BNP Paribas poinformował, że 31 marca 2023 r. program MamBONUS zostanie zakończony; przestaną obowiązywać regulaminy wszystkich promocji, od 1 kwietnia punkty nie będą już naliczane. Zdobyte punkty będą ważne jeszcze przez 3 lata i w tym czasie można je będzie wymienić na nagrody z katalogu programu.

mamBonus – program lojalnościowy dla klientów Banku BNP Paribas

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

159 publikacji 3223 komentarze

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


21 komentarzy
mamBonus – program lojalnościowy dla klientów Banku BNP Paribas
Spis treści

Każdemu z nas jest miło, gdy bank, z którym współpracujemy, nie tylko czyha, by pobrać jakąś opłatę, ale także obdarowuje nagrodami za korzystanie z jego produktów. Cieszą nas premie gotówkowe za otwarcie rachunku, zwrot części wydawanych kwot (tzw. moneyback), mniejsze i większe rabaty czy punkty zdobywane w programach lojalnościowych.

Tymi dwoma ostatnimi benefitami kusi Bank BNP Paribas (dawniej BGŻ BNP Paribas). Posiadacze “debetówek” mogą zyskiwać jedynie rabaty, natomiast korzystających z “kredytówek” ucieszą nie tylko zniżki, ale i punkty, które mogą wymienić na nagrody.

Przeanalizujmy plusy i minusy propozycji banku pamiętając o odnawianej co pewien czas promocji karty kredytowej. Rozważając skorzystanie z oferty BNP Paribas sprawdź, czy aktualnie jest szansa na bonusowe punkty.

Program mamBonus w Banku BNP Paribas

Program mamBonus w BNP Paribas to pakiet korzyści, które można zdobywać podczas normalnego, codziennego korzystania z kart płatniczych tego banku. Uczestnik programu jest nagradzany za każdą transakcję; im jest ich więcej i opiewają na wyższe kwoty, tym większe bonusy otrzymuje klient.

Podkreślmy, że z benefitów mogą korzystać tylko ci, którzy wyrazili zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych banku.

Kto i na jakich zasadach może skorzystać?

Odpowiedź jest prosta - każdy klient BNP Paribas posiadający kartę płatniczą (bank wydaje tylko „plastiki” z logo Mastercard).

Posiadacze karty debetowej zyskują jedynie rabaty w wysokości od kilku do 20% u ponad 40 partnerów programu mamBonus (miłośników zakupów na Allegro od razu informujemy, że nie ma wśród nich tego portalu), w sumie w ok. 2500 sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Korzystający z karty kredytowej także otrzymują upusty, a dodatkowo mogą zbierać punkty i wymieniać je na nagrody z katalogu mamBonus.

Każde wydane 2 zł to 1 pkt, przy czym w organizowanych co pewien czas promocjach obowiązują specjalne przeliczniki lub przyznawana jest określona liczba punktów za spełnienie warunków opisanych w regulaminie.

Transakcja bezgotówkowa musi dotyczyć płatności za towary lub usługi w punktach handlowo–usługowych. W regulaminie programu wskazano, że punkty nie zostaną przyznane w miejscach posiadających określone kody MCC

  • 5300 – handel hurtowy,
  • 4111 – usługi transportowe.

W zakres pojęcia transakcja kartą nie wchodzą też operacje będące zasilaniem instrumentów płatniczych lub rachunków płatniczych, np. korzystanie z portfela elektronicznego, wszelkie transakcje kwalifikowane jako przekazy pieniężne czy zakłady, w tym zakup kuponów loteryjnych, żetonów do gier hazardowych.

Nagrody w programie mamBonus

Zacznijmy od rabatów, którymi mogą się cieszyć wszyscy posiadacze kart płatniczych wydanych przez BNP Paribas.

Niższe i wyższe rabaty

Wysokość zniżek uzależniona jest od uzgodnień poczynionych przez bank z partnerem programu. W niektórych placówkach jest to zaledwie kilka procent, w innych rabaty sięgają 20%.

Nie należy jednak narzekać na kilkuprocentowe upusty, gdyż patrząc na zaoszczędzone kwoty takie rabaty mogą być znacznie korzystniejsze. Inny wymiar ma, powiedzmy, 3% zniżki przy kupnie artykułu, który kosztuje, załóżmy, 1500 zł, niż 20% przy zakupach za 20 zł. W pierwszym przypadku zaoszczędzisz 45 zł, a w drugim zaledwie 4 zł.

Wśród ok. 40 partnerów programu są sklepy z różnych branż, ale i restauracje, kwiaciarnie, portale rezerwacyjne z branży turystycznej czy sieć kin. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie, zwłaszcza, że wśród partnerów programu jest wiele sklepów internetowych, nie ma więc problemów z lokalizacją.

Trzeba jedynie pamiętać, by przed dokonaniem zakupów poinformować sprzedawcę, że chce się skorzystać z rabatu dla uczestników programu mamBonus w BNP Paribas. W przypadku zakupów internetowych należy wpisać w zamówieniu kod wskazany w informacjach o zniżkach udzielanych przez danego partnera.

Zawartość katalogu z nagrodami

Jak wspomnieliśmy, karta kredytowa daje prawo nie tylko do rabatów, ale także do zbierania punktów, które możesz wymienić w dowolnym momencie na nagrody w programie mamBonus.

Zasada jest bardzo prosta – każde wydane 2 zł = 1 pkt. Liczbę zgromadzonych punktów możesz sprawdzić rejestrując się na specjalnej stronie internetowej. Tylko od Ciebie zależy, kiedy i na co je wymienisz. Wybór jest duży, zarówno pod względem asortymentu (nagrody rzeczowe, vouchery, doładowania telefonu, datek na rzecz programu stypendialnego „Klasa” Fundacji BNP Paribas), jak i liczby punktów, które trzeba posiadać.

Mamy jednak poważne zastrzeżenia do skali zaangażowania ze strony klienta, które jest konieczne, by mógł odebrać atrakcyjną nagrodę w programie mamBonus. „Najtańsze” z nich są "wycenione" na ok. 6000 punktów, co oznacza, że trzeba wydać „kredytówką” ponad 12 000 zł. Dużo, a nawet bardzo dużo, zważywszy na fakt, że rynkowa wartość nagród wynosi ok. 20 zł.

Fakt, że w niektórych przypadkach otrzymanie nagrody możliwe jest dzięki wykorzystaniu posiadanych punktów oraz dopłaceniu pewnej kwoty gotówką, nie zmienia naszej oceny, że sięgnięcie po prezent jest dość uciążliwe.

Znalezienie ciekawych propozycji ułatwia wyszukiwarka, do której wystarczy wpisać interesującą Cię frazę. Zawartość katalogu możesz też przeglądać, kierując się kategoriami, np. kuchnia, dom i ogród, AGD, dla dziecka, sport i hobby czy elektronika.

Kategorie nagród w katalogu programu mamBonus
Kategorie nagród w katalogu programu mamBonus

Dodatkowe punkty w promocjach

Bank BNP Paribas nie poprzestał na przygotowaniu programu mamBonus, lecz stosuje różne metody, by zachęcić klientów do sięgania po karty kredytowe, a tych, którzy już je posiadają - do aktywnego korzystania z nich. Przede wszystkim rozdaje 200 punktów za zarejestrowanie karty w programie mamBonus, 5000 punktów na start pod warunkiem wykazania się niewielką aktywnością w ciągu 2 miesięcy od zarejestrowania "kredytówki" w programie. Przyznaje też 3 razy więcej punktów w dniu urodzin posiadacza karty.

Ponadto co pewien czas dodatkowe punkty można zdobyć za podpisanie umowy o „kredytówkę”. Czasem są to akcje ogólnodostępne, a niekiedy mogą w nich brać udział tylko osoby zaproszone przez BNP Paribas.

Akcje "okolicznościowe" trwają na ogół około miesiąca. Przykładowo w lutym 2020 r. z okazji Walentynek transakcje dokonane w drogeriach, kwiaciarniach, kawiarniach, sklepach jubilerskich, teatrach czy kinach nagradzane były podwójną liczbą punktów. W maju 2021 r. dodatkowe 1000 punktów można było zyskać za wykonanie min. 3 transakcji po 200 zł w sklepach internetowych.

Kilka uwag praktycznych

Jak wspomnieliśmy, chcąc korzystać z programu mamBonus, należy się zarejestrować na specjalnej stronie internetowej. W trakcie rejestracji konieczne jest podanie adresu email, identyfikatora klienta używanego w bankowości internetowej oraz 8 pierwszych cyfr numeru PESEL.

Punkty standardowe naliczane są w ciągu 2 dni od zaksięgowania transakcji w systemie i są widoczne w zakładce Moje Konto zwykle w ciągu 4 dni po wykonaniu płatności. W przypadku dodatkowych punktów promocyjnych szczegółowe zasady ich naliczania każdorazowo opisane są w regulaminie danej promocji.

Stan konta punktowego widoczny jest w profilu uczestnika w programie mamBonus oraz w bankowości internetowej BNP Paribas.

Punkty ważne są 3 lata od momentu ich naliczenia i w tym czasie trzeba je wymienić na nagrodę. Jest ona dostarczana bezpłatnie w ciągu 7 dni, przy czym na stronie programu jest informacja, że w szczególnych przypadkach realizacja zamówienia może potrwać do 21 dni.

Zachęta dla partnerów

BNP Paribas cały czas zachęca prowadzących mniejsze i większe biznesy do dołączenia do grona partnerów programu mamBonus. Wskazuje przy tym, że dzięki temu pozyskają nowych klientów i zwiększą ich lojalność, wykorzystując kanały komunikacji marketingowej banku, zdobędą dostęp do nowych możliwości promocji swojej oferty.

Ocena programu mamBonus

Sam fakt, że bank BNP Paribas przygotował program zachęcający posiadaczy kart płatniczych do aktywnego korzystania z nich oceniamy pozytywnie. Podoba nam się też organizowanie dodatkowych akcji motywacyjnych dla posiadaczy „kredytówek” pozwalających na zdobycie bonusowych punktów.

Wypada też docenić, że punkty gromadzone są przy okazji codziennych zakupów. Tyle tylko, że spełnianie przez rok warunku bezpłatności karty kredytowej (wydanie nią w miesiącu min. 1000 zł) pozwoli zgromadzić zaledwie ok. 6 000 punktów. To niestety wystarczy zaledwie na jedną z najtańszych nagród.

Masz już komplet informacji i znasz naszą ocenę. Teraz sam musisz zdecydować, czy będziesz gromadził punkty w programie mamBonus i wymieniał je na nagrody, czy też zrezygnujesz z wykorzystania tej okazji.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(21)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
K
Krzysztof
Gość

OSZUKYJA nie daja zadnych nagrod 29 razy pisze i nic .Nie moge odebrac bonusow/LOGUJE sie i nic .

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

Zmiana od grudnia przelicznika na punkty z 2 pkt za 1 zł na 1 punkt za 2 zł to czterokrotna obniżka nagrody. Do tego nie zauważyłem by była zakomunikowana przez BGZ. Zauważyłem dzisiaj, zastanawiam się nad rezygnacją z karty.

Odpowiedz

M
mal
Gość

W cz. definicje 'Regulamin Sprzedaży Premiowej „Program lojalnościowy mamBONUS”  jest tylko karta kredytowa.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@mal

mamBonus ma niestety wiele mankamentów. Jednym z nich jest niespójna komunikacja. Bank obejmuje tą nazwą zarówno karty debetowe (pozwalają na uzyskanie rabatów u partnerów), jak i kredytowe (oprócz zdobycia rabatów można z nimi także zbierać punkty) i tak to komunikuje na stronie internetowej. Tymczasem w regulaminie faktycznie jest mowa tylko o kartach kredytowych i kwestiach związanych z punktami, które można zbierać i wymieniać na nagrody z katalogu.

Odpowiedz

M
mal
Gość
@Krzysztof Duliński

do mankamentów dodam niejasne zapisy w regulaminach - na stronie https://mambonus.pl/regulaminy są dwa identyczne regulaminy w których definicja 'karta' dotyczy kart kredytowych

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Zmiany wchodzące od grudnia są beznadziejne. Teraz 1 zł to 2 pkt. a od 14 grudnia 1 zł da - uwaga - 0,5 pkt.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Adam

To prawda. Może jeszcze BNP zmieni chociaż przeliczniki punktów na nagrody...

Odpowiedz

D
DanyDeVito
Gość
@Aldona Derdziak

nie będzie zaskoczeniem jeżeli zmienią, oczywiście na niekorzyść klienta, czyli podniosą koszty nagród... Może lepiej wydać punkty teraz póki są jeszcze coś warte? Swoją drogą to niezły przekręt, namawiasz ludzi do założenia karty a potem z dnia na dzień obniżasz wartość bonusów o 300 procent. Czy to w ogóle jest zgodne z prawem?

Ciekawe co ich skłoniło do takiej decyzji, przecież wartość tych "nagród" jest śmiesznie niska, raczej na tym nie tracili.

Odpowiedz

A
Adam
Gość
@DanyDeVito

Póki co nie obniżyli wartości naliczonych punktów tylko utrudnili zdobywanie nowych. Niemniej po zapowiadanych zmianach lepiej jakby zaorali cały ten śmieszny program i zamiast niego dołączyli do trochę bardziej poważnego, czyli Bezcennych Chwil.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Adam

Ja sobie ten program chwalę bo punkty wymieniam na vouchery na allegro i dzięki temu kupuję za punkty praktycznie co chcę. Niemniej ta zmiana przelicznika jest bardzo słaba.. Może czas pomyśleć o jakiejś innej karcie z lepszymi bonusami..

Odpowiedz

M
Marcin
Gość

Czy masz może regulamin promocji czerwiec z mamBonus (z czerwca 2020) - o którym mowa powyżej? Na stronie mam Bonus już wczoraj nie można było go pobrać

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marcin

Niestety nie zachował mi się czerwcowy regulamin. Z tego co kojarzę, były tam wszystkie standardowe zapisy, a jeden z paragrafów mówił o tym gdzie, czyli w sklepach sportowych, w czerwcu punkty będą przyznawane podwójnie.

Jeśli potrzebujesz konkretnych zapisów do reklamacji, to proponuję zwrócić się do banku z prośbą o udostępnienie regulaminu. Powinno Ci go przesłać bez żadnych ceregieli.

Odpowiedz

M
Marcin B
Gość

Pragnę też zauważyć, że kwiecień już za nami ;)

Gdzie znajdę informację o bonusach przygotowanych na maj? I czy dotyczą one tylko bonusowych punktów czy również rabatów?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marcin B

Fakt, za oknami już majowa zieleń, ale na stronie programu brak informacji o specjalnej ofercie na maj. Trzeba mieć nadzieję, że bank coś przygotował i wkrótce o tym poinformuje :) Będę monitorował sytuację i wprowadzę zmiany, gdy pojawi się coś nowego.

Oferty specjalne na dany miesiąc dotyczyły dotąd możliwości zdobycia ekstra punktów. Trudno powiedzieć, czy bank zachowa tę zasadę, czy może wprowadzi jakieś ekstra rabaty w porozumieniu z jednym czy z kilkoma partnerami.

Odpowiedz

M
Marcin B
Gość

Podlinkowany zestaw hantli z katalogu programu nie jest już dostępny. Może pana uwaga zmusiła bank do zweryfikowania przelicznika punktów :)

Przy okazji mam pytanie. Co prawda nie mam karty kredytowej ale korzystam z debetówki. Czy muszę się zarejestrować w Mam Bonus aby skorzystać z rabatów?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marcin B

Dziękuję za uwagę, hantle faktycznie zniknęły z katalogu. Teraz najtańszą nagrodą jest ręcznik szybkoschnący, więc wprowadziłem zmianę w tekście.

Przelicznik raczej się nie zmienił. Zdobycie ręcznika możliwe jest po zgromadzeniu nieco mniejszej liczby punktów, ale jest on ciut tańszy niż hantle :).

Korzystając tylko z karty debetowej nie trzeba się rejestrować w programie mamBonus. Wystarczy poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania z rabatu przed dokonaniem płatności.

Odpowiedz

J
Jus001
Gość

Gdzie znajdę ten identyfikator klienta potrzebny do rejestracji w programie?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Jus001

Identyfikator klienta jest widoczny na wyciągu. Jest to ten sam numer który jest używany w bankowości internetowej.

Odpowiedz

P
Patrycja
Gość
@Krzysztof Duliński

Dostałam umowę o kartę kredytową i poza numerem umowy nie ma w dokumencie żadnego innego numeru. W jaki sposób w takim razie mogę się zalogować na goonline albo na mambonus?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Patrycja

GOonline to system bankowości internetowej, do którego logujesz się zgodnie z otrzymaną od banku instrukcję.

Rejestracja konta w programie mamBonus odbywa się z wykorzystaniem specjalnego identyfikatora. Powinien on być dostarczony w wiadomości sms kilka dni po podpisaniu umowy o kartę. Dotyczy to klientów, którzy wyrazili zgody marketingowe. Pozostali muszą się skontaktować z infolinią i poprosić o przekazanie tego numeru.

Nie ma przeszkód, by, nie czekając na sms, zadzwonić do Centrum Telefonicznego na numer 22 134 00 00 i uzyskać ten identyfikator.

Odpowiedz

P
Patrycja
Gość
@Krzysztof Duliński

Dziękuje za podpowiedz.

Odpowiedz