Wróć

Zapowiedź zmian na rynku lokat. Szykujemy się na spadki od nowego tygodnia

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

Zapowiedź zmian na rynku lokat. Szykujemy się na spadki od nowego tygodnia

W obecnym tygodniu największą „sensacją”, która jednak nikomu raczej nie zmroziła krwi w żyłach, były zmiany dat weryfikacji salda dla nowych środków (PKO BP, Plus Bank i Alior Bank). Moglibyśmy więc uznać, że sytuacja wygląda na bardzo stabilną, ale właśnie dzisiaj BOŚ Bank opublikował nową tabelę oprocentowania.

Co prawda zacznie ona obowiązywać dopiero od poniedziałku (29 lipca), niemniej warto przyjrzeć się jej już teraz. Pierwszą poważną zmianą jest ponowne wprowadzenie do oferty banku e-Lokaty Na Plusie. Depozyt ten został wycofany parę tygodni temu; dobrze, że lokata powraca, szkoda tylko, że na gorszych warunkach. Obecnie będzie można zyskać 2% przez 3 miesiące i to tylko do 20 tys. zł, zaś w poprzedniej wersji oprocentowanie wynosiło 2,5% przez kwartał dla środków do 100 tys. zł.

Reszta zmian w ofercie BOŚ Banku nie nastraja jednak pozytywnie. W przypadku aż czterech na siedem depozytów w PLN BOŚ Bank zaplanował niemałe cięcia (pozostałe lokaty złotowe – bez zmian):

EKOlokata Na Dobry Początek. Do tej pory aktywni klienci banku (korzystający z karty debetowej) mogli liczyć na podwyższone oprocentowanie dla nowych środków na poziomie 2,0% i 1,85% dla starych środków (pozostali klienci – 1,6%). Od poniedziałku zniknie podział na stare/nowe środki, jak łatwo się domyślić, na niekorzyść klienta: aktywni klienci będą mogli zdeponować oszczędności na poziomie 1,7%, pozostali – na 1,3%.

EKOlokata Zyskowna. Identycznie przedstawia się sytuacja z EKOlokatą Zyskowną z tym, że aktywni klienci będą mogli liczyć na oprocentowanie 1,85% (zamiast 2%). Również i w tym wypadku zniknie rozróżnienie na stare/nowe środki.

EKOlokata Rentowna nie będzie już oprocentowana maksymalnie na 2,05%, ale na 1,9% - i to pod warunkiem, że klient będzie aktywnie korzystał z karty debetowej (w przeciwnym razie: 1,4%).

EKOlokata Na Lata. Podstawa depozytu spadnie z 2,25% na 2,1%. Wypłacany bonus 0,5% pozostanie na dotychczasowym poziomie.

Spójrzmy teraz, jak graficznie prezentują się zmiany w oprocentowaniu lokat w BOŚ Banku.

Choć spadki oprocentowania w BOŚ Banku nie są może dramatyczne, to i tak przekładają się na konkretne kwoty, które przyjdzie nam odjąć od naszych oszczędności. Jeśli więc planowałeś ulokować pieniądze w BOŚ Banku, radzimy zdążyć z założeniem depozytu, nim rozpocznie się weekend.

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy