2 komentarze
Stosunek opinii publicznej, a nawet samych inwestorów, do świata kryptowalut jest mocno ambiwalentny. Część osób postrzega wirtualne waluty jako źródło rozmaitych przekrętów finansowych, inni widzą w nich waluty przyszłości, a jeszcze inni – niezwykle dochodowe, ale i ryzykowne instrumenty spekulacyjne. Ponieważ większych kontrowersji nie budzi tylko ostatnie z tych podejść, w tym tekście potraktujemy kryptowaluty jak typowe instrumenty finansowe i spróbujemy ocenić ich atrakcyjność inwestycyjną.
Rynek kryptowalut w 2024 r. – co warto wiedzieć?
Przyjrzyjmy się najpierw temu, co ważnego działo się w tym roku na rynku kryptowalut, a także przeanalizujmy, jak eksperci zapatrują się na jego przyszłą kondycję.
Najważniejsze trendy i wydarzenia na rynku kryptowalut
Rok 2024 przyniósł przede wszystkim kolejny, już czwarty, halving bitcoina, a także historyczny rekord cenowy najważniejszej kryptowaluty. Przedhalvingowy rajd BTC zaczął się już w październiku 2023 r. i trwał nieprzerwanie przez blisko pół roku, wynosząc cenę z niespełna 30 tys. USD do poziomu ok. 73 tys. USD. Duże wzrosty zanotowało też sporo innych kryptowalut z rynkowej czołówki, w tym ethereum, dogecoin, cardano czy chainlink, jednak nie zapewniło im to przebicia dotychczasowych szczytów.
W tym roku możemy również obserwować dalszy rozwój DeFi, czyli zdecentralizowanych finansów. Pojawiają się nowe rozwiązania i platformy z usługami, które nie korzystają z banków ani innych tradycyjnych pośredników. W siłę rosną zdecentralizowane giełdy, czy też stablecoiny i tokeny zarządzania. Oczekuje się także coraz liczniejszych tokenizacji aktywów z rzeczywistego świata.
Nieco ciszej zrobiło się na rynku niewymiennych tokenów (NFT) i Metaverse, ale to nadal obszary z dużym potencjałem. Związane z nimi kryptowaluty, jak również nowe projekty z tego sektora, wraz ze wzrostem popularności kryptoaktywów również powinny zyskać większe zainteresowanie użytkowników.
Czynniki wpływające na ceny kryptowalut
Od czasu ostatniej aktualizacji tego artykułu (listopad 2022 r.) sytuacja na rynku kryptowalut uległa wyraźnej poprawie. Wtedy rynek był świeżo po upadku dużej giełdy FTX i silnych spadkach cen (bitcoin w rok stracił ok. 3/4 swojej wartości, spadając do 17 tys. USD).
Obecnie bitcoinowi wciąż sporo brakuje do szczytów, choć i tak znacznie mniej niż altcoinom, które cieszyły się w ostatnim czasie mniejszym zainteresowaniem. Mimo tego, rynek kryptowalut wygląda solidnie, co potwierdza poziom jego całkowitej kapitalizacji. Wynosi on ponad 2 bln USD, czyli mniej więcej dwukrotnie więcej niż rok temu.
Niezłe nastroje rynkowe, jakie panowały w ostatnich kilkunastu miesiącach, były efektem nie tylko czynników związanych stricte z rynkiem kryptowalut. Duże znaczenie miały pozytywne tendencje na rynkach akcji oraz wciąż niezła globalna kondycja gospodarcza. Jednak hossa na ryzykownych aktywach jest już bardzo dojrzała, a do tego nasilają się napięcia geopolityczne i pogarsza sytuacja w wielu sektorach światowej gospodarki.
Pewne obawy cały czas wzbudzają również potencjalne regulacje, jakie mogłyby objąć rynek kryptowalut. Rządy na całym świecie pracują nad przepisami, które będą miały istotny wpływ na funkcjonowanie i popularność walut cyfrowych. Mogłyby one uzdrowić sytuację w branży, ale jednocześnie ograniczyć lub wręcz pozbawić kryptowaluty pewnej niezależności od systemu finansowego, co wielu wciąż uznaje za ich ważny atut.
Natomiast pozytywnie należy ocenić postępującą adopcję instytucjonalną. Rozmaite instytucje finansowe, banki i fundusze inwestycyjne coraz chętniej angażują się w kryptorynek.
Kryptowaluty z potencjałem wzrostu w 2024 roku
Sporo uwagi poświęciliśmy ogólnej sytuacji na rynku kryptowalut oraz bitcoinowi, będącemu najważniejszą walutą cyfrową. Zastanówmy się teraz, które projekty warto obserwować w najbliższych miesiącach.
Bitcoin (BTC) – czy warto inwestować w bitcoina w 2024?
W 2024 i kolejnym roku wciąż warto mieć na uwadze bitcoina, który ma zdecydowanie największy udział w rynku kryptowalut i skupia na sobie uwagę wszystkich kryptoinwestorów. Faktem jest jednak, że zanotował już spore umocnienie i jego potencjał do dużych wzrostów może być mniejszy, niż np. kryptowalut z niższą kapitalizacją.
Trzeba zauważyć, że obecna wycena bitcoina (blisko 65 tys. USD) jest relatywnie wysoka, a do tego rysuje się możliwość pogorszenia sytuacji w gospodarkach i na rynkach akcji. Mimo to wciąż są analitycy, którzy spodziewają się, że w najbliższych kilku, kilkunastu miesiącach cena BTC sięgnie 90, a nawet ponad 100 tys. USD. Jednak z powyższych względów, być może minął już najlepszy moment na zakup tej kryptowaluty (z myślą o długim terminie).
Ethereum (ETH) – perspektywy rozwoju po aktualizacji Merge
Na uwagę zasługują też ethereum, druga co do wielkości kryptowaluta, która stosunkowo niedawno z powodzeniem przeszła aktualizację Merge. Dzięki temu już nie korzysta z dość energochłonnego modelu Proof of Work (PoW), lecz bardziej ekologicznego i wydajnego Proof of Stake (PoS). To znaczące usprawnienie zmniejszyło zużycie energii i przyciągnęło nowych użytkowników.
Dzięki wspomnianej aktualizacji, a także za sprawą rozwoju DeFi, NFT i inteligentnych kontraktów, ethereum ma potencjał wzrostowy. Warto też dodać, że obecnie jest mniej więcej o połowę tańsze niż w listopadzie 2021 r., kiedy dobiło do swoich historycznych szczytów (ok. 5 tys. USD).
Altcoiny z dużą kapitalizacją
Warto zainteresować się też innymi altcoinami o dużej płynności i wysokiej kapitalizacji, takimi jak cardano (ADA), solana (SOL), polkadot (DOT), binance coin (BNB) czy nawet ripple (XRP). Nie jest powiedziane, że przyniosą one w najbliższym czasie zysk, ale w odróżnieniu od bitcoina większość z nich jest daleko od swoich szczytów cenowych i nie miała ostatnio większych rajdów cenowych.
Wspomniane altcoiny wyraźnie się od siebie różnią, jednak gdy rynek zalewa fala strachu lub entuzjazmu, nie ma to większego znaczenia – ceny tych projektów w krótkim czasie rosną lub spadają o dziesiątki procent.
Aby kupić wybrane kryptowaluty na korzystnych warunkach, sprawdź nasz na bieżąco aktualizowany ranking giełd.
Ranking giełd kryptowalut - Listopad 2024
-
Ocena bezpieczeństwa(4)
-
Liczba kryptowalut>430
-
Prowizja maker/taker0,1% / 0,1%Prowizja maker/taker 0,1% / 0,1%
- 0,1% maker
- 0,1% taker
są to najwyższe możliwe prowizje, które dotyczą użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami poniżej równowartości 1 mln USD; stawki maleją wraz z wielkością obrotów na koncie oraz w przypadku korzystania z tokenów BNB (taniej o 25% w stosunku do standardowych stawek), które są emitowane przez Binance.
-
Waluty FIATPLN, EUR, GBP + 8 innych
-
Ocena bezpieczeństwa(4.5)
-
Liczba kryptowalut>360
-
Prowizja maker/taker0,25% / 0,4%Prowizja maker/taker 0,25% / 0,4%
- maker 0,25%
- taker 0,4%
są to najwyższe możliwe prowizje, które dotyczą użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami do 10 000 USD; stawki maleją wraz ze wzrostem aktywności na rachunku
-
Waluty FIATEUR, USD, GBP + 4 inne
-
Ocena bezpieczeństwa(4.5)
-
Liczba kryptowalut>260
-
Prowizja maker/taker0,4% / 0,6%Prowizja maker/taker 0,4% / 0,6%
- 0,4% maker
- 0,6% taker
są to najwyższe możliwe prowizje, które obowiązują użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami do 10 000 USD; stawki maleją wraz ze wzrostem aktywności na rachunku, dla przedziału np. od 50 000 do 100 000 USD maker wynosi 0,15%, a taker 0,25%
-
Waluty FIATEUR, USD, GBP
Stablecoiny – bezpieczna przystań w zmiennym świecie kryptowalut?
Inwestowanie w kryptowaluty nie zawsze musi polegać na ich nabywaniu w celu osiągnięcia zysku. Czasem dobrze jest spieniężyć część lub całość swoich inwestycji i poczekać aż uspokoi się i wyjaśni sytuacja rynkowa. Zamiast jednak wychodzić z kapitałem do tradycyjnych walut fiat, np. dolarów czy euro, można rozważyć wymianę środków na stablecoiny.
Popularne stablecoiny, takie jak tether USD Coin czy DAI, to kryptowaluty, których wartość naśladuje 1:1 wartość dolara amerykańskiego. W sytuacji, gdy zmienność na rynku jest wysoka, możesz na jakiś czas ulokować w nich środki, ograniczając ryzyko inwestycyjne. Inwestorzy decydują się na takie rozwiązanie, aby ułatwić sobie rozliczenie inwestycji kryptowalutowych – zsumować i obliczyć należy jedynie transakcje z udziałem fiatów.
Wspomniane instrumenty mają jednak pewne wady i ryzyka, które opisaliśmy szerzej w artykule poświęconym stricte stablecoinom.
Obiecujące nowe kryptowaluty
Jeśli chodzi o nowsze kryptowaluty z mniejszą kapitalizacją, to na pewno wciąż warto śledzić te związane z sektorem DeFi, Metaverse czy GameFi. Jednak dziś nie sposób wskazać konkretnych kryptoaktywów, które w najbliższych kilku, kilkunastu miesiącach mogłyby przynieść satysfakcjonujące zyski.
Jeśli pogorszy się sentyment na rynkach finansowych, to ciekawe projekty związane z technologią blockchain czy innymi innowacjami nie mają szans zyskać zainteresowania inwestorów. Historia pokazuje, że w takich warunkach zwykle tracą one na wartości, najczęściej o wiele bardziej niż znane kryptowaluty, które mają dość długą historię i znajdują się w rynkowej czołówce pod względem kapitalizacji.
Prognozy dla kryptowalut w 2024 i 2025 roku
W ocenie tego, czy warto obecnie zainwestować w kryptowaluty, mogą pomóc prognozy ekspertów i znawców rynku. Są one oczywiście różne, choć zwraca uwagę fakt, że mało kto spodziewa się rychłego spadku ich cen.
Niezależnie od tego, która z prognoz jest Ci najbliższa, powinieneś mieć na uwadze, że kryptowaluty już od dość dawna wykazują wysoką korelację z innymi rynkami, zwłaszcza z rynkiem akcji. Inaczej mówiąc, jeśli najważniejsze światowe indeksy akcyjne będą tracić na wartości, ze względu np. na obawy o recesję czy pogorszenie się sytuacji geopolitycznej, to za nimi prawdopodobnie podążą również ceny kryptowalut.
Strategie inwestowania w kryptowaluty
Jeśli chodzi o samo inwestowanie w kryptowaluty, to najrozsądniej jest zastosować podejście, na które decyduje się wielu zarówno początkujących, jak i zaawansowanych inwestorów, czyli ulokować w kryptowalutach tylko tyle, ile można stracić.
Najlepiej jest potraktować je jako uzupełnienie portfela inwestycyjnego, a nie zastępstwo dla tradycyjnych instrumentów finansowych, takich jak akcje czy obligacje. Trzeba przy tym pamiętać, że dla własnego bezpieczeństwa nie powinno się przechowywać kryptowalut na giełdach ani długoterminowo trzymać środków w stablecoinach.
Długoterminowe inwestowanie w kryptowaluty
Popularne jest inwestowanie w kryptowaluty z myślą o kilkuletnim lub nawet dłuższym terminie (nazywamy je hodlingiem).
Opisane podejście ma podstawy w historycznym zachowaniu cen kryptowalut. Trzeba jednak pamiętać, że istnienie kryptowalut przypada na okres pozytywnej globalnej sytuacji gospodarczej i wieloletniej hossy na rynkach akcji. Można się spodziewać, że pogorszenie tych tendencji mogłoby również negatywnie wpłynąć na rynek kryptowalut i wyniki długoterminowych kryptoinwestycji.
Tanie kryptowaluty z potencjałem
W przeszłości dość popularną strategią był zakup mniej popularnych, ale tanich kryptowalut, którym przypisywano wysoki potencjał zysku. Odpowiadał za to fakt, że branża była w fazie dynamicznego rozwoju i część osób próbowała znaleźć projekt, który pod względem wzrostu wartości powtórzyłby sukces bitcoina czy ethereum.
Obecnie, lepiej jest zrezygnować z takiego podejścia do handlu – rynek krypto jest już dojrzalszy, a historia pokazuje, że wzrostów wartości mogą nie doświadczyć nawet ciekawe i perspektywiczne projekty. Dotyczy to zresztą całego rynku, a nie tylko tanich kryptowalut, których kursy wyceniane są w centach.
Czy warto inwestować w kryptowaluty w 2024 r.?
Rynek kryptowalut jest godny uwagi, zarówno ze względu na duży potencjał zysku, jak i pojawiające się na nim technologie.
Kryptowaluty emitują podmioty związane z branżą blockchain, sztuczną inteligencją i innymi przyszłościowymi rozwiązaniami. Nie brakuje tu projektów z takich obszarów, jak zdecentralizowane finanse (DEFI) czy internet rzeczy (IoT), które w najbliższych latach będą prawdopodobnie zyskiwać na znaczeniu. Brzmi to obiecująco, jednak na ten moment, z wcześniej wspomnianych względów, inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem.
Warto też wspomnieć, że rządy niektórych państw nie są przyjaźnie nastawione do wirtualnych aktywów i starają się ograniczyć ich funkcjonowanie. W Polsce krypto pozostają legalne, więc możesz w nie swobodnie inwestować, ale ewentualne wprowadzanie ograniczeń przez kraje o dużym znaczeniu, takie jak Chiny, Indie czy USA, może negatywnie odbić się na całym rynku. Z drugiej strony, mamy przykład rządu Salwadoru, który uczynił bitcoina swoim prawnym środkiem płatniczym. To pokazuje, że stosunek do wirtualnych aktywów jest różny.
Jeśli jesteś początkujący, ale dostrzegasz potencjał w wirtualnych aktywach, koniecznie sprawdź najpierw, jak inwestować w kryptowaluty i dowiedz się więcej na temat ich działania.
Powyższy artykuł nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.).
Komentarze
(2)Nie wiem czy ten rynek jeszcze odbije. Niby ostatnia hossa przebiegła mniej więcej tak jak poprzednie, teraz mamy standardową bessę, ale jakoś mam wrażenie że już ludzi tak ten temat nie kręci i ciężko będzie to zmienić. Do tego okazało się że słynny model PlanB nie działa, Elon sprzedał bitcoiny, wookół giełd brzydkie zawirowania..
Odpowiedz
o tym co, kto i jak zrobił - to nic wiedzieć nie można:)
rzeczywiście kiepsko to wygląda, co dobrze wróży
Odpowiedz