Wróć

Lidl Pay – szybkie i bezpieczne płatności w sklepach Lidl

Krzysztof Duliński
Redaktor Moneteo.com

15 komentarzy
Lidl Pay – szybkie i bezpieczne płatności w sklepach Lidl
Spis treści
Pokaż więcej

Zwolennicy płatności mobilnych mają do dyspozycji coraz więcej możliwości. Do powszechnie dostępnych Apple Pay, Google Pay czy Blika coraz szerzej dołączają Garmin Pay i Fitbit Pay. Pojawiają się też nowe propozycje przygotowywane przez poszczególne firmy, np. Orlen czy Żabkę. Wśród nich jest też sieć Lidl Polska.

Lidl Pay zaczęto testować w wybranych sklepach Lidl jesienią 2019 r., a do powszechnego użytku ta metoda płatności weszła 27 kwietnia 2020 r.

Nowy sposób na płatność telefonem w Lidlu?

Płatność telefonem w Lidlu jest możliwa aż w dwóch wariantach. Po pierwsze z wykorzystaniem wymienionych wyżej metod, a po drugie dzięki Lidl Pay, czyli jednej z opcji w ramach aplikacji mobilnej Lidl Plus.

Ta metoda jest oparta na kodach QR i w związku z tym nie jest konieczne, by w Twoim telefonie była łączność za pomocą NFC. Tym samym usługa jest dostępna dla klientów posiadających starsze lub tańsze modele smartfonów, które nie są wyposażone w moduł NFC.

Co trzeba wiedzieć o aplikacji Lidl Plus?

Z aplikacji Lidl Plus mogą korzystać jedynie klienci indywidualni, którzy ukończyli 18 lat.

Została ona stworzona z myślą o udostępnianiu cotygodniowej gazetki promocyjnej, informowaniu o kolejnych akcjach promocyjnych, umożliwieniu aktywowania kuponów rabatowych oraz odnalezieniu najbliższego sklepu i poznaniu godzin jego otwarcia.

Bardzo przydatną opcją jest gromadzenie przez apkę paragonów z zakupów, w których była wykorzystana. Dzięki temu masz pewność, że chcąc zgłosić reklamację, nie będziesz musiał się zastanawiać, co się stało z paragonem, albo czy coś jeszcze na nim widać.

Tym, którzy korzystają z kilku urządzeń, przyda się informacja, że dane zawarte w aplikacji Lidl Plus są na bieżąco synchronizowane. Dzięki temu sieć wie, gdzie i o której godzinie najczęściej dokonujesz zakupów, z jakich promocji korzystasz i może Ci przedstawiać zindywidualizowane oferty.

Dodajmy jeszcze, że aplikacji Lidl Plus można także używać za granicą. Wystarczy jedynie w zakładce Ustawienia zmienić kraj i język. Poza Polską nie jest jednak możliwe korzystanie z opcji umożliwiającej dokonanie płatności, czyli z Lidl Pay.

Jak płacić Lidl Pay – praktyczne informacje

Do tego, by płacić w Lidlu telefonem wystarczy posiadanie aplikacji Lidl Plus oraz dostępu do Internetu.

Wymagany też jest odpowiedni stan naładowania baterii smartfona, by system kasowy prawidłowo odczytał kod QR, który wyświetli się na ekranie urządzenia.

Możliwości Lidl Plus

W części Więcej znajdziesz kilka zakładek. Warto wspomnieć o kilku z nich:

Mój portfel – miejsce, w którym dodajesz karty płatnicze i ustalasz kod PIN chroniący dostęp do nich.

E-paragony – tu znajdziesz paragony ze swoich zakupów. Będą one widoczne po upływie 48 godzin.

Historia zakupów w aplikacji Lidl Plus
Historia zakupów w aplikacji Lidl Plus

Paragon elektroniczny Lidl
Paragon elektroniczny Lidl

Sklepy – miejsce pokazujące, którą placówkę oznaczyłeś jako „Mój sklep” a także godziny jej otwarcia, dostępne w niej udogodnienia (np. parking, piekarnia).

Profil – w tej zakładce możesz zmienić numer telefonu, adres e-mail i hasło przypisane do aplikacji, poznać warunki korzystania z niej, a także udzielić kilku dodatkowych informacji o sobie, by przedstawiane Ci oferty jeszcze dokładniej trafiały w Twoje potrzeby i upodobania.

Winnica Lidla – nazwa tej zakładki wskazuje, że jest ona przeznaczona dla miłośników win, ale są tu także informacje i oferty specjalne dla zwolenników mocniejszych trunków.

Ustawienia – miejsce na wybór sposobu informowania Cię o promocjach i ofertach specjalnych (powiadomienia push, sms, telefon, poczta) czy też zmianę „swojego” sklepu.

Karta Lidl Plus

To część aplikacji, w której pokazuje się kod QR, który pozwala na realizację aktywowanych kuponów oraz skorzystanie z aktualnie obowiązujących promocji.

Jeśli dodałeś do apki kartę płatniczą i aktywowałeś Lidl Pay, to dostęp do Karty Lidl Plus możliwy jest po zdefiniowaniu kodu PIN (w przypadku urządzeń z systemem Android) lub odcisku palca (gdy korzystasz ze sprzętu z systemem iOS). Zalecane jest, by kod PIN nie był tożsamy z tym do karty płatniczej.

Autoryzacja transakcji

Podczas dokonywania płatności nie ma potrzeby jej autoryzacji (odbywa się to wcześniej, przy wejściu do Karty Lidl Plus), co upodabnia tę formę płatności do Apple Pay, choć pod względem technologii apce dyskontu daleko do produktu firmy z jabłuszkiem w logo (choćby pod tym wzglęem, że Apple Pay nie wymaga połączenia z internetem).

Warto wiedzieć, że dokonanie płatności z pomocą Lidl Pay spełnia standardy bezpieczeństwa płatności PCI opracowane przez organizacje płatnicze (m.in. Visa, Mastercard). Zostały one wypracowane dla zapewnienia takiego samego zakresu ochrony we wszystkich punktach realizujących operacje bezgotówkowe.

W praktyce wygląda to tak, że po zarejestrowaniu karty płatniczej w aplikacji dostawca usług płatniczych wysyła potwierdzenie, które zostaje powiązane z profilem klienta (identycznie jak przy Apple Pay czy Google Pay). Dzięki temu można przypisać daną płatność do konkretnej karty. Lidl otrzymuje jedynie informację o pierwszych sześciu i czterech ostatnich cyfrach numeru „plastiku” oraz datę jego ważności.

Czas na praktykę

Dość już teorii. Czas przejść do działań praktycznych.

Pobranie aplikacji i rejestracja użytkownika

Aplikacja Lidl Plus dostępna jest zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Po jej pobraniu zostaniesz powitany i uzyskasz informacje m.in. o dodatkowych kuponach zniżkowych, które będą generowane co tydzień w aplikacji; możesz je też wygrać w Zdrapce Plus, która pojawia się po dokonaniu płatności. Chcąc poznać zdobytą nagrodę, wystarczy potrzeć palcem ekran smartfona, podobnie jak przy “tradycyjnej” zdrapce.

Zdrapka Plus w aplikacji Lidl Plus
Zdrapka Plus w aplikacji Lidl Plus

Potem będziesz mógł wybrać sklep Lidla, który najczęściej odwiedzasz, dzięki czemu będą Ci przesyłane oferty ściśle dopasowane do Ciebie.

Przechodząc do następnej strony, zobaczysz zachętę do zarejestrowania się w aplikacji Lidl Plus. Proces jest krótki i łatwy – wystarczy podać personalia, dane kontaktowe (numer telefonu i adres e-mail) i wyrazić niezbędne zgody.

Zgody niezbędne do zarejestrowania się w aplikacji Lidl Plus
Zgody niezbędne do zarejestrowania się w aplikacji Lidl Plus

Tyle wystarczy do:

  • uzyskania dostępu do informacji o aktualnych ofertach specjalnych – warunkiem skorzystania z nich jest uaktywnienie wspomnianej wyżej wirtualnej Karty Lidl Plus i zeskanowanie wygenerowanego kodu QR podczas płatności (wrócimy do tego za chwilę);
  • aktywowania kuponów zniżkowych, co warunkuje otrzymanie wynikających z nich bonusów;
  • przeglądania gazetek promocyjnych.

Dodanie karty płatniczej

W kolejnym kroku możesz dodać kartę płatniczą (lub kilka), by możliwa była płatność Lidl Pay. Można to zrobić w części Więcej w zakładce Mój portfel.

Zawartość zakładki Mój portfel w aplikacji Lidl Plus
Zawartość zakładki Mój portfel w aplikacji Lidl Plus
Dodanie karty płatniczej
Dodanie karty płatniczej w aplikacji Lidl Plus

Jeśli zdecydujesz się na dodanie karty płatniczej, to konieczne będzie ustalenie kodu PIN chroniącego dostęp do danych "plastiku" oraz wpisanie kilku standardowych informacji dotyczących karty – numer, data ważności, kod CVV, dane posiadacza – oraz zatwierdzenie ich kodem sms. System pozwala na nadanie każdej karcie własnej nazwy i określenie, która z nich będzie używana jako domyślna.

Użycie Lidl Pay

Po wejściu w aplikację Lidl Plus, widząc przycisk Karta Lidl Plus, możesz zdecydować, czy chcesz jedynie aktywować wybrane kupony oraz skorzystać z rabatów w ramach ofert, czy też również zapłacić za zakupy.

Karta Lidl Plus
Karta Lidl Plus

Jeśli wybierasz drugą opcję, przesuwasz kursor w prawo, po czym podajesz PIN chroniący dostęp do danych Twojej karty płatniczej. (Jeśli korzystasz z Lidl Pay po raz pierwszy i nie dodałeś wcześniej danych karty, możesz to zrobić teraz. Sugerujemy jednak podjęcie niezbędnych działań wcześniej, na spokojnie, w domu.)

Zobaczysz ekran z kodem QR (jest on ważny przez 15 minut, po tym czasie należy go ponownie aktywować) i danymi karty, która zostanie użyta do płatności (w tym momencie możesz ją jeszcze zmienić). Zeskanowanie kodu na czytniku przy kasie jest równoznaczne z aktywowaniem wszystkich rabatów i ofert specjalnych wybranych przez Ciebie w apce. Jeśli masz uruchomioną opcję Lidl Pay i wybierzesz tę metodę płatności, gdy zostaniesz o to zapytany przez kasjera lub terminal samoobsługowy, to system będzie wiedział, że ma pobrać pieniądze z karty płatniczej ustawionej jako domyślna.

Aktywowanie płatności Lidl Pay
Aktywowanie płatności Lidl Pay

Praktyczny test Lidl Pay

Przyznaję, że z pewnymi obawami udawałem się na test płatności Lidl Pay, trochę bałem się tych wszystkich aktywacji i skanowań. Transakcja przebiegła jednak bez najmniejszych problemów. Może poza tym, że z powodu jakości towaru musiałem zrezygnować z realizacji aktywowanego kuponu na kalafior i uruchomić bon na lody. Dzięki temu dowiedziałem się, co się dzieje z niewykorzystanymi kuponami – po dokonaniu płatności, w aplikacji pojawiła się informacja, że wykorzystałem już kupon na lody, a wciąż mogę skorzystać z tego na kalafior.

Przed podejściem do kasy samoobsługowej wygenerowałem kod QR, potem na terminalu kasowym wczytałem kupowane artykuły i gdy zaznaczyłem, że to już wszystko, system „zapytał” czy mam Lidl Plus. Po potwierdzeniu tego faktu zeskanowałem na terminalu kod QR ze smartfona i tym samym zostały mi naliczone należne rabaty. Potem pojawiło się pytanie o sposób płatności. Wybrałem Lidl Pay (po prawej stronie na dole ekranu terminala kasowego) i pieniądze zostały pobrane z rachunku mojej karty.

Płatność Lidl Pay przebiegła szybko, sprawnie, bez najmniejszych kłopotów. Po chwili na ekranie telefonu pojawiło się podsumowanie moich działań wraz ze Zdrapką Plus (wygrałem rabat na świeczki i podgrzewacze 😀).

Podsumowanie transakcji w aplikacji Lidl Plus
Podsumowanie transakcji w aplikacji Lidl Plus

Wygrana w Zdrapce Plus
Wygrana w Zdrapce Plus

Dodatkowe informacje

Dodajmy, że może się zdarzyć, iż funkcja Lidl Pay zostanie zablokowana. Stanie się tak po pięciokrotnym podaniu błędnego kodu PIN oraz w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że posługuje się nią osoba nieuprawniona i robi to w celach przestępczych.

System pozwala na włączenie nawigacji, która zaprowadzi Cię do Twojego „ulubionego” sklepu lub tego, który będziesz chciał akurat odwiedzić. Automatyczne ustalenie lokalizacji może działać niezbyt precyzyjnie (w moim przypadku różnica między miejscem pobytu a tym wskazanym przez system wynosiła ok. 350 m w linii prostej), więc sugeruję nie korzystać z usługi geolokalizacji lecz wpisać samodzielnie, gdzie dokładnie się znajdujesz.

Uzyskanie kolejnej Zdrapki Plus możliwe jest dopiero po upływie 15 minut od wydania poprzedniej i tylko wtedy, gdy na paragonie widnieje choć jeden artykuł spoza zastrzeżonych (napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, produkty lecznicze, preparaty do początkowego żywienia niemowląt).

Płatność Lidl Pay dla każdego

Istotną przewagą Lidl Pay nad propozycjami technologicznych gigantów – Google i Apple, czy producentów zegarków – Garmin i Fitbit, jest możliwość korzystania z niej także przez posiadaczy telefonów bez łączności NFC. Można powiedzieć, że forma płatności telefonem przygotowana przez dyskont dostępna jest dla każdego, bo smartfon to dziś równie powszechny przedmiot jak karta płatnicza.

Dużą zaletą aplikacji Lidl Plus jest z pewnością naliczenie za jednym zamachem rabatów za wszystkie aktywowane kupony i aktualne oferty specjalne.

Jak przekonałem się osobiście, korzystanie z Lidl Plus nie sprawia kłopotów, jest łatwe i intuicyjne, oznacza otrzymanie przez klienta kompletu informacji przed udaniem się na zakupy a także po dokonaniu płatności z uzyciem Lidl Pay..

Ciekawi jesteśmy Twoich spostrzeżeń i przemyśleń odnośnie użyteczności Lidl Pay. Napisz do nas, chętni o nich przeczytamy.

Komentarze

(15)
Sortuj od najnowszych
R
Ryszard
Gość
14.08.2021 10:11:59

Kilka razy w Lidl Strzelce Opolskie system odmówił płatności Lidl Pay. Obsługa twierdzi, że to wina internetu

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
16.08.2021 07:15:14
@Ryszard

Pojawił się jakiś komunikat? Cokolwiek?

Odpowiedz

M
Marek
Gość
28.07.2021 17:28:30

Warunek konieczności dostępu do internetu jest niedopuszczalny. Już dawno wymyślono łączność przez wi-fi ograniczoną do obsługiwanego objektu. Smartfon powinien łączyć się z siecią np Lidla na terenie sklepu a to czy Lidl udostępni nieograniczony dostęp do internetu powinien zależeć wyłącznie od niego - wiąże się to z całym systemem zabezpieczeń. Wymuszanie korzystania z GB Jest niewłaściwe. Ja z internetu nie korzystam po tym jak z mojego konta na kartę zniknęło ponad 100 zł przez głupie samoczynne łączenie się aplikacji z internetem. Używam wyłącznie wi-fi w domu.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Redaktor Moneteo.com
28.07.2021 17:39:34
@Marek

Masz prawo do własnej oceny przedstawionego rozwiązania. Lidl opracował je tak, a nie inaczej, ale inne podmioty przyjęły inne technologie. Na nasze - konsumentów - szczęście, możliwych do wyboru form płatności jest bardzo wiele, każdy z nas może wybrać sposób, który mu najbardziej odpowiada, który uważa za optymalny.

Odpowiedz

O
Olesław
Gość
15.07.2021 16:36:45

Lidl Pay nie działa przy płatności powyżej 100 zł dlaczego?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Redaktor Moneteo.com
16.07.2021 08:37:25
@Olesław

Czy płatności kartą, która jest dodana do Lidl Pay, na kwotę wyższą niż 100 zł są realizowane bez problemu? Być może tu tkwi problem, że są zbyt niskie limity transakcji mobilnych dla karty przypisanej do Lidl Pay.

Jeśli limity są wyższe, to może jakaś usterka techniczna. Wówczas proponuję poprosić o wyjaśnienie poprzez kontakt z obsługą klienta aplikacji Lidl Plus.

Odpowiedz

E
Ekka
Gość
01.02.2021 11:23:14

Lidl Pay wymaga połączenia z internetem prawda?

A bez tego? Można płacić przez NFC wLidlu?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
01.02.2021 13:04:47
@Ekka

Lidl Pay wymaga dostępu do Internetu. Przez NFC możesz zapłacić np. przez Apple Pay lub Google Pay.

Odpowiedz

P
Paweł
Gość
10.09.2020 20:02:52

Szkoda że nie można zapłacić kartą Curve z brytyjskim BIN-em (ta starsza) niestety żadna płatność nie przechodzi :(

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Redaktor Moneteo.com
14.09.2020 13:09:36
@Paweł

O, nawet nie byłem tego świadom, a zatem dzięki za cenne info.

To by była bajka, bo o ile dobrze pamiętam, to Lidl jest na liście sklepów, które można wybrać w Curve do otrzymywania moneybacku...

Odpowiedz

P
Paweł
Gość
14.09.2020 20:10:55
@Michał Radzimiński

Jest, za free dla nowych użytkowników chyba przez 90 dni i stale dla wyższych płatnych pakietów

spróbuję jeszcze raz jak będę w Lidlu bo teraz nawet udało mi się ją dodać do portfela może przejdzie :D

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Redaktor Moneteo.com
15.09.2020 09:03:55
@Paweł

Ok, ciekaw jestem, czy się uda – daj znać ?

Odpowiedz

T
tomaszek
Gość
miesiąc temu
@Paweł

jeszcze dwa lata temu można było podpiąć kartę Curve, od około roku nie można, ani Lidl ani Curve nie potrafią wyjaśnić dlaczego, porażka

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
10.09.2020 19:47:40

Przetestowałem i skorzystałem z kuponu na banany ? Paragon w apce to fajna sprawa, koniec z problemem "do której kieszeni go schowałem"

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Redaktor Moneteo.com
10.09.2020 19:54:54
@Kamil

Smacznego! ? Też doceniam tę opcję z paragonem.

Odpowiedz