Konto Proste Zasady w Getin Banku: nowe opłaty i zmiany warunków uniknięcia prowizji

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

137 publikacji 757 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


9 komentarzy
Konto Proste Zasady w Getin Banku: nowe opłaty i zmiany warunków uniknięcia prowizji
Spis treści

Jeszcze w ubiegłym roku Konto Proste Zasady było jedną z najlepszych ofert na rynku: darmowe karty debetowe, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i wyjątkowo łatwy warunek uniknięcia opłaty za prowadzenie rachunku zdecydowanie wyróżniały się na tle konkurencji. W ciągu kilkunastu miesięcy w sztandarowej propozycji Getin Banku zaszły jednak ważne zmiany – a to nie koniec niemiłych niespodzianek.

Najpierw, w październiku ubiegłego roku, bank ograniczył darmowe wypłaty z bankomatów wyłącznie do maszyn własnych i Planet Cash (na pocieszenie dorzucając promocję na darmowe wypłaty Blikiem). Teraz przyszedł czas na zmianę warunków prowadzenia rachunku i korzystania z karty debetowej. Jak nietrudno się domyślić: będzie nieco drożej, a uniknięcie opłat będzie trudniejsze.

Nowa taryfa opłat i prowizji będzie obowiązywała od 1 stycznia 2022 r.

Korzystanie z konta nadal za 9 zł, ale…

Prowadzenie Konta Proste Zasady nigdy nie było darmowe dla osób powyżej 26. roku życia, ale uniknięcie opłaty (9 zł/mies.) jest tak łatwe, że w praktyce mało który z klientów ją ponosi. Wystarczy bowiem wykonać choć jedną transakcję kartą debetową lub Blikiem na dowolną kwotę i zostaje się zwolnionym z prowizji.

Od początku przyszłego roku będzie trudniej: aby nie płacić za prowadzenie rachunku, trzeba będzie wykonać nie jedną, ale pięć transakcji bezgotówkowych na dowolną kwotę (kartą lub Blikiem). Nie zmieni się natomiast sama wysokość prowizji.

Warunek ten nie dotyczy młodych klientów, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat, w tym także osób korzystających z Konta Proste Zasady Junior.

Darmowa karta? To już było

Jednym z wyróżników Konta Proste Zasady jest możliwość otrzymania aż 4 kart debetowych do rachunku i korzystanie z nich zupełnie za darmo (prowizja pobierana była dopiero od piątej karty). Niestety, 1 stycznia wprowadzona zostanie opłata za każdą debetówkę w wysokości 5 zł/mies. Prowizji będzie można uniknąć, wykonując pięć transakcji bezgotówkowych na dowolną kwotę – kartą lub Blikiem.

Identycznie jak w przypadku prowizji za prowadzenie rachunku nowa opłata za kartę debetową nie dotyczy klientów, którzy nie skończyli 26 lat.

Płatne Konto walutowe

Obecnie korzystanie z Konta walutowego w Getin Banku jest bezpłatne. Od Nowego Roku wprowadzona zostanie prowizja w wysokości 5 zł/mies. Opłaty będzie można uniknąć na identycznych warunkach jak w przypadku ROR-u i karty debetowej: wykonując 5 transakcji bezgotówkowych kartą wydaną do konta osobistego (lub jeśli w poprzednim miesiącu z rachunku walutowego wykonano automatyczną spłatę kredytu udzielonego przez Getin Bank).

Prowizja za prowadzenie Konta walutowego nie dotyczy osób korzystających z Konta Proste Zasady Junior.

Mniej darmowych wpłat i wypłat gotówkowych

Od 1 stycznia 2022 r. jeszcze bardziej ograniczona zostanie liczba wpłat i wypłat gotówkowych w oddziałach, za które bank nie pobierze prowizji. Obecnie za darmo można wpłacać i wypłacać środki w placówce 2 razy w miesiącu, po wprowadzeniu nowej taryfy – tylko jeden raz. Każde kolejne wpłaty lub wypłaty kosztować będą 10 zł.

Wykaz zmian

W poniższej tabeli zestawiliśmy zmiany w taryfie opłat i prowizji, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.:

Zmiany opłat za Konto Proste zasady od 1 stycznia 2022 r.

Usługa/operacja

Do 31 grudnia 2021 r.

Od 1 stycznia 2022 r.

Uniknięcie miesięcznej opłaty za prowadzenie Konta Proste Zasady

1 transakcja bezgotówkowa kartą lub Blikiem

5 transakcji bezgotówkowych kartą lub Blikiem

Opłata miesięczna za korzystanie z karty debetowej

0 zł (piąta karta i każda kolejna: 5 zł)

0 zł / 5 zł (piąta karta i każda kolejna: 5 zł)

Uniknięcie opłaty za kartę debetową

-

5 transakcji bezgotówkowych kartą lub Blikiem (nie można uniknąć opłaty za piątą i kolejne karty)

Wpłata / wypłata gotówkowa w oddziale banku

0 zł – dwie pierwsze wpłaty/wypłaty w miesiącu

10 zł – każda kolejna wpłata/wypłata

0 zł – pierwsza wpłata/wypłata w miesiącu

10 zł – każda kolejna wpłata/wypłata

Prowadzenie rachunku walutowego

0 zł

0 zł / 5 zł

Opłaty będzie można uniknąć, wykonując 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub Blikiem

Sprawdzenie salda w bankomacie

0,99 zł

1,50 zł

Podwyżki opłat za Konto Proste Zasady. Podsumowanie

Zmiana warunków zwolnienia z opłaty za prowadzenie rachunku, wprowadzenie opłaty za korzystanie z karty debetowej i konta walutowego – to w skrócie najważniejsze modyfikacje w nowej taryfie Getin Banku, która wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. Cóż, trzeba bankowi oddać sprawiedliwość, że zasady nadal będą proste: wykonanie 5 transakcji bezgotówkowych na dowolną kwotę kartą lub Blikiem pozwoli uniknąć opłat za ROR, debetówkę i rachunek walutowy.

Powyższe zmiany nie dotyczą osób, które nie ukończyły jeszcze 26 lat: dla nich i rachunki, i karta pozostaną bezwarunkowo darmowe.

Jeżeli nie akceptujesz nowej taryfy opłat i prowizji, możesz złożyć wypowiedzenie umowy rachunku w związku z wprowadzanymi zmianami (wtedy umowa rachunku wygaśnie ze skutkiem od dnia przekazania Ci informacji o planowanych zmianach, nie później jednak niż od dnia, w którym zmiany zostałyby wprowadzone) lub złożyć pisemne oświadczenie o sprzeciwie wobec wprowadzanych zmian - wówczas umowa wygaśnie dzień przed datą wprowadzenia nowej taryfy.

Nie można zarzucić Getinowi, że wprowadzane podwyżki są drakońskie; najdotkliwszą zmianą będzie z pewnością obowiązek wykonania 5 transakcji w miesiącu. Widać, że bank chce skłonić klientów, aby częściej korzystali z jego usług, niemniej wciąż nie uzależnia braku opłat od zapewnienia konkretnego wpływu (co trzeba mu zaliczyć na plus). Na szczęście wymagane transakcje mogą dotyczyć nawet niskich kwot. Z drugiej strony, wraz z nową taryfą Konto Proste Zasady straci znaczną część tego, co odróżnia je od innych rachunków na rynku i przejdzie do grona „średniaków”.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że Getin Bank przedłuży promocję na darmowe wypłaty Blikiem ze wszystkich bankomatów krajowych. Wygaszenie promocji byłoby dla jego klientów kolejną przykrą informacją.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(9)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Mateusz
Gość

Hej, czy macie jakies propozycje jak sprytnie uniknac oplat - tzn, dokonujac "inteligentnych" platnosci np. jak doladowuje blikiem w Play24 za 5 zl, lub kupno biletu jednorazowego raz na tydzien.

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
@Mateusz

Jeśli korzystasz z Twisto możesz wykonać 5 przelewów Twisto Cash na swoje konto bankowe, a potem spłacić Blikiem/kartą każdy z tych przelewów z osobna ;)

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Mateusz

Możesz też ustawić subskrypcję np. za Netflixa, Spotify itd, zawsze to transakcja lub dwie do przodu :)

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość
@Mateusz

Dzieki za porady - w miedzyczasie znalazlem sposob dla siebie - doladowanie konta maklerskiego XTB 5 razy blikiem po 1 zl. Sprawdzalem i dziala idealnie :-)

Odpowiedz

Z
Zenon
Gość

Czyli 1 opłata może być pobrana 10 stycznia. Za brak 5 płatności w grudniu!!!

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Zenon

Zgodnie z informacjami uzyskanymi w banku 5 transakcji należy wykonać dopiero w styczniu 2022 r.

Odpowiedz

K
kouba
Gość

Rezygnował już ktoś z konta z powodu podwyżek? Ciekawi mnie, czy coś proponowali :)

Odpowiedz

J
Jurasz
Gość

Oj, to trzeba będzie poważnie pomyśleć, czy te 0,5% na Koncie Oszczędnościowym w promocji warte jest liczenia liczby płatności kartą. Getin staje się coraz mniej atrakcyjny. Czyżby poddali się i godzą się z losem Idea Banku...

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Jurasz

Masz rację, decyzja Getinu stawia przed trudnym dylematem osoby, które korzystały z jego oferty głównie dla Konta Oszczędnościowego z cyklicznie odnawianym oprocentowaniem promocyjnym. Wykonanie jednej transakcji nie było żadnym wyzwaniem. Zrobienie ich 5, gdy ma się inne karty i związane z nimi obowiązki w innych bankach, może być dla części osób mało komfortowe.

Ciekawe, jak Getin będzie reagował, gdy klienci będą korzystali z przysługującego im prawa do szybkiego rozstania w związku ze zmianą oferty. Może w ramach "oferty utrzymaniowej" zaproponuje pozostanie przy dotychczasowych warunkach...

Odpowiedz