Sprzedaż mieszkania krok po kroku

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

79 publikacji 145 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.


1 komentarz Sprzedaż mieszkania krok po kroku
Spis treści

Na sprzedaż mieszkania składa się wiele etapów, dobrze więc odpowiednio wcześnie zaplanować poszczególne działania. Warto również podjąć decyzję, czy samodzielnie zajmiemy się sprzedażą, czy też skorzystamy z pomocy specjalistów, np. pośrednika nieruchomości, rzeczoznawcy majątkowego, doradcy podatkowego itp. Wsparcie profesjonalistów bez wątpienia usprawni przeprowadzenie transakcji, oznacza jednak dodatkowe koszty. Dobrze więc przed sprzedażą mieszkania uwzględnić tego typu wydatki i ewentualnie doliczyć je do ceny lokalu.

Kolejność czynności przy sprzedaży mieszkania

Sprzedaż mieszkania krok po kroku obejmuje następujące czynności:

  1. wycenę nieruchomości,
  2. skompletowanie dokumentów,
  3. przygotowanie mieszkania na sprzedaż,
  4. sporządzenie oferty sprzedaży i zamieszczenie jej w różnych mediach (portale ogłoszeniowe, społecznościowe itp.),
  5. zawarcie przedwstępnej umowy kupna mieszkania (o ile kupujący chce zarezerwować nieruchomość poprzez wpłatę zadatku),
  6. podpisanie notarialnej umowy sprzedaży nieruchomości,
  7. rozliczenie podatku,
  8. przekazanie lokalu nowemu właścicielowi..
Sprzedaż mieszkania

Wycena nieruchomości

Musisz wiedzieć, że właściwa – czyli adekwatna do wartości nieruchomości – cena ma decydujący wpływ na atrakcyjność Twojej oferty. Jeśli za bardzo zawyżysz kwotę, za którą chcesz sprzedać mieszkanie, możesz bardzo długo czekać na kupca. Także zbyt niska cena odstraszy wielu kupujących, gdyż sugeruje, że lokal ma jakieś ukryte wady (poza tym – zaniżając cenę, zarobisz na sprzedaży mniej, niż mógłbyś otrzymać).

Nie da się jednak optymalnie wycenić nieruchomości bez dokonania analizy rynku. Dlatego jeśli zamierzasz sprzedać lokal samodzielnie, musisz wiedzieć, jakie kryteria wpływają na wartość mieszkań oraz na jakim poziomie kształtują się ceny lokali o podobnym standardzie. W pierwszej kolejności zweryfikuj więc lokalizację mieszkania, jego metraż, liczbę i rozkład pomieszczeń, stan techniczny i prawny oraz standard wykończenia. Następnie sprawdź, ile ofert sprzedaży mieszkań tego typu można znaleźć na serwisach ogłoszeniowych i zastanów się, na ile Twoja nieruchomość jest na ich tle unikalna. Spróbuj też odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Jak duży jest popyt na podobne do mojego lokale, jak szybko i za ile się sprzedają? Jaki jest aktualny trend na rynku – czy ceny podobnych mieszkań rosną czy maleją? I najważniejsze – kto może być zainteresowany kupnem mieszkania? Do jakiego nabywcy będę kierował swoją ofertę?

Odpowiednie „sprofilowanie” kupującego jest o tyle ważne, że ta wiedza przyda Ci się podczas pisania ogłoszenia – będziesz mógł użyć argumentów trafiających do konkretnej grupy odbiorców.

Aby ustalić, jakie cechy posiada idealny nabywca Twojej nieruchomości, stwórz jego profil w oparciu o następujące kryteria:

  • wiek, płeć, miejsce zamieszkania itd. (tzw. czynniki demograficzne),
  • zachowanie i preferencje (czynniki behawioralne),
  • możliwości finansowe,
  • zainteresowania i styl życia (czynniki psychograficzne).

Następnie wypisz wszystkie zalety swojego lokalu i ustal, które z nich mogą zainteresować przyszłego kupca.

Droga na skróty

Większość osób decydujących się na samodzielne oszacowanie wartości lokalu wybiera najprostsze rozwiązanie, czyli kopiuje cenę podobnych nieruchomości. Ta metoda ma jednak dwie istotne wady – po pierwsze, podane w Internecie ceny są zwykle zawyżone (zdaniem specjalistów o 10-20%), po drugie – nie do końca wiadomo, dlaczego są takie a nie inne i jak się mają do naszego mieszkania.

Innym sposobem, by szybko oszacować wartość lokalu, są specjalne kalkulatory online. Aby z nich skorzystać, należy wypełnić prosty formularz i wpisać wymagane dane (miasto, ulicę, metraż i standard mieszkania). W ciągu kilku chwil program przeanalizuje oferty, do których ma dostęp i przedstawi uśrednioną cenę rynkową.

Pomoc specjalistów

Oszacować wartość mieszkania można również za pośrednictwem agencji nieruchomości lub rzeczoznawcy majątkowego, jednak w tym przypadku należy liczyć się z kosztami, które mogą wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Niemniej to rozwiązanie posiada jedną niezaprzeczalną zaletę – pozwoli Ci poznać rzeczywistą wartość nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy – dzięki temu, że posiada dostęp do bazy aktów notarialnych - przeprowadza precyzyjną analizę cen transakcyjnych osiąganych w zbliżonych warunkach. Ponadto sporządzony przez niego operat jest dokumentem urzędowym.

Także pracownik agencji nieruchomości posiada dostęp do systemów transakcyjnych, ksiąg wieczystych itp., może więc wycenić mieszkanie w oparciu o realne ceny sprzedaży i aktualną sytuację na rynku.

Skompletowanie dokumentów

Niezbędne dokumenty powinieneś skompletować jeszcze przed umieszczeniem ogłoszenia w Internecie i na portalach społecznościowych. Może bowiem się zdarzyć, iż po dodaniu anonsu natychmiast znajdzie się kupiec, który będzie chciał szybko sfinalizować transakcję i którego zniechęci Twój brak profesjonalizmu.

Ponadto zebranie całej dokumentacji wiąże się z wizytą w różnych instytucjach, które na 100% nie wydadzą Ci jej „od ręki”. Na wiele zaświadczeń będziesz musiał jakiś czas poczekać – od kilku dni do nawet miesiąca.

Pamiętaj też, że zestaw dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia transakcji zależy od statusu Twojej nieruchomości. Inne zaświadczenia będą Ci potrzebne przy sprzedaży lokalu deweloperskiego, inne – jeśli zamierzasz sprzedać dom obciążony hipoteką, jeszcze inne – gdy chcesz wystawić na sprzedaż spółdzielcze mieszkanie własnościowe.

Reasumując, w pierwszej kolejności będziesz musiał zdobyć następujące dokumenty:

  • aktualny odpis z księgi wieczystej,
  • akt notarialny nabycia nieruchomości,
  • zaświadczenie o braku zaległości w opłatach czynszowych, z tytułu użytkowania wieczystego gruntu oraz z tytułu podatku od nieruchomości,
  • zaświadczenie o wymeldowaniu z danego lokalu.
Dopilnuj, aby ostatnie z zaświadczeń informowało o tym, że w sprzedawanym mieszkaniu nie jest nikt zameldowany, a nie o tym, że zostali z niego wymeldowani dotychczasowi lokatorzy.

Ponadto niektórzy kupujący będą chcieli mieć pewność, że nie zalegasz z opłatami za media, dlatego przygotuj dowody wpłat, ew. zaświadczenie od dostawców energii elektrycznej i gazu.

W przypadku, gdy sprzedajesz mieszkanie należące do spółdzielni, będziesz musiał dodatkowo otrzymać:

  • potwierdzenie członkostwa w spółdzielni,
  • zaświadczenie o przydziale lokalu,
  • potwierdzenie własnościowego prawa do nieruchomości,
  • zaświadczenie o braku zadłużenia w spółdzielni.

Z kolei przy sprzedaży lokalu deweloperskiego wymagane są następujące dokumenty:

  • pozwolenie na budowę,
  • projekt architektoniczno-budowlany,
  • potwierdzenie nabycia działki w akcie notarialnym.

Natomiast przy sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym konieczne będzie uzyskanie promesy wierzyciela hipotecznego, czyli zgody banku na wcześniejszą spłatę zadłużenia przez nowego nabywcę. Pismo powinno zawierać informację o kwocie kredytu pozostałej do spłaty, prowizji pobieranej przez bank za przedterminowy zwrot należności, a także wskazywać numer rachunku technicznego, na który nabywca powinien przelać pieniądze.

Niestety, musisz być przygotowany na to, że wymienione wcześniej zaświadczenia, pozwolenia i odpisy mogą się okazać niewystarczające i konieczne będzie odwiedzenie większej liczby urzędów. Przykładowo – jeśli otrzymałeś mieszkanie w darowiźnie, notariusz może Cię poprosić o zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzające, że nie masz z tego tytułu żadnych zobowiązań podatkowych.

Reasumując, w celu skompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów będziesz musiał odbyć maraton po wielu różnych instytucjach. Weź przy tym pod uwagę, że aby otrzymać jeden dokument, niejednokrotnie będziesz musiał wcześniej zdobyć inny. Przykładowo, urząd miasta nie wyda Ci zaświadczenia o wymeldowaniu, jeśli nie przedstawisz tytułu prawnego do lokalu, np. wypisu z księgi wieczystej (i to w oryginale). Dlatego jeśli nie chcesz odwiedzać niektórych urzędów kilkukrotnie, sprawdź, jakie zasady obowiązują przy wydawaniu poszczególnych zaświadczeń.

Przygotowanie mieszkania na sprzedaż

Skoro ustaliłeś już cenę mieszkania i udało Ci się zgromadzić wszystkie wymagane dokumenty, możesz przejść do następnego etapu i odpowiednio przygotować lokal na wizytę potencjalnych nabywców. Zdaniem specjalistów powinieneś zadbać o to, by mieszkanie sprawiało wrażenie przestronnego, jasnego i czystego oraz posiadało neutralny charakter.

Pamiętaj, że dobrze przygotowana do sprzedaży nieruchomość może zyskać na wartości nawet 20% swojej pierwotnej ceny.

.. a może home staging?

Home staging oznacza przygotowanie mieszkania do sprzedaży w taki sposób, by wyglądało estetycznie, nawet kiedy nie jest w idealnym stanie. Dlatego opróżnij lokal ze starych mebli i osobistych rzeczy, a następnie przeprowadź gruntowne porządki. Upewnij się, że wszystkie instalacje działają bez zarzutu i jeśli jest to konieczne – wykonaj drobne naprawy (wykruszone fugi, cieknący kran lub zepsuty kontakt mogą już na wstępie zniechęcić odwiedzającego). Jeśli ściany i sufity noszą ślady zabrudzeń – pomaluj je na jasny kolor, dzięki czemu optycznie powiększysz i rozświetlisz przestrzeń. Na zakończenie delikatnie zaaranżuj pomieszczenie, tak aby stało się bardziej przytulne, nie tracąc nic ze swojej neutralności (w tej roli dobrze się sprawdzi wazon ze świeżymi kwiatami, obraz na ścianie czy ozdobne lustro).

Sporządzenie oferty sprzedaży

Twoim kolejnym zadaniem będzie napisanie oferty sprzedaży nieruchomości i zamieszczenie jej na portalach ogłoszeniowych. Zadbaj o to, by w ofercie znalazły się wszystkie dane, które mogą zainteresować potencjalnego nabywcę – podaj więc lokalizację, metraż, liczbę pomieszczeń oraz stan wykończenia oraz podkreśl dostęp do dodatkowych udogodnień, takich jak piwnica, parking, balkon itp. Unikaj przy tym kwiecistego stylu, staraj się pisać prosto, zrozumiale i zwięźle. Używaj także „języka korzyści” i wyeksponuj te atuty, które mogą być istotne dla Twojego „idealnego” nabywcy.

Ważnym elementem Twojej oferty powinna być profesjonalnie wykonana fotografia. Fatalnej jakości zdjęcie (niedoświetlone, buro-szare, pozbawione głębi) nikogo nie zachęci do kupna mieszkania, dlatego zastanów się, czy nie warto skorzystać z usług zawodowego fotografa bądź poprosić o pomoc pośrednika nieruchomości.

Spotkania z potencjalnymi nabywcami mieszkania

Prezentacja nieruchomości to kluczowy etap w całym procesie sprzedaży, dlatego do spotkania z potencjalnym nabywcą musisz się dobrze przygotować. Oto kilka zasad, których powinieneś przestrzegać.

  1. Szanuj czas drugiej strony. Jeśli umówiłeś się z nabywcą na określoną godzinę, ma on prawo oczekiwać, że pojawisz się punktualnie.
  2. Przygotuj odpowiedzi na pytania dotyczące stanu technicznego nieruchomości oraz kosztów jej utrzymania.
  3. Bądź szczery - w rzeczowy sposób wyeksponuj zalety mieszkania, nie ukrywaj jednak istotnych wad nieruchomości. Pamiętaj, że z mocy prawa odpowiadasz za wady sprzedanej rzeczy na podstawie przepisów o rękojmi.
  4. Nie wcielaj w rolę przewodnika opowiadającego o każdym detalu wnętrza - pozwól nabywcy w spokoju obejrzeć mieszkanie, bez ponaglania i presji słownej.
  5. Przemawiaj językiem korzyści - spraw, by wymienione przez Ciebie zalety mieszkania pokrywały się z potrzebami kupującego. Przykładowo: zamiast skupiać się na parametrach technicznych instalacji elektrycznej, którą niedawno wymieniłeś, powiedz, że ta inwestycja ograniczyła nadmierny pobór prądu i wpłynęła na zmniejszenie rachunków.

Samodzielna sprzedaż mieszkania vs. korzystanie z pośrednika

Alternatywą dla samodzielnej sprzedaży mieszkania jest nawiązanie współpracy z agencją obrotu nieruchomościami. Rozwiązanie to ma wiele zalet oraz jedną poważną wadę - konieczność zapłacenia prowizji od wartości transakcji (zazwyczaj jest to od 2% do 5%, czyli od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych).

Do największych plusów sprzedaży mieszkania za pośrednictwem agencji możemy zaliczyć wycenę adekwatną do wartości nieruchomości - bazując na swojej wiedzy oraz doświadczeniu pośrednik potrafi oszacować realną kwotę, za jaką można sprzedać daną nieruchomość. Ponadto:

  • ma doświadczenie w negocjacjach z potencjalnymi klientami, dzięki czemu może uzyskać korzystną cenę,
  • wie, jak skutecznie promować nieruchomość w odpowiednich kanałach, w tym w specjalistycznych portalach nieruchomościowych, co zwiększa jej widoczność,
  • potrafi profesjonalnie przygotować mieszkanie do oględzin, łącznie ze sprzątaniem i home stagingiem,
  • zapewnia wsparcie prawne i formalne, w tym pomoc w skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów,
  • wyręcza nas w kontaktach z potencjalnymi nabywcami,
  • potrafi wyjaśnić różne sporne kwestie i zaproponować najlepsze rozwiązania.

Reasumując, korzystając z pomocy agenta możesz liczyć na wszechstronną obsługę, skrócenie czasu sprzedaży oraz lepsze warunki cenowe. Musisz jednak mieć pewność, że podpisujesz umowę z profesjonalistą, który faktycznie będzie potrafił Ci pomóc.

Zanim więc zdecydujesz się na współpracę z biurem nieruchomości, upewnij się, czy jest to firma wiarygodna. Poszukaj opinii na jej temat w mediach społecznościowych, a także przejrzyj wcześniejsze oferty sprzedaży, zwracając uwagę na jakość zdjęć oraz formę opisu. Podczas rozmowy z pośrednikiem poproś go o udostępnienie informacji o posiadanym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej oraz zawodowej licencji (co prawda od 2014 roku aby zostać pośrednikiem nieruchomości, licencja nie jest konieczna, jednak warto podjąć współpracę z osobą, która takie zaświadczenie posiada).

Ważne! Każdego licencjonowanego pośrednika sprawdzisz na stronie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PRFN)

Dowiedz się także, od ilu lat pośrednik działa na rynku, a także ile nieruchomości udało mu się już sprzedać. Na zakończenie dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi zapisami umowy, szczególnie tymi dotyczącymi wynagrodzenia oraz wyłączności współpracy. Jeśli jakiś zapis wzbudzi Twoją wątpliwość - koniecznie poproś o wyjaśnienia, ewentualnie skonsultuj treść umowy z prawnikiem.

Podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania

Czasami zdarza się, że nie można od razu zawrzeć właściwej umowy sprzedaży, ponieważ kupujący musi wcześniej wziąć kredyt. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest umowa przedwstępna. Zawiera się ją po to, by potwierdzić, że w określonym terminie i na określonych zasadach zostanie sfinalizowana umowa końcowa (przyrzeczona).

Co do zasady umowa przedwstępna chroni interesy zarówno sprzedającego, jak i potencjalnego nabywcy. Dla osoby zainteresowanej kupnem jest gwarancją, że nieruchomość nie zostanie sprzedana komuś innemu. Z kolei dla sprzedający jest to zabezpieczenie, że nabywca sfinalizuje transakcje.

Forma umowy przedwstępnej nie jest narzucona przez prawo (musi być to jedynie umowa pisemna), jednak najlepiej podpisać ją w formie aktu notarialnego. Wiąże się to z większymi kosztami, jednak forma notarialna ułatwia dochodzenie roszczeń w sądzie, w sytuacji, gdy któraś ze stron nie wywiąże się z postanowień.

Co musi zawierać umowa przedwstępna?

Na wstępie należy dokładnie określić strony umowy. Muszą się w niej znaleźć dane adresowe nabywcy i sprzedającego. Ponadto w umowie należy uwzględnić:

  • adres i dokładny opis mieszkania zgodny ze stanem faktycznym z księgi wieczystej,
  • przynależność dodatkowych pomieszczeń (takich jak komórka lokatorska, garaż),
  • numer księgi wieczystej,
  • ustaloną cenę zbycia,
  • kwotę zaliczki lub zadatku (o ile zdecydujesz się na to rozwiązanie),
  • adnotację, że lokal zostanie nabyty ze środków uzyskanych z kredytu,
  • termin podpisania umowy przyrzeczonej (najlepiej w postaci daty dziennej),
  • oświadczenia zbywcy o niezaleganiu wobec urzędu skarbowego i ZUS oraz że nie toczy się wobec niego postępowanie egzekucyjne, sądowe lub administracyjne,
  • termin odbioru lokalu,
  • dokumenty do umowy przyrzeczonej,
  • zasady odstąpienia lub rozwiązania umowy przedwstępnej.

Sprzedaż mieszkania, kiedy kupujący bierze kredyt

Idealną – z Twojego punktu widzenia – sytuacją jest sprzedaż mieszkania za gotówkę, jednak w praktyce większość kupujących posiłkuje się kredytem hipotecznym. Musisz wiedzieć, że w tym przypadku transakcja obarczona jest pewnym ryzykiem, które wynika z faktu, że bank wypłaca kupującemu kredyt dopiero wtedy, gdy ten przedstawi notarialną umowę sprzedaży.

Oznacza to, że musisz przenieść własność na nowego nabywcę (czyli tracisz do nieruchomości jakiekolwiek prawo), nie mając przy tym stuprocentowej pewności, że kupujący wywiąże się z obowiązku zapłaty. Jeżeli bank w ostatniej chwili wycofa się z umowy kredytowej, nowy właściciel najzwyczajniej w świecie nie będzie miał środków, aby sfinansować transakcję – w rezultacie zostaniesz bez pieniędzy i mieszkania, a do tego będziesz musiał walczyć w sądzie o zwrot należności.

Przyznasz, że nie jest to przyjemna wizja, dlatego jeśli kupujący bierze kredyt hipoteczny, podejmij następujące kroki:

Spisz umowę przedwstępną (najlepiej w formie notarialnej). Dopilnuj koniecznie, aby w umowie znalazły się następujące zapisy.

Umowa sprzedaży mieszkania

Kolejnym zabezpieczeniem Twoich interesów będą dwie klauzule zamieszczone w akcie notarialnym. Zastrzeż więc w umowie, że wydasz mieszkanie dopiero po wpływie środków na Twoje konto oraz dodaj zapis o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez kupującego.

Co dzięki temu osiągniesz? Jeśli nabywca nie zapłaci umówionej ceny w ustalonym terminie, nie będzie mógł wprowadzić się do Twojego mieszkania. Ponadto drugi zapis umożliwi Ci złożenie w sądzie wniosku o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności. Po jej uzyskaniu możesz od razu skierować sprawę do komornika i wszcząć postępowanie egzekucyjne, zaoszczędzisz więc pieniądze, które musiałbyś wydać na wpis sądowy i nie będziesz czekać miesiącami na rozpatrzenie Twojej sprawy przez skład sędziowski.

Notariusz i podpisanie aktu notarialnego sprzedaży mieszkania

Umowa sprzedaży mieszkania musi obligatoryjnie posiadać formę aktu notarialnego oraz zawierać następujące elementy:

  • dane osobowe sprzedającego i nabywcy,
  • datę, imię i nazwisko notariusza, nazwę i adres kancelarii notarialnej,
  • szczegółowe określenie przedmiotu transakcji (adres nieruchomości, jej powierzchnię, numer księgi wieczystej, ew. dane z ewidencji gruntów lub budynków),
  • cenę zbycia oraz termin i formę płatności,
  • datę wydania nieruchomości,
  • informację o przedłożonych dokumentach, podatkach, taksie notarialnej, opłacie skarbowej oraz sposobie ich zapłaty,
  • wniosek do wydziału ksiąg wieczystych o dokonanie zmiany właściciela w związku ze sprzedażą.

Aby akt notarialny zyskał moc prawną, powinien zostać głośno odczytany przez notariusza. Jeżeli żadna ze stron nie zgłosi sprzeciwu, do sfinalizowania transakcji pozostanie Ci tylko jedno – Ty, kupiec oraz notariusz musicie złożyć na akcie swoje podpisy.

Pamiętaj. aby przed podpisaniem dokumentu sprawdzić, czy treść aktu zgodna jest ze stanem faktycznym oraz zweryfikować wniosek o zmianę wpisu do księgi wieczystej.

Rozliczenie podatku ze sprzedaży mieszkania

Wszelkie transakcje związane z obrotem nieruchomościami – w tym także ich kupno oraz sprzedaż – niosą ze sobą określone konsekwencje w sferze podatkowej. Jednak o ile nabywca jest prawnie zmuszony do zapłaty podatku, to sprzedający – już niekoniecznie. Obowiązek podatkowy pojawi się wyłącznie wtedy, gdy sprzedasz nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia. Jeśli jednak od kupna nieruchomości upłynęło 5 lat podatkowych, to w takim przypadku nie musisz rozliczać się z fiskusem. Identyczna zasada odnosi się do osób sprzedających mieszkanie z darowizny.

Pamiętaj o tym, że naliczanie okresu 5-letniej karencji rozpoczyna się od końca roku kalendarzowego, w którym kupiłeś mieszkanie. Jeśli więc nabyłeś lokal w sierpniu 2019 roku, będziesz mógł go sprzedać bez płacenia podatku dopiero w styczniu 2025 roku.

Okres 5-letniej karencji obowiązuje również wtedy, gdy odziedziczyłeś nieruchomość w spadku, jednak w tym przypadku karencja biegnie od momentu nabycia nieruchomości przez zmarłego właściciela. Jeśli więc np. rodzic zapisze dziecku mieszkanie, które kupił minimum 5 lat przed śmiercią, spadkobierca nie musi płacić daniny.

Stawka podatku dla sprzedającego wynosi 19% od dochodu (czyli kwoty zysku pomniejszonej o koszt uzyskania). Oznacza to, że od sumy, którą zarobiłeś na transakcji, możesz odliczyć niektóre wydatki, np. na remont mieszkania, usługę pośrednika nieruchomości, taksę notariusza – jednak tylko wtedy, gdy posiadasz na nie faktury!

Na szczęście, polskie prawo umożliwia zwolnienie z podatku od zbycia lokalu nawet wtedy, gdy nie dochowasz 5-letniej karencji. Warunek jest jeden: środki uzyskane z transakcji musisz w całości przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe w ciągu maksymalnie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym doszło do sprzedaży nieruchomości.

Ostatnie formalności po sprzedaży mieszkania

Ostatnim krokiem związanym ze sprzedażą nieruchomości jest przekazanie lokalu nowemu właścicielowi. Jeśli jednak sądzisz, że ów proces ogranicza się jedynie do przekazania kluczy i ostatniego pożegnalnego spojrzenia na stare mieszkanie, to - niestety - jesteś w błędzie. Czeka na Ciebie jeszcze jedna formalność, czyli podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego.

Protokół zdawczo-odbiorczy jest dokumentem, który może Cię uchronić przed niesłusznymi oskarżeniami o wady ukryte nieruchomości lub nieporozumieniami wynikającymi z niepełnego wyposażenia. Natomiast dla kupującego jest zabezpieczeniem przed wezwaniami do zaległych opłat i pozwala na przejęcia nieruchomości bez oczekiwania na nowe liczniki. Należy w nim opisać ogólny stan mieszkania, pozostawione meble oraz elementy wyposażenia, a także aktualny stan liczników.

Ważne! Do przepisania prądu oraz gazu na nowego nabywcę potrzebny jest protokół zdawczo-odbiorczy z elektrowni oraz gazowni. Każdy dostawca ma swój indywidualny protokół zdawczo-odbiorczy, który można pobrać z Internetu.

W naszym wzorze protokołu zdawczo-odbiorczego uwzględniliśmy wszystkie najważniejsze informacje, które muszą się pojawić w takim dokumencie. Jeśli chcesz skorzystać z naszego formularza, kliknij w link poniżej:

PROTOKÓŁ ZDAWCZO-ODBIORCZY LOKALU - WZÓR

Podsumowanie

Samodzielna sprzedaż mieszkania jest czasochłonnym, wieloetapowym procesem, podczas którego łatwo można popełnić różne błędy. Niektóre z nich – choćby zaniżona wycena lokalu czy zła interpretacja przepisów podatkowych – mogą boleśnie odbić się na Twojej kieszeni, pozostałe, np. brak dokumentów, złe przygotowanie mieszkania – uniemożliwić szybką finalizację transakcji. Dlatego zanim wystawisz ogłoszenie, dowiedz się jak najwięcej o różnych aspektach związanych ze zbyciem nieruchomości i zaplanuj całą akcję w najdrobniejszych szczegółach. Mamy nadzieję, że nasz poradnik chociaż trochę ułatwi Ci to zadanie.

Oceń artykuł
5
(4 oceny)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(1)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
P
Praktyczny
Gość

Dorzucę swoje 3 grosze - w tekście brakuje informacji o konieczności posiadania przez sprzedającego aktualnego świadectwa energetycznego budynku (za sprzedaż bez niego można zapłacić nawet 5K grzywny). Warto wiedzieć, że przepisanie liczników można niekiedy załatwić bez odwiedzania dostawcy energii czy gazu, tak jest w apce Tauronu. W PGNiG dasię w apce tylko sporządzić protokół przekazania, ale potem po wydrukowaniu trzeba im go dostarczyć osobiście lub listownie.

Odpowiedz