Jak oszczędzać na ogrzewaniu? – 10 sposobów

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

146 publikacji 4489 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


2 komentarze
Jak oszczędzać na ogrzewaniu? – 10 sposobów
Spis treści

W poniższym artykule podpowiadamy, jak oszczędzić na ogrzewaniu mieszkania. Większość podanych sposobów może nie jest rewolucyjna, jednak wprowadzenie chociażby kilku z nich w życie pozwoli Ci zaoszczędzić nawet znaczne kwoty.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania lub domu?

Każdy chciałby, aby jego mieszkanie było ciepłe i przytulne. Niestety opłaty za ogrzewanie to nieodłączna część wydatków, zatem warto wiedzieć, jak zużywać mniej ciepła i płacić niższe rachunki. Oto 10 proponowanych przez nas sposobów:

  1. Uszczelnij okna – nieszczelne okna to częste źródło utraty ciepła. Sprawdź, czy w Twoim mieszkaniu lub domu chłodne powietrze nie wpada przez małe szpary w oknach i uszczelnij je. Potencjalna oszczędność: kilkanaście złotych miesięcznie.
  2. Nie zasłaniaj kaloryferów – zadbaj o to, aby meble czy rośliny nie blokowały dostępu do grzejników, dzięki czemu ciepło będzie mogło rozejść się równomiernie po całym pomieszczeniu. Potencjalna oszczędność: kilkanaście złotych miesięcznie.
  3. Przykręć grzejniki przed wyjazdem – kiedy wychodzisz do pracy lub wyjeżdżasz gdzieś na dłużej, nie musisz zostawiać kaloryferów maksymalnie odkręconych. Warto je trochę przykręcić. Należy jednak mieć na uwadze, aby zbytnio nie wychłodzić mieszkania. Po nadmiernym wychłodzeniu, najbliższa próba ogrzania mieszkania może skutkować koniecznością dostarczenia większej ilości ciepła, a to zniweluje Twoje plany oszczędnościowe. Pamiętaj o tym, zanim całkowicie zakręcisz grzejniki. Potencjalna oszczędność: kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
  4. Załóż termostat – jeśli chcesz wiedzieć, jaka temperatura jest w pomieszczeniu i mieć nad tym kontrolę, zainstaluj przy grzejniku termostat. Dzięki niemu będziesz mógł automatycznie regulować temperaturę wtedy, gdy może być ona nieco niższa (np. podczas snu). Potencjalna oszczędność: kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
  5. Nie otwieraj okien przy odkręconym grzejniku – często można się spotkać z takim błędem: chcesz przewietrzyć pokój, ale zostawiasz grzejnik odkręcony. W taki sposób ciepło ulatuje przez otwarte okno, a grzejnik pobiera więcej energii, próbując wyrównać temperaturę w pomieszczeniu. Uważaj na to, kiedy wietrzysz mieszkanie, aby Twoje rachunki za ogrzewanie drastycznie nie wzrosły. Potencjalna oszczędność: kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
  6. Ustaw odpowiednią temperaturę w nieużywanych pomieszczeniach – zazwyczaj nie korzystasz z każdego pomieszczenia w swoim domu czy mieszkaniu w podobnym czasie. Jeśli jakiś pokój jest nieużywany przez dłuższy czas, ustaw w nim niższą temperaturę, a gdy będziesz chciał z niego skorzystać, możesz podkręcić grzejnik odpowiednio wcześniej.Potencjalna oszczędność: kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
  7. Wybierz odpowiedni sposób ogrzewania domu/mieszkania – jeśli nie korzystasz z miejskiej sieci ciepłowniczej, możesz wybrać, czym ogrzejesz swój dom. Oprócz gazu ziemnego masz do wyboru m.in. ekogroszek lub ogrzewanie olejowe. Ta kwestia warta jest poważniejszego przemyślenia – każdy sposób wiąże się z innymi kosztami instalacji, a potem także eksploatacji, dodatkowo zaś mogą istnieć przeciwwskazania do zastosowania konkretnego rozwiązania.Potencjalna oszczędność: kilkaset złotych miesięcznie.
  8. Przemyśl ocieplenie domu – jeśli chcesz zapewnić w swoim domu więcej ciepła, rozważ ocieplenie zewnętrznych ścian (po obliczeniu, z jakimi kosztami się to wiąże). Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoje wnętrza będą przytulne i ciepłe, a rachunki niższe, ponieważ nie będziesz musiał tracić dużych ilości energii na ogrzanie pomieszczeń. Potencjalna oszczędność: kilkaset złotych miesięcznie.
  9. Zainwestuj w odpowiednie okna i drzwi – przez okna i drzwi potrafi ulatywać sporo ciepła. Jeśli nie chcesz za każdym razem pamiętać o uszczelnianiu, zastanów się nad wymianą okien i drzwi wejściowych (szczególnie jeśli są już stare) na solidne i szczelne. Potencjalna oszczędność: kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
  10. Ubieraj się cieplej – to chyba najprostszy sposób na niższe rachunki za ogrzewanie. Jeśli lubisz chodzić lekko ubranym, często jest Ci zimno i tym samym rosną opłaty za ciepło. Dla oszczędności warto czasem założyć grubszy sweter lub lekki polar i ustawiać niższą temperaturę na grzejnikach – rachunki będą niższe, a Tobie wciąż będzie ciepło. Potencjalna oszczędność: od kilkuset do ponad tysiąca złotych miesięcznie ;-)

Niskie temperatury za oknem sprzyjają zastanowieniu nad kosztami ogrzewania. Ogólnie wydatki te należą do jednych z bardziej uciążliwych i nieprzyjemnych zobowiązań.

Warto jednak mieć świadomość, że odrobina dobrej woli i drobne zmiany nawyków mogą Ci pomóc ograniczyć takie opłaty. Możesz zacząć od małych rzeczy: zakręcania grzejników przed wyjściem z domu i podczas wietrzenia pomieszczeń czy uszczelnienia okien i drzwi. Potrzeba tylko trochę determinacji i chęci, wtedy Twoje rachunki za ciepło będą niższe, a domowy budżet będzie mniej obciążony.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
T
Tomek
Gość

Od kiedy grzejnik w jakiś magiczny sposób może chcieć wyrównywać temperaturę? Jakaś sztuczna inteligencja?

Odpowiedz

N
najlepszelokaty.pl
Gość
@Tomek

To skrót myślowy - chodzi o pobieranie większej mocy przy różnicy temperatur i utratę ciepła.

Odpowiedz