Konto bankowe dla obcokrajowca

Cudzoziemiec, który zamierza założyć w Polsce konto osobiste, często natrafia na znaczne utrudnienia. Zobaczmy więc, z jakimi problemami musi zmierzyć się najczęściej.
Więcej zachodu z założeniem konta
Obecnie możemy otworzyć rachunek bankowy nie tylko w oddziale, lecz również przez Internet, infolinię, a nawet aplikację mobilną – jednak ułatwienia te nie dotyczą cudzoziemców. W wielu bankach próba wypełnienia formularza online przez obcokrajowca kończy się niepowodzeniem – system odrzuca taki wniosek. W nielicznych instytucjach wypełnienie wniosku o konto bankowe drogą elektroniczną jest co prawda możliwe, jednak podpisanie umowy wymaga już wizyty w oddziale. Ponadto żaden z polskich banków nie wysyła kart za granicę - ani pocztą, ani za pośrednictwem kuriera. Jest to znaczne utrudnienie zwłaszcza dla nierezydentów. Aby wejść w posiadanie "plastiku", muszą we wniosku podać polski adres korespondencyjny (pod który trafi przesyłka), a następnie pofatygować się do Polski po odbiór karty.
Poukrywane informacje
Zasady otwierania rachunków osobistych dla cudzoziemców określają wewnętrzne regulacje danej instytucji finansowej. Niestety, bardzo często te wytyczne są poukrywane na stronach internetowych banków (lub też bank w ogóle nie udostępnia takich informacji). Praktyka pokazuje, że niekiedy nawet szeregowi pracownicy zatrudnieni w oddziałach banku nie znają procedur obowiązujących w takich przypadkach. W efekcie obcokrajowiec, który chce uzyskać takie dane, jest skazany na kontakt z infolinią lub przeszukiwanie anglo- lub rosyjskojęzycznej wersji strony. Często bezskutecznie, ponieważ zamieszczone na niej treści sprowadzają się do ogólnikowej charakterystyki kont osobistych, a podstawowe dokumenty (regulamin, umowa, taryfa opłat i prowizji) nie są przetłumaczone na język obcy.
Bariera językowa
Warto zauważyć, że obowiązujące w polskich bankach procedury zmuszają cudzoziemców do częstych kontaktów z pracownikami tych instytucji. Aby uzyskać informację, jak otworzyć konto osobiste, obcokrajowiec musi porozmawiać z konsultantem; aby podpisać umowę - powinien porozumieć się z pracownikiem oddziału. Nie zawsze jest to proste, jeżeli cudzoziemiec kiepsko mówi po polsku, a doradca klienta nie zna żadnego obcego języka.
Teoretycznie banki nie muszą ułatwiać cudzoziemcom życia – w regulaminie wszystkich działających w naszym kraju instytucji bankowych widnieje zapis, że w relacjach banku z posiadaczem rachunku obowiązującym językiem jest język polski. Niemniej przeprowadzone przez firmę Idea Expert badania wykazały, że przynajmniej część banków próbuje zadbać o komfort obcojęzycznych klientów i w swoich placówkach naziemnych wprowadza obsługę w języku obcym. Niestety, takie oddziały znajdują się tylko w dużych aglomeracjach, w przypadku mniejszych miejscowości obcokrajowcom często nie pozostaje nic innego, jak przyjść do banku w towarzystwie tłumacza.
Inne procedury dla rezydentów i nierezydentów
Jak już wspomnieliśmy, niemal wszystkie polskie banki deklarują możliwość otworzenia rachunku dla cudzoziemca. Jednak o ile większość z nich jest skłonna założyć konto rezydentowi (a więc osobie fizycznej mającej miejsce zamieszkania na terytorium Polski), o tyle osoby, które posiadają miejsce zamieszkania za granicą (czyli tzw. nierezydenci), w niektórych bankach muszą liczyć się z odmową. Muszą też przedstawić znacznie więcej dokumentów - przy czym niemal każdy bank ma w tym zakresie swoje własne wymagania, które na dodatek ciężko jest ustalić.
Z reguły nierezydent jest proszony o okazanie dokumentów potwierdzających legalny pobyt w Polsce oraz umożliwiających weryfikację tożsamości. W zależności od instytucji może być to dowód osobisty kraju pochodzenia (identity card), prawo jazdy, oświadczenie o miejscu zamieszkania oraz wiza pobytowa. W niektórych bankach do potwierdzenia legalności pobytu wystarczy zaświadczenie o statusie studenta z polskiej uczelni wyższej lub zaświadczenie o odbywaniu kursu językowego na uczelni lub w szkole policealnej.
W przypadku nierezydentów, którzy nie posiadają karty pobytu, często wymagany jest jeszcze jeden dokument, czyli Certyfikat Rezydencji Podatkowej. Jest to zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika dla celów podatkowych, wydane przez właściwy urząd skarbowy. Posiadanie certyfikatu rezydencji podatkowej pozwala podmiotom uniknąć podwójnego opodatkowania w sytuacji, gdy prowadzą interesy zarówno w kraju, jak i zagranicą.
Trzeba jednak uczciwie przyznać, że w ostatnim czasie coraz więcej banków otwiera się na cudzoziemców i dostrzega tkwiący w nich potencjał. Przykładowo, Credit Agricole przygotowało dla cudzoziemców formularz zawierający szczegółowy spis wszystkich dokumentów wymaganych przy zakładaniu ROR-u (do tego sporządzony w 4 wersjach językowych z podziałem na klientów pochodzących z EOG i mieszkańców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Zdecydowanie warto pochwalić bank za tę inicjatywę ułatwiającą cudzoziemcom życie, niemniej liczba dokumentów, których bank może zażądać od obcokrajowca, jest dość przytłaczająca.
Ciekawe udogodnienie dla obcokrajowców - rezydentów zaproponował też Bank Millennium. W tej instytucji cudzoziemiec może zawrzeć umowę za pośrednictwem kuriera i nie musi tracić czasu na wizytę w placówce.
Praktyczne wskazówki, jak otworzyć konto dla cudzoziemca
Aby uniknąć kilkukrotnej wizyty w oddziale i skrócić czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku, warto przyjść do banku z kompletem dokumentów. Dlatego zanim zjawisz się w placówce, skontaktuj się wcześniej z infolinią i dokładnie opisz swoją sytuację. Podaj nazwę dokumentu uprawniającego Cię do przebywania w Polsce (wiza, karta stałego lub czasowego pobytu, Karta Polaka) i scharakteryzuj swój status (rezydent, nierezydent, obywatel Unii Europejskiej, obywatel państwa nienależącego do UE, uchodźca z Ukrainy). Następnie poproś wyjaśnienie następujących kwestii:
- jakie dokumenty będą konieczne, abyś mógł otworzyć konto?
- czy bank będzie wymagał od Ciebie numeru PESEL?
- czy w rejonie, w którym przebywasz, funkcjonuje placówka obsługująca klientów w języku angielskim (ewentualnie ukraińskim, rosyjskim, francuskim lub niemieckim)?
- czy bank udostępnia wersję systemu transakcyjnego w języku obcym?
- czy jako obcokrajowiec będziesz miał dostęp do wszystkich usług dodatkowych powiązanych z kontem (produktów oszczędnościowych, kredytów, debetu w rachunku itp.).
Tab. Dokumenty wymagane podczas otwierania konta w wybranych bankach podczas standardowej procedury (nie dotyczy rachunków otwieranych dla uchodźców z Ukrainy). Opracowanie własne na podstawie odpowiedzi przesłanych przez banki. Podane informacje mogą ulec zmianie.
Nazwa banku |
Sposób założenia konta |
Wymagane dane/dokumenty |
---|---|---|
Alior Bank |
Konto można założyć wyłącznie w placówce banku. |
Konto mogą założyć zarówno rezydenci, jak i nierezydenci. Wymagane dokumenty to: ważny paszport zagraniczny + wiza LUB karta pobytu (stałego lub czasowego). |
Bank Millenium |
Przez Internet lub w oddziale. Dla rezydentów istnieje możliwość zawarcia umowy za pośrednictwem kuriera (tylko na terenie Polski). |
Konto mogą założyć zarówno rezydenci, jak i nierezydenci.
|
Bank Pekao |
Wyłącznie w oddziale. |
W przypadku obywateli UE oraz Ukrainy wystarczy sam paszport. Klienci spoza UE muszą okazać paszport + dodatkowy dokument potwierdzający adres zamieszkania na terenie Polski (np. kartę pobytu, umowę najmu mieszkania). |
BNP Paribas |
Obsługa w języku ukraińskim w wybranych placówkach zlokalizowanych w Warszawie, Poznaniu oraz Wrocławiu. |
Ważny dokument tożsamości, np. paszport lub dowód osobisty kraju pochodzenia (identity card) oraz karta pobytu (stałego lub czasowego) bądź też pozwolenie na pracę. |
BOŚ Bank |
Wyłącznie w oddziale. |
Rezydent: Dokument potwierdzający tożsamość tj. dowód osobisty lub paszport zagraniczny z kartą stałego pobytu. Nierezydent: paszport oraz ewentualnie dodatkowy dokument (np. zawierający adres zamieszkania klienta) bądź też dowód osobisty wydany na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej. |
Credit Agricole |
Osobista wizyta w oddziale. |
Dla klientów z obszaru EOG oraz Szwajcarii: 1. Ważny dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty lub karta pobytu lub legitymacja szkolna w przypadku klienta niepełnoletniego). 2. Dokument potwierdzający prawo pobytu na terenie RP:
3. Dokument potwierdzający nadanie numeru PESEL:
Dla klientów spoza obszaru EOG: Paszport lub karta pobytu, zgoda na pobyt tolerowany, legitymacja szkolna (w przypadku klienta niepełnoletniego). |
ING Bank Śląski |
Wyłącznie w oddziale banku. |
W przypadku obywateli Unii Europejskiej do założenia konta wystarczy dowód osobisty LUB paszport. W przypadku klientów spoza UE: 1. Paszport + dokument uprawdopodobniający pobyt. Może to być np.:
2. Dokumenty potwierdzające zamieszkanie, np.:
3. Dokument potwierdzający dochody:
Dokumenty nie mogą mieć daty ważności krótszej niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku o konto. |
mBank |
W placówce banku. |
Paszport zagraniczny wraz z kartą pobytu stałego. Bank dopuszcza również kartę pobytu czasowego, jednak wówczas wymagane są następujące dokumenty: paszport zagraniczny i zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej wydane przez Urząd ds. Cudzoziemców. |
Nest Bank |
Wniosek można złożyć przez Internet, jednak podpisanie umowy jest możliwe wyłącznie w oddziale. |
Bank prowadzi konta dla rezydentów i nierezydentów. W celu otwarcia rachunku konieczne jest posiadanie paszportu oraz karty pobytu LUB Karty Polaka. |
PKO BP |
Wyłącznie w oddziale banku. |
Konto mogą założyć zarówno rezydenci, jak i nierezydenci. Wymagany jest paszport albo inny dokument pozwalający na stwierdzenie tożsamości klienta (np. karta pobytu). |
Santander Bank Polska |
Wyłącznie w oddziale banku. |
Obywatele krajów należących do Unii Europejskiej muszą okazać następujące dokumenty:
Dodatkowo jeden z poniższych dokumentów:
Nierezydent: dokument tożsamości i dokument potwierdzający pobyt w Polsce. |
Ułatwienia dla uchodźców z Ukrainy / Банківський рахунок для біженців з України
W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę i masowy napływ uchodźców do Polski wiele polskich banków znacznie uprościło proces otwierania kont dla klientów zza wschodniej granicy. Szkoda jednak, że tradycyjnie każda z tych instytucji uczyniła to w oparciu o własne zasady. W efekcie uchodźcy nieznający naszego języka i próbujący się odnaleźć w obcych realiach mogą poczuć się mocno zdezorientowani.
Konto dla obcokrajowca bez karty pobytu i zameldowania
Aktualnie na liście banków, które nie wymagają od ukraińskich klientów udokumentowania adresu zamieszkania oraz uzyskiwania dochodów w Polsce, znajdują się następujące instytucje: Alior Bank, PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski oraz BNP Paribas. Także Bank Pekao i Citi Handlowy deklarują, że aby założyć rachunek osobisty, wystarczy przyjść do oddziału z ważnym paszportem.
Dokładne informacje na temat oferty bankowej dla uchodźców zamieściliśmy w artykule "Najlepsze konta bankowe dla Ukraińców: rekomendowane rachunki i wymagane dokumenty".
Konto firmowe dla obcokrajowca
Procedura założenia konta biznesowego przez obcokrajowca zależy głównie od tego, czy jego firma jest zarejestrowana w Polsce czy za granicą. Kolejnym branym pod uwagę przez bank aspektem jest forma prawna przedsiębiorstwa (JDG, spółka cywilna). W każdym z tych przypadków bank może wymagać nieco innych dokumentów.
Najłatwiej będą mieli ci cudzoziemcy, którzy zarejestrowali firmę w Polsce. Analogicznie jak klienci indywidualni zostaną poproszeni o dokumenty weryfikujące ich tożsamość oraz potwierdzające legalność pobytu. Natomiast obcokrajowcy prowadzący działalność gospodarczą w innym kraju dodatkowo będą musieli udowodnić, że ich firma faktycznie istnieje, przedstawiając dokument będący odpowiednikiem polskiego CEiDG lub KRS-u. Zaświadczenie musi być przetłumaczone na język polski przez polskiego tłumacza przysięgłego i opatrzone klauzulą apostille. Tłumaczenie może zostać również wykonane za granicą, jednak zgodność takiego tłumaczenia z oryginałem musi być poświadczona przez odpowiednie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub konsularne RP.
Czy obcokrajowiec może założyć konto w polskim banku? Tak, ale musi się uzbroić w cierpliwość
Dla wielu przebywających w Polsce cudzoziemców posiadanie rachunku w polskim banku jest nie tyle kwestią wygody, co wręcz koniecznością - większość pracodawców woli dziś przelewać wynagrodzenie na konto pracownika, niż wypłacać mu pensję w gotówce (podobnie jest z wypłatą stypendium). Niestety nawet legalnie zarobkujący w Polsce obcokrajowcy często mają problemy z otwarciem konta – banki szczególnie niechętnie traktują klientów, którzy nie są obywatelami Unii Europejskiej i nie posiadają statusu rezydenta.
W opinii wielu cudzoziemców wnioskujących o rachunek w polskim banku najbardziej uciążliwy jest brak jednolitej procedury obowiązującej w takich przypadkach - każdy bank otwiera konto dla obcokrajowca w oparciu o własne kryteria, a dotarcie do tych wytycznych wcale nie jest proste. Być może jednak rosnąca liczba cudzoziemców w Polsce wymusi na bankach ujednolicenie zasad i poprawi mocno kulejącą komunikację z obcojęzycznym klientem. Czy banki otworzą się szerzej na obcokrajowców? Przykład Ukraińców pokazuje, że jest to możliwe.
Komentarze
(75)Alior Bank. Moja zona ma obywatelstwo rosyjskie. Mieszka w Polsce legalnie, ma ubezpieczenie NFZ, nieruchomość od której płaci podatki. Nie pracuje. Jest na moim utrzymaniu. Te informacje bank uzyskał przy pierwszej wizycie. Przez miesiąc czasu z własnej inicjatywy (bank milczał) co tydzień jeździliśmy do oddziału, gdzie okazywało się, że mają dodatkowe pytania i żądania dokumentów. Skanowali moje, chcieli wiedzieć dlaczego żona nie ma konta w innym banku. Gdy podaliśmy, ze mamy wspólne konto od kilkunastu lat), to po tygodniu pytano o to dlaczego tego nie podaliśmy. Argument, ze nikt nas o to nie zapytał nie był chyba dobra odpowiedzią. Pytano skąd spodziewa się przelewów i w jakiej wysokości, co mnie rozbawiło, gdyż pomyślałem iż zawrą takie obietnice w umowie.
Po ponad miesiącu i braku kontaktu ze strony banku dowiedzieliśmy się, że odmówiono z powodu braku dochodów, o czym wiadomo było już pierwszego dnia.
Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi na piśmie. Nie można było uzyskać odpowiedzi co z dokumentami, które od nas pobrali. Totalny brak jakichkolwiek procedur. Decyzje, często zmienne, podejmowała jakaś osoba "z centrali" i były nam one przekazywane (wraz z "pytaniami") przez pracownika banku. Taki głuchy telefon, a wystarczyło po prostu zadzwonić i wyjaśnić od ręki wątpliwości.
Odpowiedz
Witam, mam na imię Dominika z Warszawy. Jestem tutaj, aby zeznawać w sprawie pożyczki, którą otrzymałem od Quick Credits Inc. Są bardzo faktyczni i wiarygodni, skontaktuj się z nimi bezpośrednio przez e-mail: [email protected]
Odpowiedz
Ja powiem tak. Udało się otworzyć konto w Santander Bank Polska dla obywatela Malezji. Ale co zabawne, w pierwszym Stantaderze pani była bardzo niemiła, więcz wredna. Wszystko na nie i nic nie można. W kolejnej placówce wszystko można. Konto założone na paszport i wszyscy happy.
Odpowiedz
Czy może Pan powiedzieć w jakim mieście się udało? Wygląda na to, że wszędzie jest to kwestia szczęścia, a nie stosowania zasad..
Odpowiedz
Jestem obywatelka Litwy i mam umowe o prace w Polsce. Zlozylam wniosek o nadanie nr PESEL. W Millennium odmowiono mi otwarcia konta…
Odpowiedz
Czy bank podał Ci powód odmowy założenia konta?
Odpowiedz
Potrzebuję PESEL (czekam na list z urzedu) i umowy nie wystarcza. Pracowadca potrzebuje konta, wiec nie jestem w najlepszej sytuacji. Dzisiaj spróbuję udać się do Citi, bo konsultant w czacie mi poradził, że wystarczy mi sam paszport i umowa o pracę. Napiszę, jeśli mi się uda, gdyż może to pomoże komuś innemu:)
Odpowiedz
Czekamy na informacje ? Faktem jest, że podejście banków do obcokrajowców jest bardzo różne i często się zmienia. Wiele zależy od kraju, z którego pochodzi potencjalny klient, czy i jakie zatrudnienie ma na terenie Polski. Staraliśmy się to opisać w tabelce załączonej w tekście, ale sygnały od Czytelników świadczą, że co pewien czas pojawiają się różne szczególne sytuacje.
Odpowiedz
W Citi otworzyli mi konto bez żadnych problemów. Kartę otrzymałam od razu w oddziale banku. Polecam, jeśli ktoś posiada paszport Unii Europejskiej.
Odpowiedz
Witam . Mąż mój jest Marokanczykiem. Ma kartę pobytu czasowego, pesel,paszport,Polska umowę o pracę potwierdzenie zameldowania w polsce w Pekao S.A odmówili mu otwarcia konta. Masakra. W jakim Banku mąż może otworzyć konto beż problemów?
Odpowiedz
Musi pani po prostu poszukać placówki z normalnymi ludzmi.. to nie zależy od banku ale od konkretnego człowieka..
Odpowiedz
Czy obywatel Polski, mający ważny dowód osobisty ale zamieszkujący na stałe tylko i wyłącznie w Szwecji (UE) i nie posiadający ŻADNEGO miejsca zamieszkania w Polsce, czyli nie rezydent w Polsce (wyłącznie szwedzka rezydentura podatkowa) może mieć założone konto w polskim banku? Bank Pekao SA odmówił mi założenia konta ROR bez podania przyczyny, pomimo osobistego kontaktu w oddziale i okazaniu wszelkich wymaganych dokumentów.
Odpowiedz
Problemem jest chyba ten brak adresu zamieszkania na terenie Polski. Mój znajomy z Irlandii (też nie rezydent podatkowy) próbował otworzyć konto podstawowe w getinie, ale we wniosku była Klauzula " Bank może odmówić zawarcia umowy podstawowego rachunku płatniczego w przypadku gdy konsument nie podał adresu zamieszkania lub innego adresu korespondencyjnego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" . W peako może być podobnie, bo jak nie masz żadnego adresu w Polsce, to bank nie może Ci wysłać karty ani innych dokumentów (dajmy na to - monitów windykacyjnych). A próbowałeś w jakimś innym banku?
Odpowiedz
Nie oczekiwałem i wręcz czynnie zrezygnowałem z karty bo jej nie potrzebuję. Do tego nie planowałem żadnych produktów inwestycyjnych, jak lokaty czy takie które wymagają odprowadzania podatku. Tak. Mam konta w 3 polskich bankach, z czego w mBank od 2002 roku, który bez problemu wysyła kartę do Szwecji. Ponadto Alior oraz Getin. Getin zakładałem w 2015 kiedy już nie byłem rezydentem w PL i nie było z tym najmniejszych problemów. Od samego początku nadano mi status nierezydenta, co po okazaniu certyfikatu rezydencji zagranicznej zwalnia np. z podatku Belki
Pekao SA było mi potrzebne jedynie do transferów walutowych pomiędzy moim brokerem, które też ma konta w Pekao. Pozwalało by to unikać gigantycznych opłat bankowych za przelewy w USD (są pobierane nawet jeśli bank znajduje się kilku ulic dalej w tym samym mieście w Polsce!)
Odpowiedz
Córka jest obywatelem amerykańskim. Ma ważny paszport. Odmówiono jej założenia konto w banku Paribas. Gdzie może otworzyć
?
Odpowiedz
W powyższym tekście zamieściliśmy tabelkę z oczekiwaniami różnych banków wobec cudzoziemców. Sądzę, że pomocne w niej dane będą pomocne przy wyborze banku, ale wszystko zależy od indywidualnej sytuacji wnioskującego o ROR i kompetencji doradcy.
Odpowiedz
Dzień Dobry,
Który bank jest najbardziej elastyczny pod względem udzielenia kredytu gotówkowego w warunkach, że obcokrajowiec spoza UE ma kartę pobytu, stabilną pracę z umową o pracę, a środki z wynagrodzenia wpływają na ich konto miesięcznie (np. od 3 miesięcy)? Santander jest po prostu fatalny pod tym względem. W najbliższym czasie kończę z nimi współpracę. Zamknę tam już swoje konto. Szukam zdolnego banku w tym zakresie.
Z góry dziękuję za sugestie.
Odpowiedz
Nie sposób odpowiedzieć w konkretny sposób na Twoje pytanie. Każdy wniosek kredytowy jest rozpatrywany indywidualnie, pod uwagę branych jest bardzo wiele czynników. Dla banku X określony status zatrudnienia może być bardzo "pewny i stabilny", a dla innego może być tylko "wystarczający" i będzie to miało wpływ na parametry przedstawionej oferty kredytowej.
Odpowiedz
Mieszkam i mam obywatelstwo jednego z krajow Wspolnoty Europejskiej (ale nie mam obywatelstwa polskiego). W pazdzierniku przyjezdzam na rok na studia do Polski. Chcialabym miec konto polskie na ten okres. Jaki bank moglby je otworzyc? Dziekuje za pomoc.
Odpowiedz
Informacje dotyczące zakładania konta przez obcokrajowców zawarliśmy w powyższym artykule. Znajdziesz tam także wskazówki co do wymaganych dokumentów.
Odpowiedz
Jestem obcokrajowcem. Mieszkalam kilka lat w Polsce ale teraz mieszkam juz 3 lata w USA. Mam mieszkanie w Polsce i czasami muszę coś kupić w polskich stron. Czy mogę otworzyć konto w Polsce?
Odpowiedz
Czy posiadasz jakikolwiek polski dokument tożsamości? Albo konto w polskim banku?
Odpowiedz
Nie mam polskiego dokumenta tożsamości. Kilka lat temu malam katre pobyt czsowy ale teraz nie.
Odpowiedz
Założenie konta przez obcokrajowca jest możliwe, jednak będzie trzeba udać się do oddziału banku. Pomocne informacje znajdziesz powyżej w artykule.
Odpowiedz
Dziękuję za bardzo przydatny artykuł!!
Odpowiedz
W tabelce wymagania jakie są w ING, a na koniec "nie wymagają od ukraińskich klientów udokumentowania adresu zamieszkania oraz uzyskiwania dochodów w Polsce", prawdziwe informacje są w tabelce. Założenie konta dla rezydenta w ING to droga przez mękę. Nawet pracownicy nie wiedzą jak wygląda procedura, ogólnie chaos na kółkach.
Odpowiedz
W wielu bankach aktualnie obowiązują inne wymagania wobec osób z Ukrainy a inne wobec obywateli innych krajów. Część instytucji finansowych, odpowiadając na apel Komisji Nadzoru Finansowego, wprowadziła do swojej oferty rachunki z ograniczonymi funkcjonalnościami, które w prosty sposób mogą być otwarte przez uchodźców przybyłych do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie. Co do zasady funkcjonują one przez 12 miesięcy, a jeśli w tym czasie spełnione są wymagania przy otwarciu standardowych ROR-ów, to są przekształcane w pełnoprawne konta.
Odpowiedz
A jak wyglada sytuacja, kiedy posiadam konto w polskim banku, jednak obecnie mieszkam za granica i mam status rezydenta podatkowego w innym kraju EU, co z moim kontem w Polsce, aktywnie z niego korzystam....
Odpowiedz
Jak masz już konto i niczym nie podpadniesz, to bank nic Ci nie zrobi, przecież nawet nie wiedzą, gdzie rzeczywiście mieszkasz.
Odpowiedz
Mbank aktualizuje sie dowod bez aktualnego dowodu nie przedluzysz konta
Odpowiedz
z mbunczka to lepiej zrezygnować zanim zderzysz się z opłatami typu 600 zł za kartę.
Odpowiedz
dzien dobry,
jak wyglada zalozenie konta w Polsce, gdy posiada sie 2 obywatelstwa: polskie i niemieckie, zameldowanie rowniez w Polsce,w dodatku nazwisko po niemiecku pisane jest troszke inaczej.
Odpowiedz
Pytanie.. Jestem ze Słowacji (UE) , na terenie Polski zatrudniona i posiadam tymczasowe zameldowanie. Pesel też nadany. Nie posiadam paszportu. Czy istnieje dla mnie możliwość otwarcia konta w polskim banku? Nie mam zamiaru z tego powodu załatwiać paszportu. Dziękuję
Odpowiedz
Oczekiwania różnych banków wobec obcokrajowców chcących otworzyć rachunek osobisty przedstawiliśmy w tabeli w tekście powyżej. Z informacji jakie przedstawiły nam instytucje finansowe wynika, że posiadanie paszportu nie zawsze jest konieczne. Bywa, że wystarcza dowód osobisty macierzystego kraju, np. w BNP Paribas, Credit Agricole.
Nie zaszkodzi spytać i w innych bankach, gdyż zasady nieustannie się zmieniają. Będziemy wdzięczni za informację, w którym banku zdecydowałaś się założyć konto i czego od Ciebie wymagano.
Odpowiedz
wczoraj jeszcze spróbowałam infolinie ING Bank i sukces.. Starczy dowód osobisty słowacki i potwierdzenie o nadaniu PESELu.. Dla pewności zabiorę jeszcze potwierdzenie o zameldowaniu i umowę o zatrudnieniu.. Otwarcie tylko w placówce..
Dziękuję za szybką reakcje..
Odpowiedz
Dobry dzień,
chcę Cię zapytać
W jakim banku można zdalnie otworzyć osobiste konto bankowe dla rezydentów niepolskich, obywatela Unii Europejskiej (Litwy), który nie mieszka w Polsce?
Odpowiedz
Znalezienie konta dla nierezydenta jest trudne, zwłaszcza zakładanego zdalnie. Możesz spróbować w Banku Millennium i BNP Paribas. Daj znać, jak Ci poszło.
Odpowiedz
Szanowni Państwo,
Posiadam od kilku lat konto w mBanku. Jestem obcokrajowem z EOG i posiadam od kilkudziesięciu lat kartę stałego pobytu. Przy zakładaniu konta, przedstawiłem kartę pobytu i paszport. Obecnie sytuacja jest trochę paranoidalna, gdyż kończyła mi się ważność paszportu i złożyłem w ambasadzie mojego kraju niezbędne dokumenty, aby wyrobić nowy paszport. Czekam na jego wydanie. W międzyczasie skończyła mi się ważność paszportu i otrzymuję informację (przy otwarciu banku przez internet), że grozi mi zablokowanie konta, jeśli nie uaktualnię danych paszportowych. Sytuacja jest o tyle bulwersująca, że jako obywalet Unii Europejskiej nie muszę, (zgodnie z przepisami) wogóle posiadać paszportu na terenie RP. Przedstawilem swój dowód osobisty zagraniczny, ale pracownik banku nawet na to nie zareagował. To jest wg mnie jawne łamanie przepisów unijnych, gdyż wymagania mBanku nie mogą być sprzeczne z unijnym prawem. Gdy zostanie mi zablokowane konto, złoże skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z nierównym traktowaniem obywateli Unii. Obywatel RP nie musi posiadać paszportu do założenia konta, a ja posiadam wszystkie niezbędne i ważne dokumenty do identyfikacji. Inne banki stosują zasadę albo paszport albo dowód osobisty cudzoziemca. Taka praktyka jest też niezgodna (o ile się nie mylę) z Ustawą o Cudzoziemcach z 1995 r. Chciałbym wiedzieć, jaka jest informacyjna różnica między identyfikacją z dowodu osobistego a z paszportu. Co najśmieszniejsze, to na podstawie dowodu osobistego wyrabia się paszport.
Czekam na rzetelną odpowiedź.
Z poważaniem Dimitrios Degles
Odpowiedz
Posiadam wszystkie dokumenty,pobyt stały.umowa o pracy, tylko problem z obywatelstwem . Mam napisane bez obywatelstwo . W którym banku mogę otworzyć konto ?
Odpowiedz
Sytuacja bezpaństwowców w Polsce jest niestety bardzo skomplikowana, nie potrafię odpowiedzieć na pytanie od razu. Zapytałem w bankach o rozwiązanie Twojego problemu w kilku bankach - jak tylko otrzymam odpowiedź, wrócę z wiadomościami.
Odpowiedz
Dziękuję bardzo.
Czekam .
Właśnie czuję się dyskryminowany w tej sprawie.
Odpowiedz
Moj znajomy chce otworzyc konto w Polsce w funtach brytyjskich, jest obyeatelem Portugali mieszkajacym w UK, gdzie bedzie mial taka mozliwosc?
Odpowiedz
W Pekao otczymala odmowe o zalozenie konta. Jestem malzonkiem obywatela Polski. Nie pracuje. Od mnie wymagala Pani umowe o prace albo zliecenia. Nie polecam.
Odpowiedz
Witam. Jestem obywatelem Polskim, na stałe mieszkającym we Włoszech. Nie mam zameldowania w Polsce. Jakie dokumenty muszę przedstawić, aby założyć konto.
Odpowiedz
Jeśli na stałe mieszka Pan we Włoszech i tam rozlicza podatki, ma Pan status nierezydenta. Niestety, część banków nie prowadzi rachunków dla osób posiadających zagraniczną rezydencję, a z tych, które otwierają konta nierezydentom, każdy swoje własne wymagania. Na pewno będzie musiał Pan pokazać ważny paszport, ewentualnie dodatkowy dokument zawierający Pana adres zamieszkania (np. prawo jazdy), być może także Certyfikat Rezydencji Podatkowej. Nie jestem jednak w stanie przewidzieć, czy bank nie poprosi o jakiejś inne dokumenty, tak więc jedyną metodą, aby zyskać pewność, jest kontakt z wybranym bankiem.
Odpowiedz
Dzień dobry. Proszę o radę dla obywatela Wielkiej Brytanii będącego czasowym rezydentem Litwy (zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony), która nie wydaje kart pobytu a jedynie dokument urzędowy A4 jako decyzję. Jest on zameldowany na terenie Litwy, lecz przeprowadza się do Polski. Niemniej nie ma tu jeszcze pracy ani zameldowania (adres do korespondencji jest). Po Brexit-cie jego status i prawa pozostają niezmienne, takie same jak przed. Ale jak i w którym banku może on założyć konto, gdzie będzie mu najłatwiej? Póki co chce on przelać do polskiego banku swoje aktywa, ale na razie nie może zapewnić stałych wpływów.
Z góry dziękuję za pomoc
Odpowiedz
Witam! Sugeruję, żeby w pierwszej kolejności Pani znajomy spróbował założyć konto w banku, który prowadzi rachunki dla nierezydentów i jednocześnie nie wymaga polskiej karty pobytu. Niestety, takich instytucji jest niewiele - dlatego najlepszym wyjściem jest wysłanie pisemnego zapytania do np. PKO BP czy BOŚ Banku i poczekanie na odpowiedź. Wizyta w oddziale raczej nic nie da, bo z dużym prawdopodobieństwem pracownicy terenowi nie będą mieli pojęcia, jak ugryźć temat i mogą Panią odesłać z kwitkiem. Przykro mi, że nie mogę bardziej pomóc, ale sytuacja Pani znajomego jest mocno niestandardowa i trudno mi przewidzieć reakcję banków. Niemniej - życzę powodzenia!
Odpowiedz
Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź. Zrobimy dokładnie tak jak Pani sugeruje. Postaram się podać informacje jak się sprawy mają po otrzymaniu odpowiedzi z banków. Pozdrawiam
Odpowiedz
Pytanie, w jakom banku latwej zalozic konto nowej spolki z 100% kapitalem zagranicznym? Udzjalowcy obywateli Rosii i USA.
Odpowiedz
Wymagania wobec firm przy zakładaniu konta są inne niż w przypadku osób fizycznych. Najlepiej będzie skontaktować się z wybranym przez Pana bankiem i zapytać o szczegóły oferty.
Odpowiedz
jestem obywatelem USA, mam zamiar kupić działkę w Polsce pod budowę domu jednorodzinnego,jak i gdzie otworzyć konto bankowe?
Odpowiedz
Jeśli nie posiada Pan miejsca zamieszkania na terenie Polski, posiada Pan status nierezydenta. W tabeli zamieszczonej w tekście podaliśmy także, jak takie osoby mogą otworzyć konto w Polsce.
Odpowiedz
Dzień dobry. Chcę założyć konto bankowe, ale nie posiadam PESEL. Na jaką podstawę prawną mogę się powołać w takiej sytuacji, żeby otrzymać PESEL?
Odpowiedz
Z informacji na stronach rządowych wynika, że numer PESEL jest wydawany z urzędu przez
Wynika z tego, że jeśli ubiegasz się o polski dowód osobisty, to urząd powinien nadać Ci PESEL. W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z urzędem gminy w miejscu Twojego zamieszkania w Polsce.
Odpowiedz
Czy jest wogóle jakaś szansa otworzyć konto w banku na paszport? Mieszkam w USA i mam ogromny problem z robieniem przelewów i bardzo potrzebuje mieć konto w polskim banku (złotówkowe). Nie mam dowodu - i tu jest ogromny problem (i nie moge go wyrobic online bo nie mam konta w banku). Profil Zaufany odrzucił mój wniosek bo żaden bank nie może zweryfikować mojej tożsamości... i kółko się zamyka...
