Wróć

Wzloty i upadki na lokatach na początku września

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

Wzloty i upadki na lokatach na początku września
Spis treści

Wakacje już za nami i wszyscy przestawiają się na “zwykły” tryb funkcjonowania. Można było mieć nadzieję, że banki również zmienią coś na lepsze w swoich ofertach. Niestety – w minionym tygodniu niewielkie podwyżki zafundował nam tylko Getin Bank i neoBank, natomiast Credit Agricole i Idea Bank obniżyły stawki.

Niespodzianka od Getin Banku

W ostatnich tygodniach Getin Bank dość ostrożnie działał w sferze depozytów terminowych, dlatego zmiany na Lokacie Nowe Środki są tu miłą odmianą. Wersja 6- i 12-miesięczna tego depozytu jest teraz oprocentowana na 2,1% w skali roku (wzrost z 1,9%) i obok Lokaty Mobilnej stanowi najlepszą ofertę w Getin Banku. Dodatkowo bank zmienił datę sprawdzania nowych środków - obecnie jest to 29 sierpnia 2019 r.

I spadki w Credit Agricole

Zmiany oprocentowania w Credit Agricole nie są często spotykane, dlatego poświęcimy im nieco więcej miejsca. Wraz z początkiem września bank obniżył oprocentowanie na mobilnych lokatach na 270 dni oraz 12 miesięcy odpowiednio do 1,7 i 1,8%. 

Spadki oprocentowania lokat w Credit Agricole
Lokata

Oprocentowanie po zmianie

Skala zmian
Lokata mobilna 270 dni 1,7% -0,3 p.p.
Lokata mobilna 12 miesięcy 1,8% -0,2 p.p.
Lokata na nowe środki 270 dni 1,7% -0,3 p.p.
Lokata na nowe środki 12 miesięcy 1,8% -0,2 p.p.

Lokata na nowe środki 24 miesiące

1,85% -0,25 p.p.

Lokata Lojalni Zyskują Mobilna 12M

2,2% -0,2 p.p.

Podobne cięcia objęły Lokaty na nowe środki od 270 dni do 24 miesięcy (tu pojawiła się także nowa data weryfikacji nowych środków - 31 lipca 2019 r.).

Idea Bank wycofuje... podwyżki

Zaledwie 2 tygodnie temu Idea podwyższyła stawki na niektórych swoich depozytach. Ten stan nie utrzymał się długo i kilka dni temu bank przywrócił poprzednie oprocentowanie. Na kwartalnych lokatach zyskamy teraz:

  • 3% - Happy PRO, 
  • 2,6% - Na Nowe Środki Plus, 
  • 2,2% - NR 1.   

Za to spółdzielczy neoBank nieco podbija stawki

Miłą niespodzianką tego tygodnia okazało się także wyższe oprocentowanie w neoBanku na neoLokatach zakładanych z nowych środków. Bank ustalił nową datę badania salda – 3 września 2019 r. - i jednocześnie podwyższył stawki o 0,1 p.p. dla neoLokat Nowe Środki 24M i 36M (1,6%) i neoLokaty Zysk 12M (1,6%) oraz o 0,2 p.p. dla neoLokaty Zysk 3M (1,9%).

Banki nie zwalniają tempa

Raz w górę, raz w dół - tak można opisać politykę depozytową banków w ostatnich tygodniach. Niektóre instytucje jakby nie mogły się zdecydować co do ostatecznej wysokości oprocentowania i co tydzień dokonują pomniejszych zmian, inne z kolei prowadzą bardziej stonowane działania. Można powiedzieć, że banki ciągle próbują dopasować oprocentowanie lokat, aby z jednej strony przyciągnąć pieniądze klientów, a z drugiej - osiągać jak najwyższe zyski. 

Dla nas, klientów, zmiany z tego tygodnia są słodko-gorzkie. Mamy zarówno podwyżki, jak i obniżki na stawkach lokat, ale do zadowalających warunków nieco jeszcze brakuje. W najbliższym tygodniu czeka nas posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej - oby przyniosło nadzieję na lepsze dla oszczędzających na lokatach. 

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy