Jak aktywować kartę PKO BP i nadać PIN?

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

99 publikacji 3446 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


1 komentarz Jak aktywować kartę PKO BP i nadać PIN?
Spis treści

Karta płatnicza, która nie została aktywowana, jest tylko kawałkiem plastiku. Jeśli ma ciekawą grafikę, możesz nią zwrócić na siebie uwagę, może nawet czasem wzbudzić u kogoś zazdrość. Tyle tylko, że „debetówki” czy „kredytówki” nie zostały stworzone po to, by się nimi chwalić, lecz dla ułatwienia życia ich posiadaczom.

Co więc trzeba zrobić, by ten niewielki przedmiot stał się przydatnym na co dzień narzędziem? Przede wszystkim należy „wyposażyć” go w kod PIN, czyli hasło umożliwiające dostęp do naszych pieniędzy. To taka współczesna wersja zaklęcia wypowiedzianego przez Ali Babę: sezamie otwórz się J

Jak nadać PIN do karty PKO BP?

Kod PIN to 4 wybrane przez Ciebie cyfry. Ze względów bezpieczeństwa nie powinien to być ciąg tych samych cyfr ani data urodzenia Twoja lub kogoś z Twoich bliskich. Przestępcy doskonale wiedzą, że z lenistwa często korzystamy z takich prostych rozwiązań i, gdy karta wpadnie im w ręce, w pierwszej kolejności sprawdzają takie kombinacje. A skąd będą znali datę urodzenia? Na ogół dokumenty i karty nosimy w jednym portfelu, więc zdobycie go dostarcza złodziejom mnóstwa informacji.

PIN do karty płatniczej wydanej przez PKO BP możesz nadać:

  • w serwisie internetowym iPKO;
  • w aplikacji mobilnej IKO;
  • kontaktując się z infolinią banku dostępną pod numerem 800 302 302.

W dwóch pierwszych przypadkach trzeba zalogować się do bankowości elektronicznej, odnaleźć zakładkę Moje produkty a następnie Karty, po czym wskazać tę, do której chcesz nadać PIN. Opcję nadawania kodu znajdziesz w Szczegóły karty (w serwisie internetowym) lub w menu kontekstowym (w aplikacji mobilnej). Teraz należy wybrać opcję Nadaj PIN, wpisać wybrane cyfry i potwierdzić dyspozycję.

To wszystko, kod PIN do Twojej karty został nadany. Podobna ścieżka do opisanej wyżej zaprowadzi Cię do miejsca, w którym będziesz mógł zmienić ustawiony wcześniej numer, np. wtedy, gdy będziesz podejrzewał, że ktoś poznał Twój PIN.

Aktywacja karty w PKO BP

Pierwszy krok na drodze do „uruchomienia” karty już za nami. Teraz czas na kolejny – jej aktywowanie. Na tym etapie też masz kilka możliwości do wyboru:

  • serwis internetowy iPKO;
  • aplikacja mobilna IKO;
  • terminal płatniczy;
  • bankomat.

Aktywacja karty przez Internet i w aplikacji

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na aktywowanie karty w bankowości internetowej iPKO czy w aplikacji mobilnej IKO, niezbędne działania nie powinny Ci przysporzyć żadnych problemów.

Po pierwsze zaloguj się do wybranego kanału dostępu, potem wejdź do zakładki Moje produkty, następnie Karty i wskaż tę, którą chcesz aktywować, po czym w jej szczegółach wybierz Aktywuj. Dalsze kroki wykonuj zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie.

W ten sposób aktywujesz możliwość korzystania z „plastiku” podczas transakcji internetowych oraz płatności mobilnych, np. Apple Pay czy Google Pay. Jeśli chcesz posługiwać się kartą fizyczną, musisz skorzystać z jednej z dwóch metod opisanych niżej.

Aktywowanie karty podczas zakupów

Kolejna metoda aktywacji karty wydanej przez PKO BP sprowadza się do włożenia jej do terminala płatniczego podczas dokonywania pierwszej transakcji i potwierdzenia operacji nadanym kodem PIN. W ten sposób uruchomisz też możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych.

Aktywacja karty w bankomacie

Chcąc aktywować nową kartę w bankomacie, włóż ją do urządzenia PKO BP i wykonaj dowolną operację; może to być tylko sprawdzenie salda, nie musisz wypłacać pieniędzy. Ta metoda także aktywuje płatności zbliżeniowe.

Jak aktywować kartę kredytową w PKO BP?

Aktywowanie karty kredytowej w zasadzie nie różni się od działań niezbędnych przy „uruchamianiu” karty debetowej. Ze względu na specyfikę tego produktu najbezpieczniej jest skorzystać z pierwszych trzech opisanych wyżej sposobów, czyli bankowości internetowej iPKO, aplikacji mobilnej IKO lub dokonać tego w trakcie zakupów.

Jak aktywować kartę PKO Junior?

Podobnie jak w przypadku karty dla dorosłych, tak i przy karcie PKO Junior niezbędne działania należy rozpocząć od przypisania do niej kodu PIN. Zasada postępowania nie różni się niczym od tej opisanej wyżej. Wszystkie kroki wykonuje rodzic, korzystając ze swoich praw do rachunku dziecka.

Karta PKO Junior staje się aktywna, gdy małoletni posiadacz wykona nią pierwszą płatność z użyciem kodu PIN lub rodzic aktywuje „plastik” w bankowości elektronicznej.

Jak aktywować kartę kodów jednorazowych?

Aktywowanie karty płatniczej oznacza uruchomienie „narzędzia” do dokonywania płatności, natomiast aktywowanie karty kodów jednorazowych jest równoznaczne z odblokowaniem jednego ze sposobów autoryzacji transakcji.

Po raz pierwszy można to zrobić w placówce PKO BP lub kontaktując się z infolinią. Aktywowanie każdej kolejnej karty kodów jednorazowych możliwe jest w bankowości internetowej. W tym celu trzeba zalogować się do serwisu iPKO i przejść następującą ścieżkę: Ustawienia -> Dostęp i bezpieczeństw -> Autoryzacja -> Twoje karty kodów jednorazowych. W tym miejscu dostępne są wszystkie niezbędne informacje, w tym opcja aktywacji, zablokowania (jako że nie ma możliwości cofnięcia blokady, z tej możliwości należy korzystać w wyjątkowych sytuacjach) i zamówienia kolejnej karty kodów jednorazowych.

Karta kodów jednorazowych
Karta kodów jednorazowych w PKO Banku Polskim

Bank zapewnia, że kontroluje zużycie kodów i widząc, że zostało ich niewiele, wysyła z wyprzedzeniem nową kartę. Uczula przy tym, by zawsze zostawić jeden kod, który pozwoli na uruchomienie kolejnej karty kodów jednorazowych. Gdy i on został wcześniej użyty, to należy zadzwonić na infolinię i aktywować nową kartę z pomocą konsultanta.

W danym momencie możesz mieć tylko jedno aktywne narzędzie autoryzacji transakcji spośród: autoryzacja mobilna w aplikacji, powiadomienia sms, karta kodów jednorazowych. Dokonanie bezpłatnej zmiany możliwe jest w każdym momencie w bankowości internetowej iPKO, aplikacji mobilnej IKO, podczas rozmowy z konsultantem infolinii lub doradcą w oddziale.

Zmiana metody autoryzacji wiąże się z podwójnym potwierdzeniem dyspozycji – starym i nowym narzędziem autoryzacyjnym.

Rady zawsze na czasie

Rad dotyczących bezpieczeństwa nigdy za wiele. Dlatego uczulamy, byś dbał o zachowanie w tajemnicy kodu PIN; nie zapisywał go na karcie albo kartce papieru, którą będziesz nosił wraz z „plastikiem”. Wprowadzając PIN na klawiaturze bankomatu, osłoń ją drugą dłonią, uniemożliwiając w ten sposób odczytanie kodu przez kamerkę, która mogła zostać umieszczona na urządzeniu przez przestępców.

W trosce o pieniądze z pewnością przydadzą Ci się informacje zawarte w tekście „Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej”. Warto byś też wiedział, czym się różni zastrzeżenie karty od jej blokady, w jakiej sytuacji wybrać jedno z tych rozwiązań. Choć wiele porad może wydać Ci się oczywistością, to liczne przykłady z życia pokazują, że wciąż wielu z nas lekceważy zasady bezpieczeństwa i traci swoje pieniądze. Oby Ciebie nigdy to nie spotkało.

Oceń artykuł
5
(1 ocena)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(1)
Sortuj odNajnowszych
  • Najnowszych
  • Najstarszych
Dodaj swój komentarz...
G
Grzegorz
Gość

Serio są jeszcze w użyciu zdrapki do zatwierdzania operacji?? Duże zaskoczenie. Myślałem, że to prehistoria.

Odpowiedz