Wróć
Analiza produktowa

Lokata na nowe środki w Kasie Stefczyka

Oferta przeanalizowana przez analityka Moneteo na podstawie własnego doświadczenia, testów oraz informacji udostępnionych przez instytucję finansową. Analiza powstała oparciu o obiektywne kryteria wspólne dla wszystkich produktów w danej kategorii, dzięki czemu masz gwarancję rzetelnego porównania tej oferty względem konkurencji.

Pokaż więcej

Moneteo jest serwisem afiliacyjnym, czyli zarabiającym na pośrednictwie między Tobą a instytucją finansową. Współpraca (lub jej brak) z instytucją finansową nie wpływa na ocenę produktu.

Opracowane przez:
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

179 publikacji 3156 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.

 • Szczegóły oferty
 • Recenzja(3.8/5)
 • Opinie

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowa im. Franciszka Stefczyka, czyli po prostu Kasa Stefczyka, oferuje 5,3% w skali roku na 3-miesięcznej lokacie terminowej. Można na niej ulokować tylko nowe środki łącznie do 1 000 000 zł. W analizie przyglądamy się, czy tak atrakcyjne oprocentowanie nie wiąże się z jakimiś „haczykami”.

Propozycja Kasy Stefczyka wygląda interesująco i skorzystanie z niej nie jest kłopotliwe. Jeśli jesteś już jej członkiem, wystarczy po prostu założyć depozyt w bankowości internetowej, dzwoniąc na infolinię lub odwiedzając jedną z placówek Kasy.

Nie będąc jeszcze członkiem Kasy, trzeba zacząć od przystąpienia do niej, co można zrobić w placówce bądź wygodnie online na www.kasastefczyka.pl. Uzyskanie członkostwa wiąże się z różnego rodzaju opłatami, które – na szczęście – w przypadku tego SKOK-u nie są wysokie (o czym za chwilę) i nie uszczuplą zbytnio zysku.

Nowe środki wysoko oprocentowane

Lokatę na nowe środki możesz założyć w kilku różnych wariantach:

 • 5% na 1 miesiąc
 • 5,3% na 3 miesiące
 • 5,3% na 6 miesięcy
 • 5,3% na 9 miesięcy
 • 5,3% na 12 miesięcy.

Nowe środki obliczane są jako nadwyżka ponad stan salda na wszystkich rachunkach członka Kasy na koniec 10. dnia poprzedniego miesiąca. Chodzi o pieniądze na rachunkach płatniczych IKS, rachunkach systematycznego oszczędzania „Książeczka” oraz lokatach. Należne Ci odsetki otrzymasz po zakończeniu okresu umownego.

W przypadku omawianych depozytów obowiązuje bardzo interesująca z punktu widzenia klienta reguła. Możesz otworzyć kilka lokat na nowe środki (w sumie maksymalnie na 1 000 000 zł) i w ten sposób zabezpieczyć się na wypadek, gdybyś potrzebował części pieniędzy wcześniej. Gdyby tak się stało, zerwiesz tylko te lokaty, które pozwolą Ci uzyskać dostęp do niezbędnej kwoty gotówki. Pojedynczą lokatę możesz otworzyć dla kwot od 300 zł do 100 000 zł.

Ile możesz zyskać na lokacie w Kasie Stefczyka?

Poniżej prezentujemy zysk z Lokaty na nowe środki w Kasie Stefczyka. Są to już kwoty netto, czyli po uwzględnieniu „podatku Belki”.

Zysk z Lokaty na nowe środki w Kasie Stefczyka
Zysk* z Lokaty na nowe środki w Kasie Stefczyka
Kwota lokaty Odsetki z lokaty 3-miesięcznej
1 000 zł 11 zł
2 500 zł 27 zł
5 000 zł 54 zł
10 000 zł 108 zł
25 000 zł 240 zł
40 000 zł 432 zł
50 000 zł 540 zł
60 000 zł 648 zł
70 000 zł 756 zł
80 000 zł 864 zł
90 000 zł 973 zł
100 000 zł 1081 zł
* zysk netto, czyli po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych (podatku "Belki"); zysk liczony na dzień 16.11.2023 r., wartości zaokrąglono do pełnych złotych.

Pamiętaj, że środki zgromadzone w Kasie chronione są do równowartości 100 000 euro (ok. 450 000 zł).

Ponadto Twój zysk zostanie nieco uszczuplony o różnego rodzaju opłaty, które musisz ponieść jako członek Kasy Stefczyka.

Jak założyć Lokatę na nowe środki i jakie wiążą się z tym opłaty?

Lokatę na nowe środki założysz online na tej stronie, korzystając ze środków zgromadzonych na rachunku IKS.

Oznacza to, że musisz być członkiem tego SKOK-u, co wiąże się z koniecznością poniesienia określonych kosztów. Na szczęście są one niewielkie – w sumie 4 zł za wpisowe, wkład członkowski, udział w Kasie i składkę na rzecz Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej. Tę ostatnią będziesz też musiał ponosić co miesiąc przez cały okres członkostwa w Kasie. Aktualnie wynosi ona 1 zł/miesiąc.

Zakładając, że będziesz chciał się rozstać z Kasą zaraz po zakończeniu lokaty, Twoje dodatkowe koszty wyniosą kilkanaście złotych (4 zł „na start” + 1 zł za każdy miesiąc członkostwa).

A jeżeli nie byłeś wcześniej klientem Kasy Stefczyka zerknij najpierw na tą propozycję:

Oprocentowanie
6,1%
Zakres kwot
300 - 50 000 zł
Czas trwania
3 miesiące
Konto osobiste
TAK
Czy konto osobiste jest wymagane?

TAK


założenie lokaty możliwe jest jedynie ze środków na rachunku prowadzonym w Kasie

Lokata dla nowych klientów.
 • Szczegóły oferty
 • Recenzja
  3.9/ 5

Oprocentowanie

 • Oprocentowanie
  6,1%
 • Rodzaj oprocentowania

  stałe

 • Czas trwania

  3 miesiące

 • Zakres kwot

  300 - 50 000 zł

 • Kapitalizacja odsetek

  na koniec okresu

Konto osobiste

 • Czy konto osobiste jest wymagane?

  TAK

 • Wymagane konto

  założenie lokaty możliwe jest jedynie ze środków na rachunku prowadzonym w Kasie

Dodatkowe informacje

 • Sposób założenia

  w oddziale, telefon, Internet

 • Klient

  tylko nowy

 • Wpłata

  dowolne środki

 • Limit lokat

  1

 • Odnawialność

  lokata nieodnawialna

 • Zerwanie lokaty

  utrata odsetek

Wady

 • oferta jednorazowa dla nowych klientów
 • konieczność posiadania rachunku osobistego
 • obowiązek przystąpienia do Kasy Stefczyka
 • stosunkowa niewielka kwota maksymalna
 • Wysokość oprocentowania
  4/ 5
 • Pozostałe warunki oferty
  3.8/ 5

Ochrona Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe objęte są „opieką” Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, w związku z czym w razie ewentualnych kłopotów Kasy zdeponowane w niej środki do równowartości 100 000 euro odzyskasz w krótkim czasie. Ponieważ jednak na lokacie możesz ulokować znacznie wyższą kwotę, powinieneś zdawać sobie sprawę, że przekroczenie progu 100 000 euro niesie ze sobą pewne ryzyko.

Rachunek IKS Deponent

Rachunek IKS Deponent zakładany jest bezpłatnie, a jego prowadzenie kosztuje 5,90 zł/mies. Warunkiem uniknięcia tej opłaty jest zapewnienie w danym miesiącu wpływów zewnętrznych w łącznej wysokości min. 1000 zł.

Rachunek można obsługiwać wyłącznie w oddziale, nie ma do niego dostępu elektronicznego. Koszt przelewu zależy od kwoty operacji i wynosi:

 • 3,50 zł za przelew do 200 zł,
 • 5 zł za przelew od 200 zł do 1250 zł,
 • 0,4% wartości transakcji dla kwot od 1250 zł do 20 000 zł,
 • 80 zł za przelew powyżej 20 000 zł.

Do rachunku możesz również zamówić kartę debetową. Jej wydanie jest bezpłatne, zaś miesięczny koszt korzystania wynosi 5 zł.

Jeżeli zależy Ci na dostępie zdalnym do swojego konta, zwróć uwagę na Rachunek IKS Classic. Przelewy internetowe z tego rachunku są darmowe, chociaż trzeba się liczyć z opłatą 0,20 zł za kod autoryzacyjny do transakcji. Aby uniknąć comiesięcznej prowizji za prowadzenie konta Classic, należy zapewnić wpływ w wysokości 2000 zł/mies.

Dodajmy, że wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach Kasy Stefczyka są darmowe.

Za sam fakt posiadania karty Kasa będzie pobierała od Ciebie co miesiąc po 5 zł i nie ma możliwości uniknięcia tej opłaty.

Przydatne dokumenty
Recenzja Moneteo
(3.8)

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

179 publikacji 3156 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.

Zalety

 • wysoki limit lokat

Wady

 • promocja na nowe środki
 • konieczność posiadania konta osobistego
 • obowiązek przystąpienia do Kasy Stefczyka
Wysokość oprocentowania
(3.3)
Pozostałe warunki oferty
(4.2)

Czy warto skorzystać?

Przy różnych okazjach podkreślamy, że uzyskanie atrakcyjnego oprocentowania nie zawsze jest proste, że czasem wymaga nieco większego wysiłku niż tylko założenie depozytu w bankowości internetowej. Tak jest i w tym przypadku – trzeba bowiem zostać członkiem Kasy Stefczyka, co może niektórych zniechęcić do omawianej lokaty.

Niemniej oprocentowanie w wysokości 5,3% to niezła stawka, a krótki okres "mrożenia" środków (3 miesiące) sprawia, że jest to niezła propozycja dla osób aktywnie zarządzających swoimi oszczędnościami.

Warto też mieć na uwadze, że w wielu bankach podobne stawki można zyskać na lokatach zakładanych do 10 000 zł, czasami 20 000 zł. Można więc powiedzieć, że decydując się na propozycję Kasy Stefczyka, dasz sobie dłuższy okres spokoju, nie będziesz musiał po kilku tygodniach szukać nowego miejsca na ulokowanie swoich oszczędności.

Oceniając ofertę omawianej lokaty, trzeba też pamiętać o warunkach aktywności na rachunkach IKS, które pozwolą uniknąć opłaty za ich prowadzenie.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zachęcamy też do lektury tekstu „Banki spółdzielcze vs SKOK-i – podobieństwa i różnice”, w którym omówiliśmy specyfikę funkcjonowania SKOK-ów.W przypadku Lokaty na nowe środki w Kasie Stefczyka do przemyślenia jest wiele rzeczy. Rozważ je na spokojnie, oceń plusy i minusy tej propozycji w odniesienie do Twojej sytuacji i dopiero wtedy na spokojnie podejmij decyzję, czy zechcesz z niej skorzystać.

Komentarze i opinie

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy