Wróć

Rynek lokat: Lekkie spadki w ofertach banków

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

Rynek lokat: Lekkie spadki w ofertach banków
Spis treści

Październik zbliża się ku końcowi, a banki ponownie postanowiły zajrzeć do swoich tabel oprocentowania i nieco w nich zamieszać. Na szczęście obyło się bez wielkich cięć stawek na depozytach. Z kronikarskiego obowiązku powinniśmy również wspomnieć o nowej dacie weryfikacji salda dla depozytów na nowe środki w PKO BP - od teraz jest to 18 października 2019 r.

Rynkowy nowicjusz lekko w dół

BFF Banking Group zadebiutował w Polsce we wrześniu tego roku i przyszedł czas na pierwszą zmianę w ofercie tej instytucji - niestety negatywną. Bank obniżył oprocentowanie lokat na 3 i 4 lata o 0,4 p.p. Depozyt dla nowych klientów objęty jest obecnie stawką 3,2%, natomiast dla obecnych - 2,7%.

W neoBanku i Alior Banku także spadki

Podobny spadek co w BFF zanotowała neoLokata Zysk w spółdzielczym neoBanku. Jeszcze w ubiegłym tygodniu na tym kwartalnym depozycie można było otrzymać 1,9% w skali roku, tymczasem aktualnie oprocentowanie lokaty wynosi już tylko 1,5%.

Wraz z nową tabelą oprocentowania w Alior Banku wprowadzono niewielką obniżkę dla Lokaty na nowe środki w wariancie 19-miesięcznym. Stawka na tym depozycie wynosi teraz 2,0% (spadek o 0,2 p.p.), a dla wszystkich lokat na nowe środki obowiązuje również inna data weryfikacji salda, czyli 11 października 2019 r.

Na szczęście nie jest najgorzej

Zmiany, które zaobserwowaliśmy w tym tygodniu, nas nie cieszą, ale musimy przyznać, że nie są bardzo dotkliwe. Nie zmienia to jednak faktu, że obecne oprocentowanie lokat na rynku nie jest szczególnie zachwycające i może zniechęcać do lokowania oszczędności. Pewnym ratunkiem w tej sytuacji są depozyty promocyjne, na których wciąż można zyskać więcej niż przeciętne 1,5%. Warto również rozważyć połączenie promocji konta osobistego z premią w gotówce oraz dobrze oprocentowaną lokatą (np. w Alior Banku), dzięki czemu nasze odsetki będą jeszcze bardziej atrakcyjne.

Naszą uniwersalną radą dla oszczędzających może być tylko jedno - bądźcie uważni! Sprawdzajcie oferty, śledźcie rankingi lokat, porównujcie. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się korzystna propozycja dla Waszych oszczędności, zatem warto być przygotowanym, aby okazja nie przeszła nam koło nosa.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy