Programy rabatowe na kartach płatniczych – przegląd ofert

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

130 publikacji 3251 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


Programy rabatowe na kartach płatniczych – przegląd ofert
Spis treści

Aktualnie na polskim rynku dostępne są programy rabatowe oferowane przez dwóch operatorów kart płatniczych – Visę oraz Mastercarda - oraz przez kilka banków komercyjnych. Najprostszym sposobem znalezienia informacji jest wpisanie w wyszukiwarkę internetową nazwy programu, oczywiście pod warunkiem, że się ją zna. Odnalezienie programu rabatowego danego banku na jego stronie internetowej jest trudne, często wręcz niemożliwe, bo na ogół nie jest on w żaden sposób sygnalizowany w firmowej witrynie.

Moneyback a program rabatowy

Moneyback (nazywany czasami cashback) to usługa polegająca na zwrocie części pieniędzy za wydatki dokonane za pomocą karty płatniczej (zwrot następuje zazwyczaj na koniec miesiąca). Usługa dostępna jest przede wszystkim dla posiadaczy kart debetowych. W tradycyjnym moneybacku nie ma znaczenia miejsce, w którym dokonujemy transakcji – może to być zarówno sklep spożywczy, jak i stacja paliw, siłownia, kręgielnia czy jakiekolwiek inne miejsce.

Zobacz, które banki oferują konta z moneybackiem.

W przypadku programów rabatowych standardem jest natomiast zniżka na nabywane produkty lub usługi, która zmniejsza ostateczną kwotę do zapłaty. Rzadziej spotkać można przypadki, kiedy uczestnik programu musi najpierw zapłacić pełną kwotę, a następnie otrzymuje zwrot jej części (tak jest np. w programie Visa Oferty, patrz sekcja poniżej). Programy rabatowe charakteryzują się znacznie mniejszą liczbą punktów sprzedaży, w których można otrzymać rabat (lista akceptowanych miejsc ogranicza się jedynie do firm, które zawarły umowę partnerską z operatorem danego programu).

Na rynku spotkać możemy się także z pojęciem programów lojalnościowych. W ich przypadku zamiast zniżek (lub zwrotu części pieniędzy) posiadacz karty zdobywa punkty, które następnie może wymienić na wybraną przed siebie nagrodę.

Programy rabatowe oferowane przez operatorów kart płatniczych

Visa Oferty

Jednym z największych programów rabatowych dostępnych obecnie dla klientów polskiej bankowości jest program Visa Oferty. Jak sama nazwa mówi, jest to oferta dedykowana posiadaczom kart Visa. Program oferuje wiele atrakcyjnych zniżek na wszelkiego rodzaju produkty i usługi. Zwrot pieniędzy na konto posiadacza karty powinien odbyć się w ciągu 5 dni roboczych po dokonaniu płatności.

Szczegółowy opis programu znajdziecie w tym artykule.

Bezcenne Chwile (dawniej Mastercard Priceless Specials)

Nieco inaczej wygląda program rabatowy Mastercard Priceless Specials prowadzony przez drugiego operatora kart, firmę Mastercard. W jego przypadku w zamian za kwotę wydaną za pomocą karty otrzymujemy punkty rabatowe. Możemy je następnie wymienić na atrakcyjne nagrody.

Zasady funkcjonowania programu opisaliśmy szczegółowo tutaj.

Mastercard Buy&Smile

Z programu Buy&Smile skorzystają wszyscy posiadaczy kart płatniczych Mastercard Business, Gold, Platinum, Professional, World, World Business, World Signia i World Elite. Program nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Aby otrzymać zniżkę, wystarczy dokonać płatności kartą u jednego z ponad 150 partnerów programu Buy&Smile reprezentujących różne branże, m.in. rtv i agd, turystyka, odzież, zdrowie, uroda, artykuły spożywcze.

Priceless Cities – coś dla miłośników podróży

Oprócz dwóch wymienionych wcześniej programów, posiadacze kart płatniczych z logo Mastercarda mogą wziąć udział w jeszcze jednym programie o nazwie Priceless Cities. Z oferowanych przez niego możliwości szczególnie zadowoleni będą miłośnicy podróży, kulinariów i wyjątkowych wydarzeń. Program umożliwia bowiem udział w różnych wydarzeniach w atrakcyjnej cenie. Możesz zdecydować się na zakupy z blogerką modową w Sydney lub na wizytę u cenionego fryzjera w Berlinie. Dostępne są też wizyty w ekskluzywnych restauracjach, zwiedzanie wyjątkowych miejsca na co dzień niedostępnych dla turystów.

W programie możemy zarejestrować dowolną kartę Mastercarda. Więcej informacji o Priceless Cities znajdziesz tutaj.

Programy rabatowe oferowane przez operatorów kart płatniczych

Nazwa programu

Operator karty oferujący program

Kto może wziąć udział?

Warunki przystąpienia do programu

Visa Oferty

Visa

Wszyscy posiadacze kart Visa

Konieczność rejestracji stronie Visa Oferty

Priceless Specials

Mastercard

Wybrani posiadacze kart Mastercard lub Maestro*

Wypełnienie formularza zgłoszeniowego

Buy&Smile

Mastercard

Posiadacze kart Mastercard: Business, Gold, Platinum, Professional, World, World Business, World Signia i World Elite

Automatyczna rejestracja w programie

Priceless Cities

Mastercard

Wszyscy posiadacze kart Mastercard

Konieczność rejestracji na stronie Priceless Cities

Opracowanie własne

Programy rabatowe oferowane przez banki komercyjne

Własne programy rabatowe dostępne są także w niektórych bankach. Ich dostępność i atrakcyjność bonusów jest bardzo zróżnicowana. Bywa, że ogranicza się do kilku partnerów działających lokalnie, oferujących usługi/produkty dostępne dla niewielkiej liczby klientów.

Citi Specials - Program Korzyści

Program jest dostępny dla posiadaczy kart płatniczych Citibanku. Rabaty sięgają 50% i można je uzyskać w ok. 5000 punktach stacjonarnych i sklepach internetowych, należących do ok. 300 partnerów programu.

Chcąc skorzystać z dobrodziejstw programu, najpierw trzeba sprawdzić na jego stronie, czy posiadana karta uprawnia do uzyskania rabatu w danym sklepie/punkcie usługowym. Jeśli tak, to podczas płatności w sklepach/punktach stacjonarnych powinniśmy poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania z rabatu, a przy zakupach internetowych podać kod rabatu widoczny przy opisie oferty.

Przykładowe rabaty - 5% na wizyty w gabinetach Lux-Med, do 10% rabatu w wybranych hotelach, 5-20% zniżki na spektakle w niektórych warszawskich teatrach.

Niektóre karty płatnicze Citi Handlowy (np. Mastercard World, Premier Miles) pozwalają też na zbieranie punktów, które później można wymienić na nagrody. Klienci banku mogą też liczyć na specjalne okazje i niespodzianki, o których są informowani na stronie programu lub drogą elektroniczną.

Szczegółowy opis programu Citi Specials znajdziecie tutaj.

Millennium Inspiracje

Bank Millennium oferuje posiadaczom swoich kart płatniczych program o nazwie Millennium Inspiracje. Kwota rabatu uzależniona jest od rodzaju posiadanej karty. Są one podzielone na trzy kategorie wg zasady, że im karta bardziej "prestiżowa", tym rabat możliwy do uzyskania jest wyższy. Wysokość zniżek to kilka, kilkanaście procent.

W sumie uczestnicy programu mogą otrzymać rabaty w blisko 1000 punktów usługowo-handlowych położonych na terenie całego kraju. Jedyny wymóg – przed dokonaniem płatności należy poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania z rabatu. W przypadku transakcji internetowych konieczne jest podanie kodu promocyjnego widocznego przy opisie partnera programu.

Więcej informacji o programie Millennium Inspiracje dostępnych jest tutaj.

Klub Rabatowy Credit Agricole

Przeglądając ofertę programów rabatowych dostępnych dla posiadaczy kart płatniczych, zwróciliśmy także uwagę na Klub Rabatowy Credit Agricole. Pod względem liczby partnerów jest to prawdopodobnie największy tego typu program w Polsce. Jego uczestnicy mogą otrzymać zniżki w blisko 10 tys. punktów sprzedaży, począwszy od sklepów spożywczych, poprzez elektromarkety i sklepy odzieżowe, aż po sklepy z instrumentami muzycznymi czy salony odnowy biologicznej. Przykładowa oferta – 5% zniżki na zakupy w Merlin.pl, 10% rabatu w sklepie Martes Sport, do 40% zniżki w sklepach i gabinetach kosmetycznych Yves Rocher.

W programie mogą wziąć udział właściciele praktycznie wszystkich kart wydawanych przez Credit Agricole, a uczestnictwo nie wymaga wcześniejszej rejestracji (pamiętajmy jednak, aby przy płaceniu poinformować sprzedawcę o prawie do zniżki, a w przypadku zakupów przez Internet podać kod rabatowy znajdujący się w opisie danej oferty).

O zasadach działania Klubu Rabatowego więcej można dowiedzieć się tutaj.

mamBonus w BNP Paribas

Posiadacze kart płatniczych BGŻ BNP Paribas mogą korzystać z programu mamBonus. Jego istotą jest uzyskiwanie rabatów przy płatnościach kartami debetowymi lub kredytowymi. Posiadacze tych ostatnich dodatkowo mogą zbierać punkty i wymieniać je później na prezenty z katalogu nagród.

Zasięg programu jest dość szeroki - ok. 40 partnerów oferujących swoje produkty/usługi w ok. 2500 punktów. Niestety dość ciężko uzbierać liczbę punktów niezbędnych do wymiany ich na atrakcyjny produkt. Obowiązuje zasada, że 1 zł = 2 pkt. Uwzględniając ten przelicznik, okaże się, że dla zdobycia okularów pływackich, które "wyceniono" na 5490 pkt, trzeba wydać kartą niemal  2750 zł. Do zgromadzenia 47090 punktów, za które można otrzymać podkaszarkę, konieczne jest wydanie ponad 23 500 zł.

U niektórych parnterów programu mamBonus można uzyskać rabaty. Przykład: 15% zniżki na przejazd autobusami Flixbus.

Uzyskanie rabatu uwarunkowane jest poinformowaniem sprzedawcy o chęci skorzystania z niego, a w przypadku zakupów przez internet trzeba podać kod rabatowy umieszczony przy opisie oferty partnera.

Bliższe informacje o programie mamBonus znajdziecie tutaj.

Pozostałe programy rabatowe dla posiadaczy kart płatniczych

Oprócz wymienionych powyżej, na polskim rynku funkcjonuje jeszcze kilka innych programów rabatowych. Różnią się one pod względem liczby punktów sprzedaży, w których możemy otrzymać zniżki, jak także warunkami uczestnictwa. Ogólna zasada jest jednak ta sama – w danym programie wziąć udział mogą wyłącznie posiadacze kart płatniczych wydanych przez dany bank. Druga wspólna reguła (choć zdarzają się wyjątki, patrz tabela poniżej) to automatyczna rejestracja w programie w momencie dokonania aktywacji swojej karty. Cechą wspólną większości analizowanych przez nas programów jest także konieczność poinformowania sprzedawcy o prawie do zniżki. Jeśli tego nie zrobimy, no cóż – rabat nie zostanie udzielony, punkty nie zostaną naliczone.

Przykłady programów rabatowych oferowanych przez wystawców kart płatniczych

Nazwa programu

Bank oferujący program

Kto może wziąć udział?

Warunki skorzystania ze zniżki

Przykładowe zniżki

Moje rabaty

ING Bank Śląski

Posiadacze kart płatniczych banku

Po zalogowaniu do bankowości internetowej należy aktywować kod rabatowy i podać go przy dokonywaniu płatności

5% rabatu na portalu PizzaPortal.pl, 40% zniżki na kosmetyki Yves Rocher przy zakupach online, 10% rabatu przy zakupie wyrobów z kategorii Meble i Ogród w sklepach Merkury Market

mOkazje*

mBank

Posiadacze kart płatniczych mBanku

Aktywacja usługi w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej

15% zwrotu za zakupy za min. 50 zł w sklepie House, 15% zwrotu za produkty marki Wojas, 5% zwrotu za zakupy w SuperPharm.pl

Program Przywilejów

PKO BP

Posiadacze wybranych kart płatniczych banku

Przed zakupem należy poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania ze zniżki

Rabaty rzędu 5-20%, np. Poczta Kwiatowa - 10%, Answear.com - 20%

Galeria Rabatów

Bank Pekao SA

Posiadacze kart płatniczych banku, w tym związanych z rachunkami firmowymi

Przed zakupem należy poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania ze zniżki, a podczas zakupów internetowych wpisać kod widoczny przy ofercie

4% zwrotu za rezerwację na portalu Booking.com czy eSky

Opracowanie na podstawie informacji na stronach wystawców kart płatniczych; * Program działa w formule moneyback – oznacza to, że podczas zakupów posiadacz karty uiszcza pełną należność za rachunek, a zwrot otrzymuje z opóźnieniem.

Czas na podsumowanie

Jak widać, korzystanie z niektórych programów rabatowych może być dla posiadaczy kart płatniczych naprawdę bardzo opłacalne. Oferowane zniżki w niektórych przypadkach sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Niestety zasięg części programów (terytorialny, liczba partnerów) jest ograniczony i skorzystanie z ofert rabatowych jest utrudnione.

Zastanawiające, że banki nie chwalą się dodatkowymi propozycjami dla swoich klientów. Nierzadko podstrony dotyczące programów rabatowych "ukryte" są głęboko między elementami oferty lub zamieszczone na osobnych stronach, do których nie prowadzą odnośniki ze strony internetowej danego banku. Bez znajomości nazwy programu praktycznie nie ma szans na odnalezienie informacji o nim w sieci.

Trzeba pamiętać, by przed wyruszeniem na promocyjne zakupy upewnić się, czy aby na pewno płacąc kartą, załapiemy się na rabat. W przypadku programów przygotowanych przez Visę i Mastercarda w większości przypadków konieczna będzie bowiem wcześniejsza rejestracja, w innych programach część rabatów dostępna jest tylko dla wybranych kart.

Po przeanalizowaniu aktualnej oferty, po dopełnieniu wszelkich formalności nie pozostaje nam już nic innego, jak cieszyć się dostępnymi rabatami i zwrotami.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy