Mastercard Bezcenne Chwile – zasady programu, rejestracja, punkty i nagrody

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

95 publikacji 3327 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


106 komentarzy
Mastercard Bezcenne Chwile – zasady programu, rejestracja, punkty i nagrody
Spis treści

Programy rabatowe czy lojalnościowe są dziś bardzo modne. Oferuje je wiele firm handlowych, które chcą związać ze sobą na dłużej obecnych klientów i przyciągnąć atrakcyjnymi rabatami nowych. Trend ten dotarł też do świata finansów. Wiele banków oferuje swoje programy rabatowe. Mają je też wystawcy kart płatniczych – Visa (kiedyś był to program Visa Oferty, obecnie rozwijany jest Visa Benefit) i Mastercard.

Czym jest i jak działa program Mastercard Bezcenne Chwile?

Program "Bezcenne Chwile" (d. Priceless Specials) Mastercarda dotyczy też kart Maestro i jest dostępny dla klientów indywidualnych, jak i posiadaczy kart biznesowych. Pod tym pojęciem w regulaminie programu rozumiane są

karty umożliwiające jej posiadaczowi dokonywanie transakcji z rachunku firmowego przedsiębiorcy, i która jest używana w celach służbowych lub związanych z działalnością gospodarczą takiego przedsiębiorcy.

Uczestniczyłeś w programie Priceless Specials? Twoje punkty nie przepadły, Musisz jednak zweryfikować swoją kartę i zarejestrować ją na stronie obecnego programu, by zostały do niego przetransferowane.

Można przyjąć, że program dotyczy jedynie transakcji dokonywanych na terytorium Polski i tylko na terenie naszego kraju są dostarczane nagrody. W aktualnej wersji regulaminu znaleźliśmy zapisy wskazujące na działanie programu także poza granicami naszego kraju, ale są one bardzo nieprecyzyjne. Odnośnie płatności nagradzanych punktami jest sformułowanie "w tym potencjalnie transakcji dokonywanych poza Polską – jeśli zostało to wyraźnie przewidziane w konkretnej ofercie specjalnej", a przy zasadach dostarczenia nagrody zapisano takie słowa: "lub innego państwa na które Mastercard wyrazi zgodę".

Bazując na dokonanych wcześniej płatnościach bezgotówkowych, Mastercard określa preferencje zakupowe uczestnika programu i informuje go na bieżąco na jego koncie na stronie programu w zakładce Oferty dla Ciebie o najatrakcyjniejszych ofertach partnerów programu.

Program nie ma terminu obowiązywania. Mastercard zastrzegł w regulaminie, że gdyby zdecydował się na jego zamknięcie, to poinformuje uczestników o tym fakcie z 30-dniowym wyprzedzeniem i określi zasady wykorzystania zgromadzonych punktów.

Partnerzy programu

Na liście partnerów Bezcennych Chwil figuruje blisko 100 podmiotów działających w różnych branżach. Są wśród nich zarówno duże sieci handlowe (np. Carrefour, RTV Euro AGD, Empik, Decathlon), firmy związane z transportem (np. Traficar, Freenow) i gastronomią (m.in. North Fish, Pyszne.pl, Salad Story, Telepizza), jak i sklepy internetowe kierujące swoją ofertę do ściśle określonej grupy klientów. Dzięki temu każdy posiadacz karty Mastercard wydanej przez bank uczestniczący w programie ma szansę szybciej zdobywać punkty przy różnych okazjach.

Wybór celu

Do częstego korzystania z karty uczestniczącej w programie ma motywować możliwość ustawienia celu, który chcesz osiągnąć, np. bon zakupowy do określonego sklepu. Wybór celu do niczego nie zobowiązuje, można go zmienić w każdej chwili po zalogowaniu do systemu.

Wybór celu w programie Bezcenne Chwile
Wybór celu w programie Bezcenne Chwile

Monitorowanie stanu punktów

Informacje o liczbie zgromadzonych punktów i terminie ich ważności możesz w każdej chwili sprawdzić na stronie programu (pamiętaj, że do każdej zarejestrowanej karty z logo Mastercarda punkty są przypisywane oddzielnie) lub w jego aplikacji mobilnej po zalogowaniu się na swoje konto.

Posiadacze kart Mastercard wydanych przez Alior Bank, Bank Pekao S.A., Banki Spółdzielcze SGB oraz fintech ZEN, mogą korzystać ze wszystkich funkcji programu Mastercard Bezcenne Chwile z poziomu aplikacji mobilnej swojego wydawcy. Bank Pekao S.A. oraz bank Citi Handlowy oferują dostęp do programu w swojej bankowości online. To duże udogodnienie dla uczestników programu, które pozwala im z łatwością zarządzać swoim kontem z poziomu własnych urządzeń, bez konieczności logowania się na stronie internetowej programu.

Liczbę posiadanych punktów możesz też sprawdzić dzwoniąc do Centrum Programu.

Okres ważności i konsolidacja punktów

Zgromadzone punkty mają okres ważności. Wygasają w dniu, w którym minęły trzy lata od dnia ich przyznania (wyjątkiem są oferty specjalne, w których określono inny termin ważności). Dzieje się to automatycznie, bez powiadamiania uczestnika o wygaśnięciu punktów.

Możliwa jest konsolidacja gromadzonych punktów, tj. przeniesienia ich z jednej karty na inną. Taka operacja może być zrealizowana jedynie w odniesieniu do kart wydanych przez ten sam bank, lecz jest dostępna tylko dla klientów niektórych banków. Dysponując kartami płatniczymi z dwóch różnych banków, nie możesz więc połączyć zebranych punktów, by szybciej odebrać nagrodę.
Z aktualnie obowiązujących "Warunków korzystania z aplikacji oraz portalu" wynika, że może być udostępniona opcja transferu zgromadzonych przez Ciebie punktów na rzecz innego uczestnika Bezcennych Chwil.

Regulamin programu przewiduje możliwość utraty punktów lub prawa do ich wymiany na nagrody, a także uniemożliwienie uczestnikowi korzystania z ofert specjalnych. Stosowny zapis wskazuje, że Mastercard może to zrobić między innymi w sytuacji, gdy dopuszczono się oszustwa w związku z korzystaniem z karty lub uczestnik programu handluje nagrodami otrzymanymi w jego ramach.

Jak dołączyć do programu Bezcenne Chwile?

Przystąpienie i korzystanie z programu Mastercard Bezcenne Chwile jest bardzo proste; sprowadza się do wykonania kilku kroków. Podstawowy warunek to posiadanie karty płatniczej, której operatorem jest Mastercard (w grę wchodzi „plastik” z logo tego operatora lub Maestro) i to takiej, która uczestniczy w programie.

Uwaga: O tym, czy Twoja karta pozwala na zdobywanie punktów w Bezcennych Chwilach, dowiesz się po wpisaniu 8 pierwszych cyfr jej numeru na stronie programu (strona jest obsługiwana przez aktualne wersje przeglądarek Chrome, Firefox, Internet Explorer oraz Safari) albo w aplikacji mobilnej (dostępne są wersje dla urządzeń z systemem Android, jak i iOS).

Jeśli weryfikacja przebiegła pomyślnie, przystąp do programu, podążając za wskazówkami pojawiającymi się na ekranie. Ten etap może się nieco różnić, zależnie od tego, z jakiego banku posiadasz kartę.

Rejestracja w programie Bezcenne Chwile
Rejestracja w programie Bezcenne Chwile

W każdym z nich niezbędne jest:

  • wyrażenie zgody na udział w programie,
  • akceptacja jego regulaminu,
  • wyrażenia zgody na kontakty marketingowe Mastercard przynajmniej w jednej sposób: telefonicznie i/lub mailowo.

Zarejestrowanie karty w Bezcennych Chwilach może też zostać dokonane przez bank (jeśli w trakcie wnioskowania o "plastik" jest możliwość zaznaczenia takiej opcji).

Przystąpienie do Bezcennych Chwil jest równoznaczna z otwarciem konta uczestnika, na którym będą gromadzone zdobyte przez Ciebie punkty. Czas jego uruchomienia uzależniony jest od tego, czy działanie jest realizowane na stronie programu, czy za pośrednictwem banku. Na stronie programu Mastercard informuje, że bank potrzebuje do 5 dni roboczych na dokończenie procesu rejestracji; po tym okresie można już poprawnie się logować i swobodnie korzystać z programu. Tymczasem w regulaminach promocji często pojawia się zapis, że utworzenie profilu uczestnika nastąpi w ciągu 14 dni roboczych.

Banki i fintechy uczestniczące w programie

Pewnym ograniczeniem jest fakt, że karta musi być wydana przez jeden z banków współpracujących z Mastercardem przy realizacji programu. Są to: Alior Bank, Bank BNP Paribas, Bank Pekao SA, BOŚ Bank, Citi Handlowy, VeloBank (d. Getin Bank), Grupa BPS i Bank BPS, mBank, Bank Millennium, Bank Pocztowy, Santander Bank Polska, PKO BP i Banki Spółdzielcze ze Spółdzielczej Grupy Bankowej oraz Edenred i Zen. Dodajmy, że nie każda z kart wydanych przez wspomniane instytucje uprawnia do zdobywania punktów, są takie "plastiki", które nie uczestniczą w programie, więc chcąc mieć szansę na nagrody w Bezcennych Chwilach, trzeba się upewnić na stronie programy, czy dana karta jest nim objęta.

Banki i fintechy uczestniczące w programie Bezcenne Chwile
Banki i fintechy uczestniczące w programie Bezcenne Chwile

Punkty powitalne

Co pewien czas organizowane są akcje promocyjne, w których można zdobyć punkty powitalne (na ogół o wartości 100 - 200 zł). Ich organizatorem jest Mastercard przy współpracy z konkretnym bankiem, albo odwrotnie bank współdziałający z Mastercardem. Bywa i tak, że promocję przygotowuje samodzielnie Mastercard i adresuje ją do klientów wszystkich banków uczestniczących w Bezcennych Chwilach.

Ta ogólna zasada ma wiele wariantów. Część akcji specjalnych dotyczy wszystkich "plastików" objętych programem, inne tylko kart debetowych lub kredytowych, a jeszcze inne tylko konkretnej "debetówki" czy "kredytówki" (np. Karta Kredytowa z Żubrem w Pekao SA).

Wszystko zależy od regulaminu konkretnej akcji specjalnej. Listę aktywnych promocji znajdziesz na stronie Bankonautów.

Jak dodać kolejną kartę w programie Bezcenne Chwile?

Dodanie karty do programu Bezcenne Chwile możliwe jest na 3 sposoby:

  • wejście na stronę programu, wybranie opcji Zarejestruj i wpisanie 8 cyfr z numeru karty, by się upewnić, czy może ona uczestniczyć w Bezcennych Chwilach, a jeśli tak, to podanie innych wymaganych danych. Jeśli już uczestniczysz w programie, to po chwili karta będzie zarejestrowana i będziesz mógł zbierać na nią punkty.
  • zaznaczenie w szczegółach karty widocznych po zalogowaniu się do bankowości internetowej, chęci przyłączenia jej do Bezcennych Chwil. Po wykonaniu tej czynności nie trzeba odwiedzać strony programu. Opcja dostępna w niektórych bankach.
  • zaznaczenie opcji, że chcesz uczestniczyć w programie podczas wnioskowania o kartę. Jeśli bank udostępnia taką możliwość, to w Bezcennych Chwilach zostanie zarejestrowany nie tylko "plastik", o który wnioskujesz, ale i każdy kolejny wydany przez daną instytucję płatniczą.

Uczestnicząc w programie z kartami różnych banków, podczas logowania się na konto w Bezcennych Chwilach wybierasz tę, na temat której chcesz poznać informacje. System pokaże Ci aktualną liczbę punktów, historię ich naliczania, a także poinformuje o punktach wygasających w najbliższym czasie (ta informacja znajduje się na samym dole strony, widoczna jest po przewinięciu widoku w dół).

Wykaz kart płatniczych zarejestrowanych w programie Bezcenne Chwile
Wykaz kart płatniczych zarejestrowanych w programie Bezcenne Chwile
Uwaga: w zakładce Moje karty widoczne są tylko zarejestrowane w programie "plastiki" konkretnego banku, tego którego karta została wskazana podczas logowania. Chcąc poznać informacje dotyczące karty z innej instytucji finansowej, trzeba się wylogować i ponownie zalogować, wskazując wybraną kartę. Wylogowanie konieczne jest także w sytuacji, gdy chcesz dodać następną "debetówkę" albo "kredytówkę" banku, którego "plastik" właśnie oglądasz.

Co zyskujesz przystępując do programu?

Uczestnicząc w Bezcennych Chwilach za każdą płatność dokonaną kartą zarejestrowaną w programie zyskujesz punkty, które możesz potem wymienić na nagrodę z katalogu programu podzielonego na kilka kategorii odpowiadających życiowym pasjom albo "cegiełkę" wspierającą inicjatywy związane z ekologią lub dobroczynnością.

Punkty za każdą transakcję bezgotówkową

Premiowane są transakcje dokonywane w Polsce, obowiązuje przelicznik:

  • 50 zł wydane w sklepach stacjonarnych i online nie będących partnerami programu = 1 punkt

System przypisuje do danej karty nawet ułamkowe części punktów, proporcjonalnie do faktycznej kwoty wydatków, i na bieżąco je sumuje. Jako stan swojego konta zawsze zobaczysz liczbę "pełnych" punktów, które zgromadziłeś.

Od powyższej reguły są wyjątki. Punkty nie są naliczane za transakcje dokonane w podmiotach o kodach MCC identyfikujących sprzedawcę, które są wymienione w "Zasadach przyznawania punktów". Są wśród nich m.in. drogerie, apteki, sklepy z alkoholem, instytucje finansowe, podmioty oferujące obstawianie zakładów. Punktów nie otrzymasz także opłacając kartą podatki, kupując żetony lub losy, czy wypłacając gotówkę z bankomatu albo doładowując jeden z portfeli elektronicznych, np. Revolut, Curve, Monzo, DiPocket, Wise.

Dodatkowe punkty, płacąc kartami płatniczymi Mastercard u partnerów programu

Nieco inne reguły obowiązują u partnerów programu, uzależnione są od indywidualnych ustaleń z konkretną firmą.

  • 5 zł wydane u Partnerów Programu = 2, 5 lub 8 punktów

Oferty przyspieszające

Co pewien czas Mastercard zachęca uczestniczących w programie do zakupów w konkretnych sklepach / skorzystania ze wskazanych usług za co mogą dostać więcej punktów. Reguły są bardzo różne, każdorazowo komunikowane w wiadomości o pojawieniu się ofert przyspieszających, które mają okres ważności.

Przykładowe oferty przyspieszające w programie Bezcenne Chwile
Oferty przyspieszające w programie Bezcenne Chwile

Szczegóły oferty poznasz klikając w nią. Dowiesz się ile razy możesz z niej skorzystać, gdzie (sklepy stacjonarne/online) i czy obowiązują dodatkowe obostrzenia.

Uwaga: przyspieszacz aktywuje się automatycznie po dokonaniu płatności u danego partnera wskazaną kartą.

Punkty bonusowe

Czym inne są punkty bonusowe przyznawane uznaniowo przez Mastercard, ewentualnie w porozumieniu z bankiem czy fintechem, którego karty uczestniczą w programie. Przykładem tego typu docenienia uczestnika są punkty z okazji rocznicy przystąpienia do Bezcennych Chwil.

Jeszcze więcej korzyści w Strefie Premium

Jeśli w każdym z 3 kolejnych miesięcy wydasz jedną z kart Mastercard zarejestrowanych w programie Bezcenne Chwile po min. 3000 zł (5000 zł dla kart biznesowych), Mastercard zaprosi Cię do Strefy Premium. Ze związanych z nią przywilejów, czyli specjalnych nagród, będziesz mógł korzystać przez 12 kolejnych miesięcy. Aby utrzymać swój status wydawaj średnio 3000 zł (lub 5000 zł) miesięcznie (36 000 zł / 60 000 zł przez rok).

Strefa Premium w programie Bezcenne Chwile
Strefa Premium w programie Bezcenne Chwile

Gdybyś stracił status Premium, nie ma przeszkód, byś go odzyskał, jeśli wykonasz w 3 kolejnych miesiącach transakcje na wymaganą kwotę.

Specjalne nagrody dla klientów firmowych Aliora

Posiadacze kart biznesowych zarejestrowanych w Bezcennych Chwilach wybierają nagrody z ogólnego katalogu. Wyjątkiem są klienci firmowi Alior Banku prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, dla których przygotowano dodatkowy, specjalny zestaw bonusów.

Są wśród nich m.in. kupony zniżkowe do wykorzystania u partnerów programu na towary/usługi przydatne w prowadzeniu biznesu (np. kupony na przejazdy taksówkami, voucher do jednej z sieci hoteli), a także nagrody rzeczowe (m.in. automatyczny ekspres do kawy, kamera internetowa, pokrowce na MacBooka).

Jak wygląda przelicznik punktów w programie Bezcenne Chwile?

Widząc informację o promocji, w której można zdobyć pewną liczbę punktów za przystąpienie do Bezcennych Chwil albo wykonanie określonych transakcji warto wiedzieć, jaką wartość ma proponowana nagroda, na co można ją wymienić. Otóż,

  • 4000 punktów = 50 zł

gdyż taką liczbą punktów trzeba dysponować, by odebrać voucher zakupowy o wartości 50 zł. W przypadku biletów do kina czy nagród rzeczowych przelicznik jest nieco inny. Przykładowo, bilet do Cinema City "kosztuje" 800 punktów, a zestaw do jogi Spokey ASTEYA, dostępny (zależnie od sklepu) w cenie 100-130 zł, wymaga zgromadzenia 12 0000 punktów.

Wspomniany wyżej przelicznik wynika też z zasad usługi Wymień na kwotę dostępnej, w niektórych bankach, która pozwala zamienić zgromadzone punkty na określoną kwotę. O jej szczegółach piszemy niżej, tutaj wspomnijmy tylko, że obowiązuje reguła

  • 1 punkt = 0,0125 zł, czyli 1,25 gr

Jak wymienić punkty na nagrody w programie Mastercard Bezcenne Chwile?

Wymiany zdobytych punktów na nagrody możesz dokonać na stronie programu lub swojego banku. W pierwszej kolejności odliczane są punkty zdobyte najwcześniej. Oferty specjalne zachowują swoją ważność tylko w trakcie ich trwania.

Kategorie, nagrody i ekskluzywne oferty w programie Bezcenne Chwile

Dostępny na internetowej stronie programu katalog podzielony jest na kilka kategorii odpowiadających życiowym pasjom. Ponadto są jeszcze 2 grupy celów: dotycząca działań związanych z ekologią oraz możliwość przekazania darowizny na rzecz podmiotu zajmującego się dobroczynnością. Wśród nagród do wyboru znajdziesz m.in. vouchery na paliwo, bilety do kina, konkretne produkty, ale i zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia.

Kategorie nagród w programie Bezcenne Chwile
Kategorie nagród w programie Bezcenne Chwile

Musisz pamiętać, że:

  • cennik" nagród może ulec zmianie w czasie między określeniem przez Ciebie celu (nagrody jaką chcesz zdobyć), a momentem, gdy zgromadzisz potrzebną liczbę punktów. Możliwe więc jest, że będziesz musiał włożyć nieco mniej/więcej wysiłku w zgromadzenie potrzebnego "kapitału", by otrzymać nagrodę.
  • bonusy, jak i potrzebna do ich zdobycia liczba punktów mogą się różnić w zależności od banku;
  • punkty mają określony termin ważności; informację o tych wygasających wkrótce, znajdziesz na samym dole ekranu głównego zakładki Moje konto po kliknięciu w opcję Sprawdź historię transakcji.

Współpraca z Allegro

We wrześniu 2021 r. jednym z partnerów programu stał się serwis Allegro, dzięki czemu punkty zdobyte w Bezcennych Chwilach można wymieniać na Monety Allegro oraz wykorzystać na zakup Pakietu Smart.
Z kolei w marcu 2022 r. pojawiła się możliwość wymiany Monet Allegro na punkty w Bezcennych Chwilach. Obowiązuje następujący przelicznik:

  • 10 Monet - 555 punktów
  • 20 Monet - 1110 punktów
  • 50 Monet - 2775 punktów

Po dokonaniu wymiany otrzymasz specjalny kod, który musisz wpisać w zakładce Moje konto -> Kody promocyjne po zalogowaniu się na stronie programu Bezcenne Chwile. Dzięki temu punkty zostaną dopisane do Twojego konta.

Odbiór nagrody

Nagrody w postaci voucherów zakupowych dostarczane są praktycznie natychmiast po ich wyborze na podany podczas rejestracji w programie adres e-mail lub numer telefonu. W wiadomości wskazywany jest też termin ważności e-bonu.

Termin dostarczenia nagrody rzeczowej uzależniony jest od sprawności działania firmy, z którą Mastercard współpracuje i kurierów, na ogół nie trwa to dłużej niż kilka dni.

Usługa Wymień na kwotę (czasowo niedostępna, trwają prace nad jej naprawą)

Choć nie ma możliwości bezpośredniej wymiany punktów na gotówkę, to można jednak sprawić, by zgromadzone punkty zamieniły się w zwrot na rachunek osobisty konkretnej kwoty. Mowa o usłudze Wymień na kwotę dostępnej dla klientów Alior Banku i VeloBanku.

Usługa Wymień na kwotę w programie Bezcenne Chwile
Usługa Wymień na kwotę w programie Bezcenne Chwile

Po jej aktywowaniu trzeba określić, czy system ma pomniejszyć kwotę tylko najbliższej płatności, czy może też robić to cyklicznie, po zgromadzeniu wskazanej liczby punktów (min. 80). Liczba wymienianych punktów może być w przedziale od 80 do 60 800, a kwota transakcji od 1 do 760 zł, kwota zwrotu nie może być wyższa od wartości transakcji.

obowiązuje zasada 1 punkt = 1,25 gr
Wymiana punktów na zwrot w Bezcennych Chwilach
Wymiana punktów na zwrot w Bezcennych Chwilach

Przekazanie gotówki na ROR następuje po dokonaniu zapłaty (w ciągu 48-72 godzin), czyli w momencie dokonywania płatności na rachunku karty musi znajdować się kwota niezbędna do jej realizacji.

Usługa Wymień na kwotę działa tylko podczas płatności u partnerów programu.

Prześledźmy to na przykładzie:

  1. Aktywujesz usługę Wymień na kwotę na swoim profilu w Bezcennych Chwilach.
  2. Ustawiasz liczbę punktów, którą chcesz wymienić, np. 2700 pkt. jak na powyższym obrazku (nie możesz wpisać więcej niż Twoje obecne saldo).
  3. Realizujesz płatność u jednego z partnerów programu na kwotę wyższą niż wynika z przelicznika, np. na 34 zł.
  4. Na Twoje konto bank zwraca 33,75 zł.

Bezcenne Chwile Pomagam

Mastercard zachęca uczestników Bezcennych Chwil, by przy okazji codziennych zakupów wspierali też wybrane organizacje pozarządowe.

Możliwe są 2 sposoby:

  • przeznaczając zgromadzone punkty na wsparcie wybranego podmiotu; "cegiełkę" można wykupić w kategorii Pomaganie;
  • decydując się na mikropłatności związane z dokonywanymi transakcjami. Wysokość darowizny stanowi sumę mikropłatności z danego miesiąca kalendarzowego i może wynosić od 0,20 do 10 zł, przy czym jest ona przekazywana przez Mastercard wskazanemu podmiotowi 4. dnia kolejnego miesiąca. Kwota pobierana z rachunku powiązanego z kartą przypisanego do Bezcennych Chwil Pomagam nie może być niższa niż 5 zł i przekroczyć 500 zł. System pozwala na ustalenie maksymalnej kwoty darowizny.

Mastercard pozwala na modyfikowanie zasad mikropłatności i wysokości maksymalnej kwoty miesięcznej, która może być pobrana z rachunku a także na zmianę organizacji otrzymującej wsparcie. Nie ma przeszkód, by do Bezcenne Chwile Pomagam przypisać kilka swoich kart płatniczych i dla każdej z nich ustawić inne zakresy mikropłatności , kwoty darowizn i wskazać beneficjenta/ów.

Jak usunąć kartę z Bezcennych Chwil, czyli rezygnacja z udziału w programie?

Wystarczy, że po zalogowaniu się na swoje konto w Bezcennych Chwilach wybierzesz Moje konto -> Moje dane i odznaczysz jedną z wymaganych zgód. Będzie to jednoznaczne z chęcią rezygnacji z udziału w programie. Nie stanie się to od razu, ale po 30 dniach. W tym czasie możesz przywrócić wcześniejsze ustawienia i tym samym Twoja rezygnacja zostanie anulowana.

Opinie i praktyczne wskazówki dotyczące programu Mastercard Bezcenne Chwile

Jak oceniam program Mastercard Bezcenne Chwile? Ciekawy pomysł, z dobrodziejstw którego można korzystać w bardzo naturalny sposób, dokonując codziennych zakupów. Gama partnerów programu jest na tyle szeroka, że chyba każdy znajdzie coś dla siebie. Ważne, by:

  • zezwolić Mastercard na komunikację marketingową,
  • odwiedzać te sklepy z danej branży, które uczestniczą w programie i płacić w nich kartami Mastercard lub Maestro zarejestrowanymi w Bezcennych Chwilach,
  • zwracać uwagę na oferty przyspieszające; czasem warto kupić coś wcześniej niż było planowane, by skorzystać z okazji lub wstrzymać się z zakupem, licząc na pojawienie się oferty specjalnej.

Przykładowo, zapłacenie za telewizor w RTV Euro AGD kartą zarejestrowaną w Bezcennych Chwilach przyniesie Ci pokaźną liczbę punktów, gdyż ta sieć należy do partnerów programu. Gdybyś ten sam telewizor kupił w innym sklepie, otrzymasz punkty według standardowego przelicznika, a korzystając z karty nie zarejestrowanej w Bezcennych Chwilach, zupełnie nic nie zyskasz.

Oczywiście trzeba przy tym zwrócić uwagę na cenę towaru w różnych sklepach. Cóż za pożytek z punktów za zakupy u partnera programu, jeśli oferowany przez niego produkt jest dużo droższy niż u konkurencji.

Zwracam uwagę, że korzystanie z Bezcennych Chwil można próbować połączyć z profitami płynącymi z korzystania z niezależnych programów rabatowych, np. dostępnym w aplikacji goodie.

Trzeba też pilnować, by okresowo wymieniać punkty na nagrody, gdyż po trzech latach od daty ich przyznania stracą swoją ważność (albo wcześniej, jeśli zdobyłeś je w akcji specjalnej; wówczas okres ważności punktów waha się na ogół od 1 do 6 miesięcy).

Moim zdaniem, właśnie zbieranie punktów i wymienianie ich na nagrody, a nie odzyskiwanie gotówki na konto (tzw. moneyback), to największy minus Mastercard Bezcenne Chwile. Kolejny, to gromadzenie punktów dla kart z każdego banku osobno. Oznacza to nie tylko konieczność kilkukrotnego logowania się w systemie (w przypadku zarejestrowania kilku "plastików"), ale i znacznie spowalnia zbieranie punktów, a tym samym odwleka w czasie możliwość wymiany ich na nagrody. Naszym zdaniem dwie karty, albo i więcej, w programie, to nie fanaberia, ale racjonalne działanie. Jeśli komuś potrzebnych jest kilka "plastików", to naturalne, że chce w pełni korzystać ze związanych z nimi możliwości. Zbieranie punktów osobno dla karty każdego banku tylko mu to utrudnia.

Wiele osób nie ma głowy ani cierpliwości do zbierania punktów. Zachęcamy, byś mimo wszystko, choć co pewien czas, zaglądał do katalogu nagród Mastercard Bezcenne Chwile. Może akurat trafisz na promocję, w której za zakup potrzebnej Ci akurat rzeczy, zgarniesz od razu tyle punktów, że natychmiast wymienisz je na nagrodę. Satysfakcja z ustrzelenia takiej oferty gwarantowana. Poza tym, będąc na bieżąco z informacjami będziesz wiedział, co robić, by mieć szanse na nagrody w loterii, która jest co kilka miesięcy organizowana dla płacących kartą Mastercard.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ) dotyczące programu

Na zakończenie jeszcze kilka dodatkowych informacji.

Co się dzieje, gdy moja karta straciła ważność?

Nic złego, gdyż wznawiana karta ma ten sam numer, co jej poprzedniczka; nie trzeba więc nic robić, by nadal zyskiwać punkty za płatności. Kontakt z obsługą Bezcennych Chwil konieczny jest tylko wtedy, gdybyś otrzymał nową kartę z innym numerem. Tryb postępowania jest wówczas taki sam, jak przy zastrzeżeniu "plastiku".

Zastrzegłem kartę, co mam zrobić, by nadal zbierać punkty?

W takiej sytuacji konieczne jest zarejestrowanie karty w Bezcennych Chwilach i kontakt z obsługą programu, poproszenie o przeniesienie zgromadzonych punktów na nowy "plastik". Takie zgłoszenie powinno być przekazane w ciągu 30 dni od otrzymania nowej karty.

Nie jest to konieczne, jeśli wystawca karty samodzielnie rejestruje w programie wszystkie wydawane przez siebie karty (dzieje się to, gdy ich właściciele wyrazili stosowną zgodę). Niestety, w regulaminie programu nie określono, w których bankach czy fintechach obowiązuje taka zasada.

Z własnych doświadczeń wiemy, że niekiedy pracownicy banku wydający nowy "plastik", widząc, że posiadacz starej karty uczestniczy w Bezcennych Chwilach, podpinają do programu "debetówkę" czy "kredytówkę" przygotowaną do wysyłki. Wówczas system rejestruje gromadzone na niej punkty i zgłoszenie nowej karty do programu, prośba o transfer punktów z poprzedniej, możliwe jest nawet po miesiącu.

Czy program Bezcenne Chwile jest bezpieczny?

Tak, gdyż system identyfikuje Cię po numerze karty i dacie urodzenia oraz adresie e-mail. Na żadnym z etapów rejestracji w programie i korzystania z niego nie jest konieczne podawanie kodu CVV ani innych danych wykorzystywanych do potwierdzania transakcji.

Czy można płacić Google Pay/Apple Pay i zbierać punkty w programie?

Nie ma przeszkód, by karta zarejestrowana w Bezcennych Chwilach została dodana do Google Pay czy Apple Pay i wykorzystywana podczas zakupy. Za zrealizowane w ten sposób płatności punkty naliczają się na identycznych zasadach, jak przy użyciu fizycznej karty.

Można nadmienić, że w niektórych akcjach promocyjnych wręcz jest wymagane wykonanie płatności mobilnych na wskazaną kwotę lub w określonej liczbie.

Czy muszę udzielać zgód marketingowych?

Tak, wyrażenie zgody na przesyłanie ofert marketingowych choć jednym z dostępnych kanałów (sms-y na numer telefonu lub wiadomości na adres e-mail) jest niezbędnym warunkiem uczestniczenia w Bezcennych Chwilach. Nie należy się obawiać nieustannego bombardowania propozycjami. Mastercard czyni to z umiarem, ograniczając komunikację do powiadomień o kolejnych ofertach przyspieszających, akcjach promocyjnych czy przesłanych nagrodach po wymianie punktów. Wręcz przydałyby się powiadomienia o wygasających wkrótce punktach.

Ile kart można zarejestrować w programie Bezcenne Chwilę?

Maksymalnie można mieć zarejestrowanych 20 kart (w tym max 10 kart wydanych przez jedną instytucję finansową). W ciągu roku w miejsce wyrejestrowanych "plastików" można wpisać 5 innych. Limit dotyczy także sytuacji związanych z wymianą karty.

Jak zgłosić problem/reklamację lub skontaktować się z obsługą programu Bezcenne Chwile?

Kontakt z obsługą programu możliwy jest telefonicznie lub poprzez wiadomość e-mail. W prostych sprawach najlepiej zadzwonić na infolinię, pracujący na niej konsultanci są w stanie wiele kwestii załatwić od ręki. W bardziej skomplikowanych kwestiach lepiej napisać e-maila, szczegółowo przedstawiając problem, załączając dokumenty mogące mieć znaczenie dla załatwienia sprawy.

Co to takiego Benefity?

To różne (w zależności od banku i posiadanej karty) dodatkowe bonusy / usługi w ramach Bezcennych Chwil. Przykładami Benefitów są Mastercard Travel Rewards (zwroty za transakcje w podróży, możliwość korzystaniu ze specjalnych ofert; usługa wymaga aktywowania na każdej z kart, do której jest dostępna), Podróż za punkty (opcja wymiany punktów na bilety lotnicze, noclegi w hotelach i inne usługi zwiększające komfort podczas podróży; w przypadku braku wystarczającej liczby punktów, brakującą kwotę można dopłacić kartą Mastercard) czy Wymień na kwotę (możliwość wymiany zgromadzonych punktów na pieniądze; skorzystanie z z tej opcji pomniejsza kwotę do zapłaty).

Czy zgromadzone punkty mogę wymienić na gotówkę?

Nie ma możliwości, by zgromadzone punkty wymienić na konkretną kwotę i przelać ją na rachunek osobisty. Można za to skorzystać z opisanego wyżej benefitu o nazwie Wymień na kwotę, dostępnego w niektórych bankach i dla wybranych kart.

Zamknięcie rachunku, śmierć uczestnika Bezcennych Chwil - co wtedy dzieje się z punktami?

Po podjęcia przez uczestnika Bezcennych Chwil decyzji o rezygnacji z karty, na którą zbierane są punkty, Mastercard powinien powiadomić, że w ciągu 30 dni kalendarzowych od otrzymania takiej informacji trzeba wykorzystać zgromadzone punkty. Po tym terminie punkty przepadają i kończy się udział danej osoby w programie.

W przypadku śmierci uczestnika programu zgromadzone przez niego punkty nie mogą być przeniesione na rzecz innego uczestnika. Po prostu tracą ważność.

Czy można uczestniczyć z programie z kartą niespersonalizowaną?

Nie, karty niespersonalizowane nie biorą udziału w Bezcennych Chwilach.

Oceń artykuł
5
(1 ocena)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos