Jak działa płatność zegarkiem? Wszystko co musisz wiedzieć

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

51 publikacji 4474 komentarze

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


11 komentarzy
Jak działa płatność zegarkiem? Wszystko co musisz wiedzieć
Spis treści

Płatność zegarkiem – na czym polega i jak działa?

Tutaj nie trzeba wiele pisać – płatność zegarkiem polega po prostu na zbliżeniu zegarka do terminala płatniczego w sklepie. Wiedz jednak, że aby cała transakcja doszła do skutku, powinieneś posiadać:

 • kartę płatniczą – to podstawa, bowiem transakcje zegarkiem są możliwe po dodaniu karty banku, który wdrożył u siebie daną metodę płatności,

 • odpowiedni zegarek – musi to być urządzenie z anteną NFC, umożliwiającą transakcje zbliżeniowe,

 • odpowiednią aplikację w telefonie – pobierzesz ją ze sklepu Google Play/AppStore/AppGallery; będzie ona potrzebna do zarządzania niektórymi funkcjami zegarka, dodania karty płatniczej itp.

W zależności od wybranej metody (Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, FitBit Pay itd.) sam proces płatności może wyglądać nieco inaczej, najczęściej jednak będziesz musiał wybrać w zegarku kartę, którą chcesz zapłacić, i przyłożyć urządzenie do czytnika (ewentualnie także potwierdzić transakcję odpowiednim kodem zabezpieczającym).

Zegarkiem nie możesz zapłacić w sklepie internetowym.

Jak wybrać zegarek do płatności zbliżeniowych?

To, jaki zegarek do płatności zbliżeniowych wybierzesz, zależy w dużej mierze od tego, jaką metodę wspiera bank, w którym posiadasz konto osobiste. Jeśli chcesz płacić zegarkiem, powinieneś wykonać poniższe kroki:

 1. Sprawdź, jakie metody płatności smartwatchem obsługuje Twój bank.

 2. Sprawdź, czy posiadany przez Ciebie zegarek wspiera daną metodę płatności.

 3. Zamów kartę płatniczą, jeśli jej nie posiadasz.

 4. Zainstaluj w telefonie aplikację powiązaną z wybraną metodą płatności i powiąż zegarek z telefonem.

 5. Dodaj w aplikacji w telefonie kartę płatniczą.

Jakimi zegarkami można płacić w Polsce?

Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, sprawdź, jakie są dostępne metody płatności zegarkiem i jakie urządzenia oferują taką możliwość. Opcji jest kilka.

Zegarki do płatności zbliżeniowych

Metoda płatności

Przykładowe zegarki

Google Pay

zegarki z systemem Wear OS: Fossil, Skagen, Michael Kors, Samsung Galaxy Watch 4

Apple Pay

Apple Watch

Garmin Pay

zegarki z serii: Fenix, Venu, Vivomove, Forerunner, Instinct

FitBit Pay

Sense, Versa 3, Versa 2, Versa Special Edition, Ionic, Charge 3 Special Edition, Charge 4 and Charge 5

Xiaomi Pay

Mi Band 6 NFC, Mi Band 7 NFC, Xiaomi Watch S1, Xiaomi Watch S1 Active, Xiaomi Watch S1 Pro

SwatchPAY!

modele z dopiskiem “PAY!” w nazwie (np. PAY! by day, Magic PAY!)

Jak widzisz, w tabeli znalazły się znane z płatności telefonem Google Pay i Apple Pay. Obie metody mogą być używane także na zegarkach, jednak sama konfiguracja i przebieg transakcji może wyglądać inaczej niż na smartfonie. W dalszej części tekstu zajmiemy się sposobami płatności, których możesz użyć tylko w smartwatchu.

Zegarki z Google Pay

Google Pay jako metoda płatności jest najbardziej rozpowszechniona na smartfonach, dlatego niektórych może dziwić, że są zegarki, które wspierają tą usługę. Jak podaje Google, jest to możliwe na urządzeniach z systemem Wear OS w wersji 2.0., np.  Samsung Galaxy Watch 4, niektórych zegarkach Rubicon czy Skagen.

Apple Watch

Obecnie wszystkie zegarki Apple wspierają Apple Pay, czyli system płatności powiązany z tą firmą. Dotyczy to urządzeń Apple Watch dostępnych aktualnie w sprzedaży (SE, Series 9, Ultra 2), jak i tych ze starszymi wersjami systemu watchOS.

Garmin Pay i Fitbit Pay

Bliźniacze metody płatności zegarkami – Garmin Pay i FitBit Pay – wdrożyło w Polsce już sporo banków (choć pierwsza z metod wydaje się bardziej popularna). Oba rozwiązania są dostępne jedynie dla zegarków poszczególnych producentów i polegają na zbliżeniowych płatnościach tymi urządzeniami (niestety dość kosztownymi); dla Garmina są to przykładowo modele z serii Venu, Forerunner czy Vivoactive, z kolei dla FitBita przykładowe urządzenia to Charge 4, Versa 2 i Sense. Warto także wiedzieć, że w zależności od banku do danej metody płatności możemy podpiąć kartę Visa lub Mastercard.

Garmin Pay wprowadziły u siebie: Alior Bank, Bank BPS, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, BNP Paribas, Credit Agricole, ING, mBank, Nest Bank, PKO BP, Santander Bank Polska, Spółdzielcza Grupa Bankowa oraz VeloBank.

FitBit Pay jest dostępny dla klientów Alior Banku, Banku BPS, Banku Pekao, BNP Paribas, Credit Agricole, mBanku, Nest Banku, Santander Bank Polska, Spółdzielczej Grupy Bankowej.

Xiaomi Pay i SwatchPAY!

Opaski sportowe Mi Band cieszą się popularnością na całym świecie i było tylko kwestią czasu, kiedy w naszym kraju pojawią się zegarki z funkcją płatności zbliżeniowych od Xiaomi. Wraz z debiutem Mi Band 6 NFC klienci kolejnych banków mogli wygodnie płacić za zakupy, nie wyciągając portfela ani telefonu z kieszeni. Obecnie Xiaomi Pay dostępne jest także w nowej generacji opasek Mi Band 7 oraz smartwatchach Xiaomi Watch.

Obok opasek Xiaomi na polskim rynku jest jeszcze jedna nowa metoda płatności zegarkiem – SwatchPAY! Skierowana jest ona do posiadaczy wybranych modeli szwajcarskich zegarków Swatch, które w nazwie posiadają dopisek “PAY!”, a w Polsce wdrożyło ją tylko kilka banków.

Xiaomi Pay jest dostępne w Alior Banku, Banku Pocztowym, BNP Paribas, Credit Agricole, mBanku, Nest Banku, Grupie BPS i Spółdzielczej Grupie Bankowej.

SwatchPAY! wprowadziły u siebie: Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, mBank, Nest Bank, PKO BP, Santander Bank Polska, VeloBank.

Smartwatche, którymi na pewno nie zapłacimy w Polsce

W kontekście płatności mobilnych często wymienia się także niedostępne w Polsce Samsung Pay. O ile posiadacze telefonów Samsung bez problemu skorzystają z Google Pay, to już w przypadku większości zegarków tej marki nie będzie to możliwe, bowiem usługa jest wspierana tylko w nowej serii Samsung Galaxy Watch 4.

Jakie są opłaty związane z płatnością zegarkiem?

O ile przy płatnościach telefonem nietrudno znaleźć odpowiednie urządzenie, to już w przypadku zegarków trzeba wiedzieć, czego szukać. Najważniejsze jest, by smartwatch z funkcją płatności posiadał antenę NFC. Kwestią drugorzędną jest, z jakich dodatkowych opcji będziesz korzystał, warto jednak wiedzieć, że im bardziej nowoczesne i wszechstronne urządzenie, tym jego cena będzie wyższa. Powinieneś liczyć się z koniecznością wydania minimum kilkuset złotych, chyba że wybierzesz dopiero rozwijające się w Polsce Xiaomi Pay, wtedy za opaskę z NFC zapłacisz mniej niż 250 zł. Warto śledzić także dostępne promocje bankowe, nierzadko bowiem pojawiają się konkursy, w których do wygrania jest nowoczesny telefon bądź zegarek.

Jak płacić zegarkiem? - Instrukcja krok po kroku

Cały proces płatności zegarkiem sprowadza się do kilku kroków:

 1. Dodanie karty do aplikacji w telefonie – każdy smartwatch posiada dedykowaną aplikację, w której można nie tylko obsługiwać urządzenie, ale także dodać kartę płatniczą. W tym celu podajemy wymagane dane karty i zatwierdzamy operację w telefonie.

 2. Ustawienie PIN-u do aplikacji w zegarku (opcjonalnie) – niektóre płatności zegarkami wymagają ustawienia osobnego PIN-u do aplikacji płatniczej w urządzeniu.

 3. Uruchomienie aplikacji w zegarku i wybór karty – zanim przejdziemy do finalizacji zakupów, powinniśmy otworzyć aplikację na smartwatchu i wybrać kartę, którą dokonamy płatności.

 4. Zbliżenie zegarka do terminala płatniczego – po płatności zegarek powinien zawibrować.

Czy płatność zegarkiem jest bezpieczna?

Płatności zegarkiem, podobnie jak telefonem, opierają się na tokenizacji. W trakcie transakcji sprzedawca nie otrzymuje rzeczywistych danych karty płatniczej, a jedynie token, który zawiera zaszyfrowane informacje o karcie. Co więcej, karta dodawana jest w aplikacji w telefonie, a nie w samym zegarku. W razie zgubienia smartwatcha możemy łatwo zablokować “plastik”, aby osoba nieuprawiona nie mogła dokonać płatności.

Płatność zegarkiem coraz popularniejsza

Nie da się ukryć, że płatność zegarkiem nie jest tak popularna jak telefonem, jednak na przestrzeni ostatnich lat banki intensywnie pracowały nad udostępnieniem tej usługi swoim klientom. Podczas gdy niektóre z metod dokonywania transakcji smartwatchem na dobre się u nas zadomowiły, na rynku pojawiły się nowości w postaci Xiaomi Pay i SwatchPAY!, które z pewnością znajdą swoich sympatyków. Kwestią czasu pozostaje dostosowanie przez banki swojej oferty płatności mobilnych do konkurencji i potrzeb klientów.

Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos