Podwyżki w ING. Droższe m.in. karty i wypłaty z bankomatów

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1156 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


Podwyżki w ING. Droższe m.in. karty i wypłaty z bankomatów
Spis treści

Korzystających ze wspomnianych produktów zmiany czekają 29 sierpnia 2023 r. Jeszcze szybciej, bo już na 1 sierpnia, zaplanowano podwyżki prowizji dla klientów Biura Maklerskiego ING.

Przyjrzyjmy się szczegółom zmian w opłatach.

Więcej za korzystanie z kart...

Przede wszystkim wyraźnie wzrośnie miesięczna opłata za korzystanie z karty Visa zbliżeniowej służącej do obsługi konta osobistego. Zaboli to posiadaczy Konta Mobi, którzy ukończyli 26 lat, a także Konta Direct, Komfort, Klasycznego i Student. Aktualna opłata za kartę to 7 zł / mies., ale wkrótce wynosić będzie ona aż 10 zł / mies. Na szczęście opłaty wciąż będzie można uniknąć w ten sam sposób, jak dotychczas – warunkiem jest wykonanie w danym miesiącu transakcji kartą na łączną kwotę min. 300 zł (w przypadku młodszych posiadaczy Konta Direct wystarczy 200 zł).

Aż trzykrotnie – z 1,5 EUR do 4,5 EUR – wzrośnie opłata za kartę Mastercard wydaną do konta walutowego w euro.

...i wypłaty z bankomatów (także Blikiem)

Kolejny cios to wyższe opłaty za korzystanie z bankomatów. Tutaj bank przewiduje następujące podwyżki:

  • 10 zł (zamiast 5 zł) za wypłatę gotówki z bankomatów obcych oraz wypłat w euro w krajach SEPA – zmiana dotyczy kart do Kont Direct i Mobi; co istotne, nie będzie już możliwości dokonania jednej darmowej wypłaty w miesiącu z obcego bankomatu;
  • 5% od wartości operacji (zamiast 3%) za wypłatę z bankomatów obcych – dotyczy kart do Konta Student i Klasycznego, a także konta walutowego w EUR;
  • 5% (zamiast 3%) w przypadku wypłat gotówki dowolną kartą za granicą poza obszarem SEPA;
  • 25 zł (zamiast 15 zł) za aktywację 30-dniowego pakietu bezpłatnych wypłat w kraju i za granicą.

Dla tych, którzy chcieliby oszczędzić, wypłacając gotówkę przy użyciu kodu Blik, bank również ma niestety przykrą niespodziankę. Wypłaty Blikiem z obcych maszyn mają kosztować aż 5 zł (obecnie to 2,50 zł), choć akurat w przypadku tej operacji bank pozostawi możliwość wykonania jej raz w miesiącu bez prowizji.

Co do zasady jednak, jeśli klient będzie chciał uniknąć kosztów wypłat z bankomatów, będzie zmuszony korzystać z maszyn własnych banku lub bankomatów Planet Cash.

Wyższe prowizje transakcyjne dla klientów BM ING

Z kolei już 1 sierpnia wzrośnie prowizja za transakcje w ramach Konta Maklerskiego Elastycznego (z 0,3% na 0,37%) i Aktywnego (z 0,25% na 0,3%) prowadzonych w Biurze Maklerskim ING Banku Śląskiego. Minimalna wysokość prowizji będzie wynosiła już nie 5 zł, a 6 zł.

Co może zrobić klient?

ING daje klientom możliwość wyrażenia sprzeciwu wobec planowanych zmian. W grę wchodzą dwie opcje:

  • wypowiedzenie umowy – umowa wygaśnie ze skutkiem od dnia poinformowania o zmianach, nie później jednak niż do dnia, w którym te zmiany zostałyby zastosowane;
  • pisemne oświadczenie o braku akceptacji – jego złożenie skutkuje wygaśnięciem umowy dzień przed wejściem w życie opisywanych zmian.

Żadna z tych możliwości nie wiąże się oczywiście z jakimikolwiek konsekwencjami finansowymi. W obu przypadkach sprzeciw należy wyrazić najpóźniej 28 sierpnia 2023 r. (dot. zmian na kontach osobistych).

Rzecz jasna akceptacja zmian nie wymaga podejmowania żadnych działań.

Zła wiadomość

W planowanych przez ING zmianach opłat trudno znaleźć jakikolwiek pozytyw; może z wyjątkiem faktu, że niezmienny pozostanie warunek uniknięcia opłaty za kartę. Tym samym podwyżki nie powinni odczuć ci, dla których rachunek w ING jest "głównym" kontem i którzy na co dzień posługują się wydanym do takiego rachunku plastikiem.

Za to zapowiadany wzrost opłat za korzystanie z bankomatów obcych to już jednoznacznie zła wiadomość. Szczególnie wysoka prowizja za wypłatę przy użyciu kodu Blik będzie negatywnym wyróżnikiem na rynku, gdzie częściej spotyka się raczej brak opłat za taką operację (porównaj oferty w rankingu kont osobistych).


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy