karta wielowalutowa jak działa

Czym jest karta wielowalutowa i jak działa w praktyce?

Płatności w walutach obcych to prawdziwy temat rzeka, zawsze jednak warto do niego wracać przy różnych okazjach. Nikt nie lubi przepłacać, dlatego szczególnie przy transakcjach zagranicznych często szukamy najtańszej metody zapłaty. Jedną z nich jest karta wielowalutowa. Co to jest  i jak działa? Sprawdzamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • Czym jest karta wielowalutowa?
  • Jaki jest schemat jej działania?
  • Które banki mają w swojej ofercie taką kartę?

Karta wielowalutowa – co to jest?

Najprościej rzecz ujmując, karta wielowalutowa to karta debetowa, którą możesz płacić w różnych walutach bez kosztów przewalutowania, bezpośrednio z odpowiedniego konta walutowego (także zbliżeniowo). Służy ona także do wypłaty gotówki z bankomatu na całym świecie.

Może to brzmieć nieco abstrakcyjnie, warto więc posłużyć się przykładem. Przy płatnościach bezgotówkowych za granicą bank pobiera z środki z Twojego rachunku powiązanego z kartą. Jeśli waluta transakcji jest zgodna z walutą konta – to świetnie. Najczęściej jednak podczas podróży zagranicznych płacimy z rachunku w złotych, co sprawia, że bank musi przeliczyć kwotę transakcji w walucie na walutę naszego konta. Taka operacja nie jest opłacalna dla klienta ze względu na wysokie, niekorzystne kursy walutowe oraz dodatkową prowizję pobieraną za przewalutowanie.

Karta wielowalutowa rozwiązuje ten problem. Przykładowo, kiedy płacisz w euro, bank pobierze środki z Twojego konta w EUR i nie poniesiesz z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Jedyny warunek to właśnie posiadanie rachunku w danej walucie.

Jak działa karta wielowalutowa?

Zanim wybierzesz kartę wielowalutową, powinieneś znać schemat jej działania. W praktyce, aby w ogóle móc korzystać z takiego plastiku, musisz posiadać konto w odpowiedniej walucie: polskich złotych (PLN) oraz euro (EUR), dolarach (USD), funtach (GBP), frankach (CHF), koronach duńskich (DKK) lub norweskich (NOK) itd. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby było to więcej walut (to nawet lepiej).

A jak działa karta wielowalutowa w praktyce? Otóż przy płatności kartą w walucie obcej bank rozpoznaje walutę transakcji i pobiera środki z odpowiadającego jej rachunku (przykładowo, za zakup w euro bank pobierze pieniądze z konta EUR) –  bez przewalutowania i dodatkowych opłat.

Co jednak, jeśli nie posiadamy odpowiedniego konta walutowego albo zabraknie na nim środków? Wtedy bank pobierze pieniądze z rachunku w złotych, a co za tym idzie, przeliczy kwotę transakcji na PLN po swoim kursie i pobierze za to dodatkową prowizję.

Przykład: Kupujesz na Amazonie płytę za 30 euro. Na koncie osobistym masz 200 zł, na walutowym 40 euro. Płacisz kartą wielowalutową – na rachunku EUR znajduje się wystarczająca kwota pieniędzy, zatem bank z tego konta pobierze 30 euro i transakcja zostanie zakończona.

Co jednak, jeśli na koncie walutowym byłoby tylko 20 euro albo nie posiadałbyś takiego rachunku? Wtedy bank obciąży Twoje konto w złotych, ale wcześniej przeliczy euro na złote po kursie sprzedaży (przyjmując kurs NBP byłoby to min. 132 zł). Jakby tego było mało, często dochodzi tu prowizja za przewalutowanie transakcji, którą banki bardzo lubią pobierać i w praktyce okazuje się, że zapłaciłeś więcej niż 30 euro.

Korzystając z karty wielowalutowej, powinieneś pamiętać o tym, aby na odpowiednim koncie walutowym znajdowała się wystarczająca kwota. W przeciwnym razie transakcja zostanie zrealizowana z rachunku w złotych, a Ty zapłacisz więcej, niż planowałeś.

Karta wielowalutowa w bankach w Polsce

Nie da się ukryć, że karta wielowalutowa to popularny i przydatny produkt, którego zalety doceniają sami klienci. Obecnie już większość banków posiada go w swojej ofercie, przyjrzyjmy się zatem niektórym rynkowym propozycjom.

Bank/KartaWalutyProwadzenie konta osobistegoProwadzenie konta walutowegoKorzystanie z karty
Alior BankKarta Mastercard do Kantoru WalutowegoEUR, USD, CHF, GBP, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RUB, SEK, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, HRK, TRY0 zł0 zł0 zł
Bank PekaoKarta Rewolucyjna do Konta PrzekorzystnegoEUR, USD, GBP, CHF0 zł / 6 zł (opłaty można uniknąć)0 zł0 zł / 3 zł (opłaty można uniknąć)
mBankKarta do eKonta osobistegoEUR, USD, GBP, CHF, JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK0 zł0 zł0 zł / 7 zł (opłaty można uniknąć)

Oferty karty wielowalutowej możesz znaleźć w blisko dziesięciu bankach. Zwykle wydanie karty jest bezpłatne, chyba że wybierzesz taką z niestandardowym wizerunkiem – tu już zostanie pobrana opłata. Poszczególne propozycje różnią się także liczbą dostępnych walut czy kosztem prowadzenia rachunku walutowego, ponieważ nie zawsze można z niego korzystać za darmo. Obsługa karty, z jednym wyjątkiem, będzie płatna, ale zawsze będzie można uniknąć opłaty.

Załóż konto walutowe

Karta wielowalutowa to dobry pomysł na ograniczenie kosztów przy płatnościach za granicą. Warto jednak pamiętać, że do jej działania nie wystarczy samo konto osobiste. Jeśli chcesz dokonywać tanio transakcji kartą w obcej walucie, powinieneś założyć:

  • konto osobiste w złotych, do którego dostępna jest karta wielowalutowa,
  • konto walutowe prowadzone w tym samym banku.

Tak, to istotne – oba rachunki muszą być założone w jednej instytucji. W tym momencie jednak możesz trafić na problem w postaci kosztów. Konto osobiste może być tanie, ale walutowe już niekoniecznie i odwrotnie – za rachunek w walucie możesz nic nie płacić, ale już uniknięcie opłaty za ROR wymaga pewnej aktywności.

Konieczność posiadania dwóch różnych rachunków może nastręczać trudności, warto zatem przemyśleć, z której oferty skorzystasz. Możesz założyć kilka kont walutowych, jeśli płacisz w różnych walutach, ale zawsze miej świadomość związanych z tym kosztów.

Jeśli chcesz zasilić konto walutowe, przemyśl ofertę kantoru walutowego prowadzonego w tym samym banku. Taka usługa pozwala wymienić walutę na naprawdę korzystnych warunkach bez dodatkowych opłat.

A może karta w złotych z korzystnym przewalutowaniem?

Być może zalety karty płatniczej w wielu walutach Cię nie przekonują, bo nie chcesz zakładać konta walutowego. To zrozumiałe, mam więc dla Ciebie alternatywę – kartę z korzystnymi przewalutowaniami. Tutaj nie musisz otwierać dodatkowych rachunków i martwić się ich zasilaniem, bowiem jest to karta do zwykłego konta w złotych.

Jak to mówią, “diabeł tkwi w szczegółach” i tak jest w tym przypadku. Chodzi bowiem o sam proces przeliczania transakcji w walucie obcej, który w większości przypadków odbywa się po niezbyt korzystnym kursie banku. Czasem jednak karty Visa i Mastercard (a dokładnie płatności tymi kartami) rozliczane są po kursach organizacji płatniczych, co z punktu widzenia klienta jest sytuacją wręcz wymarzoną. Dlaczego?

Kursy Visy i Mastercarda są bardzo niskie i przewalutowanie transakcji z ich użyciem sprawia, że koszt płatności kartą w obcej walucie jest wręcz minimalny. Jeśli chcesz tanio płacić za granicą, warto sprawdzić, jakie zasady ich rozliczania obowiązują w Twoim banku. Może się niestety zdarzyć, że bank i tak pobierze prowizję za przewalutowanie (choć w praktyce to nie jego kurs został wykorzystany), co zniweluje Twoją korzyść z korzystnych przewalutowań. Na to nie ma rady, jednak warto zdawać sobie sprawę z takiego dodatkowego kosztu, aby po ujrzeniu wyciągu z konta nie być niemile zaskoczonym.

Karta wielowalutowa – korzystaj z głową

Karta wielowalutowa to specyficzna odmiana karty płatniczej i nie każdemu może odpowiadać cała związana z nią “otoczka”. Konto osobiste, walutowe, podpinanie rachunku do karty, zasilanie konta walutowego – to wszystko może wydawać się skomplikowane, jednak przy odrobinie organizacji korzystanie z karty wielowalutowej nie jest takie trudne. “Wszystko jest dla ludzi”, wystarczy pamiętać o najważniejszych zasadach i płatności za granicą stają się prostsze.

Skoro o tym mowa, przypomnę raz jeszcze – dobrze przemyśl wybór nie tylko konta osobistego, ale i walutowego. Pamiętaj o zasilaniu rachunku walutą, korzystając przy tym np. z kantoru walutowego. Sprawdź, czy Twój bank pobiera dodatkową prowizję za przewalutowanie (na wypadek, gdybyś zapomniał zapewnić odpowiednią kwotę na koncie walutowym). Karta wielowalutowa przyniesie Ci wymierne korzyści, ale tylko wtedy, kiedy będziesz korzystał z niej świadomie.

Dodaj komentarz