Wróć

Raport oprocentowania lokat (28.07 - 01.08. 2014 r.)


Raport oprocentowania lokat (28.07 - 01.08. 2014 r.)
Spis treści

Najważniejsze zmiany w ofertach depozytowych

Początek tygodnia przyniósł standardowe już zmiany w Bossa Banku (czyli internetowej platformie BOŚ Banku). Zakończyła się promocyjna oferta lokaty rocznej i 4-miesięcznej, natomiast pojawiły się nowe propozycje popularnych Hitów Tygodnia – na miesiąc z oprocentowaniem 2,6% oraz na pół roku z oprocentowaniem 3,6%.

Swoją aktywną politykę depozytową kontynuuje Idea Bank, wprowadzając do swojej oferty nowe lokaty (nawet na kilka dni), a wycofując (często tylko na pewien czas) inne produkty. Wraz z początkiem tygodnia z oferty zniknęła roczna Lokata Elastyczna oraz prestiżowa Lokata DELUXE, natomiast pojawiła się ograniczona czasowo Lokata NA CZAS. Ten ostatni depozyt w kolejnych dniach zastąpiła Lokata Swobodna, czyli 4-miesięczna lokata z oprocentowaniem 3,5% i możliwością bezkarnego zerwania lokaty do 31.08.2014r.

Początek sierpnia przyniósł istotne, ale niezbyt przyjemne dla klientów, zmiany w ofercie Idea Banku. Popularna Lokata Happy jest teraz oprocentowana stawką 4,75% (wobec poprzednich 5%), jednak wciąż jest to najlepszy depozyt kwartalny na rynku. Ważne zmiany dotyczą także Lokaty dla Profesjonalistów – od dziś można ją założyć tylko na okres 3 miesięcy (wcześniej było to możliwe także na 6 i 12 miesięcy), a oprocentowanie wynosi 3,8% (w przypadku braku udokumentowania faktu wykonywania wolnego zawodu oprocentowanie spada do 3,3%). Bank obniżył także oprocentowanie Lokaty PRO do 3,65% (wcześniej 3,75%) oraz wycofał z oferty Lokatę Skarbonka, która umożliwiała dokonywanie dopłat do założonego już depozytu.

Przełom lipca i sierpnia przyniósł także zmiany w ofercie mBanku i Credit Agricole. Popularny internetowy bank wprowadził nową półroczną Lokatę Mocny Sierpniowy z oprocentowaniem 3,5%. Mogą ją założyć obecni klienci banku, którzy wpłacą nowe środki i w określonym czasie zapłacą kartą (debetową lub kredytową) na łączną kwotę min. 100 zł. W Credit Agricole zakończyła się promocyjna Lokata 3,3% na nowe środki. Dotychczasowi klienci mogą od dziś założyć Lokatę 3% z nowych środków. Wraz z tą zmianą spadło także oprocentowanie pozostałych lokat promocyjnych dla nowych klientów. Lokata 9-miesięczna oprocentowana jest obecnie stawką 3,3% (wobec wcześniejszych 3,5%), natomiast lokata półroczna stawką 3,2% (wcześniej 3,4%).

Sierpień to także nowe produkty depozytowe w ofercie Raiffeisen Polbanku. Skierowane są one do klientów, którzy wyrażą zgodę na komunikację marketingową, przesyłanie ofert oraz wyciągów z rachunków drogą elektroniczną, a także którzy są użytkownikami aplikacji Mobilny Bank. Osoby, które spełnią te warunki, mogą skorzystać z takich oto produktów oszczędnościowych:

  • R-lokata na nowe środki – nieodnawialny depozyt zakładany w oddziale banku na 3 lub 6 miesięcy, którego oprocentowanie uzależnione jest od zdeponowanej kwoty i wynosi 3,6% dla środków od 75 do 200 tys. zł lub 3,4% dla kwot od 20 do 74 tys. zł (nowe środki obliczane są w relacji do salda depozytów klienta na pierwszy dzień roboczy miesiąca poprzedzającego otworzenie lokaty).
  • Lokata Mobilna – nieodnawialna lokata zakładana w aplikacji mobilnej, zakładana jest na 3 miesiące, a oprocentowanie wynosi 4% dla kwot od 3 do 10 tys. zł.
  • Lokata z Pensją – to także nieodnawialny depozyt otwierany w oddziale banku. Lokata zakładana jest na 3 miesiące dla kwot od 3 do 20 tys. zł, a oprocentowanie wynosi 3,5% - te warunki obowiązują klientów, którzy są posiadaczami Konta Wygodnego i przelewają na nie wynagrodzenie w kwocie min. 1000 zł (także w trakcie trwania lokaty).
  • Lokata Premium z Pensją – prestiżowa wersja zwykłej Lokaty z Pensją, której oprocentowanie wynosi 3,6% dla kwot od 100 do 200 tys. zł. Z oferty mogą skorzystać posiadacze Konta Osobistego Premium, którzy przelewają na nie wynagrodzenie w kwocie min. 8 000 zł.

Średnie oprocentowanie lokat (28.07 - 01.08)

Średnie oprocentowanie 15 najlepszych lokat naszego rankingu lokat terminowych (w podziale na kategorie) w ubiegłym tygodniu kształtowało się na względnie stałym poziomie. Najbardziej stabilne okazały się lokaty krótkoterminowe, których średnie oprocentowanie wyniosło 3,48%. Małą zmiennością charakteryzowały się także lokaty kwartalne i długoterminowe, jednak w ostatnim dniu ich średnie oprocentowanie odpowiednio wzrosło (za sprawą nowych lokat w Raiffeisen Polbanku) oraz spadło (było to spowodowane głównie zmianami w ofercie Idea Banku). Niewielkie zmiany zaobserwowaliśmy w średnim oprocentowaniu lokat średnioterminowych. W połowie tygodnia wzrosło ono nieznacznie za sprawą nowej lokaty mBanku, by potem dość wyraźnie spaść (na skutek zmian w ofercie Credit Agricole i wycofaniu 6-miesięcznej Lokaty dla profesjonalistów oraz Lokaty Skarbonka w Idea Banku).

Nowy miesiąc rozpoczyna się dość interesującą sytuacją na rynku lokat. Idea Bank, który do tej pory sukcesywnie umacniał swoją pozycję i wprowadzał nowe atrakcyjne propozycje, dość radykalnie zmienił oprocentowanie swoich popularnych lokat. Znaczny spadek dotknął także lokaty w Credit Agricole (zarówno te promocyjne, jak i standardowe), co w dużej mierze (wraz ze zmianą oferty Idea Banku) przełożyło się na średnie oprocentowanie lokat średnio- i długoterminowych. Miłym zaskoczeniem okazały się nowe oferty w Raiffeisen Polbanku – nieźle oprocentowana Lokata Mobilna, R-lokata na nowe środki czy Lokata z Pensją.

Trudno przewidzieć, jakie zmiany przyniesie nowy tydzień, jednak nie ulega wątpliwości, że banki oczekują kolejnych decyzji RPP odnośnie stóp procentowych (które są obecnie na rekordowo niskim poziomie) i elastycznie reagują na wszelkie zmiany nie tylko w finansach, ale i całej gospodarce.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy