PayPo – Opłaty, Recenzja, Opinie

Analiza produktowa

Oferta przeanalizowana przez analityka Moneteo na podstawie własnego doświadczenia, testów oraz informacji udostępnionych przez instytucję finansową. Analiza powstała oparciu o obiektywne kryteria wspólne dla wszystkich produktów w danej kategorii, dzięki czemu masz gwarancję rzetelnego porównania tej oferty względem konkurencji.

Pokaż więcej

Moneteo jest serwisem afiliacyjnym, czyli zarabiającym na pośrednictwie między Tobą a instytucją finansową. Współpraca (lub jej brak) z instytucją finansową nie wpływa na ocenę produktu.

Opracowane przez:
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

159 publikacji 3228 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.

Dzięki płatnościom odroczonym oferowanym przez spółkę PayPo brak wystarczającej ilości środków nie musi być przeszkodą w dokonaniu zakupów. Firma stawia sobie za cel, by jej metoda płatności stała się wiodącą nie tylko w Polsce, ale i w Europie środkowo-wschodniej.

Spis treści

Strach przed zakupami w sklepie internetowym i jakością oferowanego tam towaru można ograniczyć, korzystając z płatności odroczonych, które pozwalają na rozliczenie transakcji dopiero po 30 dniach. Taki model sprzedaży proponuje m.in. spółka PayPo.

Na czym polega PayPo

PayPo to działający od 2016 r, fintech zajmujący się nowoczesnymi rozwiązaniami płatniczymi dostosowanymi do oczekiwań wymagających klientów. Istota płatności PayPo polega na tym, że kupujący podczas finalizowania zakupów nie angażuje swoich środków. Są one przekazywane sprzedającemu przez firmę udzielającą finansowania, w tym przypadku przez PayPo sp. z o.o. Jest to więc model sprzedaży znany pod hasłem: kup teraz – zapłać później.

PayPo – opłaty i prowizje

Za co i w jakiej sytuacji PayPo pobiera opłaty:

Okres bez opłat
30 dni
Okres bez opłat 30 dni

30 dni

Kwota odroczenia
do 5000 zł
Kwota odroczenia do 5000 zł

 • 5000 zł – maksymalny limit zakupowy ustalany indywidualnie dla każdego użytkownika
 • 2000 zł – maksymalna wartość pojedynczego zakupu (może być niższa w zależności od sklepu)
 • limit na pierwsze zakupy zwykle mieści się w przedziale od 200 zł do 800 zł
Spłata ratalna
4, 5, 6 rat
Spłata ratalna 4, 5, 6 rat

spłata ratalna zostanie automatycznie uruchomiona w 31. dniu po transakcji; liczba rat jest uzależniona od kwoty zakupu:

 • 4 raty (od 10 zł do 499,99 zł)
 • 5 rat (od 500 zł do 799,99 zł)
 • 6 rat (od 800 zł do 5000 zł)
Dostępność
duża
Dostępność duża

 • ok. 30 tys. sklepów online (lista)
 • sklepy stacjonarne Apart, CCC, Empik, Half Price, Homla i Tefal
Warunki odroczenia
Dostawca usługi

PayPo Sp. z o.o.

za obsługę zobowiązań odpowiada Aion Bank

Okres bez opłat

30 dni

Kwota odroczenia
 • 5000 zł – maksymalny limit zakupowy ustalany indywidualnie dla każdego użytkownika
 • 2000 zł – maksymalna wartość pojedynczego zakupu (może być niższa w zależności od sklepu)
 • limit na pierwsze zakupy zwykle mieści się w przedziale od 200 zł do 800 zł
Spłata ratalna

spłata ratalna zostanie automatycznie uruchomiona w 31. dniu po transakcji; liczba rat jest uzależniona od kwoty zakupu:

 • 4 raty (od 10 zł do 499,99 zł)
 • 5 rat (od 500 zł do 799,99 zł)
 • 6 rat (od 800 zł do 5000 zł)
Weryfikacja / udostępnienie informacji w rejestrach (np. BIK)

TAK

Koszty
Koszt po upływie darmowego okresu

po upływie 30 dni kwota do spłaty jest automatycznie rozkładana na raty, co wiąże się z prowizją za plan ratalny

Koszt spłaty ratalnej

od 12% do ok. 15% prowizji, oprocentowanie: 12,5%

wysokość prowizji zależy m.in. od sklepu, oceny zdolności kredytowej oraz ilości rat (dokładne wyliczenie jest prezentowane w formularzu informacyjnym przed zawarciem transakcji)

Wcześniejsza spłata

0 zł

Dostępność i udogodnienia
Dostępność metody płatności w sklepach
 • ok. 30 tys. sklepów online (lista)
 • sklepy stacjonarne Apart, CCC, Empik, Half Price, Homla i Tefal
Dodatkowe udogodnienia

aplikacja mobilna

Jak działa PayPo?

Podobnie jak w przypadku innych płatności odroczonych, kluczowe jest wyrażenie zgody na odłożenie w czasie rozliczenia transakcji przez właściciela usługi, co wiąże się z badaniem zdolności i wiarygodności kredytowej.

Profil w serwisie PayPo

Rejestracja na stronie paypo.pl lub w aplikacji mobilnej nie wiąże się z badaniem zdolności kredytowej, wystarczy podanie podstawowych danych osobowych.

Założenie profilu możliwe jest także podczas dokonywania zakupów z usługą PayPo.

Profil klienta w PayPo
Profil klienta w PayPo

Posiadanie profilu w PayPo pozwala na zarządzanie swoimi płatnościami i jest szczególnie przydatne, gdy transakcja zostanie anulowana lub zdecydujemy się na zwrot towaru (zaznaczając, czy dotyczy to wszystkich produktów z zamówienia), bo właśnie za pośrednictwem swojego profilu trzeba poinformować PayPo, o ile kwota zadłużenia powinna zostać pomniejszona.

Sklepy z płatnością PayPo – lista stale się wydłuża

Lista sklepów, w których można skorzystać z usługi PayPo, jest coraz dłuższa. Są wśród nich zarówno duże sieci handlowe, jak i niewielkie, niekiedy niszowe sklepy.

Kto może skorzystać z PayPo?

Z PayPo mogą korzystać osoby z pełną zdolnością do czynności prawnych posiadające numer PESEL, polski numer telefonu oraz miejsce zamieszkania na terenie Polski. Ponadto konieczne jest pozytywne przejście procesu badania zdolności i wiarygodności kredytowej.

W przypadku weryfikacji negatywnej próba ponownego skorzystania z usługi możliwa jest dopiero po 30 dniach.

Uzyskanie określonego limitu zakupowego nie wpływa na zdolność kredytową, gdyż jest to tylko orientacyjna kwota, do jakiej użytkownik PayPo może zrealizować zakupy. Informacja o wysokości limitu nie jest dostępna dla innych instytucji finansowych i nie ma żadnego wpływu na scoring w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Odnotowywany tam jest dopiero fakt  skorzystania z limitu.

Aktualne promocje

PayPo jest aktualnie objęte interesującymi promocjami. Sprawdź poniżej:

Jak odroczyć płatność w usłudze PayPo

Skorzystanie z usługi PayPo wymaga posiadania profilu na stronie paypo.pl. Wiąże się to z podaniem podstawowych danych osobowych oraz potwierdzeniem chęci założenia konta z wykorzystaniem linka aktywacyjnego przesyłanego na wskazany adres e-mail w momencie rejestracji. Nie trzeba załączać dokumentów potwierdzających dochody czy udowadniać w inny sposób ich osiąganie. Weryfikacja zdolności i wiarygodności kredytowej odbywa się dopiero w momencie chęci skorzystania po raz pierwszy z odroczonej płatności.

Profil można też założyć, wskazując podczas zakupów PayPo jako metody płatności. Wówczas w miejsce loginu należy wpisać adres e-mail użyty podczas finalizacji transakcji, po czym skorzystać z linka weryfikacyjnego, który zostanie przesłany na ten adres po kliknięciu przycisku Dalej.

Posiadając już limit zakupowy, płatność z wykorzystaniem PayPo sprowadza się do wskazania tej metody płatności (jeśli jest dostępna) i potwierdzenia zamówienia kodem z otrzymanego SMS-a. W kolejnym kroku klient otrzymuje e-maila z regulaminem PayPo oraz numerem umowy i zakupionego produktu, jego ceną i zasadami uregulowania należności.

Szczegółowa kolejność działań wygląda następująco.

PayPo – jak badana jest zdolność kredytowa

Sprawdzenie klienta przed udostepnieniem mu usługi odbywa się w oparciu o analizę danych dostępnych m.in. w biurach informacji gospodarczej. Spółka PayPo współpracuje z następującymi podmiotami:

 • PayPro S.A. – w celu uzyskania informacji o ilości i wartości opłaconych w ciągu ostatnich 24 miesięcy przez klienta transakcji za pomocą serwisów przelewy24.pl oraz dotpay.pl, ecard.pl (podstawą weryfikacji jest adres e-mail);
 • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A., ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. oraz uczestnicy Platformy Wymiany Informacji Pożyczkowej (aktualna lista Uczestników dostępna jest na stronie internetowej prowadzonej przez CRIF Sp. z o.o.). Od tych podmiotów zbierane są dane na temat zadłużenia klienta wobec innych podmiotów (na podstawie danych personalnych oraz numeru PESEL).

Proces oceny trwa najwyżej kilka minut i od razy znany jest jego wynik; klient dowiaduje się, z wiadomości SMS, czy PayPo zapłaci sprzedawcy za jego zakupy oraz na jakich warunkach.

Dodatkowa weryfikacja

Rozważając zakupy z odroczoną płatnością, trzeba mieć świadomość, że gdy firma PayPo będzie miała za mało informacji, by ustalić wysokość limitu zakupowego, może poprosić o udostępnienie dodatkowych informacji (np. oświadczenia o dochodach) lub wyrażenie zgody na jednorazową weryfikację. Ta ostatnia odbywa się podczas połączenia wideo z doradcą (należy okazać dokument tożsamości) lub poprzez wykonanie przelewu weryfikacyjnego w wysokości 1 zł. Pieniądze muszą być przesłane z rachunku osobistego prowadzonego w polskim banku dla osoby, która stara się o limit PayPo. Czas weryfikacji uzależnionych jest od momentu wykonania przelewu weryfikacyjnego; na ogół proces kończy się kolejnego dnia roboczego.

Jak płacić PayPo w sklepach stacjonarnych

Zakup z usługą PayPo możliwy jest nie tylko w sklepach internetowych, ale i niektórych sieciach stacjonarnych. Chcąc zapłacić w ten sposób, trzeba zalogować się do aplikacji PayPo, wybrać zakładkę Sklepy stacjonarne i po wskazaniu tego, w którym będzie dokonywana płatność wygenerować kod kreskowy i okazać go sprzedawcy. Proces kończy zatwierdzenie transakcji w aplikacji.

Jak spłacać PayPo?

Do wyboru jest kilka form spłaty. Decyzja musi być podjęta rozważnie, gdyż nie ma możliwości zmiany wybranego rozwiązania.

 • Zapłać za 30 dni. Rozliczenie pierwszych zakupów z PayPo może się odbyć tylko w wariancie Zapłać za 30 dni, nie wiąże się to z żadnymi kosztami. Terminowe spłacenie w całości choć jednej należności otwiera drogę do korzystania z płatności ratalnych.
 • Zapłać w ratach. Skorzystanie z tej opcji pozwala na uregulowania należności w ciągu 30 dni (bez kosztów) lub rozłożenie jej na raty, których liczba uzależniona jest od kwoty zakupu. Wysokość prowizji i odsetek zależy od sklepu, promocji, indywidualnej oceny zdolności kredytowej oraz liczby rat. Dane te są widoczne w projekcie umowy pożyczkowej lub na ekranie po kliknięciu w Zobacz ile to kosztuje. Gdyby należność nie została spłacona w ciągu 30 dni, to kolejnego dnia uruchomi się automatycznie plan ratalny. Wtedy trzeba spłacić pierwszą ratę, a trzy kolejne w odstępach miesięcznych.
 • Smart Plan. Zakupy z usługą Smart Plan, która pozwala rozłożyć należność na raty 0%, dostępne są tylko w wybranych sklepach. Liczba i wysokość rat dla danego zamówienia podawana jest przy kwocie do zapłaty, po przejściu z koszyka zakupowego do etapu płatności. Skorzystanie z tej opcji jest darmowe, do oddania jest tylko tyle, ile kosztował kupiony towar.
 • Podziel na 4 - ta usługa dostępna wyłącznie w sklepach stacjonarnych CCC i HalfPrice. Jej istotą jest rozłożenie należności na 4 raty.

Zwrot kupionego towaru

Ze względu na procedury obowiązujące w różnych placówkach fakt dokonania zwrotu może zostać odnotowany w serwisie PayPo dopiero po kilkunastu dniach; stosowna informacja jest przesyłana mailowo.

Jeśli zbliża się termin płatności, a kwota należności nie została jeszcze zaktualizowana, zalecany jest kontakt z PayPo i ustalenie zasada dalszego postępowania. W tym celu w zakładce Twoje zakupy wystarczy odszukać odpowiednią transakcję i wprowadzić stosowną informację.

Gdyby sklep zwrócił pieniądze bezpośrednio na konto lub rachunek karty kredytowej, wówczas trzeba po prostu samodzielnie uregulować całą należność wobec PayPo.

PayPo – metody płatności

Spłata zaciągniętego zobowiązania wymaga zalogowania się na swoje konto w panelu klienta na stronie paypo.pl i wyboru metody uregulowania należności. Do wyboru są przelew, Blik oraz usługa Przelewy24. Przy wyborze dwóch ostatnich z wymienionych opcji spółka rozliczająca transakcję pobierze niewielką prowizję.

Nie ma znaczenia, czy cała kwota zostanie przekazana jednorazowo czy w kilku transzach; ważne, by cała należność została uregulowana przed upływem 30 dni od zawarcia umowy.

Przydatne dokumenty
Recenzja Moneteo
4

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

159 publikacji 3228 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.

Skorzystanie z PayPo, zwłaszcza, gdy ma się już przyznany limit zakupowy, to prosty sposób na odłożenie w czasie płatności za zakupy. Trzeba tylko rozsądnie wybrać sposób spłaty należności, by nie wiązało się to z kłopotami w domowym budżecie, gdyż nie ma możliwości zmiany formy uregulowania należności.
Spis treści

Zalety

 • szybka decyzja o przyznaniu limitu kredytowego
 • duża liczba sklepów z płatnością PayPo, także stacjonarne
 • przejrzysta prezentacja kosztów

Wady

 • niski limit kredytowy
 • brak możliwości zmiany sposobu spłaty należności

W mojej ocenie PayPo jest ciekawym pomysłem na dokonanie płatności, choć dostrzegam w nim pewne wady.

Ogólna ocena
(4)
Warunki odroczenia
(3.5)

Konieczność wyboru sposobu spłaty należności podczas dokonywania zakupów nie jest niczym nadzwyczajnym. Gorzej, że później nie ma już możliwości jego zmiany, bez względu na okoliczności trzeba się wywiązać z zawartej umowy.

Z kolei fakt, że od określonej kwoty należność może być automatycznie rozłożona na raty i będzie systematycznie pobierana ze wskazanego rachunku, to bardzo dobra wiadomość. Nie trzeba się martwić przekroczeniem terminu płatności (zakładając, że będą zapewnione środki na koncie), co mogłoby pociągnąć za sobą koszty związane z windykacją należności.

Dostępność i udogodnienia
(4)

Spółka PayPo chwali się bardzo dużą liczbą sklepów, w których dostępna jest proponowana przez nią forma płatności. Wydaje się więc, że nie powinno być kłopotów z zapłaceniem w ten sposób.

Pozytywnie oceniam przejrzystość informacji i sposób zarządzania swoim profilem po zalogowaniu się do PayPo. Dane na temat zakupów i terminów spłaty prezentowane są w prosty, logiczny sposób.

Minus stawiam natomiast za opłatę, jaka jest pobierana przy regulowaniu należności szybkim przelewem. Co prawda PayPo wyraźnie o tym informuje i podkreśla, że to prowizja pośrednika, ale oczekiwałbym, że tak duży podmiot zawrze porozumienie z partnerem i obie strony podzielą się kosztami przelewu.

Bezpieczeństwo
(4)

Korzystając z PayPo nie trzeba używać haseł i loginów do bankowości elektronicznej ani udostępniać danych swojej karty płatniczej. Wszystkie płatności są szyfrowane i odbywają się za pośrednictwem zabezpieczonych serwerów. Do potwierdzenia zawarcia transakcji wystarczy kod otrzymany w wiadomości sms.

Czy usługa PayPo jest bezpieczna dla kupującego?

W PayPo nie ma aktualnie oficjalnego programu chroniącego interesy użytkownika. W przypadku kłopotów (np. towar nie dotrze do kupującego albo jest niewłaściwej jakości, sklep nie zwraca pieniędzy po odesłaniu zamówienia) powinieneś skontaktować się z PayPo, wskazać transakcję, z którą masz problemy, opisać podjęte dotąd działania i ustalić dalsze postępowanie. Najlepiej zrobić to z pewnym wyprzedzeniem przed terminem spłaty należności, by PayPo miało czas na przeprowadzenie swojej procedury sprawdzającej i zaproponowanie korzystnego rozwiązania.

Fakt, że formalnie nie obowiązuje żaden program ochrony kupujących jest dla mnie dość zaskakujący. Rozwiązanie problemu zależy w dużej mierze od sprawności działania PayPo, oceny przez spółkę sytuacji zgłoszonej przez użytkownika. Nie miałem dotąd kłopotów po płaceniu PayPo, więc trudno mi oceniać, jak to wygląda w praktyce.

Czy PayPo jest bezpieczne i warto z niego korzystać?

Można by powiedzieć, że PayPo nie jest żadną rewolucją, bo bardzo przypomina kartę kredytową. Wszak w obu przypadkach kupujący nie przekazuje sprzedającemu swoich środków, nie ponosi też żadnych dodatkowych kosztów, jeśli spłaci należność w określonym czasie. Owszem, PayPo nie jest niczym nadzwyczajnym, ale dzięki tej usłudze zyskuje się dodatkowy kredyt, który nie obciążą limitu na „kredytówce”. Dzięki temu, że to PayPo rozlicza się bezpośrednio ze sprzedawcą, odpada problem z odzyskiwaniem należności w razie zwrotu towaru.

Za korzystaniem z PayPo przemawia też krótki okres oczekiwania na przyznanie limitu zakupowego, prosty i intuicyjny panel zarządzania profilem w PayPo czy przejrzysty zestaw pytań i odpowiedzi na ważne pytania. Trzeba przy tym pamiętać, że co prawda nie trzeba płacić od razu (bo można), ale kiedyś przyjdzie dzień rozliczenia z PayPo (bo trzeba spłacić należność).

Najczęściej zadawane pytania

Czy PayPo jest darmowe?

Tak, korzystanie z usługi jest darmowe, nie obowiązują opłaty za jej udostępnienie. Koszty pojawiają się w momencie, gdy należność nie zostanie spłacona w ciągu 30 dni od daty zakupu i dojdzie do jej rozłożenia na raty.

Czy PayPo sprawdza BIK?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda firma oferujące produkty kredytowe, a takim jest odroczona płatność, ma obowiązek sprawdzić zdolność i wiarygodność klienta w zewnętrznych bazach danych, np. BIK, BIG Info Monitor, Krajowy Rejestr Długów, Europejski Rejestr Informacji Finansowej.

Jak zwiększyć limit zakupowy w PayPo?

Limit zakupowy jest wyliczany dynamicznie przed każdą transakcją. Najprostszą metodą jego zwiększenia jest częste korzystanie z PayPo, przy czym maksymalna kwota limitu nie może przekroczyć 3 tys. zł.

Jak przedłużyć spłatę?

Wybór terminu płatności dokonuje się w trakcie zakupów. Zrealizowanie ich w opcji zapłać za 30 dni nie pozwala na rozłożenie należności na raty. Spłata ratalna możliwa jest tylko po wybraniu zapłać w ratach lub korzystaniu z usługi smart plan.

Co jeśli nie zapłacę raty PayPo w terminie?

W takiej sytuacji PayPo podejmie działania windykacyjne opisane w umowie o korzystanie z usługi, która jest wysyłana do klienta w dniu złożone zamówienia z odroczoną płatnością PayPo. Pierwszym krokiem może być zablokowanie możliwości dokonywania kolejnych zakupów. Kolejnymi – kontakty telefoniczne, SMS-owe, mailowe i listowne z przypomnieniem o należności, a gdy nie przyniosą one skutków przekazanie sprawy do firmy windykacyjnej, a nawet wystąpienie o egzekucję komorniczą do sądu. Trzeba się też liczyć z możliwością wpisania informacji o niespłaconym zobowiązaniu do rejestru dłużników i sprzedaż wierzytelności innemu podmiotowi.

Podobne zapisy są też w regulaminach dostępnych na stronie PayPo.

Komentarze i opinie

(4)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
A
Ania
Gość

Jak można zwiększyć swój limit?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Ania

Limit zakupowy wyliczany jest automatycznie przy każdych zakupach, maksymalna jego wartość to 5000 zł.

PayPo sugeruje, by często korzystać z odroczenia płatności i terminowo spłacać należności, co pozwoli na przyznanie maksymalnej kwoty. W sytuacji uzyskania informacji o braku możliwości skorzystania z usługi można spłacić jedną z wcześniejszych transakcji, co powinno zmienić ocenę Twojej zdolności kredytowej i może oznaczać pojawienie się zgody na skorzystanie z usługi.

Odpowiedz

K
Kinga
Gość

Warto wiedzieć, że przez Paypo można też płacić na Ali express, sprawdzone ;)

Odpowiedz

Ł
Łukee
Gość
@Kinga

Zgadza się. Mnie pozytywnie zaskoczyła obecność na Mediaexpert, elektronika niewielkiej wartości to w sumie coś, co z chęcią sobie odroczę przy okazji. Za to nie widzę u nich na liście sklepów sportowych w stylu Sizeer, Martes czy nawet Decathlon i tu jestem lekko zawiedziony.

Odpowiedz