Wymiana hrywien na złotówki po kursie NBU

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

159 publikacji 3228 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


4 komentarze
Wymiana hrywien na złotówki po kursie NBU
Spis treści

Wiele osób, uciekając przed rosyjską agresją na Ukrainę, zabrało ze sobą tylko hrywny. Po przybyciu do Polski pojawił się problem z ich wymianą na złotówki, gdyż kantory szybko „zatkały się” tą walutą i zaprzestały jej przyjmowania.

Od pierwszych dni wojny trwały uzgodnienia między Narodowym Bankiem Polskim a Narodowym Bankiem Ukrainy na temat możliwości wymiany hrywien w Polsce. Jest to możliwe od 25 marca 2022 r. w kilkudziesięciu oddziałach banku PKO BP. W każdym z nich wyznaczono oddzielne stanowisko do realizacji tego zadania, co umożliwi niezakłóconą obsługę innych klientów.

Wymiana hrywien na złotówki w PKO BP - kto może to zrobić?

Każdy dorosły obywatel Ukrainy ma prawo wymienić do 10 tys. hrywien (jest to maksymalny limit w ramach całej akcji) Limit może być wykorzystany w czasie jednej lub kilku transakcji. Konieczne jest osobiste udanie się do jednego z oddziałów PKO BP wytypowanych do obsługi tego typu transakcji i okazanie dokumentu tożsamości. Może to być ukraiński dowód osobisty w wersji plastikowej wydany po 2016 roku (paszport wewnętrzny) albo ukraiński paszport zagraniczny.

Do przeprowadzenia operacji nie jest konieczna znajomość języka polskiego, gdyż w jej trakcie klient nie wypełnia żadnych formularzy, otrzymuje jedynie dokument potwierdzający dokonanie transakcji.

Zasady wymiany

Wymiana dotyczy wyłącznie banknotów o nominałach: 100, 200, 500 i 1000 hrywien. Złotówki można otrzymać w gotówce, jak i wpłacić na konto w PKO BP. Bank nie pobiera od tych operacji żadnych prowizji. Możliwa jest też wpłata na rachunek w innym banku, ale wówczas PKO BP naliczy opłatę - 1% wpłacanej kwoty, nie mniej niż 20 zł.

Nie jest możliwe, by część nominału wymienić na złotówki, a pozostałą otrzymać w hrywnach.

Bank nie pobiera opłat za transakcje, nie stosuje również spreadu. Przeliczenie wymienianej kwoty następuje po kursie ustalonym przez Narodowy Bank Ukrainy i przekazanym do Narodowego Banku Polskiego, a następnie do PKO BP. Dla ułatwienia operacji tzw. kurs kontraktowy ustalany jest w zaokrągleniu do dwóch miejsc po przecinku, co znacznie upraszcza obsługę kasową.

Podkreślmy, że wymianie podlegają jedynie banknoty nieuszkodzone i niebudzące wątpliwości co do ich autentyczności. Doradca nie może przyjąć banknotów:

  • postrzępionych, nadmiernie zabrudzonych, odbarwionych;
  • trwale uszkodzonych nadrukami / rysunkami / napisami;
  • znacznie naddartych, zszytych, posklejanych, przerwanych, zawilgoconych, zbutwiałych i kruszących się;
  • zanieczyszczonych cieczami lub substancjami stałymi.

Porozumienie między NBU a NBP zostało podpisane na 3 miesiące i dotyczy wymiany 10 mld zł, co oznacza możliwość skorzystania z tej operacji przez maksymalnie milion osób.

Przytoczmy jeszcze ciekawostkę organizacyjną. Skupione hrywny trafiają z placówek PKO BP do oddziałów okręgowych NBP i następuje rozliczenie między oboma bankami, a następnie między NBP i NBU. Jak dotąd nie ustalono, co się stanie z hrywnami zgromadzonymi w polskim banku centralnym. Pewne jest, że do czasu zakończenia wojny absolutnie nie ma mowy o transporcie banknotów na teren Ukrainy.

Oferta banków dla Ukraińców

Banki działające w Polsce już od pewnego czasu coraz szerzej otwierały się na współpracę z obywatelami Ukrainy przybywającymi do Polski w celach zarobkowych, dlatego stworzyliśmy cykl tekstów pokazujących ofertę instytucji finansowych. W artykułach przedstawiliśmy banki, w których można się porozumieć po ukraińsku, omówiliśmy ofertę kierowaną do Ukraińców, a także napisaliśmy o tym jak tanio, szybko i bezpiecznie przesłać pieniądze na Ukrainę, skorzystać tam z bankomatu, posiadając kartę płatniczą wydaną przez polski bank.

Wszystkie teksty zawierają też informacje o specjalnych udogodnieniach wprowadzonych przez banki działające w Polsce dla obywateli Ukrainy po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. Zachęcamy też do korzystania z informacji o możliwości wypłaty w Polsce USD i EUR.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(4)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
A
Anna
Gość

Jest jakiś konkretny czas, na skorzystanie z tego kursu, trzeba się spieszyć?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Anna

Nie ma tu ograniczeń czasowych.

Odpowiedz

W
Wasilij_K
Gość

Czy w innych bankach też będzie można wkrótce wymienić hrywny na identycznych zasadach?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Wasilij_K

Niestety nic na ten temat nie wiadomo..

Odpowiedz