Lokaty jednodniowe

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

110 publikacji 787 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


6 komentarzy Lokaty jednodniowe
Spis treści

Jeszcze kilka lat temu lokaty jednodniowe stanowiły jeden z najpopularniejszych rodzajów depozytów oferowanych przez banki. Wszystko dzięki luce prawnej, która w przypadku tego typu produktów pozwalała na uniknięcie 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych. Niestety, na skutek uszczelnienia systemu podatkowego (kwiecień 2012) również i ten rodzaj depozytów objęty został podatkiem. W konsekwencji atrakcyjność lokat jednodniowych spadła i większość banków wycofała je ze swojej oferty.

Niemniej, wciąż w kilku instytucjach można ulokować środki tylko na jedną dobę. Lokata jednodniowa to bowiem idealny produkt dla tych, którym nie odpowiada trzymanie pieniędzy na nieopodatkowanym koncie, ale z drugiej strony nie chcą (lub nie mogą) pozwolić sobie na zbyt długie przechowywanie swoich środków na bankowej lokacie.

Czym jest i jak działa lokata jednodniowa?

Standardowe lokaty terminowe zakładane są zwykle na kilka-kilkanaście miesięcy na określone kwoty i w czasie trwania umowy nie można zmieniać warunków depozytu (nie można zatem wpłacać na niego dodatkowych środków pieniężnych, a wypłata nawet części pieniędzy skutkuje utratą odsetek). W przypadku lokaty jednodniowej problem niezmienności

Dyspozycje otwarcia lokaty jednodniowej na dany dzień przyjmowane są zazwyczaj do późnych godzin wieczornych (20:00-21:00). Po tym czasie bank automatycznie pobiera środki z konta osobistego i przenosi je na rachunek lokaty. Choć nominalnie pieniądze te lokowane są na 1 dzień, to w praktyce Twoje oszczędności wrócą do Ciebie już następnego dnia w godzinach porannych (8:00-9:00). Rzeczywisty czas trwania depozytu to więc zaledwie kilkanaście godzin.

Jakie są zalety lokat jednodniowych?

Podstawową zaletą lokat jednodniowych jest „wprawienie w ruch” Twoich oszczędności i sprawienie, że zaczną one na siebie zarabiać. Wprawdzie odsetki, jakie wrócą do Ciebie po jednym dniu, nie będą wysokie, ale jeśli będziesz zakładał tego typu lokatę regularnie, to po jakimś czasie zyski staną się bardziej widoczne.

Drugim ważnym aspektem lokowania pieniędzy na lokacie jednodniowej jest zachowanie bieżącej płynności finansowej. Środki na takim depozycie „zamrażane” są jedynie na godziny nocne, czyli wtedy, kiedy prawdopodobnie i tak nie będziesz ich potrzebować. Następnego dnia kapitał wraz z odsetkami wraca na Twój rachunek osobisty, a Ty ponownie możesz nim swobodnie dysponować.

Wady lokat jednodniowych

Lokaty jednodniowe posiadają także kilka wad i różnego rodzaju niedogodności:

  1. Po pierwsze, banki zwykle stawiają warunek, że dyspozycja otwarcia lokaty musi zostać zlecona z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w danym banku (nie możesz założyć tego typu lokaty bez posiadania ROR-u). Patrząc na to z perspektywy instytucji finansowych, można śmiało powiedzieć, że lokaty jednodniowe to sposób na przyciągnięcie nowych klientów (będą oni musieli założyć konto osobiste, by skorzystać z oferty). Jeśli nie zamierzasz zakładać kolejnego rachunku osobistego w innym banku, pozostają Ci inne formy oszczędzania.
  2. Po drugie, kwota, którą możesz ulokować na takim depozycie, jest z reguły dosyć niska. Zwykle nie przekracza 20 tys. zł.
  3. Po trzecie, banki często oferują lokatę jednodniową jako depozyt nieodnawialny. Oznacza to, że jeżeli chcesz codziennie korzystać z takiej lokaty, to każdego dnia musisz pamiętać o złożeniu dyspozycji otwarcia nowego depozytu. Jeśli o tym zapomnisz – Twoje oszczędności pozostaną na nieoprocentowanym koncie osobistym.

Lokaty na kilka dni

Ofertą uzupełniającą do lokat jednodniowych są depozyty zakładane na kilka dni. Jeśli nie znajdziesz interesującej lokaty jednodniowej, może zaciekawi Cię propozycja depozytu 3-, 5- lub 7-dniowego.

Najlepsze lokaty krótkoterminowe. Ranking lokat jednodniowych i kilkudniowych

Poniżej prezentujemy listę krótkoterminowych depozytów na rynku. Ranking ułatwi Ci porównanie lokat jednodniowych i kilkudniowych. Jeżeli jesteś zainteresowany założeniem lokaty jednodniowej, podczas dokonywania wyboru uwzględnij maksymalną kwotę, którą możesz wpłacić na lokatę oraz dodatkowe warunki stawiane przez bank - zwykle wymagane jest otwarcie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Ponadto zwróć także uwagę na opłaty związane z prowadzeniem tego konta.

1.

Lokata Millenet

Bank Millennium
  • Oprocentowanie
    0,5%
  • Zakres kwot
    od 500 zł
  • Czas trwania
    od 1 do 31 dni
  • Konto osobiste
    TAK
    Czy konto osobiste jest wymagane?

    TAK


    np. Konto Millennium 360°

    do obsługi lokaty może również służyć rachunek techniczny, jednak można go założyć tylko w oddziale banku

Lokatę można założyć na dowolny okres od 1 do 31 dni.
2.

Lokata Sprint

Toyota Bank
3.

Lokata terminowa (oferta premium)

Citi Handlowy
  • Oprocentowanie
    2%
  • Zakres kwot
    od 5000 zł
  • Czas trwania
    7 dni
  • Konto osobiste
    TAK
    Czy konto osobiste jest wymagane?

    TAK


4.

Lokata terminowa

Citi Handlowy
  • Oprocentowanie
    1,75%
  • Zakres kwot
    od 5000 zł
  • Czas trwania
    7 dni
  • Konto osobiste
    TAK
    Czy konto osobiste jest wymagane?

    TAK


5.

Nest Lokata

Nest Bank
  • Oprocentowanie
    1%
  • Zakres kwot
    1000 - 2 000 000 zł
  • Czas trwania
    7 dni
  • Konto osobiste
    TAK
    Czy konto osobiste jest wymagane?

    TAK


Czy warto założyć lokatę jednodniową?

Lokata jednodniowa na pewno nie jest produktem dla każdego. Depozyt jest dobrym wyborem w sytuacji, gdy wykorzystasz jego zalety i jednocześnie zaakceptujesz wady. Rozważ skorzystanie z lokaty jednodniowej, gdy dysponujesz stosunkowo niewielką kwotą (do 10 – 20 tys. zł), którą aktywnie zarządzasz i potrzebujesz mieć dostęp do swoich środków zawsze w godzinach pracy.

Jeżeli na przykład zamierzasz dokonać wkrótce większego zakupu, to zamiast trzymać środki na nieoprocentowanym rachunku osobistym, możesz wypracować dodatkowy zysk, umieszczając je na lokacie jednodniowej. Jeżeli dodatkowo uda Ci się znaleźć taki depozyt z oprocentowaniem znacząco przewyższającym oprocentowanie konkurencyjnych rachunków oszczędnościowych, to może warto przełknąć pewne niedogodności związane z jednodniówkami (np. konieczność każdorazowego manualnego odnawiania lokaty) i skorzystać z takiej oferty.

W przeciwnym razie lepszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie założenie konta oszczędnościowego. Co prawda tego typu produkt charakteryzuje się nieco mniejszą elastycznością (z uwagi na koszty wypłat, z których zazwyczaj tylko jedna w miesiącu jest darmowa), ale za to oferowane oprocentowanie jest znacznie wyższe.

Zobacz ranking najlepszych kont oszczędnościowych.

Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(6)
Sortuj odNajnowszych
  • Najnowszych
  • Najstarszych
Dodaj swój komentarz...
M
Marek
Gość

Czy poza lokatami jednodniowymi są inne sensowne sposoby na ulokowanie 5-10 tys na kilka dni?

Odpowiedz

T
teoretyk
Gość
@Marek

Możesz puścić na giełdę, ale to niekoniecznie jest sensowne..

Odpowiedz

S
Szymon
Gość

Witam! Jaki bank umożliwia otwarcie lokat jednodniowych (lub na 2, maks 3 dni) dla firm?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Szymon

Obecnie tylko Bank Millennium oferuje lokaty na kilka dni, w Toyota Banku znajdziesz jeszcze lokatę overnight dla firm.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Czy dobrze rozumiem, że na ten moment jedyną lokatą konkretnie na jeden dzień jest oferta banku Millennium?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Tomasz

Tak, zgadza się.

Odpowiedz