Bardzo proszę, może ktoś wie i mogłby podpowiedzieć. Chociaż nie wiem czy to wogóle jest możliwe.
Teraz czekam na odpowiedz z T-Mobil bo aplikacja nie przechodzi z braku dowodu.
Odpowiedz
Rozumiem, że jesteś obywatelką Polski, masz PESEL, ale mieszkasz w USA i nie możesz teraz pojawić się w Polsce, tak?
Odpowiedz
Dokładnie tak
Odpowiedz
Obawiamy się, że zdalne założenie konta w Twojej sytuacji nie będzie możliwe. Wnioski online wymagają danych z dowodu osobistego, do tego umowę zwykle podpisuje się podczas wizyty kuriera. Konto da się otworzyć na paszport, ale tylko w oddziale banku.
Odpowiedz
Bardzo dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.
Odpowiedz
My również!
Odpowiedz
Mój brat ma taki sam problem. Mieszka w Kanadzie, chce wrócić na stałe do Polski w przyszłym roku po 20 latach, ma obywatelstwo polskie i kanadyjskie i nie ma możliwości. Walczymy z tym od przeszło pół roku. Udało nam się złożyć wniosek o dowód, ale trzeba odebrać go osobiście. Notarialne i podbite przez konsul pełnomocnictwo nie wystarczy tylko i wyłącznie osobiście. Bez dowodu osobistego nie da się założyć konta bankowego. Natomiast w Banku akceptują pełnomocnictwo tylko wtedy, jak będzie wpisany nr dowodu osobistego i dokładnie kółko się zamyka. Brat chciał uniknąć podróży do Polski po to tylko, aby odebrać dowód osobisty i założyć konto w Polsce. Nie ma wyjścia z sytuacji, będzie zmuszony przylecieć do Polski i narażać się na zarażenie wirusem. Rząd zachęcał Polaków, aby wracali do Polski. A tu z każdej strony blokada i nie ma wyjścia z sytuacji.
Odpowiedz
Prosze sprawdzic bank Santander Bank Polska moze warunki do otwarcia konta jakie oferuja okaza sie mozliwe do spelnienia. Powodzenia.
Odpowiedz
Mam podobny problem, nie mogę otworzyć konta przez internet bo nie mam dowodu osobistego; mam paszport i profil zaufany ale to nie wystarcza. Profil Zaufany można potwierdzić w Konsulacie w USA
Odpowiedz
Niestety, w tej sytuacji zostaje oddział banku :/
Odpowiedz
7.09.20
T-Mobile Bank to tylko i wyłącznie dla Polaków......
Odpowiedz
Dlaczego tak sądzisz?
Odpowiedz
Bo tak jest.... Dzisiaj, spróbowałem otwierać tam konto i.. lipa. Mi było powiedziane że na razie to tylko dla rodaków...
Odpowiedz
To zaskakująca informacja. W oficjalnie obowiązującym "Regulaminie obsługi produktów T-Mobile Usługi Bankowe" jest mowa, że rachunki mogą być otwierane zarówno dla rezydentów jak i nierezydentów. Być może problemem jest fakt, że nie posiadasz numeru PESEL albo doszło do jakiegoś nieporozumienia związanego z barierą językową. Możesz podać nieco szczegółów dotyczących Twoich działań?
Odpowiedz
jak sytuacja z bankiem nestban i rachunkiemdla obcokrajowcow?
Odpowiedz
Z konta osobistego z oferty Nest Banku mogą skorzystać cudzoziemcy ze statusem rezydenta, czyli posiadający miejsce zamieszkania w Polsce. W celu otwarcia rachunku należy się udać do placówki :)
Odpowiedz
W T-Mobile usługi bankowe potrzebny jest paszport ORAZ nr pesel. A zdobyć PESEL jest jeszcze trudniej niż zarejestrować pobyt...
Odpowiedz
Dziękujemy za podesłaną informację. Tekst powstał w 2016 r i od tego czasu bank mógł zmienić zasady otwierania kont dla cudzoziemców. Niemniej Pana uwaga zdopingowała nas do zaktualizowania danych – w najbliższym czasie postaramy się sprawdzić, jak obecnie wygląda procedura zakładania konta przez obcokrajowca.
Odpowiedz
Założenie rachunku bankowego dla obcokrajowca w kraju nad Wisłą graniczy z cudem!
Mąż jest obcokrajowecem (UE) i założenie konta było możliwe dla niego TYLKO w placówce banku i plikiem wszelakich dokumentów (id, karta pobytu, pesel, meldunek i "rozmiar buta";-)). Dla porówniania, w kraju pochodzenia męża, jak chciałam otworzyć konto, posiadając tylko Polski dowód osobisty i miejsce zamieszkania i tyle w temacie. Wszystko można było załatwić online. A nie jak w Polsce, wszędzie jeździmy całą rodziną. .... brrrr...
Odpowiedz
wystarczy udać się do urzędu miasta z umową najmu lokalu :) nadanie numeru PESEL zajmuje 5 minut :)
Odpowiedz
Na początek najłatwiej założyć skrytkę bankową, wystarczy jakikolwiek dokument np paszport.
Odpowiedz