Wróć

Od marca 2021 r. możemy korzystać ze sklepu internetowego Amazon.pl – dostępnego po polsku i z cenami podanymi w polskiej walucie. Poniższy tekst dotyczy zakupów na Amazon.de.

Jak płacić na Amazon.de? Porównanie metod płatności

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1156 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


47 komentarzy
Jak płacić na Amazon.de? Porównanie metod płatności
Spis treści

Podobny test przeprowadziliśmy w przypadku AliExpress, który również ma wielu fanów. O ile do chińskiego sklepu internetowego przyciągają głównie niskie ceny, o tyle na korzyść Amazona przemawia zdecydowanie sama marka.

Warto jednak podejść do tematu z praktycznego punktu widzenia i sprawdzić to, co ma kluczowe znaczenie – dostępne formy płatności i ich opłacalność.

Amazon – metody płatności

Dostępne na Amazonie metody płatności, które porównamy pod kątem kosztów, to:

  • karta debetowa / kredytowa w PLN (także z zastosowaniem przelicznika walut Amazona),
  • karta walutowa do konta w EUR,
  • szybki przelew za pośrednictwem serwisu Przelewy24 (w tym Blik),
  • przelew SEPA,
  • karty fintechowe od Revoluta i Curve.

Przedmiotem, który posłuży nam do testów wymienionych metod, będzie bluza wystawiona w tym sklepie online w cenie 43,62 EUR (wraz z kosztem dostawy).

Co oczywiste, przed zakupami na Amazonie musisz założyć konto w tym sklepie. W ustawieniach konta będziesz mógł wprowadzić dane, które w przyszłości usprawnią proces zakupów, jak np. domyślny adres dostawy czy właśnie preferowana metoda płatności za zamówione produkty.

Jak kupować na Amazon bez karty kredytowej?

Zanim przejdę do porównania, lepiej wyjaśnić kilka kwestii. Do dziś wiele osób zastanawia się, czy zakupy na Amazon.de będą możliwe bez posiadania karty kredytowej. Jak możesz wywnioskować z powyższej listy, wcale nie jest ona konieczna. To tylko jedna z metod płatności, a jeśli nie masz do dyspozycji „kredytówki”, możesz spokojnie posłużyć się np. zwykłą kartą debetową do rachunku bankowego.

Z wyjątkiem szybkiego przelewu wymienione metody są również dostępne dla klientów przy okazji płatności za usługę Amazon Prime, która pozwala m.in. na korzystanie z prawa do darmowych dostaw oraz bogatej biblioteki filmów, seriali i muzyki.

Amazon – płatność przy odbiorze (za pobraniem), płatność na raty

Kolejna kwestia: czy w serwisie Amazon płatność przy odbiorze jest możliwa? Przyznaję, że osobiście nie spotkałem się jak dotąd z taką opcją, choć byłoby to wskazane z punktu widzenia zabezpieczenia przed nierzetelnym lub nieuczciwym sprzedawcą. Wygląda na to, że w przypadku problemów z zamówionym towarem do dyspozycji pozostają standardowe narzędzia, takie jak np. żądanie zwrotu czy – w skrajnych sytuacjach – skorzystanie z procedury chargeback.

Korzystanie ze sklepu Amazon w domenie .de nie musi być wcale dla Polaków oczywiste, zwłaszcza teraz, gdy funkcjonuje już Amazon.pl. Strona Amazon.de wbrew pozorom jest dostępna nie tylko w języku niemieckim, a jednym z języków do wyboru jest właśnie polski. Co więcej, oferowane są na niej produkty niedostępne w domenie .pl.

Użytkownicy Amazon.de nie mają możliwości rozłożenia płatności na raty. Co prawda w ubiegłym roku zapowiedziano start usługi Pay Later w USA, ale wciąż brak tej opcji w niemieckiej (i w polskiej zresztą też) domenie.

Na koniec rozwieję też inną wątpliwość, która może się pojawić w kontekście zamówień na Amazonie – płatność PayPal niestety nie należy do metod akceptowanych przez ten serwis.

Płatność kartą w PLN

Przejdźmy wreszcie do testu. Na początek weźmy pod lupę kartę płatniczą w polskiej walucie jednego z dużych banków (Bank X), która – dla jasności – nie posiada funkcji korzystnych przewalutowań.

Amazon, płatność kartą
Amazon, płatność kartą

Przypomnę: cena towaru to dokładnie 43,62 EUR. Co oczywiste, zakładamy, że w przypadku użycia karty do rachunku w PLN bank przeliczy wartość transakcji po swoim kursie i / lub po kursie organizacji płatniczej, a do tego doliczy także prowizję za przewalutowanie.

Jak to wygląda w moim przypadku? Na szczęście uniknę podwójnego przewalutowania – Bank X przeliczy transakcję w euro bezpośrednio na złote, po swoim kursie sprzedaży, wynoszącym w momencie przeprowadzenia testu 4,9013. Zostanie za to pobrana prowizja za przewalutowanie w wysokości 2%.

Ostatecznie, w przypadku użycia karty do konta w PLN, przyjdzie mi zapłacić dokładnie 218,07 zł z tytułu zakupów w serwisie Amazon. Płatność kartą debetową lub kredytową w polskiej walucie nie wydaje się więc najlepszym rozwiązaniem, ale wstrzymajmy się jeszcze z werdyktem.

Przelicznik walut stosowany przez Amazon – czy korzystny?

Płacąc zwykłą kartą do konta osobistego, możemy skorzystać z możliwości przeliczenia wartości transakcji przez Amazona. Dzięki temu unikamy przewalutowania w banku, gdyż wcześniej Amazon „podmienia” walutę zakupu na taką, która jest zgodna z walutą karty.

Opłacalność tej opcji będzie zależała od przelicznika, który stosuje sklep. By go sprawdzić, wybieram PLN jako preferowaną walutę. Otrzymuję informację o warunkach:

Amazon, przelicznik walut
Amazon, przelicznik walut

Amazon przelicza wartość towaru po kursie 4,9268 i dolicza "opłatę za gwarancję kursu walutowego", co daje kwotę do zapłaty równą 214,91 zł. Akurat w tym przypadku jest więc nieco lepiej niż w przypadku przewalutowania w banku – różnica wynika głównie z 2-procentowej prowizji, którą pobiera Bank X.

Ważne! W celu skorzystania z opcji przeliczania waluty transakcji na walutę lokalną konieczne może być włączenie w ustawieniach konta narzędzia Amazon Currency Converter:

Amazon Currency Converter, ustawienia konta
Amazon Currency Converter, ustawienia konta

Płatność kartą z korzystnym przewalutowaniem

A jak zmieniłby się koszt transakcji, gdybyśmy użyli karty z korzystnymi przewalutowaniami? Otóż, gdyby zastosować kurs organizacji płatniczej bez dodatkowej prowizji banku z tytułu przewalutowania, otrzymalibyśmy cenę:

  • w przypadku karty Mastercard – 207.01 zł (kurs 4.7458);

  • w przypadku kart Visa – 206,99 zł (kurs 4.7453).

Jak widać, posiadanie karty z funkcją korzystnych przewalutowań może znacznie obniżyć koszty transakcji zagranicznych, przynajmniej w porównaniu ze zwykłym „plastikiem”. Dla pełnego obrazu musimy jednak przypomnieć, że część banków pobiera prowizję mimo stosowania kursu organizacji płatniczej. Ponadto należy pamiętać, że samo użytkowanie karty wiąże się zwykle z opłatą miesięczną, której wysokość również warto wziąć pod uwagę.

Płatność kartą walutową

W przypadku karty walutowej do konta w euro nie ma niespodzianki – za towar zapłacimy tyle, ile wynosi wartość zamówienia. Nie zachodzi przewalutowanie, więc kurs obowiązujący w momencie zakupu nie ma żadnego znaczenia.

Czy już teraz możemy zatem wskazać niekwestionowanego zwycięzcę? Na pewno nie. W końcu, aby móc korzystać ze środków na koncie walutowym, trzeba je najpierw zasilić – najpewniej przelewem z konta w PLN. Załóżmy więc, czysto hipotetycznie, że przed zakupem bluzy wpłacamy środki na konto walutowe w kwocie odpowiadającej wartości towaru. Aby na rachunek trafiło dokładnie 43,62 EUR, powinniśmy (biorąc pod uwagę wspomniany wcześniej kurs sprzedaży Banku X) zlecić przelew wewnętrzny na kwotę 213,79 zł.

I znów – choć w naszych obliczeniach nie uwzględniamy ewentualnych kosztów związanych z posiadaniem konta walutowego z kartą, to i tak warto mieć świadomość ich występowania.

Płatność za pośrednictwem Przelewy24

Niezwykle wygodną opcją jest – dobrze znana z polskich serwisów zakupowych – możliwość zapłaty za pośrednictwem szybkiego przelewu, konkretnie usługi Przelewy24. Tę metodę płatności Amazon.de wprowadził w połowie 2018 r.

Warto w tym miejscu dodać, że w ramach tej opcji dostępne są także transakcje z wykorzystaniem kodu Blik. Z usługi Przelewy24 skorzystają klienci wszystkich dużych banków komercyjnych:

Amazon, Przelewy24
Amazon, Przelewy24

Jeśli uważnie przyjrzałeś się powyższemu screenowi, to zauważyłeś zapewne, że komplet informacji potrzebnych do naszego porównania mamy podany jak na tacy. Kwota zakupu została przeliczona po naprawdę korzystnym kursie, przynajmniej w porównaniu z bankowym (4,7336). W efekcie cały zakup będzie nas kosztował jedynie 206,47 zł. Szybko, wygodnie i – jak widać – całkiem tanio.

A może przelew SEPA?

Kolejną metodą płatności, którą możemy rozważyć, jest przelew walutowy. W przypadku płatności w walucie euro zastosowanie będzie miał przelew SEPA.

Korzystając z tej formy płatności na Amazonie, musimy wprowadzić BIC i IBAN, a następnie podać imię i nazwisko właściciela rachunku:

Amazon, przelew SEPA
Amazon, przelew SEPA

Jeszcze jakiś czas temu pewnie w ogóle nie bralibyśmy tej opcji pod uwagę, ale obecnie – zgodnie z unijnymi zaleceniami – tego rodzaju transfery środków nie mogą kosztować więcej niż ich odpowiedniki w polskiej walucie; a ponieważ standardem na rynku są bezpłatne przelewy internetowe w złotych, to klienci automatycznie zyskali możliwość zlecania darmowych przelewów SEPA. Nie ma przy tym znaczenia, czy zlecamy taką operację z konta „złotowego”, czy walutowego.

Przeanalizujmy zatem możliwe opcje:

  1. Zlecamy przelew SEPA z konta walutowego. W takim przypadku nie zachodzi przewalutowanie, ale wcześniej musimy zasilić rachunek odpowiednią kwotą – tutaj zastosowanie będzie miał kurs Banku X.
  2. Zlecamy przelew SEPA z konta w polskiej walucie. Bank X przeliczy wartość transakcji po tym samym kursie sprzedaży waluty euro.

Podsumowując, koszt naszego zakupu w przeliczeniu na złote będzie taki sam jak przy płatności kartą walutową, czyli 213,79 zł. Zarówno w przypadku przelewu z konta walutowego, jak i „zwykłego” spotkamy się z przewalutowaniem, choć na innych etapach – albo w momencie zasilenia konta walutą, albo w chwili płatności.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że pieniądze z tytułu przelewu SEPA powinny pojawić się u sprzedawcy do końca następnego dnia roboczego (w przeciwieństwie do przelewów SWIFT, które realizowane są w terminie do 3 dni roboczych).

Alternatywy? Revolut i Curve

Na koniec rozważmy płatności przy użyciu kart proponowanych przez popularne fintechy – Revolut i Curve. Oba oferują korzystne kursy wymiany walut, niezależnie od tego, czy użytkownik korzysta z płatnej czy darmowej wersji. Revolut stosuje kurs międzybankowy przy płatnościach (gdy waluty transakcji i głównego rachunku są różne) oraz przy zasilaniu odpowiedniego subkonta w drodze wymiany waluty. Curve natomiast – jako „nakładka” dla kart debetowych – zastosuje kurs Mastercarda w momencie zakupu.

W chwili wykonywania testu kurs międzybankowy wykorzystywany przez Revoluta wynosił 4,7114 (choć należy do niego podchodzić z rezerwą, gdyż jest on co kilka sekund aktualizowany i po chwili może osiągnąć nieznacznie niższą lub wyższą wartość). W każdym razie kurs międzybankowy jest tradycyjnie korzystniejszy niż te obowiązujące w bankach, co znajduje odzwierciedlenie w naszych obliczeniach. Płacąc kartą Revolut za bluzę w cenie 43,62 EUR, zapłacilibyśmy jedynie 205,51 zł.

 Z kolei płatność kartą Curve skończyłaby się pobraniem z konta kwoty 207,01 zł, gdyż zastosowanie miałby w tym przypadku kurs Mastercarda (4.7458).

Jeszcze jedno: przyjmujemy, że zakupy na Amazonie wykonujemy w dni robocze. W weekendy oba fintechy pobierają bowiem niewielkie prowizje z tytułu przewalutowania.

Jak płacić na Amazon? Porównanie dostępnych metod

Przedstawmy uzyskane wyniki w tabeli:

Amazon. Metody płatności
Kursy i prowizje Ostateczny koszt zakupu

Karta w PLN

4,9013 + 2% prowizji za przewalutowanie 218,07 zł

Karta w PLN przy zastosowaniu przelicznika Amazona

4,9267 + 8,27 zł prowizji za "gwarancję kursu" 214,91 zł

Karta w PLN z funkcją korzystnych przewalutowań

Mastercard: 4.7458

Visa: 4.7453

207.01 zł

206,99 zł

Karta w EUR

4,9013 (kurs wymiany waluty) 213,79 zł

Przelewy24 / Blik

4,7336 206,47 zł

Przelew SEPA

4,9013 (kurs wymiany waluty) 213,79 zł

Revolut

Curve

4,7114 (kurs międzybankowy)

4,7458 (kurs Mastercard)

205,51 zł

207,01 zł

Wnioski? Najlepiej pod kątem kosztów transakcji wypadają karta Revoluta ze względu na zastosowanie najkorzystniejszego kursu. Pocieszający jest jednak fakt, że nawet osoby nieposiadające w swoim portfelu takiego plastiku nie muszą wcale przepłacać. Tylko nieznacznie słabiej wypadły bowiem karty z korzystnymi przewalutowaniami oraz karta Curve, której dotyczy kurs Mastercarda.

Karta do konta walutowego pozostaje korzystnym rozwiązaniem, choć należy uwzględnić kurs banku stosowany w momencie zasilenia takiego konta środkami w odpowiedniej walucie.

Pozytywnie zaskoczył nas koszt transakcji w przypadku wyboru płatności za pośrednictwem Przelewy24. Biorąc pod uwagę, że do skorzystania z tej metody wystarczy po prostu posiadanie rachunku w praktycznie dowolnym banku, warunki takich płatności na Amazonie są naprawdę korzystne.

Zaskoczeniem nie jest natomiast słaby wynik zwykłej karty do konta w polskiej walucie. Po raz kolejny otrzymujemy potwierdzenie, że posługiwanie się nią przy okazji zakupów za granicą lub w zagranicznych sklepach internetowych nie jest najlepszym pomysłem. Wystarczy wspomnieć, że różnica na niekorzyść tej metody względem karty Revoluta to niemal 13 zł, a mówimy przecież o zakupie stosunkowo niedrogiego produktu. Skorzystanie z przeliczenia wartości transakcji przez Amazona może co prawda wpłynąć na obniżenie kosztów, ale raczej w niewielkim stopniu.

Amazon – kod rabatowy pozwoli dodatkowo zmniejszyć koszty

Jak oszczędzić na Amazonie? Kod rabatowy to kolejna możliwość. Najbardziej doświadczeni łowcy okazji nie ograniczają się wyłącznie do korzystania z promocji bankowych, ale poszukują oszczędności także przy okazji zakupów. Jeśli więc posiadasz możliwy do wykorzystania na Amazon kod promocyjny, możesz go wpisać podczas składania zamówienia. To samo dotyczy kart podarunkowych:

Amazon, kod rabatowy
Amazon, kod rabatowy

Płatności na Amazonie? Warto szukać oszczędności

Wielbiciele zakupów internetowych z pewnością nie mogą narzekać na niewielki wybór dostępnych metod płatności – Amazon.de oferuje wszystkie standardowe opcje (karta, przelew bankowy), a do tego wprowadził dla klientów w Polsce wygodne i całkiem korzystne płatności szybkim przelewem.

Różnorodność metod sprawia, że użytkownicy platformy mają możliwość poszukiwania najtańszych rozwiązań. Oszczędzać można więc nie tylko dzięki zniżkom i kodom rabatowym, ale także za sprawą wyboru odpowiedniej formy płatności.

Podobny wniosek dotyczy tak naprawdę zakupów w dowolnym zagranicznym serwisie – jeśli dokonujesz ich często, to po niedługim czasie możesz naprawdę sporo zaoszczędzić na samym korzystnym przewalutowaniu czy braku zbędnych prowizji. W końcu nikt nie lubi przepłacać, więc może warto wziąć to pod uwagę przy okazji kolejnych zakupów?


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(47)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
N
Nick
Gość

Czy na amazon.de jest możliwość zakupu ratalnego przez przelewy24 (e-Raty)?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Nick

Sprawdziłem to, próbując zamarkować zakup kilku przykładowych produktów, w żadnym przypadku nie spotkałem się z tą opcją. W Przelewy24 widzę tylko przelew i Blika.

Odpowiedz

J
Jadzia
Gość

Pierwszy raz robię zakupy na amazon.uk i mam problem z dokonaniem płatności . Dochodzę do momentu tracking pack i co dalej? Płatność nie przechodzi. Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Jadzia

Osobiście nie korzystam z brytyjskiego Amazona, ale spróbuję to rozwikłać.

A może któryś z Czytelników wie, w czym może tkwić problem? ?

Odpowiedz

P
Pati
Gość

Mozna placic w 5ciu ratach za wiele produktow od dawna, zwryfikuj prosze wiedze. :)

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Pati

Jesteś pewna, że chodzi o Amazon.pl (polska domena)? W metodach płatności nie widzę rat, a od obsługi Amazona uzyskałem informację, że płatności ratalne nie są u nas dostępne.

Odpowiedz

R
Ryszard
Gość

Wątpię, że można płacić na Amazon innym niż amazon.pl przelewem SEPA, ponieważ to nie jest przelew tylko POLECENIE ZAPŁATY, a polskie banki ni e realizują tego dla kont w walutach obcych, np EUR

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Ryszard

Według informacji np. na niemieckim Amazonie płatność przelewem SEPA jest możliwa.

Odpowiedz

K
krzysztof jopek
Gość
@Aldona Derdziak

witam czy moge sie towieczec kiety

przelew sepa bencze na moj koncie bankowym iban pl26 cyfry konczy 337 czekam na odp

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@krzysztof jopek

Co do zasady pieniądze wysłane przelewem SEPA powinny dotrzeć do odbiorcy kolejnego dnia roboczego.

Nie możemy powiedzieć kiedy środki znajdą się na Twoim rachunku, gdyż nie jesteśmy instytucją finansową lecz portalem informacyjnym. Zresztą bank docelowy też nie ma możliwości określenia momentu zaksięgowania środków, gdyż po stronie nadawcy i "po drodze" mogą wystąpić opóźnienia.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość

Dlaczego Amazon pobiera opłatę co miesiąc z mojego konta bankowego skoro już od 8 miesięcy mam zlikwidowane konto na Amazonie .....co to wogole jest .... jakim prawem ......

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Joanna

Jeśli dopełniłaś wszystkich wymaganych przez firmę formalności przy likwidacji konta, to opłaty nie powinny być pobierane. Najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z Działem Obsługi Klienta i wyjaśnienie sprawy.

Odpowiedz

P
Patrycja
Gość

Mi Amazon od 2 tygodni wszystko anuluje, miałam płatność z rachunku... Założyłam mężowi i zdażył zamówić jedną rzecz i u niego ten sam problem...

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Patrycja

Proponuję zwrócić się z prośbą o wyjaśnienie do Amazona, może to problem techniczny, może coś nie tak z weryfikacją danych.

Odpowiedz

J
Jan
Gość
@Krzysztof Duliński

podaj link do konwersacji z Amazon

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Jan

Sądzę, że należy skorzystać z opcji dostępnej na polskiej stronie Amazona i opisać problem. https://www.amazon.pl/gp/help/customer/contact-us?ref_=hp_ss_v3_cu_t4

Odpowiedz

L
Laura
Gość

Witam, potrzebuję pomocy- czy ktoś może mi powiedzieć jaki muszę mieć limit na karcie kredytowej aby weryfikacja konta przeszła?

Chcę sprzedawać na rynek europejski.


Pozdrawiam

Odpowiedz

Z
Zbyszek
Gość

A to.mi pani redaktor doradziła ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Zbyszek

Niewiele mogę doradzić :) Nie znam szczegółów sprawy i tego, jak doszło do tego, że zapłata poszła dwa razy. Bank sam z siebie nie może Ci oddać tych środków, więc zostaje tu kontakt ze sklepem :)

Odpowiedz

Z
Zbyszek
Gość

A co zrobić w sytuacji jeżeli dwa razy zapłaciłem za jedną rzecz?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Zbyszek

W takiej sytuacji powinieneś skontaktować się ze sprzedawcą i zażądać zwrotu środków.

Odpowiedz

J
Jasia
Gość

Proszę zaktualizować artykuł. Jest wyraźnie napisane, że płatność poprzez SEPA jest możliwa tylko w krajach, w których obowiązującą walutą jest Euro. To jest odpowiedź na pytanie, czemu nie udaje się zapłacić w ten sposób. Konto walutowe nic tu nie pomoże.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Jasia

Metodą płatności jest polecenie zapłaty SEPA, a Polska jest na liście krajów, w których Amazon taką metodę oferuje (przynajmniej dla wybranych produktów):

Z polecenia zapłaty SEPA można skorzystać w następujących krajach (płatność możliwa jedynie w EUR): Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Po wyborze metody "Rachunek bankowy" przy składaniu zamówienia pojawia się opcja dodania rachunku bankowego. Z powodzeniem dodałem tam dane rachunku prowadzonego w polskim banku (i, dla jasności, w polskiej walucie) w formacie IBAN. Zakładam, że gdyby Amazon uniemożliwiał płatności z tego rachunku, nie pozwoliłby na jego dodanie – wszak IBAN zawiera identyfikację kraju, w którym prowadzone jest konto (w tym przypadku PL).

Na którym etapie zamówienia Amazon uniemożliwia Ci dokonanie transakcji tą metodą?

Tak czy siak, jak wynika z testu, i tak istnieją korzystniejsze i szybsze opcje płatności ?

Odpowiedz

B
Benita
Gość

Od kilku dni nie przelicza mi na PLN, więc chyba ta funkcja została wycofana???

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Benita

Co dokładnie masz na myśli? O który etap składania zamówienia chodzi?

Odpowiedz

B
Benita
Gość
@Aldona Derdziak

W momencie płatności za przedmioty, od tego miesiąca, płatność jest tylko w oryginalnej walucie, nie ma już możliwości płatności w PLN. Kontaktowałam się dwukrotnie z amazon.uk, przesłałam im również screeny ekranu jak prosili i nic się nie zmieniło... Co prawda na uk pokazuje równowartość w PLN, ale płatność jest pobierana w GBP (polski bank przewalutuje podwójnie). Z kolei na amazon.fr ceny są tylko i wyłącznie w EUR.

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@Benita

Pewnie chodzi Ci o przeliczenie na PLN po kursie Amazona, chyba faktycznie z tego zrezygnowali. Robiłem ostatnio zakupy przez amazon.de - na etapie płatności mogłem wybrać walutę karty (mam wielowalutową w Getinie). Wybrałem, że moją karta rozliczana jest w euro i środki poszły z konta w euro.

Odpowiedz

B
Benita
Gość
@bankowicz

Tak o to chodzi. Działało jeszcze w lutym, od marca nie ma już takiej opcji. Kurs amazon był konkurencyjny w stosunku do kursu bankowego, wiadomo ile zostanie pobrane z konta, a w obecnej sytuacji to kupowanie w ciemno, nie wiadomo ile bank policzy za przewalutowanie, dodatkowo przy mojej karcie przewalutuje podwójnie...

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Benita

Dlaczego przy Twojej karcie przewalutuje podwójnie? Możesz napisać, jaka to karta i w jakim banku?

Odpowiedz

B
Benita
Gość
@Aldona Derdziak

Karta jest w PLN, druga waluta to EUR, karta jest w Millennium, kredytowa mastercard. Kontaktowałam się z bankiem, jedyne co jest pewne to prowizja od takiej płatnosci, natomiast jesli idzie o przewalutowanie to nie wiadomo po jakim nastapi ono kursie i kiedy. Bank może nawet ponad tydzień rozliczać taka transakcję. Jeżeli w międzyczasie kurs wzrosnie zapłace po wyższym kursie. Podwójne przewalutowanie jest dlatego, że płatnośc ma być w GBP, wiec przewalutowanie idzie z GBP na EUR a potem na PLN. W takiej sytuacji zakupy na amazon przestaja byc atrakcyjne. Nawet otworzyłam konto w kantorze alioru i miałam zamówić kartę wielowalutowa, ale w międzyczasie sprzedawca podniósł ceny, więc i tak już nie kupię... Nie wiem, czy sprzedawca widzi przedmioty w koszyku na amazon?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Benita

Faktycznie, mechanizm przewalutowania nie jest korzystny dla transakcji innych niż w euro. Co do koszyka Amazona, spotkałam się z sytuacją, że ceny wzrosły, ale trudno powiedzieć, czy to celowy zabieg, czy po prostu zwykły mechanizm. Jeśli zależy Ci na jak najniższych kosztach, lepiej skorzystać z karty wielowalutowej - być może w międzyczasie sprzedawca obniży cenę i zakup stanie się opłacalny.

Odpowiedz

B
Benita
Gość
@Aldona Derdziak

Wydaje mi się, że sprzedawca widzi koszyk po wejściu na kasę, wcześniej zapisałam ceny przedmiotów i wzrosły tylko te, które miałam w koszyku. Dostaję też przypomnienie od amazon, aby dokończyć transakcję. Ostatecznie karty wielowalutowej nie zamówiłam, Alior pobiera za nią opłaty, jak się jej nie używa, Getin Bank pewnie też. Cóż przyjdzie się pożegnać z amazon. :-(

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Benita

Karta wielowalutowa do Kantoru Walutowego Alior Banku jest bezpłatna https://www.najlepszekonto.pl/kantor-walutowy-alior-banku W przypadku Getin Banku także, jednak w przypadku Konta Proste Zasady trzeba zapłacić raz w miesiącu kartą/Blikiem, aby konto osobiste w PLN było bezpłatne. Warto spróbować :)

Odpowiedz

B
Benita
Gość
@Aldona Derdziak

Czy ta karta Kantoru Alioru zadziała na amazon bez ustalenia jakiegoś dodatkowego ePINu?, czy transakcja zostanie odrzucona?. Niestety utalenie tego ePINu w Aliorze jest niemożliwe. Czy karta wielowalutowa Getin Banku też wymaga ustalenia tego jakiegoś ePINu? Jeśli tak, to czy można go ustalić w bankowości internetowej?, czy też jest z tym problem?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Benita

Nie spotkałam się z czymś takim jak ePIN przy płatnościach na Amazonie. Płatność kartą w Internecie wymaga podania danych karty - numeru, daty ważności i kodu CVC/CVV. Może się przy tym pojawić dodatkowa autoryzacja (SMS lub w aplikacji mobilnej) ze strony banku, który wydał kartę.

Odpowiedz

B
Benita
Gość
@Aldona Derdziak

Po aktywowaniu karty pojawia się informacja: "Karta została aktywowana. Pamiętaj, że do korzystania z płatności w Internecie niezbędne jest aktywowanie aplikacji i ustawienie metody uwierzytelnienia jako PUSH lub utworzenie ePINu w IVR (pod numerem telefonu 19 502)." Nie korzystam z aplikacji i przy składaniu wniosku zarówno aplikację, jak i funkcję zbliżeniową wykluczyłam. Ustalenie tego kodu na infolinii jest niemożliwe, za każdym razem następuje przekierowanie do konsultanta i dezinformacja, automat mówi o 5 minutach czekania, czekałam 28 minut i rozłączyłam się, połączenia są płatne...

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Benita

Chodzi o kartę Aliora, tak? To faktycznie kiepska sytuacja. Ja na Amazonie płaciłam kartą Getin Banku (wielowalutową w euro) i płatność przeszła automatycznie, nie trzeba było dodatkowego PIN-u.

Odpowiedz

B
Benita
Gość
@Aldona Derdziak

Tak, karta wielowalutowa Kantoru Alior Banku. Kontaktowałam się z Kantorem także mailowo i odpisali, że obecnie nie ma innej możliwości ustalenia tego ePinu, być może w przyszłości o tym pomyślą. Podobno 23 marca weszła jakaś dyrektywa ue w tej kwestii. Wcześniej korzystałam z karty Millennium Banku, ale płaciłam w złotówkach i w tym wypadku nie otrzymałam smsa do zatwierdzenia transakcji.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Benita

Rozumiem. Obecnie banki mocno stawiają na autoryzację w aplikacjach mobilnych. Widać, że powinni także pomyśleć o klientach, którzy z takiej opcji nie korzystają...

Odpowiedz

B
Benita
Gość
@Aldona Derdziak

Ponieważ nie udało mi się ustalić ePinu, zaryzykowałam płatność kartą wielowalutową Kantoru Alior Banku na amazon.com (płatność w USD) jak i ebay.pl (płatność w EUR) i w obu wypadkach transakcja przeszła bez problemu, żadnego zatwierdzania, żadnych dodatkowych kodów. Tak więc jest to jak na razie martwy przepis. Co ciekawe przy tego typu transakcjach kartą kredytową banku Millennium musiałam zatwierdzać płatność kodem sms.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Benita

Cieszę się, że udało się bez komplikacji. W każdym banku jak widać obowiązują różne zasady przy płatnościach kartą..

Odpowiedz

K
kolka
Gość

No nie wiem.Chyba mam pecha, bo Amazon nie może pobrać kaski z kont w ING w tym z konta walutowego.Myslę jeszcze o karcie wirtualnej ale jestem już zmęczona tą zabawą w kotka i myszkę.

Odpowiedz

K
kolka
Gość

U mnie Amazon nie chce pobrać kaski ani z karty ani z konta.Mam konto w ING .Musiałam 2X anulować transakcję.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@kolka

Być może posiada Pani "płaską" kartę płatniczą, którą nie można płacić w Internecie. Innym powodem mogą być zbyt nisko ustawione limity transakcji internetowych. Jeśli taki limit wynosi np. 200 zł, a chce Pani dokonać transakcji na wyższą kwotę, nie będzie to możliwe.

Odpowiedz

A
Aneta
Gość
@kolka

Witam mam ten sam Problem Amazon odrzuca mi platnosc i kaze aktualizowac Metode platnosci

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Aneta

Sprawdziłaś, czy na koncie były wystarczające środki, a limity na karcie odpowiednio wysokie?

Odpowiedz

J
Jasia
Gość
@Aneta

Jaką płatność konkretnie? Bo metod jest kilka.

Odpowiedz