay jako metodę płatności (jeśli jest dostępna) i potwierdzić swoją decyzje, by transakcja została zrealizowana.

Sytuacje wyjątkowe – tutaj Allegro Pay nie działa

U niektórych sprzedających metoda płatności Allegro Pay może nie być dostępna. Dotyczy to przede wszystkim podmiotów oferujących towary i usługi, za które nie można zapłacić w późniejszym terminie. Lista kategorii, w których Allegro Pay jest niedostępne znajduje się na specjalnej stronie internetowej.

Z tej formy płatności nie można też skorzystać, gdy jednym ze sposobów dostawy jest przesyłka elektroniczna, wybrana została płatność za pobraniem lub kupujący ma ustawioną na Allegro inną walutę niż polski złoty.

Usługa Allegro Pay nie jest dostępna na Allegro Lokalnie i w ramach Ofert charytatywnych.

Nie ma potrzeby każdorazowo sprawdzać, czy dany przedmiot lub usługę można kupić płacąc za nią później, każda rzecz ma czytelne oznaczenie pokazujące, czy można skorzystać z Allegro Pay, a jeśli nie, to dostępne jest wyjaśnienie, dlaczego nie ma możliwości zapłaty w ten sposób.

Jak spłacać zakupy z Allegro Pay?

Pierwszy krok to zalogowanie się do panelu Allegro Pay i decyzja dotycząca kwoty jaka ma zostać spłacona. Można wybrać uregulowanie całej należności lub zapłatę tylko za wybrane zakupy.

Termin spłaty liczony jest od daty zakupy i może przypadać w ciągu 30 dni od ich dokonania lub – gdy została wybrana płatność ratalna – na 10. dzień każdego kolejnego miesiąca. Obowiązuje przy tym zasada, że data pierwszej spłaty nie przypadnie wcześniej niż za 30 dni. Przykładowo, pierwszą ratę za zakupy z 20 maja trzeba zapłacić do 10 lipca.

Nie ma przeszkód, by swobodnie wybrać metodę spłaty (np. przelew, płatność kartą) albo dokonać płatności wcześniej, także w przypadku rozłożenia zakupów na raty.

Zwrot lub anulowanie zakupu – co wtedy?

Zakupy dokonane z Allegro Pay podlegają takim samym regułom jak inne transakcje na Allegro. Oznacza to, że kupujący może anulować płatność oraz dokonać zwrotu. Pieniądze zwrócone przez sprzedającego przeznaczane są na spłatę należności. Zwrot środków powinien nastąpić w ciągu 14 dni od daty otrzymania przez sklep/usługodawcę formularza zwrotu wypełnionego przez kupującego

Gdyby pieniądze nie dotarły do spółki Allegro Pay do momentu, gdy przypada termin płatności, to kupujący ma obowiązek uregulować należność, przy czym zostanie mu wydłużony czas na spłatę i nie poniesie z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

Nie można wykluczyć, że sprzedający mimo otrzymania zwrotu nie odda pieniędzy. Wówczas należy rozpocząć z nim dyskusję na Allegro, dążyć do wyjaśnienia sytuacji. Jeśli nie doprowadzi ona do pozytywnych efektów, pozostaje skorzystanie z ochrony w ramach Allegro Protect.

Prowadzenie negocjacji ze sprzedającym nie zwalnia kupującego z obowiązku zapłacenia w terminie należności dla Allegro Pay.

Gdyby doszło do sytuacji, że zwrot pieniędzy nastąpi już po dokonaniu spłaty, to środki wpłacone przez sprzedającego zostaną przeznaczone na uregulowanie innych należności kupującego, poczynając od tych najstarszych. Identyczna zasada stosowana jest w przypadku, gdy użytkownik Allegro sam wpłaci wyższą kwotę.

Jeśli nie ma zaległych spłat, Allegro przesyła nadpłaconą kwotę przelewem na konto wskazane przy wnioskowaniu o usługę Allegro Pay.

Przydatne dokumenty
Złóż wniosek
Recenzja
4.5/ 5

Allegro Pay może być swoistym „kołem ratunkowym” w momencie pojawiania się okazji zakupowej przy braku środków. Proces uruchomienia jest prosty i szybki. Terminowe spłaty zobowiązania wpływają na wiarygodność klienta i mogą owocować propozycją podwyższenia przyznanego wcześniej limitu.

Zalety

 • możliwość podzielenia zakupu na raty
 • zarządzanie płatnościami w serwisie i aplikacji Allegro
 • ochrona transakcji w programie Allegro Protect

Wady

 • płatności dostępne tylko w serwisie Allegro
 • brak możliwości ponownej aktywacji usługi

Allegro Pay niewątpliwie korzysta z autorytetu i popularności platformy sprzedażowej Allegro. Dzięki temu, że serwis ma wiele informacji o kupującym (m.in. zna historię jego zakupów) proces rozpatrywania wniosku o uruchomienie płatności odroczonych jest krótki i nieskomplikowany.

Ogólna ocena
(4.5)
Warunki odroczenia
(4.5)

Zasady odroczenia płatności należą do typowych. Spółka jasno komunikuje o terminach spłaty, możliwości rozłożenia należności na raty i zasadach ich spłaty. Warto wiedzieć, że korzystając z pakietu Smart można rozłożyć należność na dwie nieoprocentowane raty.

Pozytywnie oceniam fakt, że nie ma przeszkód, by po wyborze płatności odroczonej zmienić zdanie i zdecydować się na spłatę w ratach oraz dostępność różnorodnych metod uregulowania zobowiązania.

Dostępność i udogodnienia
(4)

Fakt, że zakupy z Allegro Pay dostępne są tylko w serwisie Allegro można by oceniać zdecydowanie negatywnie, gdybyśmy mieli do czynienia ze zwykłym sklepem internetowym oferującym produkty z określonej dziedziny. Taką ocenę nieco osłabia fakt, że Allegro to platforma zakupowa skupiająca tysiące podmiotów z różnorodnym asortymentem. Mimo to, możliwość płacenia Allegro Pay tylko w tym serwisie uważam za mankament tej metody płatności.

Zakres informacji i sposób ich przekazywania przez Allegro Pay są w mojej ocenie odpowiednio dobrane. Zorientowanie się, co można kupić z odroczonym terminem płatności nie nastręcza żadnych trudności, podobnie zdobycie informacji o terminie i warunkach spłaty.

Doceniam prawo do modyfikacji wcześniejszych decyzji co do zasad spłaty, liczby rat oraz możliwość połączenia kilku zakupów w jedną płatność, co eliminuje konieczność wykonywania kilku przelewów.

Godne uwagi są zestawy odpowiedzi na różnorodne pytania związane z poszczególnymi etapami korzystania z Allegro czy Allegro Pay. Jeśli nie ma tam odpowiedzi na nurtujące nas pytanie, można wysłać formularz z zapytaniem, porozmawiać na czacie, zamówić rozmowę telefoniczną lub skorzystać z WhatsApp’a lub czy Facebook Messengera. Podoba mi się, że opcje kontaktu dostępne są bezpośrednio pod artykułem, nie trzeba ich szukać w innych zakamarkach serwisu. Na dodatek swoje pytanie można zadać na Allegro Gadane, czyli społeczności Allegro, licząc, że ktoś z użytkowników serwisu udzieli odpowiedzi.

Bezpieczeństwo
(5)

Allegro umożliwia potwierdzenie płatności na kilka sposobów – kodem przesłanym SMS-em, odciskiem palca lub skanem twarzy. Można więc wybrać metodę, do której jesteśmy najbardziej przekonani, której ufamy i skorzystanie z niej nie sprawi nam kłopotów. Jeśli dochowamy podstawowych zasad bezpieczeństwa to prawdopodobieństwo wykonania przez kogoś nieautoryzowanego zakupu a później płatności wydaje mi się niewielkie.

Warto też pamiętać o Allegro Protect (poprzednia nazwa: Program Ochrony Kupujących), które służy pomocą przez określony czas od daty zakupu i gwarantuje zwrot pieniędzy w krótkim czasie od chwili pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

Allegro Pay – czy warto korzystać z tej usługi?

Dla korzystających z kart kredytowych i doceniających możliwość odsunięcia w czasie płatności, Allegro Pay jest kolejną opcją dokonania zakupów bez natychmiastowego angażowania własnych środków. Warto docenić krótki czas rozpatrywania wniosku, prosty sposób aktywowania usługi oraz szeroki wachlarz metod dokonania spłaty należności. Na dodatek nie trzeba oddawać od razu całej kwoty, możliwe jest rozłożenie spłaty należności na raty, choć będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami.

Za wyborem tej, a nie innej metody odroczonych płatności przemawia też istnienie programu chroniącego kupujących przed nieuczciwymi sprzedawcami, jasny i przejrzysty system rozliczania należności oraz szerokie spektrum możliwości uzyskania odpowiedzi na pytania i wątpliwości.

Złóż wniosek

Najczęściej zadawane pytania


Czy Allegro Pay jest bezpieczne?

Allegro zapewnia, że stosuje zaawansowane zabezpieczenia chroniące dane korzystających z usługi. Ponadto potwierdzenie transakcji z wykorzystaniem usługi Allegro Pay odbywa się na jeden z kilku sposobów, co sprawia, że niebezpieczeństwo wykonania operacji przez kogoś nieuprawnionego jest niewielkie.

Z kolei ochronę przed nieuczciwością sprzedawcy zapewnia program Allegro Protect.

Czy Allegro Pay wpływa na zdolność kredytową?

Przyznanie limitu w ramach usługi Allegro Pay nie ma wpływu na zdolność kredytową. Zobowiązanie zostaje odnotowane w rejestrach BIK dopiero w momencie dokonania zakupu z Allegro Pay i zawarcia umowy o kredyt konsumencki, wykorzystania choćby części pieniędzy.

Czy Allegro Pay sprawdza BIK?

Każda firma świadcząca usługi kredytowe, a więc i Allegro Pay, ma obowiązek sprawdzenia zdolności i wiarygodności kredytowej klienta. Może to zrobić w oparciu o zapisy w BIK, Krajowym Rejestrze Długów czy innych bazach danych tego typu.

Jak zwiększyć limit środków na Allegro Pay?

Korzystający z Allegro Pay nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość przyznanego mu limitu. Spółka na bieżąco sprawdza informacje o kliencie i dopasowuje do posiadanych danych udostępnioną mu kwotę.

Chcąc zmniejszyć dostępny limit, należy skontaktować się z Allegro przez formularz i określić kwotę jaka ma pozostać do dyspozycji.

Czy wcześniejsza spłata na Allegro Pay jest możliwa?

Tak, w każdej chwili można spłacić całość lub część należności wobec Allegro.

Co w przypadku rezygnacji z zakupu?

W takiej sytuacji środki zwrócone przez sprzedawcę wracają na konto użytkownika Allegro Pay (powinno się to stać w ciągu 14 dni od wypełnienia formularza zwrotu, ale sprzedający ma prawo wstrzymać wykonanie przelewu do czasu otrzymania zwracanego towaru) i zwiększają kwotę limitu pozostałego mu do wykorzystania.

Gdyby zwrot pieniędzy nie nastąpił w ciągu 30 dni, czyli w czasie, gdy korzystanie z usługi jest bezpłatne, użytkownik jest zobowiązany zapłacić należność, przy czym czas na spłatę należności zostaje wydłużony, by nie poniósł dodatkowych kosztów.

Możliwe jest, że zwrócone przez sprzedawcę pieniądze Allegro zaksięguje dopiero po dokonaniu spłaty przez użytkownika Allegro Pay. W takiej sytuacji nadpłata zostanie przeznaczone na spłatę zaległości, a gdyby ich nie było przekazana na rachunek użytkownika usługi wskazany przy wnioskowaniu o Allegro Pay.

Jak zrezygnować z Allegro Pay?

Rezygnacja z usługi możliwa jest poprzez kontakt z Allegro Pay. Trzeba jednak wiedzieć, że po odstąpieniu od umowy nie będzie już możliwości ponownego uruchomienia usługi dla tej osoby. Dlatego po wysłaniu informacji o chęci rezygnacji inicjowany jest kontakt ze strony Allegro w sposób wybrany przez klienta, by potwierdzić jego dyspozycję i zweryfikować tożsamość.