Wróć

Przeniesienie konta bankowego, czyli jak łatwo zmienić bank?

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1157 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


Przeniesienie konta bankowego, czyli jak łatwo zmienić bank?
Spis treści

Należysz do osób, które od dawna są klientami tej samej instytucji finansowej? Być może wydaje Ci się, że decyzja o przejściu do innego banku jest na tyle rewolucyjna, że sam proces na pewno będzie skomplikowany. W rzeczywistości nie jest tak źle – przeniesienie rachunku to żadne mission impossible, choć z pewnością jest to zmiana, do której warto się merytorycznie przygotować. Jeśli chcesz mieć pewność, że nic Cię nie zaskoczy, czytaj dalej.

“Kiedy powiem sobie dość…”. Co może skłonić do zmiany banku?

Są takie sytuacje, które skłaniają do zmian nawet długoletnich i najbardziej lojalnych klientów. Nie jest tajemnicą, że jeśli już myślimy o przeniesieniu rachunku, to zwykle ma to związek z pogorszającą się i coraz mniej konkurencyjną ofertą naszego banku.

Najbardziej oczywisty przykład to planowane podwyżki. Banki informują o nich z wyprzedzeniem, dając jednocześnie okazję do wyrażenia sprzeciwu wobec nowych opłat, a także do wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym. Ma to sens – skoro bank zmienia „reguły gry” w trakcie obowiązywania umowy, to nie może zmusić Cię do ich akceptacji.

Z czasem możemy być po prostu zawiedzeni jakością obsługi klienta albo mamy wrażenie, że bank zapomina o tych, którzy od dawna korzystają z jego usług. Obserwując komentarze internautów, można przypuszczać, że niektórzy decydują się na krok związany z przeniesieniem konta nawet z tak nieoczywistych powodów jak zaangażowanie banku w kwestie światopoglądowe, które niekoniecznie są zgodne z przekonaniami klienta.

Inny przypadek? Po zapoznaniu się z ofertą konkurencji czasem dochodzimy do wniosku, że zmiana może nam się po prostu opłacić. Chodzi nie tylko o kwestie finansowe (premia za otwarcie konta czy wyższe oprocentowanie konta oszczędnościowego lub lokaty), ale także możliwość skorzystania z bardziej funkcjonalnej aplikacji mobilnej czy korzystniejszych usług dodatkowych.

Usługa przeniesienia konta

Jak przenieść konto do innego banku?

Gdy już stwierdzisz, że czas na zmiany, musisz przejść do działania. Jak się do tego zabrać?

Opcja 1. Zamknij stare konto, a następnie otwórz nowe (ew. w odwrotnej kolejności)

Oczywiście zawsze możesz po prostu zamknąć obecnie posiadane konto, by potem otworzyć nowy rachunek w wybranym banku. Umowę można wypowiedzieć w dowolnym momencie, choć sam produkt będzie aktywny aż do upłynięcia okresu wypowiedzenia (standardowo trwa on 30 dni). Zwróć uwagę na dopuszczalną formę rozwiązania umowy – czy rzeczywiście musisz iść do oddziału, czy wystarczy np. złożenie odpowiedniego wniosku przez bankowość elektroniczną lub na infolinii. Po zamknięciu starego konta otwierasz nowe w wybranym banku.

To rozwiązanie ma jednak pewne wady. Po pierwsze, musisz dopełnić formalności w obu instytucjach z osobna. Po drugie, po otwarciu nowego konta niezbędne będzie samodzielne poinformowanie o tym fakcie pracodawcy oraz zainteresowanych instytucji (np. urzędu skarbowego i ZUS-u). Po trzecie, utracisz zainicjowane wcześniej zlecenia stałe i polecenia zapłaty, w związku z czym będziesz zmuszony ustanowić te operacje ponownie.

Poza tym lepiej przygotuj się na to, że dotychczasowy bank wcale nie ułatwi rozstania. Z doświadczenia naszego i innych klientów wynika, że proces zamykania rachunku bywa trudniejszy niż mogłoby się wydawać…

Opcja 2. Skorzystaj z pomocy nowego banku

Na szczęście zmianę banku można sobie w dużym stopniu ułatwić, korzystając z powszechnie oferowanej i bezpłatnej usługi przeniesienia rachunku. Wprowadzenie w tym zakresie ułatwień dla klientów wynika z rekomendacji Związku Banków Polskich obowiązującej od 2010 r.

W skrócie polega to na tym, że zgłaszasz chęć otwarcia konta w innym banku, a ten, w Twoim imieniu i za Twoją zgodą, zajmie się formalnościami, czyli:

  • złożeniem dyspozycji zamknięcia obecnego konta, 
  • przeniesieniem salda i ustanowionych wcześniej zleceń płatniczych na nowy rachunek oraz 
  • poinformowaniem pracodawcy i instytucji publicznych o zmianie konta. 

Z pomocy nowego banku skorzystasz na dwa sposoby – wypełniając niezbędne dokumenty w oddziale lub inicjując proces przez Internet. W tym drugim przypadku możesz, po otwarciu konta, zalogować się do bankowości elektronicznej, gdzie znajdziesz odpowiednią opcję. Czasem już przy składaniu internetowego wniosku o rachunek masz możliwość zasygnalizowania, że interesuje Cię przeniesienie Twoich finansów.

Niezależnie od wybranej metody przygotuj wcześniej numer dotychczasowego konta oraz dokument tożsamości, którym legitymowałeś się w starym banku. Ponadto warto zapoznać się z informacjami zawartymi na stronach internetowych poszczególnych instytucji.

Saldo rachunku, który chcesz zamknąć, by przenieść się do innego banku, nie może być ujemne. Ponadto konto nie może być objęte zajęciem komorniczym czy blokadą środków z powodu nierozliczonej transakcji. Znacząco utrudnione będzie również przeniesienie rachunku, który służy do automatycznej spłaty rat kredytu. Pamiętaj też, że zamknięcie konta wspólnego wymaga zgody wszystkich współposiadaczy.

Jak długo przyjdzie Ci czekać na pomyślny finał całej operacji? Zwykle banki deklarują, że proces zajmuje im ok. 2 tygodni od momentu złożenia wniosku przez klienta, niektóre podają termin kilkunastu dni roboczych. Mowa jednak o sytuacji, w której nie występują żadne (m.in. wymienione w powyższej ramce) przeszkody w przeniesieniu rachunku.

Zmiana banku bez zmiany numeru konta – czy to możliwe?

Na rynku usług telekomunikacyjnych powszechna jest praktyka zmiany operatora przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowego numeru telefonu. Z tego względu niektórym może się wydawać, że podobnie działa to w bankowości. Byłoby to całkiem wygodne z praktycznego punktu widzenia, chociażby dlatego, że w ogóle nie musielibyśmy informować pracodawcy lub urzędów…

W tym miejscu musimy jednak pozbawić optymistów wszelkich złudzeń. Niestety, zmiana banku bez zmiany numeru konta jest niemożliwa. Numer rachunku pełni ważną funkcję identyfikacyjną – wskazuje m.in. na bank, w którym jest prowadzony, a to rzecz niezbędna dla sprawnego funkcjonowania całego krajowego systemu rozliczeniowego.

Nie mamy więc innego wyjścia – chcąc przenieść konto, możemy zapomnieć o dotychczasowym numerze, musimy pogodzić się z jego zmianą. Co więcej, nie mamy nawet możliwości wnioskowania o to, by nowy numer był choćby zbliżony do poprzedniego.

Nowe konto bez zamykania dotychczasowego rachunku?

Skorzystanie ze wszystkich zalet, jakie daje usługa przeniesienia rachunku, jest czasem możliwe również bez zamykania obecnego konta.

Mianowicie, równie dobrze możesz wystosować do nowego banku prośbę o przetransferowanie środków i poinformowanie pracodawcy o zmianie numeru konta, jednocześnie zaznaczając przy tym, że nie wnosisz o zamknięcie starego rachunku. Tym sposobem pozostanie ono aktywne, a decyzję o jego ewentualnym, samodzielnym zamknięciu możesz podjąć w dowolnym momencie w przyszłości.

Podkreślę jednak, że możliwość zachowania dotychczasowego konta po przeniesieniu finansów do nowej instytucji nie jest powszechna. Jeśli Ci na tym zależy, zapytaj w nowym banku o to, czy może zrezygnować ze złożenia w Twoim imieniu dyspozycji zamknięcia starego konta.

Przeniesienie konta bankowego – to nie takie trudne

W życiu nieraz potrzebujemy zmian; zwłaszcza, gdy mogą one przynieść nowe możliwości lub są zwyczajnie opłacalne. Nie inaczej jest w bankowości, a z podobną potrzebą może się w końcu zetknąć każdy, nawet najbardziej lojalny klient instytucji finansowej.

Przeniesienie konta bankowego – szczególnie, gdy formalnościami zajmie się Twój nowy bank – nie jest szczególnie uciążliwym procesem. Jeśli więc masz motywację, by pożegnać się z dotychczasowym bankiem i rozpocząć współpracę z innym, nie powinieneś czuć żadnych obaw ani oporów.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy