Wróć

Oferta nieaktualna. Sprawdź aktualny ranking kont oszczędnościowych lub ranking lokat.

Najkorzystniejsze lokaty bankowe. Styczeń 2021

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

Najkorzystniejsze lokaty bankowe. Styczeń 2021
Spis treści

Gdy już wydawało się nam, że gorzej być nie może – przynajmniej w bliższej perspektywie – niespodziewanie Bankowy Fundusz Gwarancyjny dokonał przymusowej restrukturyzacji Idea Banku, którą to instytucję przejął Bank Pekao SA. Nowy właściciel z miejsca wycofał ofertę najciekawszych lokat Idei, w zamian udostępniając, najwyraźniej na pocieszenie, jeden promocyjny depozyt.

Na pierwszy rzut oka propozycja wygląda atrakcyjnie, wręcz rewelacyjnie na tle pozostałych depozytów Pekao SA, ale, niestety, nie jest ona dla wszystkich; przede wszystkim mogą z niej skorzystać wyłącznie klienci Idei, którzy przed 31 grudnia 2020 r. nie byli klientami Pekao. Co więcej, muszą oni zrezygnować z produktów poprzedniego banku i przejść „pod skrzydła” Pekao. Do tego bank uzależnia wysokość oprocentowania od kupna jednostek TFI lub wyrobienia karty kredytowej.

Na początku roku odnotowaliśmy także spadki w Nest Banku, NeoBanku oraz w Inbanku, zaś pod koniec grudnia stawki na Lokacie Facto obniżył BFF Banking Group. Sprawdźmy zatem, gdzie znajdziesz najlepsze lokaty w styczniu 2021 r.

Najciekawsze depozyty dla nowych klientów

Po przejęciu Idea Banku przez Pekao SA ponownie na pierwsze miejsce w zestawieniu lokat dla nowego klienta wysunęła się Nest Lokata Witaj. Na szczęście ominęły ją ostatnie cięcia i wciąż można na niej zyskać 2,1% w skali roku na 3 lub 6 miesięcy.

Należy pamiętać, że uzyskanie wyższego oprocentowania w wariancie półrocznym wymaga zapewniania przynajmniej raz wpływu wynagrodzenia na konto osobiste w Nest Banku (Nest Konto).

Na drugim miejscu uplasowała się Lokata „Lubię to polecam”, stanowiąca nagrodę w programie poleceń Banku Millennium.

Ciekawie prezentuje się także Lokata Mobilna na Start w Getin Banku. Depozyt ten dedykowany jest klientom, którzy nigdy nie aktywowali bankowości mobilnej tej instytucji. Nowi klienci z zasady spełniają ten warunek, co więcej, nie muszą oni zakładać konta osobistego, aby otworzyć lokatę.

Najkorzystniejsze lokaty dla obecnych klientów

Jeśli nie spełniasz wymagań stawianych przed „nowym klientem”, sprawdź oferty, w przypadku których nie liczy się, czy miałeś już do czynienia z daną instytucją, czy nie.

Przede wszystkim możesz skorzystać ze wspomnianych już Lokaty „Lubię to polecam” w Banku Millennium oraz Lokaty Mobilnej na Start w Getin Banku (pod warunkiem, że nie aktywowałeś nigdy aplikacji mobilnej Getinu).

Ponadto wciąż ciekawą ofertę posiada Inbank. Na Lokacie standardowej możesz zyskać nawet 1,8% w skali roku. Niestety, najwyżej oprocentowany jest długoterminowy depozyt, krótsze warianty lokaty objęte są niższymi stawkami.

Warto też zwrócić uwagę na propozycje powiązane z promocjami. Przykładowo, jeżeli do 15 stycznia otworzysz Lokatę Plus w promocji w Toyota Banku i spełnisz warunki akcji specjalnej, bank nagrodzi Cię premią gotówkową w wysokości 100 zł. Dzięki temu efektywne oprocentowanie Twojego depozytu podskoczy z 0,8% do ok. 1,59%.

Kolejną akcją wartą zainteresowania jest promocja na nowe środki w Getin Banku. Jej zaletą jest brak wymogu posiadania konta osobistego i możliwość założenia aż trzech depozytów. Oferta obowiązuje do 17 stycznia i trudno powiedzieć, na jakich warunkach zostanie przedłużona.

Na koniec wspomnijmy o Lokacie Facto BFF Banking Group. Mimo ostatnich obniżek wciąż jest to dość atrakcyjna oferta, szczególnie na tle innych banków. Najwyżej oprocentowane są depozyty krótko- i średnioterminowe. Pamiętaj, że lokaty BFF chronione są przez włoski fundusz gwarancyjny Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi.

Spieszmy się z podejmowaniem decyzji

Nie ma co ukrywać, na rynku oszczędności na razie na pewno nie będzie lepiej. Wycofanie lokat Idei, obniżki stawek w innych bankach i mizerna aktywność banków w zakresie produktów oszczędnościowych pozwalają przypuszczać, że sensowne ulokowanie środków będzie coraz trudniejsze. Dlatego lepiej nie zwlekać z wyborem oferty.

Sprawdź także najlepsze konta oszczędnościowe w styczniu 2021 r.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy