jak korzystać z karty kredytowej

Jak korzystać z karty kredytowej?

Karty kredytowe są bardzo wygodnym i przydatnym produktem oferowanym przez instytucje finansowe. Dzięki nim w łatwy i szybki sposób możesz skorzystać z dodatkowej gotówki. Jednak ich nierozważne użytkowanie może przysporzyć Ci wiele problemów finansowych. Zatem, jak korzystać z karty kredytowej, by cieszyć się jej funkcjonalnością i nie narazić się na dodatkowe koszty?

Z tekstu dowiesz się:

  • Czy warto posiadać kartę kredytową?
  • Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej?

Czy warto posiadać kartę kredytową?

Karty kredytowe stanowią nieocenioną pomoc w awaryjnych sytuacjach. Posiadanie tego produktu daje poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że w razie potrzeby możesz skorzystać z dodatkowych środków. Przyznany limit automatycznie odnawia się co miesiąc. Jest to zatem bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie musisz za każdym razem składać wniosków o kredyt czy pożyczkę.

Karta kredytowa jest wręcz niezbędna w przypadku podróży za granicę. Większość hoteli oraz firm zajmujących się wynajmem samochodów akceptuje płatność dokonaną jedynie za jej pomocą.

Oprócz tego, używając karty kredytowej, możesz liczyć na wiele benefitów oferowanych przez bank. Są to m.in. programy lojalnościowe, zniżki za dokonane zakupy czy tzw. moneyback, czyli zwrot części wydatków.

Jak widzisz, zdecydowanie warto być w posiadaniu tego produktu. Musisz jednak wiedzieć, iż nieumiejętne korzystanie z karty kredytowej wiąże się z naliczeniem wysokich opłat i może spowodować niemałe problemy finansowe. Impulsywne, niekontrolowane zakupy mogą sprawić, iż po jakimś czasie możesz mieć trudności w uregulowaniu zadłużenia. Dlatego też, korzystając z tego produktu, powinieneś zachować dyscyplinę finansową oraz przestrzegać kilku podstawowych zasad rozważnego użytkowania karty kredytowej. Stosowanie się do nich umożliwi Ci korzystanie z dobrodziejstw tego produktu i pozwoli uniknąć groźnej pętli zadłużenia. 

Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej?

Jeśli chcesz mądrze użytkować kartę kredytową, pamiętaj o następujących zasadach:

  • Dokładnie sprawdź warunki umowy;
  • Spłacaj całość zadłużenia w okresie bezodsetkowym;
  • Dokonuj przemyślanych zakupów;
  • Nie wykorzystuj całości limitu;
  • Nie wypłacaj pieniędzy z bankomatu;
  • Nie wykonuj przelewów.

Dokładnie sprawdź warunki umowy

Zapoznaj się ze wszystkimi zapisami zawartymi w umowie i uważnie przeanalizuj taryfę opłat i prowizji. Zwróć uwagę na takie parametry jak RRSO, oprocentowanie, a także wysokość miesięcznego bądź rocznego kosztu korzystania z produktu. 

Zwykle możesz być zwolniony z opłaty za użytkowanie karty, jeśli spełnisz określone warunki. Zazwyczaj jest to wykonanie określonej liczby transakcji bądź płatności na określoną kwotę podczas miesięcznego cyklu rozliczeniowego. Aktywne użytkowanie karty kredytowej pozwoli Ci zaoszczędzić zwykle do kilkunastu złotych miesięcznie. 

Spłacaj całość zadłużenia w okresie bezodsetkowym

Niezwykle ważną zasadą jest spłata całości zadłużenia w okresie bezodsetkowym (tzw. grace period), ponieważ tylko wtedy posiadanie karty kredytowej będzie dla Ciebie opłacalne. Jeśli zwrócisz pieniądze w określonym czasie, nie zapłacisz odsetek od wykorzystanej kwoty. 

Zazwyczaj okres bezodsetkowy wynosi 50-60 dni. Składa się on z 30-dniowego okresu rozliczeniowego oraz dodatkowych 20-30 dni przeznaczonych na spłatę zaległej kwoty. Jeśli przekroczysz ten termin, bank z każdym kolejnym dniem będzie naliczać Ci dodatkowe koszty. W ten sposób łatwo można stracić kontrolę nad wydatkami i wpaść w pułapkę zadłużenia, dlatego  pamiętaj, iż podstawową zasadą rozsądnego korzystania z karty kredytowej jest bezwzględne przestrzeganie okresu bezodsetkowego. 

Równie istotne jest także uregulowanie całości zadłużenia, a nie jedynie minimalnej wymaganej kwoty, gdyż po upływie okresu bezodsetkowego będziesz zobowiązany zapłacić odsetki za pozostałą część. Regularne powtarzanie tego błędu sprawi, iż dokonanie całkowitej spłaty będzie dla Ciebie coraz trudniejsze. 

Warto mieć na uwadze, iż karty kredytowe należą do najwyżej oprocentowanych produktów bankowych. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie terminu wyznaczonego przez bank, by móc korzystać z karty, nie ponosząc niepotrzebnych kosztów. 

Dokonuj przemyślanych zakupów

Uważnie kontroluj swoje wydatki i nie płać kartą kredytową za chwilowe zachcianki. Pamiętaj, iż są to środki banku, które będziesz musiał zwrócić. 

Płatności dokonywane pod wpływem impulsu mogą stać się przyczyną Twoich problemów finansowych. Dlatego też powinieneś dokładnie przemyśleć każdy swój zakup. 

Nie wykorzystuj całości limitu

Banki oferują limit kredytowy najczęściej od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak posiadanie limitu w wysokiej kwocie nie oznacza, że należy go co miesiąc wykorzystywać w całości. Wręcz przeciwnie – należy tego unikać. Staraj się wydawać tyle środków, ile to konieczne, byś bez problemu mógł zwrócić całość zadłużenia w okresie bezodsetkowym. 

Nie wypłacaj pieniędzy z bankomatu

Karta kredytowa służy do dokonywania płatności bezgotówkowych. Za transakcje gotówkowe, do których należy np. wypłata środków z bankomatu, banki często naliczają wysokie prowizje. W przypadku takiej operacji nie obowiązuje okres bezodsetkowy, zatem koszty naliczane są od momentu pobrania środków aż do całkowitej spłaty zadłużenia. 

W związku z tym powinieneś pamiętać, by wypłacać środki z bankomatu jedynie za pomocą swojej karty debetowej.  Z karty kredytowej najlepiej korzystać jedynie w sytuacjach awaryjnych. 

Nie wykonuj przelewów 

Do transakcji gotówkowych większość banków zalicza również przelewy wykonane za pomocą karty kredytowej. Zatem, identycznie jak w przypadku wypłaty z bankomatu, za wykonanie przelewu pobierana jest prowizja, a odsetki naliczane są od momentu wykonania tej operacji. W związku z tym przelewy powinieneś zlecać jedynie z rachunku swojej karty debetowej. 

Zdarza się jednak, iż część instytucji finansowych uznaje przelew z karty kredytowej za transakcję bezgotówkową. Wówczas przysługiwać Ci będzie okres bezodsetkowy. By upewnić się, jak traktuje to Twój bank, dokładnie sprawdź zapisy zawarte w umowie. 

Przestrzegaj podstawowych zasad 

Karta kredytowa może być Twoim „kołem ratunkowym” w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych wydatków. Aktywne użytkowanie karty wiąże się z wieloma korzyściami, takimi jak moneyback czy otrzymywanie zniżek za dokonane zakupy.

Pamiętaj jednak, by użytkować ją mądrze. Dokładnie przemyśl każdy swój zakup i przestrzegaj zasad rozsądnego korzystania z karty kredytowej. Stosowanie się do nich uchroni Cię od popełnienia finansowych błędów i ponoszenia niepotrzebnych kosztów. 

Dodaj komentarz