Jak wypłacić euro, dolary i inne waluty z konta walutowego? Koszty, limity

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1156 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


54 komentarze
Jak wypłacić euro, dolary i inne waluty z konta walutowego? Koszty, limity
Spis treści

Oczywiście pod warunkiem, że bank w ogóle prowadzi obsługę gotówkową walut obcych w swoich placówkach. Jeśli tak, to następnym krokiem jest poznanie szczegółów takich operacji – kosztów oraz kwestii związanych z ewentualnym obowiązkiem wcześniejszej awizacji.

Wypłata euro i innych walut w oddziale banku

Ze względu na niską opłacalność wykonywania operacji gotówkowych w obcych walutach w przypadku rachunków w złotych (koszty przewalutowań), nasz przegląd dotyczy kosztów takich operacji wyłącznie w kontekście kont walutowych.

Koszt wypłaty gotówki w obcej walucie

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie: ile zapłacisz za wypłatę w oddziale gotówki w obcej walucie?

Koszt wypłaty w oddziałach banku gotówki w obcej walucie

Bank

Dostępne waluty

Koszt wypłaty

Alior Bank

euro, dolar, funt (w wybranych oddziałach)

0 zł

Bank Millennium

euro, dolar, funt, frank i inne

0 zł

Bank Pekao

euro, dolar, funt, frank

0 zł / 2 EUR / 2 USD / 2 GBP / 2 CHF

Bank Pocztowy

bank nie oferuje kont walutowych dla klientów indywidualnych

BNP Paribas

euro, dolar, funt, frank

12 zł

Citi Handlowy

euro, dolar, funt, frank (z czego dwie ostatnie w wybranych oddziałach)

30 zł (opłata dotyczy posiadaczy CitiKonta)

Credit Agricole

euro, dolar, funt (w wybranych oddziałach)

0 zł

ING Bank Śląski

euro, dolar, funt

10 zł

mBank

euro, dolar

9 zł

Nest Bank

obsługa gotówkowa walut obcych nie jest prowadzona

PKO BP

euro, dolar, funt, frank i inne (w zależności od oddziału)

0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu, 0,5% min. 10 zł za każdą kolejną

Santander Bank Polska

euro, dolar, funt, frank

0 zł

Toyota Bank

bank nie oferuje kont walutowych

VeloBank

euro, dolar, funt, frank (w wybranych oddziałach)

0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu, 10 zł za każdą kolejną

Opracowanie własne na podstawie stron internetowych, tabel opłat i prowizji oraz regulaminów poszczególnych banków. Stan na marzec 2024 r. Znak „–” w drugiej kolumnie oznacza, że bank nie prowadzi obsługi gotówkowej walut obcych w oddziałach bądź nie oferuje kont walutowych.

W większości analizowanych przez nas banków wypłata gotówki bezpośrednio w ich oddziałach okazała się być bezwarunkowo bezpłatna.

Na opłatę możemy narazić się jedynie w przypadku BNP Paribas, Citi Handlowego, ING, mBanku, gdzie płatna jest każda, nawet pierwsza wypłata, oraz w PKO BP i VeloBanku, gdzie za darmo możemy dokonać jednej wypłaty w miesiącu. W przypadku Banku Pekao decydujące o opłacie jest m.in. średniomiesięczne saldo na rachunku.

Limity wypłat wymagających awizacji

Istotną kwestią, jeśli chodzi o obsługę gotówkową walut obcych prowadzoną przez poszczególne banki, są limity wypłat wymagające awizacji.

W praktyce wygląda to tak, że jeśli chcemy podjąć większą kwotę, będziemy musieli zgłosić taką potrzebę (czasem nawet z 3-dniowym wyprzedzeniem). Jest to czas niezbędny na to, aby pracownicy danego banku przygotowali dla nas żądaną sumę.

Maksymalna kwota niewymagająca wcześniejszej awizacji

Bank

EUR

USD

CHF

GBP

Alior Bank

3000

2000

2000

Bank Millennium

awizacji wymaga każda wypłata

Bank Pekao

2000

500

Bank Pocztowy

BNP Paribas

1000

Citi Handlowy

równowartość 20 000 zł

Credit Agricole

2000

1500

500

ING Bank Śląski

5000

1000

mBank

500

Nest Bank

PKO BP

ustalana osobno dla każdego oddziału

Santander Bank Polska

równowartość 5000 zł

Toyota Bank

VeloBank

ustalana osobno dla każdego oddziału

awizacji podlega każda wypłata

Opracowanie własne na podstawie stron internetowych, tabel opłat i prowizji oraz regulaminów poszczególnych banków. Stan na marzec 2024 r. Znak „–” oznacza, że bank nie prowadzi obsługi gotówkowej walut obcych w oddziałach bądź nie oferuje kont walutowych.

Pod względem obowiązujących limitów największe ograniczenia napotkamy w Banku Millennium. Tam każda wypłata dolarów, euro, franków lub funtów będzie wymagała wcześniejszej awizacji. W pozostałych bankach limity wypłat realizowanych „od ręki” są bardzo zróżnicowane.

Niektóre banki uzależniają wysokość obowiązującego limitu awizacji od walut, które zamierzamy podjąć. Tutaj dobrym przykładem jest Credit Agricole, gdzie bez potrzeby wcześniejszego zgłaszania możemy wypłacić odpowiednio: 1500 dolarów, 2000 euro lub 500 funtów. Dość podobnie to wygląda w Banku Pekao, gdzie do wypłaty chociażby kilkuset funtów konieczne może być poinformowanie o tym zawczasu jego pracowników, ale już w przypadku euro i dolarów limit wypłat bez awizowania jest kilkukrotnie wyższy.

Kary za niepodjęcie awizowanej gotówki

Zanim złożymy dyspozycję wypłaty większej ilości gotówki, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku jej nieodebrania część banków naliczy z tego tytułu wysoką opłatę.

Opłaty za nieodebranie awizowanej gotówki

Bank

Wysokość opłaty

Alior Bank

2%

Bank Millennium

0,15%, min. 50 zł

Bank Pekao

0 zł

Bank Pocztowy

BNP Paribas

1%

Citi Handlowy

90 zł

Credit Agricole

0 zł

ING Bank Śląski

150 zł

mBank

0,5%

Nest Bank

PKO BP

0 zł

Santander Bank Polska

0 zł

Toyota Bank

VeloBank

0 zł

Opracowanie własne na podstawie stron internetowych, tabel opłat i prowizji oraz regulaminów poszczególnych banków. Stan na marzec 2024 r. Znak „–” oznacza, że bank nie prowadzi obsługi gotówkowej walut obcych w oddziałach bądź nie oferuje kont walutowych.

Opłatę karną nalicza m.in. Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski czy mBank. Dla przykładu, w przypadku tego ostatniego wynosi ona 0,5% awizowanej kwoty. Jeśli więc zgłosimy chęć wypłaty np. 10 000 euro i tych pieniędzy nie odbierzemy, to nasze konto zostanie obciążone kwotą aż 50 euro, czyli ponad 200 zł.

W przypadku kilku innych banków prowizje również mogą solidnie zaboleć. Citi Handlowy oraz ING Bank Śląski stosują sztywne opłaty karne w wysokości odpowiednio 90 i 150 zł.

Studiując bankowe cenniki, znaleźliśmy też pozytywne wyjątki. Opłat za nieodebranie awizowanej gotówki nie pobierają chociażby Bank Pekao, PKO BP czy Santander Bank Polska.

Gdzie można wypłacić euro z bankomatu?

A co w sytuacji, gdy chcemy wypłacić gotówkę z rachunku walutowego, a w pobliżu nie ma oddziału? Czy mamy w takim przypadku jakąś alternatywę?

Teoretycznie ratunkiem mogą się okazać wypłaty z bankomatów sieci Euronet, ale w tym miejscu nie obędzie się bez kilku istotnych zastrzeżeń. Po pierwsze, jedyną walutą obcą, jaką możemy w ten sposób wypłacić, jest euro. Po drugie, wypłata euro z bankomatu dotyczy tylko wybranych maszyn tego operatora (należy szukać naklejek na bankomatach lub nadstawek z symbolem ).

Uwaga: z opcji wypłaty euro z maszyn Euronet nie warto korzystać przy okazji wypłat z konta walutowego. Maszyna i tak zignoruje walutę karty (potraktuje ją jako polską), więc przewalutowania transakcji dokona najpierw operator bankomatu, a potem także bank. Koniec końców możemy zatem mocno przepłacić!

Wbrew pozorom do wypłaty euro z bankomatu Euronetu korzystniej będzie więc użyć karty do konta w polskiej walucie – zastosowanie będzie tu miał jedynie kurs wymiany PLN na EUR stosowany przez operatora. Informacja o kosztach wypłaty (wraz z przelicznikiem) wyświetli się na ekranie przed zatwierdzeniem operacji.

Możliwość wypłaty gotówki w europejskiej walucie mają także klienci ING Banku Śląskiego. Problemem może być tutaj dostępność – szybki rzut oka na poniższą mapkę pozwala stwierdzić, że maszyny posiadające taką funkcję zlokalizowane są głównie w większych miastach (sprawdź na stronie banku):

ING, bankomaty euro
ING, bankomaty euro

Nie ma jednak co narzekać, bo oferowanie takiej usługi swoim klientom to i tak rzadkość. Warunkiem jest posiadanie konta walutowego w euro – może to być osobna karta debetowa służąca wyłącznie do obsługi takiego rachunku lub karta wielowalutowa przypisana m.in. do konta walutowego.

Kolejną instytucją, która pozwala klientom na wypłatę euro z bankomatów, jest Citibank. Również tutaj największą barierą jest niewielka dostępność maszyn tego banku – w skali całego kraju jest ich zaledwie kilkadziesiąt (sprawdź na stronie banku, wybierając filtr Obsługa walut obcych):

Citibank, bankomaty euro
Bankomaty Citibanku

Przelew z konta walutowego

Dość oczywistym sposobem na „opróżnienie” konta walutowego – niezależnie od waluty takiego rachunku – jest po prostu przelew własny na konto w PLN w bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej.

Rzecz jasna z tej opcji nie skorzystamy, jeśli potrzebujemy gotówki w konkretnej walucie obcej. Jeśli jednak nie ma to dla nas znaczenia i po prostu chcemy szybko skorzystać w Polsce ze środków, które pozostały nam na koncie walutowym, to trudno o prostsze rozwiązanie. Pieniądze z tytułu przelewu, które wpłyną na rachunek złotowy, możemy następnie wypłacić w bankomacie lub korzystać z nich, płacąc kartą.

Trzeba pamiętać, że jeśli posiadamy konto walutowe w zagranicznym banku, to transfer środków na konto w PLN prowadzony w polskiej instytucji będzie odbywał się na warunkach określonych dla przelewu SWIFT lub SEPA.

Wypłaty gotówki w walucie obcej. Podsumowanie

Jak widać z prezentowanych przez nas informacji, posiadając konto walutowe, w większości polskich banków bez trudu wypłacimy na miejscu kilkaset euro czy dolarów, a za taką operację z reguły nie zapłacimy ani grosza prowizji.

Z kolei w przypadku większych kwot zwykle konieczna będzie wcześniejsza awizacja. Powodem jest to, że nie wszystkie bankowe placówki przechowują tak duże rezerwy walut obcych, aby móc „od ręki” wydać nam żądaną sumę. Zgłaszając chęć wypłacenia większej ilości gotówki, trzeba mieć także świadomość, że rezygnacja z takiej usługi może nas sporo kosztować. W przypadku najbardziej rygorystycznych pod tym względem banków może być to nawet równowartość kilkuset złotych.

W pewnych sytuacjach alternatywą dla operacji w oddziale może się okazać wypłata euro z maszyn Euronetu, ale opcja ta jest warta rozważenia tylko i wyłącznie pod warunkiem użycia karty do konta w PLN. Jeśli natomiast nie zależy nam na posiadaniu gotówki w obcej walucie i chcemy zwyczajnie „opróżnić” konto walutowe, to możemy po prostu zlecić przelew własny na konto w PLN.

Sprawdź, ile będzie Cię kosztowała wpłata gotówki w walucie obcej na Twoje konto walutowe oraz zerknij na najlepsze konta walutowe na rynku.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(54)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Michal
Gość

Czy można jakoś w Polsce wypłacić £ mając tylko kartę obcego banku no: Lloyds, Barkleys, Revolut

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Michal

Nie, nie ma w Polsce bankomatu, w którym można by wypłacić funty, a w kasach banków taka operacja (wypłata walutowa z obcego konta) niemal na pewno nie będzie możliwa. Jedynym rozwiązaniem jest założenie rachunku walutowego w funtach w Polsce i wypłata waluty w oddziale banku. Albo kantor - to zdecydowanie szybsze rozwiązanie.

Odpowiedz

B
Bogdan
Gość

Na jakiej podstawie bank pobiera opłatę za wpłatę/wypłatę gotówki z konta walutowego, skoro jest to jedyna możliwość pobrania pieniędzy przez klienta?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Bogdan

Banki mogą dowolnie kształtować poziom opłat i prowizji. Środki z konta walutowego można też przesłać na rachunek w PLN, ale na standardowych zasadach zawsze będzie to niekorzystne. Jeśli mamy możliwość skorzystania z kantoru internetowego, taka operacja będzie lepszą opcją.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość

Witam. Mam dwa pytania:

- czy przelewając z Revoluta USD na moje konto walutowe (również USD) w PKO BP jest pobierana jakaś prowizja?

- jak dobrze rozumiem, jeśli oddział PKO BP będzie dysponował taką gotówką to bez problemu i bez opłat mogę wypłacić te dolary z konta walutowego?

Pytam, ponieważ Revolut ma chyba najkorzystniejszy kurs USD, a niestety potrzebuję określoną ilość gotówki, więc muszę je jakoś w Polsce wypłacić i chciałem się zorientować czy muszę liczyć się z jakimiś prowizjami.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Mateusz

Revolut pobierze prowizję za przelew USD do polskiego banku (przelew SWIFT). Dokładna opłata wyświetli się przed zleceniem operacji, więc możesz ją sprawdzić w każdej chwili.

Przed wizytą w oddziale warto skontaktować się z tą konkretną placówką i zapytać, czy wypłata żądanej kwoty będzie możliwa. Co do kosztów, to bank nie pobiera prowizji za wypłatę gotówki w oddziałach.

Odpowiedz

I
Iza
Gość
@Michał Radzimiński

niestety mBank pobiera prowizję za wypłatę gotówki w oddziale w euro z konta w euro

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Iza

mBank tak, ale PKO BP już nie.

Odpowiedz

J
Jan
Gość
@Aldona Derdziak

PKO BP za pierwszą w miesiącu potem pobiera 0.5% nie mniej iż 10zl

Odpowiedz

K
Krzysztof Mikuła
Gość

Jak z konta walutowego przelać pieniądze na swoje ogólne konto

Odpowiedz

B
Bartek
Gość
@Krzysztof Mikuła

Po prostu zrób przelew. Bank pewnie skasuje prowizję za przewalutowanie ?

Odpowiedz

S
Skawomira
Gość

na koncie walutowym mam różną walutę ,jak wybrać

te która chce wypłacić w danym kraju ,poprzez bankomat gdzie tylko wydaje się w lokalnej walucie ( mam bułgarska walutę ,euro , itd ,a bankomat pobrał mi i tak z euro)?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Skawomira

Twoje pytanie najpewniej dotyczy usługi DCC, która pozwala na przewalutowanie transakcji z lokalnej waluty na inną wybraną przez akceptanta płatności lub sieć bankomatową. Przed dokonaniem operacji powinny zostać zaprezentowane jej koszty (opłaty/prowizje) oraz kurs, po którym nastąpi przewalutowanie.

Inaczej mówiąc, korzystając z bankomatu za granicą trzeba uważnie czytać pojawiające się na monitorze komunikaty, by zrealizować operację ściśle według swoich oczekiwań i uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Odpowiedz

M
MS19999
Gość
@Skawomira

trzeba tez pamietac o uruchomieniu waluty na karcie, posiadanie konta walutowego nie wystarczy

Odpowiedz

A
Anastasiya
Gość

Dzień dobry. Może ktoś wie, w którym banku najbardziej opłaca się wypłacić euro z litewskiej karty?

Odpowiedz

A
Anastasiya
Gość
@Anastasiya

Jeśli nie euro, to złotówki?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Anastasiya

Banki w swoich oddziałach obsługują tylko swoich klientów i nie umożliwiają wypłat gotówki z kont prowadzonych przez inną instytucję / w innym kraju.

Euro wypłacisz w wybranych bankomatach sieci Euronet – w tym przypadku akurat ani bank, ani jego kraj pochodzenia nie mają znaczenia.

Oczywiście jest też opcja z otwarciem konta walutowego w EUR w polskim banku, przelanie na taki rachunek środków z litewskiego banku, a następnie wypłata w polskim oddziale, w którym realizowana jest obsługa gotówkowa walut obcych. Tutaj masz informacje o formalnościach, jakie obcokrajowcy muszą spełnić, by otworzyć konto w polskich bankach: https://www.najlepszekonto.pl/rachunek-bankowy-dla-obcokrajowca

Odpowiedz

H
hanna
Gość
@Michał Radzimiński

Euronet odpowiedzial mi, ze moge dokonac wyplaty/wymiany , a wiec nie moge poslugujac sie karta € obcego banku (BE) pobrac euro. Moge jedynie - podobnie jak w kantorze- z karta PLN pobrac euro.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość

Witam,

Czy istnieje bank, w którym mogę otworzyć rachunek PLN EU USD

Z możliwością wypłaty gotówki w innych krajach? Chodzi mi o fizyczne wypłaty w placówce danego banku.

Czy ktoś z Was spotkał się z taką ofertą ?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

K
Konrad
Gość
@Marcin

Myślisz o wypłatach w placówkach nie tylko w Polsce, ale i za granicą? W takim razie powinieneś popytać w bankach, które są częścią międzynarodowych grup. np. Citibank, Santander, BNP, Credit Agricole.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość
@Konrad

City bank to tylko Warszawski bank.

Zadałem to pytanie w wielu bankach czekam na odpowiedzi. ING nie ma takiej opcji, city również.

Czekam na odp z Deutsche, santandera, CA.


Myślałem że mieliście z tym styczność i znacie odpowiedź.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Pytanie ze strony pomocowej ukraińskim uchodźcom: " Dzień dobry. Może nie na temat, ale może ktoś się natknął.

Powiedz mi, jak możesz wypłacić kartę dolarową Privatbank w Polsce?"

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Anna

W bankomacie - tylko z przewalutowaniem z USD na PLN. Trzeba się liczyć ze sporymi prowizjami, m.in. za przewalutowanie.

Jak to wygląda w oddziałach? W tej chwili trudno nam coś doradzić, przyjrzymy się tej sprawie dokładnie i odpowiemy jak najszybciej.

Odpowiedz

A
Anna
Gość
@Justyna Kalicińska

Dziękuję, przekażę na razie tę informację

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Anna

W uzupełnieniu informacji Justyny: niektóre bankomaty Citibanku obsługują USD. W wyszukiwarce niestety nie ma opcji wybrania urządzeń tylko z USD, można wybrać ogólnie "Obsługa walut obcych" i potem sprawdzić, czy najbliższy bankomat ma USD. W tym celu przy adresie bankomatu klikamy Sprawdź, a potem Informacje dodatkowe.

https://www.citibank.pl/mapa-oddzialy-placowki-bankomaty-wplatomaty/

Odpowiedz

A
Anna
Gość
@Krzysztof Duliński

Dziękuję za pomoc. Przekazałam https://www.facebook.com/groups/2046625358831197/posts/2051298485030551/

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Anna

Napisaliśmy krótki poradnik, co robić w pierwszych dniach w Polsce, jeśli chodzi o korzystanie z karty i z konta. Może się przyda: https://www.najlepszekonto.pl/jak-wyplacic-usd-eur-w-polsce

Odpowiedz

W
Wojciech
Gość

Wyplata EUR w Polsce w bankomatach Euronet to rozboj w bialy dzien. Dzisiaj przy kursie NBP EURPLN = 4,49, Euronet zaoferowal 5,03 PLN !!!

Usluga wielowalutowa nawet jezeli jest aktywna dla karty to nie ma zastosowania, bo bankomat Euronet w Polsce zawsze odwoluje sie do konta PLN.

Odpowiedz

K
Karol
Gość

W jakich bankomatach w Polsce można najkorzystniej wypłacić pieniądze z użyciem karty VISA Debit z bułgarskiego banku UBB, z rachunkiem prowadzonym w Euro.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Karol

Jeśli chciałbyś wypłacić euro, to niestety nie będzie to możliwe..

Odpowiedz

D
Dominik
Gość

Dzień dobry,

Posiadam kartę do konta amerykańskiego w banku Wells Fargo. Czy jestem w stanie wypłacić dolary w jakimkolwiek oddziale lub bankomacie w Polsce? Jest to normalne konto oszczędnościowe.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Dominik

Bankomaty w Polsce wypłacą na ogół gotówkę w PLN lub EUR. Są jednak i urządzenia obsługujące USD, np. należące do Citibanku. W wyszukiwarce na stronie https://www.citibank.pl/mapa-oddzialy-placowki-bankomaty-wplatomaty/ trzeba zaznaczyć, że interesuje nas urządzenie z walutą obcą, w Informacjach dodatkowych każdego urządzenia jest opis, jakie waluty ono obsługuje.

Ważne też jest, jaka organizacja płatnicza (np. Visa, Mastercard) wydała posiadaną przez Ciebie kartę.

Odpowiedz

D
Dominik
Gość
@Krzysztof Duliński

Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź. Jest to karta VISA.

Odpowiedz

W
Włodek
Gość
@Krzysztof Duliński

Niestety nie jest to do końca zgodne ze stanem rzeczywistym, bankomaty Citibanku faktycznie wypłacają USD i EUR, ale wyłącznie z kart wydanych przez Citibank.

Odpowiedz

H
hanna
Gość
@Włodek

zgadza sie. Tu niestety mamy sporo mylnych albo niedokladnych odpowiedzi

Odpowiedz

W
Wiktor
Gość

Witam, mam niemiecka kartę postbank czy w bankomatach euronet bez problemu wypłacę pieniądze, czy mogę wyplacic w euro?

Odpowiedz

J
Jaro
Gość
@Wiktor

Wypłata w euro w bankomatach Euronetu jest możliwa, ale na ich stronie jest taka dziwna informacja, że usługa 'dostępna jest dla kart, których waluta rozliczeniowa jest inna niż EUR". Z tego by wnikało, że że można wypłacać euro kartą powiązaną z rachunkiem z złotówkach, ale jak masz kartę, której walutą rozliczeniową jest euro, to z wypłaty nici. Ja jestem w podobnej co Ty sytuacji i jak na razie nie zaryzykowałem wypłaty :-p Jakbyś się zdecydował, to daj znać jak Ci poszło.

Odpowiedz

M
Marta
Gość

Witam serdecznie.

Jest tutaj mała rozbieżność co do wypłat EUR z bankomatów. ING Bank Śląski prowadzi bankomaty EUR, gdzie można wypłacać walutę. Należy wyrobić dodatkową kartę i wypłacać bezpośrednio z konta ROR, bądź jeśli klient posiada konto w złotówka i ma do niego kartę, można podpiąć konto EUR i mieć kartę wielowalutową. Bankomaty są umieszczone zawsze przy oddziale banku.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Marta

Dzięki! Potwierdziłem te informacje i dopisałem fragment do tekstu ?

Odpowiedz

H
hanna
Gość
@Michał Radzimiński

czas byl najwyzszy, nie dezinformowaqc ludzi

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Dzień dobry, czy w banku Pekao na pewno nie pobierana jest opłata za wypłatę waluty z konta walutowego w oddziale? W tabeli opłat i prowizji jest napisane, że w przypadku salda poniżej 20 000 j.w. pobierają prowizję w wysokości 2 j.w.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Tomasz

Część naszych artykułów jest aktualizowana cyklicznie, stąd ta rozbieżność (Pekao 1 września wprowadził nową taryfę opłat, więc to musiało się zmienić). Oczywiście wprowadzimy tę zmianę do tekstu.

Odpowiedz

O
Ola
Gość

Witam, po wczesniejszej awizacji ile czeka sie na korony norweskie w pko? Pozdrawiam

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Ola

Kwota podlegająca awizacji i czas oczekiwania zależą od konkretnego oddziału. Najlepiej tam zasięgnąć informacji.

Odpowiedz

P
Podróżnik
Gość

Strasznie niskie mają te limity. Przecież 2 tysiące EUR to niespełna 10 tys. PLN, a w przypadku dolarów to jeszcze mniej. "Równowartość 5000 zł) w Santanderze to już jakaś kpina

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Podróżnik

Limity faktycznie nie są zbyt wysokie, a wynika to głównie z kosztów obsługi gotówki, którą trzeba przywieźć do oddziału, przygotować do wypłaty. Utrzymywanie wysokich stanów gotówki, po którą nie wiadomo czy ktoś się zgłosi, jest dla banków nieopłacalne, stąd pewne zasoby są przechowywane w "oddziałach regionalnych" i stamtąd dystrybuowane do placówek, z których zgłoszono zapotrzebowanie na wypłatę gotówkową.

Odpowiedz

R
Rafał
Gość

Chce zapłacić pewną kwotę w euro z konta walutowego jak to zrobic

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Rafał

Chcesz zapłacić kartą czy przelewem? Jeśli przelewem, możesz do tego wykorzystać przelew SWIFT lub SEPA https://www.najlepszekonto.pl/swift-czy-sepa-porownanie-przelewow-walutowych

Odpowiedz

J
janek
Gość

witam,

zawsze wypłacano w PKO z konta norweskiego bez opłat 5tyś (tylko przewalutowanie), a tez pisze że mam dodatkowo zapłacić 17zł. Jest jakiś myk aby zrobić to bez kosztowo jak kiedyś . Już Norwegia za wybranie gotówki w Polsce bierze mi 75koron, to jeszcze teraz +17zł, + utrata na przewalutowaniu. JAkiś obłęd.

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
@janek

Czy dobrze rozumiem scenariusz o którym piszesz:

1. Otrzymujesz korony norweskie (NOK) w formie wpływu na konto walutowe NOK w PKO BP.

2. Chcesz wypłacić 5000 PLN z tego konta walutowego w oddziale PKO.

Zgadza się?

Odpowiedz

E
Ewelina
Gość

Witam! Panie Michale, a jeśli mam konto walutowe w koronach norweskich, to będę mogła je wypłacić w placówce? konkretnie chodzi o mbank

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Ewelina

Witam. Wypłata gotówki z konta w koronach norweskich w mBanku niestety nie będzie możliwa. Bank nie prowadzi obsługi gotówkowej tej waluty w swoich oddziałach, wpłacać i wypłacać można tam tylko euro i dolary amerykańskie.

Odpowiedz

M
Matador
Gość

Ktoś wie, jak się robi wcześniejszą awizjacje? Trzeba dygac do oddziału i zamówić, czy wystarczy zadzwonić na infolinię i zamówić?  


Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Matador

Moim zdaniem nie ma tu konkretnych reguł, chyba każdy bank ustala to sobie indywidualnie. Można podejrzewać, że jak masz zaprzyjaźnionego doradcę albo często dokonujesz awizacji, to bank przyjmie zgłoszenie telefoniczne. W innych przypadkach może być konieczna wizyta w placówce.

Najlepiej chyba będzie, byś skontaktował się ze swoim bankiem i uzyskał wskazówki.

Odpowiedz