Wróć

Jak korzystnie płacić za granicą? Karta czy gotówka? Porównanie różnych metod płatności

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1157 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


16 komentarzy
Jak korzystnie płacić za granicą? Karta czy gotówka? Porównanie różnych metod płatności
Spis treści

Płatność kartą za granicą – różne opcje do wyboru

W gruncie rzeczy, jeśli chodzi o formy płatności poza granicami Polski, mamy trzy opcje do wyboru:

 • płatność kartą złotową;
 • płatność kartą (wielo)walutową;
 • płatność gotówką w obcej walucie.

Mogłoby się wydawać, że najkorzystniejsze są dwie ostatnie, jednak wiele zależy od długości wyjazdu, docelowej lokalizacji czy częstotliwości korzystania z naszych wakacyjnych funduszy.

Rzecz jasna w dobie rosnącej popularności fintechów do powyższej listy wypadałoby dopisać również alternatywę w postaci usług opartych o mechanizm korzystnych przewalutowań transakcji zagranicznych. Najbardziej oczywistym przykładem takiej usługi jest Revolut.

Karta złotowa za granicą

Niektórzy zapewne zastanawiają się, czy można płacić kartą za granicą, jeśli plastik otrzymaliśmy w Polsce. Oczywiście nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, gdyż co do zasady karty Visa czy Mastercard są akceptowane na całym świecie.

Tyle że już na pierwszy rzut oka płatności kartą za granicą, gdy jest to karta debetowa do konta w PLN, to najgorszy możliwy wybór. Nie dość, że płatności kartą nie wszędzie są akceptowane – dotyczy to zwłaszcza mniejszych miejscowości oraz obiektów takich jak targi, stragany czy wystawy – to jeszcze każda operacja wiąże się z przewalutowaniem i to prawie zawsze po zdecydowanie gorszym kursie niż w kantorze (pamiętajmy o kantorach na lotniskach lub podwójnym przewalutowaniu w zwykłych kantorach).

Jakby tego było mało, wspomniane przewalutowanie może wystąpić nawet dwukrotnie podczas jednej płatności kartą. Ten mechanizm przedstawia poniższa grafika:

Mechanizm podwójnego przewalutowywania

Jeszcze mniej korzystnie kształtuje się sytuacja podczas korzystania z bankomatów. Nawet jeśli (co wcale nie jest regułą, szczególnie poza strefą euro) bank nie pobiera od nas prowizji za wypłatę – albo nie odbiega ona od prowizji za korzystanie z krajowych urządzeń – z nawiązką odrabia to sobie w inny sposób, na przykład przez wysokie spready walutowe albo opłaty za przewalutowanie transakcji. Pamiętaj też, że z pewnością przyjdzie Ci zapłacić szczególnie wysoką prowizję, jeśli skorzystasz przy tej okazji z karty kredytowej.

Podczas krótkich wyjazdów korzystanie z karty złotowej ma jeden niewątpliwy plus – jest wygodne. Płatności bezgotówkowe stają się coraz powszechniejsze, więc niemal każdy z nas ma już taką kartę, z której i tak korzysta. Nieco wyższe koszty manipulacyjne przy transakcjach w obcej walucie mogą odstraszać, ale oszczędzamy sobie wizyty w banku i czekania na wyrobienie karty walutowej (co może potrwać nawet miesiąc) oraz zakładania dodatkowego rachunku w obcej walucie (jeśli takiego nie mamy).

Podsumowując: jeśli często podróżujemy za granicę, korzystanie z karty złotowej – z uwagi na wysokie koszty użytkowania – powinno być ostatecznością.

Karta w PLN za granicą – zalety i wady

Zalety

Wady

 • wygoda wynikająca z braku konieczności zakładania konta w walucie
 • wysokie koszty przewalutowania i wypłat z zagranicznych bankomatów
 • płatności kartą nie wszędzie są akceptowane

Warto wiedzieć: na rynku można znaleźć także karty w PLN, w przypadku których transakcje zagraniczne rozliczane są po niewysokich kursach Visy lub Mastercard i bez prowizji dla banku. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Karty płatnicze z korzystnymi przewalutowaniami sposobem na tanie wakacje zagraniczne.

Karta walutowa

Karta walutowa wydaje się opcją idealną. Podobnie jak w Polsce najtaniej wychodzi płacenie kartą złotową, tak za granicą – kartą w walucie lokalnej. Unikamy w ten sposób opłat za przewalutowanie, a to chyba najczęściej podnoszona kwestia przy wyborze formy płatności.

Do posiadania karty walutowej musimy jednak mieć otwarty… rachunek walutowy. Jeśli już z takiego korzystamy, nie ma się czego obawiać. Wiele osób rozważa jednak założenie konta walutowego specjalnie na okazję wyjazdu na wakacje. O ile obniżamy w ten sposób wydatki związane z płatnościami za granicą, o tyle może się okazać, że wrócą one do nas ze zdwojoną siłą w postaci kosztów obsługi czy rachunku, czy samej karty.

Dla przykładu: wydanie karty do eKonta walutowego w mBanku to koszt 30 zł. Tyle samo wynosi też opłata za każdy kolejny rok użytkowania. Z kolei w przypadku Konta24 Walutowego w Santander Bank Polska zapłacimy co miesiąc opłatę w wysokości 0,8 EUR / USD / GBP.

Warto też zwrócić uwagę na to, jakie waluty są obsługiwane przez dany bank. Najczęściej w ofercie dostępne są najpopularniejsze z nich: euro, dolary amerykańskie, funty brytyjskie oraz rzadziej franki szwajcarskie. Jeśli więc podróżujemy dużo po strefie euro czy latamy do USA, otwarcie konta prowadzonego w lokalnej walucie powinno w zupełności wystarczyć.

Znacznie gorzej jest natomiast w przypadku mniej popularnych walut. Choć oferta kilku znanych nam banków jest stosunkowo bogata, to wybór i tak zawsze jest w pewien sposób ograniczony. W Kantorze Alior Banku otworzymy konto walutowe np. w koronach czeskich, norweskich i duńskich oraz w dolarach kanadyjskich i australijskich (a także w kilkunastu innych walutach). Dość duży wybór oferują jeszcze PKO BP (9 walut), mBank (10 walut) i Citi Handlowy (12 walut). Na tym nasze możliwości w zakładaniu rachunków w "nietypowych” walutach właściwie się kończą.

Korzystając z karty w innej walucie niż lokalna – niezależnie czy będą to złotówki, dolary, czy jeny – i tak narażamy się na koszty (prowizję za przewalutowanie). No i naturalnie, co do zasady, jedna karta to jedna waluta, choć istnieją również karty wielowalutowe (za moment do nich wrócimy). Jeśli podróżujemy w różne zakątki świata, będziemy potrzebować odpowiednio dużo kart w różnych walutach, a każda z nich najczęściej generuje dodatkowe koszty. Warto więc dokładnie przemyśleć, czy otwarcie dodatkowego rachunku wyłącznie na potrzeby jednego wyjazdu będzie dla nas opłacalne.

Podobnie jak w przypadku karty złotowej również i tu musimy pamiętać, że nie wszędzie zapłacimy plastikowym pieniądzem. W takich sytuacjach rozwiązaniem może być co prawda wypłata z zagranicznego bankomatu, która jednak często wiązała się będzie z dodatkową prowizją (np. w Santander Bank Polska – 2,5 euro, funtów lub dolarów, w zależności od waluty karty), warto więc zawsze mieć przy sobie przynajmniej trochę gotówki.

Jeżeli zastanawiasz się, jakie konto walutowe warto wybrać, sprawdź nasz ranking kont walutowych, gdzie porównujemy najlepsze rachunki tego typu.

Karta walutowa za granicą – zalety i wady

Zalety

Wady

 • brak przewalutowania w momencie transakcji
 • konieczność otwarcia rachunku walutowego z kartą, które mogą generować koszty
 • konieczność zasilania rachunku walutowego (przewalutowanie w momencie wpłaty na konto)
 • ograniczona oferta kont w mniej popularnych walutach
 • płatności kartą nie wszędzie są akceptowane

Karta wielowalutowa – jedna karta do płatności w kraju i za granicą

Nie zawsze jest tak, że każde z kont prowadzonych w różnych walutach wymaga wyrabiania osobnej karty debetowej. Część banków oferuje swoim klientom karty wielowalutowe, które mogą służyć do obsługi kilku rachunków – zarówno złotowego, jak i w obcych walutach.

Dobrym przykładem jest karta Mastercard Debit FX wydawana do Konta Przekorzystnego w Banku Pekao. Posiadacze tego rachunku mogą bezpłatnie otworzyć osobny rachunek walutowy, np. w euro, funtach czy dolarach amerykańskich. Podczas pobytu za granicą wystarczy po prostu dopilnować, by na odpowiednim koncie walutowym znajdowała się wystarczająca ilość środków - gdy zapłacisz kartą (tą samą, z której korzystasz w Polsce), środki automatycznie zostaną pobrane z konta w danej walucie. Unikasz tym samym przewalutowań i prowizji. Mówiąc wprost, zarówno w Warszawie, jak i w Berlinie, Londynie czy Nowym Jorku zapłacisz tą samą kartą i to bez żadnych dodatkowych opłat.

Co więcej, kartą do Konta Przekorzystnego możesz płacić za granicą bez prowizji za przewalutowanie nawet wtedy, gdy nie posiadasz osobnego rachunku walutowego. W takiej sytuacji środki zostaną pobrane z konta w złotych, po wcześniejszym przewalutowaniu kwoty transakcji kartą na USD, a następnie na PLN (po kursie organizacji płatniczej).

Karty wielowalutowe proponowane są również klientom kilku innych banków, m.in. PKO BP i ING Banku Śląskiego. Szczegółowy przegląd tego typu ofert znajdziesz w tekście o kartach wielowalutowych.

Karta wielowalutowa za granicą – zalety i wady

Zalety

Wady

 • wygoda – jedna karta do obsługi wszystkich rachunków

 • korzystne warunki transakcji (kursy i ew. przewalutowania)

 • ograniczona dostępność tego typu kart na rynku

 • płatności kartą nie wszędzie są akceptowane

Ranking kart do płatności za granicą

Jaka jest najlepsza karta do płatności za granicą? Oto krótkie zestawienie:

1.

Karta Rewolucyjna w Banku Pekao

Bank Pekao
Karta
0 zł / 4 zł
Miesięczna opłata za kartę

0 zł / 4 zł


opłaty unikniesz, jeżeli:

 • zapewniłeś w poprzednim miesiącu jednorazowy wpływ w wysokości min. 500 zł ORAZ
 • wykonałeś w poprzednim miesiącu co najmniej 1 transakcję kartą / Apple Pay / Google PayPeoPay

od klientów do 26. roku życia opłata za kartę nie jest pobierana

Koszt przewalutowania
0 zł
Bankomaty za granicą
0 zł / 2,3%, min. 5 zł
Wypłata z bankomatów za granicą 0 zł / 2,3%, min. 5 zł

0 zł - dla osób do 26. r.ż.

Dla klientów powyżej 26 lat:

 • 0 zł od warunkiem spełnienia warunków aktywności: 500 zł wpływu i 1 transakcji
 • 2,3% min. 5 zł - w innym przypadku
Wymagane konto
Konto Przekorzystne
 • Szczegóły oferty
Złóż wniosek

Przewalutowanie

Opłaty za kartę

Bankomaty i operacje gotówkowe

Inne

Przewalutowanie

 • Typ karty

  Mastercard Debit FX

 • Transakcje w EUR

  przewalutowanie odbywa się według kursu Mastercard

 • Transakcje w pozostałych walutach

  przewalutowanie odbywa się według kursu Mastercard

 • Prowizja za przewalutowanie transakcji

  0 zł

Opłaty za kartę

 • Opłata za wydanie karty

  0 zł

 • Miesięczna opłata za kartę

  0 zł / 4 zł

 • Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

  opłaty unikniesz, jeżeli:

  • zapewniłeś w poprzednim miesiącu jednorazowy wpływ w wysokości min. 500 zł ORAZ
  • wykonałeś w poprzednim miesiącu co najmniej 1 transakcję kartą / Apple Pay / Google PayPeoPay

  od klientów do 26. roku życia opłata za kartę nie jest pobierana

Bankomaty i operacje gotówkowe

 • Wypłata z bankomatów w Polsce

  0 zł - dla osób do 26. r.ż.

  Dla klientów powyżej 26 lat:

  • 0 zł - bankomaty własne banku
  • 0 zł za 2 pierwsze wypłaty w miesiącu z bankomatów obcych (pod warunkiem spełnienia warunków aktywności: 500 zł wpływu i 1 transakcji)
  • 2,3% min. 5 zł – w pozostałych przypadkach
 • Wypłata z bankomatów za granicą

  0 zł - dla osób do 26. r.ż.

  Dla klientów powyżej 26 lat:

  • 0 zł od warunkiem spełnienia warunków aktywności: 500 zł wpływu i 1 transakcji
  • 2,3% min. 5 zł -  w innym przypadku
 • Cashback

  2 zł

Inne

Złóż wniosek
2.

Karta Revolut

Revolut
Karta
0 zł
Koszt przewalutowania
0 zł / 0,5% / 1% / 2%
Prowizja za przewalutowanie transakcji 0 zł / 0,5% / 1% / 2%

0,5% dla nadwyżki ponad 5000 zł w miesiącu (Standard i Plus), bez prowizji w planach Premium, Metal i Ultra

Revolut pobiera prowizję 1% od płatności zagranicznych w soboty i w niedziele.

W przypadku płatności w tajlandzkich batach (THB) prowizja w dni robocze wynosi 1%, a w weekendy – 2%.

Bankomaty za granicą
0 zł / 2%, min. 5 zł
Wypłata z bankomatów za granicą 0 zł / 2%, min. 5 zł

0 zł za wypłaty w ramach limitów:

 • Plan Standard - 5 wypłat w miesiącu na łączną kwotę 800 zł lub równowartości w innych walutach,
 • Plan Plus - limit 800 zł lub równowartość w innych walutach,
 • Plan Premium - limit 1600 zł lub równowartość w innych walutach,
 • Plan Metal - limit 3000 zł lub równowartość w innych walutach,
 • Plan Ultra - limit 7500 zł lub równowartość w innych walutach.

W przypadku przekroczenia limitu pobierane jest 2% prowizji od nadwyżki, min. 5 zł.

Wymagane konto
Revolut
 • Szczegóły oferty

Przewalutowanie

Opłaty za kartę

Bankomaty i operacje gotówkowe

Inne

Przewalutowanie

 • Typ karty

  Visa

  Mastercard

 • Transakcje w EUR

  przewalutowanie odbywa się według kursu rynkowego

 • Transakcje w pozostałych walutach

  przewalutowanie odbywa się według kursu rynkowego

 • Prowizja za przewalutowanie transakcji

  0 zł / 0,5% / 1% / 2%

  1% (Standard) / 0,5% (Plus) dla nadwyżki ponad 5000 zł w miesiącu, bez prowizji w planach Premium, Metal i Ultra

  Revolut pobiera prowizję 1% od płatności zagranicznych w soboty i w niedziele.

  W przypadku płatności w tajlandzkich batach (THB) prowizja w dni robocze wynosi 1%, a w weekendy – 2%.

 • Dodatkowe informacje

  Revolut oferuje różne plany cenowe:

  • Plan Standard - 0 zł miesięcznie,
  • Plan Plus - 14,99 zł miesięcznie,
  • Plan Premium - 29,99 zł miesięcznie,
  • Plan Metal - 49,99 zł miesięcznie,
  • Plan Ultra - 260 zł miesięcznie (210 zł / mies. przez pierwsze 3 miesiące w przypadku wyboru planu do 17 lipca 2023 r.)

Opłaty za kartę

 • Opłata za wydanie karty
  • karta wirtualna - 0 zł
  • karta fizyczna:
   • Plan Standard - 24,99 zł
   • Plan Plus, Premium, Metal i Ultra - 0 zł
 • Miesięczna opłata za kartę

  0 zł

Bankomaty i operacje gotówkowe

 • Wypłata z bankomatów w Polsce

  0 zł za wypłaty w ramach miesięcznych limitów:

  • Plan Standard - 5 wypłat na łączną kwotę 800 zł lub równowartości w innych walutach,
  • Plan Plus - limit 800 zł lub równowartość w innych walutach,
  • Plan Premium - limit 1600 zł lub równowartość w innych walutach,
  • Plan Metal - limit 3000 zł lub równowartość w innych walutach,
  • Plan Ultra - limit 7500 zł lub równowartość w innych walutach,

  W przypadku przekroczenia limitu pobierane jest 2% prowizji od nadwyżki, min. 5 zł.

 • Wypłata z bankomatów za granicą

  0 zł za wypłaty w ramach miesięcznych limitów:

  • Plan Standard - 5 wypłat na łączną kwotę 800 zł lub równowartości w innych walutach,
  • Plan Plus - limit 800 zł lub równowartość w innych walutach,
  • Plan Premium - limit 1600 zł lub równowartość w innych walutach,
  • Plan Metal - limit 3000 zł lub równowartość w innych walutach,
  • Plan Ultra - limit 7500 zł lub równowartość w innych walutach,

  W przypadku przekroczenia limitu pobierane jest 2% prowizji od nadwyżki, min. 5 zł.

Inne

3.

Karta Mastercard w Aion Banku

Aion Bank
Karta
0 zł
Koszt przewalutowania
0 zł
Bankomaty za granicą
0 zł
Wymagane konto
Konto Aion Bank
 • Szczegóły oferty

Przewalutowanie

Opłaty za kartę

Bankomaty i operacje gotówkowe

Inne

Przewalutowanie

 • Typ karty

  Mastercard

 • Transakcje w EUR

  przewalutowanie odbywa się według kursu rynkowego

 • Transakcje w pozostałych walutach

  przewalutowanie odbywa się według kursu rynkowego

 • Prowizja za przewalutowanie transakcji

  0 zł

 • Dodatkowe informacje

  Aion Bank oferuje 3 różne plany cenowe:

  • Plan Light - 19,99 zł miesięcznie,
  • PlanSmart - 29,99 zł miesięcznie,
  • Plan All-Inclusive - 49,99 zł miesięcznie.

  Opłaty za Plan Light unikniesz, jeśli miesięczne saldo na koncie oszczędnościowym w PLN wyniesie min. 5000 zł.

Opłaty za kartę

 • Opłata za wydanie karty
  • 11,99 zł - plan Light (karta fizyczna)
  • 0 zł - plan Smart i All-Inclusive
 • Miesięczna opłata za kartę

  0 zł

Bankomaty i operacje gotówkowe

 • Wypłata z bankomatów w Polsce

  0 zł

 • Wypłata z bankomatów za granicą

  0 zł

Inne

4.

Karta do Konta Jakże Osobistego w Alior Banku

Alior Bank
Karta
0 zł / 5 zł
Miesięczna opłata za kartę 0 zł / 5 zł

0 zł w promocji przez 3 miesiące w ramach promocji "Konto Jakże Osobiste – oferta wakacyjna”

standardowo: 0 zł / 5 zł

opłaty standardowej unikniesz, jeżeli w poprzednim miesiącu wykonasz bezgotówkowe transakcje kartą (lub Google Pay/Apple Pay) na min. 300 zł

karta jest darmowa dla osób, które nie skończyły 18 lat

Koszt przewalutowania
0 zł
Bankomaty za granicą
2,5 zł / 5 zł
Wypłata z bankomatów za granicą 2,5 zł / 5 zł

 • 2,50 zł - wypłata w bankomatach strefy EOG
 • 5 zł - pozostałe wypłaty w bankomatach zagranicznych
Wymagane konto
Konto Jakże Osobiste
 • Szczegóły oferty

Przewalutowanie

Opłaty za kartę

Bankomaty i operacje gotówkowe

Inne

Przewalutowanie

 • Typ karty

  Mastercard Debit

 • Transakcje w EUR

  przewalutowanie odbywa się według kursu średniego NBP

 • Transakcje w pozostałych walutach
  • USD, GBP - przewalutowanie odbywa się według kursu średniego NBP
  • pozostałe waluty - pierwsze przewalutowanie (z kwoty transakcji na dolary) odbywa się według tabeli Mastercarda. Kolejne (z dolarów na złote) według kursu średniego NBP.
 • Prowizja za przewalutowanie transakcji

  0 zł

 • Dodatkowe informacje

  W celu skorzystania z korzystnych warunków przewalutowania wybierz korzyść do rachunku "Płatności kartą bez kosztów przewalutowania".

Opłaty za kartę

 • Opłata za wydanie karty

  0 zł

 • Miesięczna opłata za kartę

  0 zł w promocji przez 3 miesiące w ramach promocji "Konto Jakże Osobiste – oferta wakacyjna”

  standardowo: 0 zł / 5 zł

 • Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

  opłaty standardowej unikniesz, jeżeli w poprzednim miesiącu wykonasz bezgotówkowe transakcje kartą (lub Google Pay/Apple Pay) na min. 300 zł

  karta jest darmowa dla osób, które nie skończyły 18 lat

Bankomaty i operacje gotówkowe

 • Wypłata z bankomatów w Polsce
  • 0 zł - bankomaty własne
  • 2,50 zł - pozostałe bankomaty
 • Wypłata z bankomatów za granicą
  • 2,50 zł - wypłata w bankomatach strefy EOG
  • 5 zł - pozostałe wypłaty w bankomatach zagranicznych
 • Cashback

  0 zł

Inne

5.

Karta Curve

Curve
Karta
0 zł
Koszt przewalutowania
0 zł / 2%
Prowizja za przewalutowanie transakcji 0 zł / 2%

Curve oferuje 4 różne plany cenowe:

 • Standard - 0 zł miesięcznie, miesięczny limit dla płatności zagranicznych wynosi 1000 EUR,
 • X - 4,99 EUR miesięcznie, miesięczny limit dla płatności zagranicznych wynosi 2000 EUR,
 • Black - 9,99 EUR miesięcznie, roczny limit dla płatności zagranicznych wynosi 15 000 EUR,
 • Metal - 14,99 EUR miesięcznie (150 EUR / rok), roczny limit dla płatności zagranicznych wynosi 60000 EUR.

Przekroczenie limitu płatności powoduje naliczenie 2% prowizji.

Bankomaty za granicą
0 zł / 2%, min. 2 EUR
Wypłata z bankomatów za granicą 0 zł / 2%, min. 2 EUR

 • Curve Standard i X - limit 200 EUR/miesiąc,
 • Curve Black - limit 400 EUR/miesiąc,
 • Curve Metal - limit 600 EUR/miesiąc.

W przypadku przekroczenia limitu pobierane jest 2%, min. 2 EUR za każdą wypłatę.

Wymagane konto
Curve
 • Szczegóły oferty

Przewalutowanie

Opłaty za kartę

Bankomaty i operacje gotówkowe

Inne

Przewalutowanie

 • Typ karty

  Mastercard

 • Transakcje w EUR

  przewalutowanie odbywa się według kursu rynkowego

 • Transakcje w pozostałych walutach

  przewalutowanie odbywa się według kursu rynkowego

 • Prowizja za przewalutowanie transakcji

  0 zł w ramach limitu, 2% przy przekroczeniu limitu

 • Dodatkowe informacje

  Curve oferuje 4 różne plany cenowe:

  • Standard - 0 zł miesięcznie, miesięczny limit dla płatności zagranicznych wynosi 1000 EUR,
  • X - 4,99 EUR miesięcznie, miesięczny limit dla płatności zagranicznych wynosi 2000 EUR,
  • Black - 9,99 EUR miesięcznie, roczny limit dla płatności zagranicznych wynosi 15 000 EUR,
  • Metal - 14,99 EUR miesięcznie (150 EUR / rok), roczny limit dla płatności zagranicznych wynosi 60000 EUR.

  Przekroczenie limitu płatności powoduje naliczenie 2% prowizji.

Opłaty za kartę

 • Opłata za wydanie karty
  • 0 EUR - Curve X, Black i Metal
  • 4,99 EUR - Curve Standard
 • Miesięczna opłata za kartę

  0 zł

Bankomaty i operacje gotówkowe

 • Wypłata z bankomatów w Polsce

  10 wypłat w miesiącu (bez przewalutowania).

  W przypadku przekroczenia limitu pobierane jest 0,5 EUR za każdą wypłatę.

 • Wypłata z bankomatów za granicą
  • Curve Standard i X - limit 200 EUR/miesiąc,
  • Curve Black - limit 400 EUR/miesiąc,
  • Curve Metal - limit 600 EUR/miesiąc.

  W przypadku przekroczenia limitu pobierane jest 2%, min. 2 EUR za każdą wypłatę.

Inne

Pozostałe formy płatności za granicą

Istnieją jeszcze dwie metody płatności; metody skrajnie różne, bo pierwszą z nich możemy określić mianem „tradycyjnej”, z kolei druga powinna zainteresować szczególnie tych, którzy nie stronią od nowoczesnych rozwiązań w finansach.

Płatność gotówką

Korzystając z gotówki, chyba najłatwiej kontrolować nam stan naszego portfela. Co prawda w dobie aplikacji mobilnych większość z nas ma pełen dostęp do rachunku 24 godziny na dobę, ale to nie przekonuje wszystkich. Wiele osób (z różnych powodów) unika korzystania z oprogramowania na telefon. Czasem przeszkodą mogą być względy techniczne, a konkretnie – nieposiadanie telefonu umożliwiającego korzystanie z aplikacji mobilnej czy chwilowy brak dostępu do sieci.

W każdym razie gotówka wciąż jest dla wielu osób jedynym wyborem podczas pobytu za granicą. Trudno się dziwić, gdyż i ona ma swoje zalety. W przeciwieństwie do karty, gdzie pieniądz przechowywany jest w postaci wirtualnej, banknoty możemy przeliczyć w każdej chwili. Tym samym zmniejsza się więc prawdopodobieństwo, że nagle – i ku naszemu zaskoczeniu – skończą się nam środki. Wymieniwszy zawczasu polskie pieniądze na lokalną walutę, zabezpieczamy się też przed nieprzyjemnościami, które niesie za sobą korzystanie z karty (głównie przed kosztami przewalutowania).

Gotówka ma jednak również i swoje minusy. Przede wszystkim jest nieporęczna. Trudno sobie wyobrazić noszenie ze sobą przez cały czas pliku kilkudziesięciu banknotów; jeszcze trudniej – oszacować, ile pieniędzy będziemy tak naprawdę potrzebowali. Spready walutowe w kantorach (nawet stacjonarnych) są co prawda niższe niż te stosowane przez banki, jednak zazwyczaj wymieniamy znacznie więcej gotówki niż faktycznie wydajemy na wakacjach. Ponowna konwersja na złote generuje więc dodatkowy koszt; koniec końców może się okazać, że bardziej opłaca się płacić kartą i to nawet przy wyższych kosztach przewalutowania.

Przykład:

 • W jednym z wrocławskich kantorów kursy euro kształtują się na poziomie 4,6500 za skup i 4,7600 za sprzedaż (spread: 2,37%). W tym samym czasie w mBanku przeliczniki te wynoszą odpowiednio 4,5658 i 4,8482 (spread: 6,2%).

 • Klient wymienił w kantorze 5000 zł i otrzymał 1050,42 euro. Na wakacjach wydał jednak tylko 500 euro. Po powrocie zamienił walutę na złotówki w tym samym kantorze i otrzymał 2559,45 zł (550,42 euro × kurs 4,65). Ostatecznie wakacje kosztowały go więc 2440,55 zł.

 • Gdyby korzystał z karty złotowej (i ponosił jedynie koszt przewalutowania), wydałby niemal tyle samo – 2424,10 zł (500 euro razy kurs 4,8482).

Płatność gotówką za granicą – zalety i wady

Zalety

Wady

 • łatwość w kontrolowaniu budżetu

 • uniwersalność – gotówka jest powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym

 • wysokie koszty wymiany (spread) w tradycyjnych kantorach

 • trudności w oszacowaniu sumy potrzebnej gotówki

 • noszenie ze sobą większej ilości banknotów i bilonu jest niepraktyczne

 • trudności z korzystną wymianą niewykorzystanej za granicą gotówki (zwłaszcza bilonu)

Fintechy i banki mobilne? Warto przetestować

W kontekście zakupów za granicą oraz w zagranicznych sklepach internetowych nie wolno zapominać o rozwiązaniach fintechowych. Wielu podróżników już miało okazję poznać zalety korzystania np. z karty od Revoluta, a dziś nie wyobraża sobie bez niej wyjazdu.

Trudno się dziwić. Przewalutowanie transakcji kartą (Visa lub Mastercard) w Revolucie odbywa się po najkorzystniejszym kursie międzybankowym. Nie ma przy tym znaczenia, czy płatność kartą za granicą jest wykonywana w strefie euro, USA czy w Tajlandii, gdyż Revolut obsługuje praktycznie każdą, nawet najbardziej egzotyczną walutę. Co istotne, żadna prowizja za przewalutowanie nie jest pobierana, o ile następuje ono w dni robocze (w weekendy musimy się liczyć z niewielką opłatą dodatkową).

Całkiem korzystnie pod względem warunków transakcji wypada także Curve, który również cieszy się sporą popularnością w naszym kraju.

Karta fintechu lub banku mobilnego za granicą – zalety i wady

Zalety

Wady

 • najkorzystniejsze warunki przewalutowania / wymiany waluty w ramach posiadanych kont walutowych

 • wygoda karty wielowalutowej (jeden „plastik” dla wszystkich walut)

 • działa również w przypadku mniej popularnych walut

 • ewentualne koszty korzystania z usługi wynikające np. z posiadanego planu taryfowego

 • potencjalne trudności w rozwiązywaniu problemów (wyłącznie mobilna obsługa lub brak obsługi w języku polskim)

Jak najlepiej płacić za granicą? Kartą czy gotówką?

Każda z metod płatności za granicą ma swoje wady i zalety, więc na powyższe pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Spróbujmy jednak podsumować najważniejsze informacje:

 1. Płatność „plastikiem” podczas zagranicznej podróży może być opłacalna. Należy jednak pamiętać, że lepszą opcją będzie korzystanie z karty do konta walutowego lub karty wielowalutowej.
 2. Karta walutowa (zwłaszcza w walucie kraju, do którego wyjeżdżamy) pozwala uniknąć prowizji za przewalutowanie transakcji, jednak nie każdy posiada rachunek walutowy, a jego otwarcie i obsługa mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. Z kolei skorzystanie ze zwykłej karty do rachunku złotowego narazi nas na dodatkowe koszty związane przewalutowaniem.
 3. Wymiana gotówki w kantorze może się okazać tańsza od przewalutowania w banku, choć przy tym pierwszym rozwiązaniu zazwyczaj zostajemy później z nadwyżką obcej waluty, którą trzeba ponownie zamienić na złotówki.
 4. Płatności bezgotówkowe są prawdopodobnie wygodniejsze – nie musimy nosić ze sobą portfela wypchanego gotówką. Do tego z większością kart na rynku zyskujemy niejako dodatkową opcję, a mianowicie płatność telefonem za granicą (Google Pay / Apple Pay).
 5. Tym z Was, którzy nie boją się nowinek w bankowości, polecamy przetestowanie oferty fintechów i banków mobilnych, gdyż mogą się one okazać bezkonkurencyjne pod względem opłacalności.
 6. Pamiętaj też, by przed podjęciem decyzji uwzględnić własne oczekiwania, przyzwyczajenia i specyfikę kraju, który chcesz odwiedzić – nie wszędzie płatności kartą są równie powszechne, więc odrobina gotówki mimo wszystko może się przydać.
Metody płatności za granicą – podsumowanie

Metoda płatności

Rozważ, jeśli:

Karta do konta w PLN

 • płacisz w obcych walutach raczej okazjonalnie i na niewielkie kwoty

 • koszty posiadania osobnego rachunku w walucie mogłyby przewyższać ewentualne oszczędności z tego tytułu

 • nie zamierzasz otwierać dodatkowego rachunku w banku

Karta do konta walutowego

 • często podróżujesz do tego samego kraju lub do krajów, gdzie obowiązuje ta sama waluta (np. EUR)

 • rozliczasz się w popularnej walucie (EUR, USD, GBP, CHF)

 • Twój bank daje Ci możliwość korzystnego zasilenia takiego rachunku (kantor bankowy)

Karta wielowalutowa

 • nie chcesz dodatkowej karty w portfelu

 • bank, w którym masz konto osobiste, oferuje kartę z funkcją wielowalutową

Gotówka w walucie obcej

 • jesteś przyzwyczajony do posługiwania się gotówką (w ten sposób najłatwiej kontrolować Ci stan swojego budżetu)

 • jedziesz do kraju, w którym płatności kartą nie są powszechnie akceptowane

Karta fintechu / banku mobilnego

 • zależy Ci na najlepszych warunkach przewalutowania

 • nie obawiasz się nowoczesnych rozwiązań (mobilna obsługa, nietypowy mechanizm działania usług)

 • rozliczasz się również w mniej popularnych walutach

Jak widzisz, jest z czego wybierać. Przed wyjazdem warto rozważyć wszystkie za i przeciw, a także przejrzeć tabelę opłat i prowizji swojego banku (zwracając uwagę przede wszystkim na koszt wypłat z bankomatów za granicą oraz prowizje za przewalutowanie). W ten sposób możemy podjąć optymalną decyzję co do najlepszej metody płatności.


Oceń artykuł
5
(3 oceny)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(16)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Michał
Gość

Revolut, Alior Kantor czy Visa Świat Intensive w mBanku? Króra karta jest najlepsza do płatności za granicą (załóżmy, że głównie w Euro) i wypłat z bankomatów (niewielkie kwoty)? W którym z tych banków są najlepsze kursy przewalutowania? Z góry dziękuję.

Odpowiedz

E
Eric
Gość
@Michał

Jeśli pytasz o kursy, to najtaniej wychodzi Revolut, bo tam masz kurs międzybankowy. Tylko w weekendy dochodzi do tego niewielka prowizja. Piszesz, że z bankomatu niewielkie kwoty będziesz wypłacał, to może nawet darmowa wersja Revoluta wystarczy (za darmo można wypłacać do 800 zł).

Odpowiedz

H
Henryk
Gość
@Eric

Aion

Odpowiedz

L
lusia
Gość

Ma ktoś jakieś doświadczenia dotyczące płacenia kartą w Chorwacji? Dużo jest miejsc, gdzie przyjmują tylko gotówkę?

Odpowiedz

J
Jot
Gość
@lusia

To zależy; w zeszłym roku byliśmy na Pagu i tam był pod tym względem dramat, prawie wszędzie tylko gotówka (i to się raczej nie zmieniło). W tym roku w Zadarze i okolicach było dużo łatwiej, chociaż w parkomatach raczej kartą nie zapłacisz.

Odpowiedz

S
Stasiu
Gość

W istatnie wakacje za granicą ( VRO , BiH,Austria,Węgry używaliśmy karty Visa z Getina bo po pierwsze nie ma kosztów przewalutowania a po drugie przeliczają po kursie visa a nie jakimś ździerskim jak np w Aliorze ( chodzi o kartę debetową aliora ,bo co z tego że włączy się korzyść 0 pln skoro tą kartą przeliczają transakcje zagraniczne po kursie tu uwaga ,aliora a te są do d..y- inna sprawa że alior umożliwia korzystanie z karty wielowalutowej od kantoru wielowalutowego i tu jest znacznie lepiej bo karta jest bez opłat a kurs po takim jaki się samemu kupi waluty,no i na plus że karta sama rozpozna walutę danego kraju).

Odpowiedz

S
Syla
Gość

Cześć, pomóżcie rozwiać moje wątpliwości - do płatności za granicą najlepszym wyborem będzie: Visa z Getin Banku, Rewolucyjna z Pekao, czy korzyść do konta jakże osobistego w Aliorze - brak prowizji za przewalutowanie? Dzięki :)

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Syla

Każda z nich ma dobry mechanizm przewalutowania, o czym piszemy tutaj: https://www.najlepszekonto.pl/karty-platnicze-z-korzystnymi-przewalutowaniami. Wtedy wchodzi w grę już tylko opłata za samą kartę i ewentualnie wypłaty z bankomatów.

Odpowiedz

S
sławek
Gość

karta wielowalutowa, jakie wnioski przy użytkowaniu macie?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@sławek

Ja raz płaciłam i mogę polecić, o ile komuś odpowiada zakładanie kont walutowych i utrzymywanie na nich salda. Dobrą opcją są też karty z korzystnymi zasadami przewalutowań (po kursie Visy/Mastercarda).

Odpowiedz

K
konwalka0
Gość
@sławek

@sławek moim zdaniem bardzo się przydaje.

@najlepszekonto:disqus jakiej karty używasz?

Odpowiedz

M
Mamuk
Gość
@najlepszekonto.pl

@najlepszekonto.pl a w jakim banku najlepiej założyć konto wielowalutowe?
@sławek wydaje mi się,że jak mamy dobre warunki konta ,to może być wygodna za granicą, gdzie człowiek zawsze boi się prowizji i dodatkowych opłat.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@konwalka0

Ja używałam karty w ING i działało dobrze.

Ala

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Mamuk

Nasze porównanie kart wielowalutowych znajdziesz tutaj: https://www.najlepszekonto.pl/jak-dziala-karta-wielowalutowa :)

Odpowiedz

S
Sand
Gość
@najlepszekonto.pl

nie polecam kart wielowalutowych. Spready na walutach innych niż podstawowe są bardzo duże. Lepiej wyjdzie płacic kartą EUR lub USD ( w zależności od waluty rozliczeniowej danego banku). MasterCard wychodzi zdaje się lepiej niż Visa, która pobiera słoną prowizję. Np Aliorbank - w strefie EUR płacę kartą debetową EUR a poza strefą EUR kartą dolarową (walutą rozliczeniową Mastercarda w Aliorze jest USD). Z pracownikiem banku liczyliśmy i wyszło nam że np. w Chorwacji taniej zapłacić kartą USD niż kartą wielowalutową. Było zdziwienie ale tak wyszło.
Przykład "chorwacki":
1/ Karta USD - kupuję USD w kantorze Aliora i mam kartę USD (kantorową). Płacę np. w Chorwacji. Kuna przeliczana jest na USD przez Mastercvarda i tyle mi USD ściągają
2/ Karta wielowalutowa - w teorii brzmi dobrze (bo przelicza tylko raz) ale przeliczenie kuny na PLN jest po takim kursie że się to nie opłaca. Jedyny plus to pewna wygoda że mam tylko jedną kartę i nie muszę pamiętać żeby "nabić" USD lub EUR na karty Aliora. Poza tym karty wielowalutowe wiązą się z różnymi opłatami/wymaganiami banku czego nie mam w kartach kantoru Alior.

Być może są lepsze rozwiązania niż karty USD i EUR Aliora ale jakoś na nie nie natrafiłem (choć szukałem). Dobrą kartę wielowalutową miał kiedyś Raiffeisen (przeliczała po kursie NBP czyli bez spreadu) no ale to już historia. Mbank i Santander to porażka

Odpowiedz

G
Gosia
Gość
@Sand

u mnie sprawdzają się karty z pekao i karta aliora po włączeniu korzyści z korzystnymi przewalutowaniami; nie trzeba bawić się w konta walutowe i jego zasilanie, przelicznik jest po kursie mastercarda, no i żadnej dodatkowej karty nie potrzebują oprócz codziennej debetówki :)

Odpowiedz