Paybynet – płatności online dla internautów, administracji i e-sklepów

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

159 publikacji 3241 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


Paybynet – płatności online dla internautów, administracji i e-sklepów
Spis treści

Paybynet – co to jest i komu się przyda?

Na co dzień Twój przelew jest realizowany w ramach systemu Elixir. Oznacza to, że Twoje pieniądze są wysyłane o określonej porze z banku, w którym masz konto, na międzybankową sesję rozliczeniową, po czym wędrują do instytucji finansowej, w której swój rachunek ma odbiorca przelewu, i tam są księgowane na jego koncie.

Transfer środków trwa na ogół kilka godzin, chyba że odbywa się w usłudze Express Elixir, czyli jako przelew natychmiastowy. W tym przypadku operacja zajmuje maksymalnie kilkanaście minut, ale niestety w większości banków jest płatna.

Sytuację komplikuje jeszcze korzystanie podczas zakupów online z pośrednika, którym jest jeden z operatorów płatności internetowych. Informacje o dokonanych z jego pomocą transakcjach są gromadzone u niego przez pewien czas i przekazywane zbiorczo do sklepu internetowego, a kwota należna sprzedawcy jest pomniejszana o prowizję.

Usługa Paybynet skraca cały proces, gdyż środki są przekazywane bezpośrednio z konta nadawcy na rachunek bankowy odbiorcy podczas najbliższej sesji rozliczeń międzybankowych Elixir. Informacje o statusie transakcji przesyłane są do sklepów internetowych przez całą dobę, 365 dni w roku, również w weekendy i święta.

Realizacja płatności przez Paybynet jest bezpłatna dla dokonujących przelewu. Nie płacą za nią także urzędy, a sklepy internetowe uiszczają prowizję zależną od obrotów.

Wielką zaletą usługi jest automatyczne wpisywanie danych transakcji, co eliminuje pomyłki w numerze rachunku, kwocie czy innych parametrach i przyspiesza identyfikację płatności.

Schemat płatności w usłudze Paybynet
Schemat płatności w usłudze Paybynet

Rola KIR w Paybynet

Operatorem Paybynet jest Krajowa Izba Rozliczeniowa, czyli instytucja odpowiedzialna za bezpieczny i prawidłowy przebieg rozliczeń międzybankowych oraz niezawodną wymianę informacji elektronicznych. Dla realizacji tych zadań KIR posiada dwa niezależne ośrodki obliczeniowe (główny i zapasowy), a dane wymieniane są z wykorzystaniem podpisu elektronicznego oraz protokołu SSL. Ponadto informacje o przelewach są szyfrowane.

KIR na żadnym etapie nie ma styczności z przekazywanymi pieniędzmi ani z danymi osobowymi kupujących.

Paybynet – płatności online nie tylko za zakupy internetowe

Usługę Paybynet możesz wykorzystać w trzech sytuacjach:

  • podczas zakupów internetowych;
  • do uregulowania zobowiązań podatkowych;
  • do wniesienia opłat administracyjnych.

Za zakupy w sieci zapłacisz korzystając z Paybynet wygodnie i bez ryzyka, wystarczy, że w wykazie dostępnych płatności wybierzesz właśnie tę usługę. Pieniądze bezpośrednio z Twojego konta trafią na rachunek bankowy sprzedawcy, dzięki czemu na przelewie zobaczysz, komu i za co zapłaciłeś. Z kolei sprzedawca łatwo zidentyfikuje Twoje zamówienie, co przyspieszy dostawę, jak i rozpatrywanie ewentualnej reklamacji czy procedurę zwrotu towaru.

Jeśli korzystasz z e-Urzędu Skarbowego, który pozwala na załatwienie wielu spraw online o każdej porze dnia i nocy, to w szybki i łatwy sposób zapłacisz PIT, CIT, VAT oraz podatki od czynności cywilno-prawnych czy spadków i darowizn, a nawet opłacisz mandat.

A co z opłatami administracyjnymi? Dzięki integracji z elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej (ePUAP) oraz innymi systemami e-urzędów usługa Paybynet, jako jedyna, umożliwia regulowanie online opłat administracyjnych i generowanie Elektronicznego Poświadczenia Opłaty (EPO). Co ciekawe, urzędy, które wdrożyły Paybynet, mogą indywidualnie wyznaczać terminy płatności dla każdego wniosku lub usługi (zarówno globalnie, jak i indywidualnie), dzięki czemu mają pełną kontrolę nad poborem opłat.

Korzystając z Paybynet, powinieneś wiedzieć, że Krajowa Izba Rozliczeniowa jest tylko jej operatorem. Wszelkie sprawy związane z zakupami, ich zwrotem czy reklamacją należy zgłaszać do sprzedawcy. Także z nim trzeba uzgadniać zmianę wybranej formy płatności.

Natomiast potwierdzenia transakcji musisz szukać w bankowości elektronicznej instytucji, z której realizowałeś płatność.

Pamiętaj, że po zatwierdzeniu przelewu z wykorzystaniem usługi Paybynet nie ma możliwości jego anulowania. O ewentualny zwrot środków będziesz musiał się upomnieć bezpośrednio u sprzedawcy.

Paybynet – korzyści dla sklepów internetowych

Korzystanie z nowych usług często budzi obawy, że są one trudne do wdrożenia i kłopotliwe w obsłudze. KIR przekonuje, że w przypadku Paybynet tego typu problemy nie istnieją, że na ogół wystarcza oznaczenie odpowiedniego pola w panelu administracyjnym sklepu internetowego.

Niedowiarkom proponuje możliwość przetestowania usługi w kompleksowym środowisku testowym pozwalającym na wszechstronne przyjrzenie się jej działaniu. Możliwe jest również skorzystanie z pomocy doradców podczas bezpośrednich spotkań.

Oto kilka argumentów na rzecz Paybynet podawanych przez KIR:

  • przelewy wykonane z wykorzystaniem Paybynet spływają do sklepu internetowego pojedynczo, każdy odpowiada konkretnej transakcji, nie ma więc żadnego problemu ze zidentyfikowaniem zamówienia, do którego powinien zostać przypisany, co oszczędza czas i eliminuje ryzyko pomyłek, przyspiesza dostawy oraz proces obsługi zwrotów i reklamacji;
  • faktura za korzystanie z usługi wystawiana jest na koniec miesiąca, co usprawnia obsługę księgową;
  • cały proces płatności Paybynet przebiega w pełni automatycznie, nie są konieczne żadne działania ze strony sklepu;
  • w Paybynet działa mechanizm weryfikacji każdej transakcji pod kątem poprawności rachunku bankowego odbiorcy, co zapobiega jego podmianie przez przestępców.

Paybynet – banki, w których znajdziesz usługę

Nie ma znaczenia, czy Twoje konto prowadzi bank spółdzielczy, czy komercyjny. Każdy może współpracować z KIR w zakresie opisywanej usługi. Sprawdź, czy Twoja instytucja jest na poniższym wykazie partnerów Paybynet.

Banki oferujące usługę Paybynet
Banki oferujące usługę Paybynet

Usługa Paybynet – szybko, prosto i bezpiecznie

Z pewnością nie raz przekonałeś się, że płatności online to wygodna możliwość regulowania zobowiązań, płacenia za zakupy. Ważne, by usługa, z której korzystasz, była w pełni bezpieczna, działała niezawodnie i nie generowała kosztów. Rozwiązania techniczne zastosowane w Paybynet przez KIR, która realizuje rocznie ponad 1,7 mld przelewów, sprawiają, że można zaufać tej usłudze.

Ciekawi jesteśmy Twojej opinii o usłudze Paybynet, łatwości korzystania z niej, ewentualnych elementach do poprawy. Podziel się swoimi przemyśleniami z innymi.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy