Wróć

Karty kredytowe z moneybackiem - sierpień 2019

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

138 publikacji 4519 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


4 komentarze
Karty kredytowe z moneybackiem - sierpień 2019
Spis treści

Czym jest moneyback?

Moneyback to usługa, w ramach której wystawca karty (bank) zwraca nam pewną część pieniędzy, które wydaliśmy za jej pomocą. Przykładowo, jeśli bank oferuje moneyback w wysokości 1%, to wydając w danym miesiącu za pomocą „plastiku” 1000 zł, otrzymamy zwrot w wysokości 10 zł (te pieniądze trafią do nas na koniec miesięcznego cyklu rozliczeniowego).

W niektórych bankach można także spotkać określenie cashback, które w tym przypadku oznacza taką samą usługę.

Dowiedz się więcej, jaka jest różnica między moneybackiem a cashbackiem.

Usługa tylko w pięciu bankach

Skoro już wiemy, na czym dokładnie polega moneyback, pora przyjrzeć się szczegółom poszczególnych ofert. Aktualnie (sierpień 2019 r.) tylko pięć banków umożliwiało wyrobienie „kredytówki”, dla których typu usługa jest dostępna.

Do 4% moneybacku w Santander Bank Polska

W tym gronie szczególnie warta uwagi jest karta kredytowa 1/2/3/ oferowana przez Santander Bank Polska, której posiadacze mogą w ciągu roku otrzymać zwrot nawet 760 zł (63,33 zł miesięcznie) z tytułu moneyback.

To, ile ostatecznie do nas wróci, zależy w tym przypadku nie tylko od sumy naszych wydatków, ale i miejsca ich dokonania. I tak: wydatki w obiektach sportowych czy za usługi rekreacyjne premiowane są zwrotem 1% wydatkowanej kwoty, 2% otrzymamy przy zakupie odzieży i obuwia, a 3% w restauracjach. Dodatkowo 2% zwrotu przysługuje w przypadku zakupów robionych na stacjach Circle K (obowiązuje do 31 grudnia 2019 r.).

Bank Millennium – 5% zwrotu w wybranych punktach

Posiadacze kart Impresja (Visa i Mastercard) oraz Alfa (Visa) w Banku Millennium objęci są 5% zwrotem wartości transakcji tymi kartami. Nie ma tu ograniczenia co do miesięcznej kwoty, a roczny limit zwrotu wynosi 760 zł.

Jedyną wadą moneybacku w przypadku tych kart kredytowych jest bardzo ograniczony zasięg. Liczba punktów, w których możemy uzyskać zwrot dla kart Impresja, to tylko 24, a należą do nich takie sklepy jak Smyk, Deichmann, Empik czy Apart. Regulamin dla kart Visa znajdziesz tutaj, a tu zasady dla kart Mastercard.

W przypadku kart Millennium Alfa zwrot uzyskamy tylko w 7 punktach, np. Cinema City czy Inter Cars. Regulamin można znaleźć tutaj.

Santander Consumer Bank - do 3% moneybacku

Visa TurboKARTA w Santander Consumer Banku to niezła karta kredytowa dla zmotoryzowanych klientów. Oferuje ona 3% moneybacku z tytułu wydatków na stacjach paliw oraz 1% zwrotu za pozostałe płatności.

Maksymalnie w ciągu cyklu rozliczeniowego możesz zyskać 30 zł bonusu.

Alior Bank – zwrot 1% wydatków kartą kredytową

Nieco gorsze warunki moneybacku oferowane są osobom zainteresowanym kartami kredytowymi Alior Banku.

Posiadacze „kredytówek” Mastercard OK! mogą liczyć jedynie na 1% zwrotu wydatkowanych pieniędzy, przy czym w danym miesiącu nie może być to więcej niż 75 zł kwartalnie (tyle otrzymają osoby, które w ciągu 3 miesięcy rozliczą transakcje kartą za min. 7,5 tys. zł).

Plusem tej oferty jest natomiast bardzo obszerna lista akceptowanych punktów handlowo-usługowych, w których załapiemy się na zwrot. Obejmuje ona tysiące różnego rodzaju miejsc ulokowanych na terenie całego kraju (wykaz akceptowanych punktów według kodów MCC dostępny jest tutaj). Zaliczają się do nich np. punkty gastronomiczne, hotele, salony piękności czy sklepy z RTV i AGD.

Dowiedz się czym są i do czego służą kody MCC.

Karta Mastercard TU i TAM

Drugą z kart kredytowych Alior Banku objętą moneybackiem jest Mastercard TU i TAM. Jej posiadacze mogą otrzymać podobny zwrot – 1% wydatków - jednak maksymalna kwota to 75 zł na kwartał (300 zł rocznie). Premią objęte są tylko transakcje w walucie innej niż PLN, jednak możemy je dokonywać zarówno w punktach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. Regulamin oferty znajdziesz tutaj.

Eurobank – nawet 100 zł moneyback miesięcznie

Na tle swojej konkurencji stosunkowo słabo prezentuje się natomiast usługa moneyback oferowana posiadaczom karty Visa Gold Perfect wydawanej przez Eurobank.

W jej przypadku pod uwagę brane są wyłącznie zakupy w supermarketach i na stacjach paliw, a suma otrzymanego zwrotu zależy od tego, ile wydamy kartą. Jeśli w danym miesiącu będzie to kwota w przedziale między 300 a 900 zł, możemy liczyć na jedynie 0,5% moneyback, czyli maksymalnie 4,5 zł. Natomiast dla nadwyżek ponad tę kwotę kwota zwrotu rośnie do 1,0%.

Przykładowo - jeśli w danym miesiącu za pomocą karty kredytowej wydamy 1500 zł otrzymamy łącznie 10,5 zł zwrotu (900 zł * 0,5% + 600 zł * 1,0%)

Dobrą stroną oferty Eurobanku jest natomiast wysoka nominalna kwota zwrotu, która w ciągu danego miesiąca może wynieść aż 100 zł (rocznie można otrzymać max. 750 zł). Aby tyle zyskać, trzeba jednak rozliczyć transakcje kartą na - bagatela – 10450 zł.

Zasady premiowania moneyback dla kart Visa Gold Perfect w eurobanku znajdziesz tutaj.

Porównanie ofert moneyback dla kart kredytowych

Aktualna oferta kart kredytowych z usługą moneyback

Bank wydający kartę

Nazwa karty

Kwota zwrotu

Akceptowane płatności

Alior Bank

Mastercard OK!

1% max. 75 zł kwartalnie

Punkty usługowo-handlowe na terenie kraju, np. hotele, punkty gastronomiczne, sklepy z RTV i AGD

Alior Bank

Mastercard TU i TAM

1% max. 75 zł kwartalnie (300 zł rocznie)

Punkty usługowo-handlowe (stacjonarne i online) - tylko płatności w walucie innej niż PLN

Bank Millennium

Millennium Visa Impresja

Millennium Mastercard Impresja

5% max. 760 zł rocznie

24 wybrane punkty handlowo-usługowe np. Empik, Smyk, Deichmann

Bank Millennium

Millennium Visa Alfa

5% max. 760 zł rocznie

Wybranych punktów handlowo-usługowych np.Cinema City, Go Sport, Inter Cars

Eurobank Visa Gold Perfect 0,5% - 1,0% (zależnie od sumy wydatków kartą) max. 100 zł miesięcznie Stacje benzynowe i supermarkety

Santander Bank Polska

1/2/3

1% - 4% max. 760 zł rocznie (63,33 zł miesięcznie)

Obiekty sportowe i rekreacja (zwrot 1%), Odzież i obuwie (zwrot 2%), Restauracje (3%), Stacje Circle K i Statoil (4%)

Santander Consumer Bank Visa TurboKARTA 1% i 3% max. 30 zł w cyklu rozliczeniowym

Stacje paliw (zwrot 3%)

Pozostałe punkty handlowo-usługowe (zwrot 1%)

* Opracowanie własne na podstawie danych udostępnionych przez poszczególne banki. Stan na sierpień 2019.

Dlaczego tak mało banków oferuje karty kredytowe z moneybackiem?

Jeszcze kilka lat temu usługa moneyback była znacznie powszechniejsza, co było możliwe z powodu wysokich opłat z tytułu tzw. interchange pobieranych przez poszczególne banki. W skrócie wyglądało to tak, że sprzedawca posiadający terminal płatniczy od każdej zawartej transakcji odprowadzał do banku od 2% do nawet 7% jej wartości.

Jednak wprowadzenie unijnych regulacji wymusiło na bankach mocne obniżenie stawek interchange. Od 2015 roku wynoszą one maksymalnie 0,3% kwoty transakcji. Kiedy do tego doda się konieczność opłacenia przez banki prowizji na rzecz operatorów kart, np. Visy czy Mastercarda, okaże się, że ich przychody z tego tytułu są obecnie zbyt niskie (nawet jeśli uwzględni się opłaty stałe płacone przez posiadaczy terminali płatniczych), aby móc oferować klientom usługę moneyback.

Programy lojalnościowe popularniejsze niż moneyback

Znacznie częstszą opcją oferowaną przez wydawców kart kredytowych są różnego rodzaju programy rabatowe. Najpopularniejszymi tego typu usługami są programy Visa Oferty oraz Mastercard Priceless Specials.

W ich przypadku płacąc kartą, również możemy liczyć na bonusy, jednak w postaci zniżki lub rabatu. Przykładowo – program rabatowy oferowany posiadaczom kart Mastercard w Banku Millennium, czyli Buy&Smile, obejmuje nawet 2 tys. punktów sprzedaży.

Innym często spotykanym sposobem dodatkowej gratyfikacji posiadaczy kart kredytowych są programy lojalnościowe. W ich przypadku w zamian za dokonane płatności zamiast pieniędzy otrzymuje się jednak punkty rabatowe, które po uzbieraniu pewnej sumy można wymienić na określony produkt, usługę lub rzadziej za gotówkę. Przykładem tego typu karty jest Citi BP Payback oferowana przez Citibank.

Podsumowanie

Jak pokazaliśmy, tradycyjny moneyback aktualnie jest bardzo rzadko spotykaną usługą. Z takiej opcji skorzystają posiadacze kart kredytowych wydawanych przez zaledwie cztery polskie banki komercyjne, z czego w jednym przypadku zwroty obejmują wyłącznie transakcje dokonywane w walucie obcej.

Natomiast jeśli ktoś, płacąc kartą, chciałby realnie zyskać, ale jego „plastik” nie posiada usługi moneyback, może skorzystać z różnego rodzaju programów rabatowych. W ich przypadku nie otrzymamy zwrotu na konto, a tylko zniżki, ale za to oferowane rabaty niekiedy sięgają kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu procent.

Przed wybraniem karty kredytowej radzimy zapoznać się z naszym poradnikiem i zwrócić uwagę na koszty związane z jej użytkowaniem, do czego pomocny okaże się opracowywany przez nas ranking najlepszych „kredytówek” dostępnych na polskim rynku.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(4)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Mate
Gość

Santander jest stara informacja
Dla umów zawartych od dnia 1 sierpnia 2019 r​.:

1% w obiektach sportowych, kręgielniach, klubach sportowych, parkach rozrywki, klubach członkowskich, za usługi rekreacyjne;
2% za odzież i obuwie;
3% w restauracjach i fast foodach.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Mate

Dzięki za spostrzegawczość, istotnie w tabelce były nieaktualne dane. Poprawiliśmy.

Odpowiedz

K
krzak
Gość

Zabrakło w zestawieniu TurboKARTY z Santander Consumer Bank. Bardzo dobry moneyback: 3% za zakupy na stacjach paliw, 1% - za całą resztę.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@krzak

Serdecznie dziękujemy za cenną uwagę i obiecujemy, że w najbliższym czasie uwzględnimy kartę w zestawieniu :)

Odpowiedz