Wróć

NOWOŚĆ: eKonto Junior. mBank wprowadza rachunek dla najmłodszych.

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

53 komentarze
NOWOŚĆ: eKonto Junior. mBank wprowadza rachunek dla najmłodszych.
Spis treści

eKonto Junior to zupełna nowość w mBanku, dedykowana osobom w wieku 0-13 lat; do tej pory bank proponował rachunki jedynie dla nastolatków po 13. roku życia (eKonto możliwości). Ogromną zaletą tej najświeższej propozycji jest możliwość wydania dziecku bezpłatnej karty debetowej, co jest prawdziwą rzadkością na rynku.

Ponadto, co również należy zaliczyć mBankowi na duży „plus”, do eKonta Junior można uzyskać dostęp za pomocą bankowości elektronicznej (internetowej i mobilnej).

Aby wspomóc młodego finansistę i jego rodziców w pierwszych krokach z bankowością, mBank przygotował specjalną grę, pokazującą, jak posługiwać się kartą debetową (znajdziesz ją na tej stronie). My również spieszymy z pomocą i podpowiadamy, jak nauczyć dziecko korzystać z konta.

Konto dziecka czy dla dziecka?

Każdy, kto choć przez chwilę interesował się rachunkami dla dzieci w wieku do 13 lat, wie doskonale, że banki standardowo nie wydają ani kart do takich kont (wyjątkiem jest karta pre-paid w PKO BP do PKO Konta Dziecka), ani nie udostępniają młodemu człowiekowi bankowości internetowej. Obie funkcjonalności wymagają bowiem podpisania umowy, a dziecko przed 14. rokiem życia nie posiada zdolności do czynności prawnych i zwyczajnie nie może podpisać takiego dokumentu. Jak więc udało się rozwiązać ten problem mBankowi?

Odpowiedź jest prosta: eKonto Junior tak naprawdę jest rachunkiem rodzica. Możesz je otworzyć, jeżeli posiadasz już konto w mBanku. Junior funkcjonuje jako osobny rachunek, na który przelewasz dowolną kwotę do dyspozycji Twojego dziecka. Dziecko nie ma z kolei możliwości wypłaty środków z Twojego konta osobistego.

Bankowość elektroniczna tylko dla rodzica

Jako rodzic masz swobodny dostęp do eKonta Junior z poziomu własnej bankowości internetowej/mobilnej. Możesz w niej ustalać limity, zlecać przelewy czy ustanowić pełnomocnictwo dla drugiego rodzica.

Tych wszystkich możliwości pozbawione jest dziecko; nie może ono ani wysłać przelewu, ani nawet zalogować się na swoje konto. Bankowość elektroniczna służy wyłącznie – nie ma co ukrywać – do kontroli finansów młodego człowieka. Na samodzielne kroki w tym zakresie przyjdzie Twojej pociesze jeszcze poczekać.

Karta debetowa dla dziecka to unikat na rynku

Jak już wspominaliśmy, karty płatnicze dla dzieci do 13 lat to w Polsce ogromna rzadkość. Do tej pory udostępniały je jedynie dwa banki (PKO BP i ING Bank Śląski), ale były to karty przedpłacone, na które rodzic przelewał środki na podobnej zasadzie jak w przypadku telefonów na kartę.

W mBanku dziecko otrzymuje za to kartę debetową (wystawioną na swoje imię i nazwisko). Dlaczego? Ponieważ konto, z którym powiązana jest karta, jest rachunkiem rodzica i rodzic niejako „użycza” karty do swojego konta dziecku. Musimy przyznać, że jest to całkiem praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu dziecko ma dostęp do pieniędzy i może na bieżąco z nich korzystać (w granicach określonych przez opiekuna).

mBank chwali się (i słusznie), że grafika na karcie może zostać wybrana spośród kilkudziesięciu wzorów – i to całkowicie za darmo. Sprawdziliśmy: jest i „obowiązkowa" lama, styl mBanku nie wyłamuje się więc z bankowych trendów 😉.

Karty lama i jednorożec w mBanku
Karty lama i jednorożec w mBanku

Gdyby dla kogoś lama na karcie debetowej była niewystarczająca, można sięgnąć jeszcze po opaskę zbliżeniową Mastercard. Ta opcja kosztuje jednak 25 zł (jednorazowo).

Domyślny limit wypłat wynosi 50 zł dziennie, ale rodzic może go bez trudu zmienić w bankowości internetowej lub mobilnej. Dodatkowo można również otrzymywać powiadomienia push o każdej transakcji kartą (lub opaską). Pamiętaj, że dziecko może wydać dokładnie tyle, ile przelejesz mu na rachunek.

Sprawdź także Rodzinne poznawanie finansów.

Darmowe konto, darmowa karta

Jeżeli chodzi o opłaty, to eKonto Junior prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Bank nie pobiera żadnej opłaty ani za prowadzenie rachunku, ani za korzystanie z karty debetowej, nie wymaga również zapewnienia regularnych wpłat czy wykonywania od czasu do czasu jakichś transakcji:

Konto
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł
Bankomaty 0 zł

wszystkie bankomaty krajowe i zagraniczne

Przelew internetowy
0 zł
Unikalne cechy: karta płatnicza dostępna jest dla dzieci od 1. roku życia.
 • Szczegóły oferty
 • Recenzja 4.5/ 5
Otwórz konto rodzica

Konto

 • Przeznaczenie konta

  konto osobiste dla osób do 13 lat

 • Oprocentowanie rachunku

  0%

 • Opłata za otwarcie konta

  0 zł

 • Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku

  0 zł

Karta

 • Typy kart płatniczych

  Visa Junior

 • Funkcjonalność karty
  • płatności zbliżeniowe
  • cashback
 • Opłata za wydanie karty

  0 zł

 • Opłata za odnowienie karty

  0 zł

 • Miesięczna opłata za kartę

  0 zł

 • Płatność kartą za granicą

  5,9% wartości transakcji

Bankomaty i operacje gotówkowe

 • Wypłata z bankomatów w Polsce

  0 zł

 • Wypłata z bankomatów za granicą

  0 zł + 5,9% prowizji za przewalutowanie

 • Wpłata gotówki we wpłatomacie

  0 zł

 • Wpłata gotówki w oddziale banku

  0 zł

 • Wypłata gotówki w oddziale banku

  0 zł

Przelewy

 • Zwykły przelew internetowy

  0 zł

 • Zlecenie stałe

  0 zł

 • Zwykły przelew w oddziale banku

  0 zł

Inne

Zobacz pełną analizę
Otwórz konto rodzica

Zalety

 • darmowe konto, karta i wypłaty ze wszystkich bankomatów
 • karta debetowa do rachunku
 • gra-samouczek wprowadzająca w świat bankowości
 • aplikacja mobilna dla dziecka

Wady

 • brak ciekawych propozycji oszczędnościowych i walutowych dla dziecka
 • Atrakcyjność opłat
  5/ 5
 • Użyteczność rachunku
  4/ 5
 • Promocje i bonusy
  3/ 5
Przeczytaj recenzję
Justyna Kalicińska
Otwórz konto rodzica

Dodatkowo dziecko może korzystać za darmo z wpłatomatów Euronetu i wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów krajowych. Wypłaty z bankomatów zagranicznych również są bezpłatne, tyle że bank doliczy aż 5,8% prowizji za przewalutowanie (w przypadku kart Visa).

A ponieważ pierwsze wrażenie najbardziej się liczy, mBank co pewien czas przygotowuje promocje i konkursy związane z tym rachunkiem.

Jak założyć eKonto Junior?

Wniosek o rachunek złożysz przez swoją bankowość elektroniczną; wcześniej bank potwierdzi jeszcze tożsamość dziecka na podstawie legitymacji szkolnej, dowodu osobistego lub aktu urodzenia.

eKonto Junior możesz również otworzyć w oddziale.

Czytaj więcej na temat, jak założyć konto dla dziecka do 13 lat.

Fajne konto rodzica… dla dziecka

Przyznajmy: formalnie eKonto Junior należy do osoby dorosłej, a to przekłada się na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim pieniądze zgromadzone na tym rachunku są własnością rodzica. Rodzic jedynie udostępnia dziecku to konto, a właściwie to kartę debetową, którą młody człowiek może dość swobodnie dysponować. Tylko tyle czy aż tyle?

Naszym zdaniem propozycja mBanku to krok w dobrą stronę; dostęp do karty płatniczej umożliwia aktywne korzystanie z konta na co dzień, a nie tylko jako skarbonki na pieniądze od cioci i wujka na urodziny. Co więcej, jest to propozycja właściwie całkowicie darmowa. Jako rachunek bieżący eKonto Junior sprawdzi się idealnie.

Chcesz mieć pewność? Zajrzyj do naszego rankingu kont dla dzieci i wybierz najlepszą opcję dla swojego dziecka.

Komentarze

(53)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
H
Hankaaa
Gość

Bardzo proszę o wyjaśnienie co oznacza "8% dla oszczędności"?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Hankaaa

W mBanku można zyskać 8% na rachunku Moje Cele w ramach promocji z premią za założenie konta osobistego. Szczegóły opisaliśmy tutaj: https://moneteo.com/bankonauci/ekonto-osobiste-plus-premia-nagroda-specjalna-650-zl-8-procent-moje-cele-mbank

Odpowiedz

A
Asia
Gość

Czy istnieje możliwość założenia lokaty ze środków zgromadzonych na koncie e koncie junior?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Asia

Najpierw musiałabyś przelać środki na swoje konto osobiste i dopiero zasilić rachunek lokaty. W mBanku nie ma lokat dla dzieci.

Odpowiedz

Ż
Żaneta Mikoda
Gość

czy numer rachunku jest na dane rodzica czy na dane dziecka

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Żaneta Mikoda

Na dane rodzica. W nazwie rachunku można wpisać imię i nazwisko dziecka, ale posiadaczem konta jest rodzic.

Odpowiedz

R
Rysiek
Gość

Czy dziecko może zapłacić swoim telefonem?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Rysiek

Dla małych dzieci płatności telefonem nie są dostępne. Dziecko może korzystać z opaski zbliżeniowej.

Odpowiedz

M
Marek
Gość

czy konto dziecka ma funkcję płatności BLIK

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Marek

Do eKonta Junior nie jest dostępny Blik. Dziecko może korzystać z innych funkcjonalności specjalnej aplikacji dla dzieci: https://www.mbank.pl/przyklady/kuba/apka-junior/

Odpowiedz

Z
Zuzanna
Gość

Czy mogę założyć ekonto Junior dla swojego 9 letniego brata? Nie jestem jego opiekunem prawnym.

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Zuzanna

Niestety, konto może otworzyć tylko przedstawiciel prawny dziecka.

Odpowiedz

R
Rodzic
Gość

Witam, czy jako matka dziecka mogę przelewać dowolne kwoty pieniężne małoletniemu dziecku na jego subkonto mBank Junior utworzone przez ojca dziecka bez konsekwencji podatkowych dla żadnej ze stron? Dodam, że nie jesteśmy małżeństwem, więc w świetle prawa należymy do tzw. III grupy podatkowej.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Rodzic

Nie znamy sytuacji, aby przelewy do dziecka były opodatkowane. Jeśli będziesz wykonywała przelew bezpośrednio na rachunek dziecka, możesz w tytule zawrzeć jego imię i nazwisko, aby nie było wątpliwości, dla kogo są pieniądze.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Tragedia. Konto założone 19.06 a do dzis nie zostala wyslana karta ani żadna informacja dlaczego. Promocja miala byc na subskrybcje" konto gracza" ale skoro nie ma karty nie ma transakcji zrobionej karta i oczywiscie nie spełniamy warunków by subskrypcje otrzymać. Dodzwonic sie rownież nie można,czat całe dni zajety. Nie polecam a konto dziecka zamykam i to jak najszybciej. Wielka porażka oraz brak zaufania do tego banku.

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
@Anna

Hmm, a czy karta jest widoczna w bankowości elektronicznej banku?

Zerknij tutaj: https://www.mbank.pl/informacje-dla-klienta/post,7922,zaplac-karta-jeszcze-zanim-ja-otrzymasz.html

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to nie rozwiązuje w pełni problemu, bo karta już dawno powinna dojść, ale może uda się choć skorzystać z promocji.

Odpowiedz

M
Marek
Gość

Witam jestem za granicą a dzieci w Polsce w jaki sposób mogę założyć im konta bankowe

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Marek

To zależy, czy jest Pan już klientem mBanku, czy nie - jeśli tak, to sprawa względnie jest prosta, trzeba w bankowości internetowej/mobilnej złożyć wniosek o eKonto Junior i pamiętać, że karta debetowa dla dziecka przyjdzie tylko na polski adres (istotne jest, aby w systemie banku figurował Pana adres w Polsce).

Jeżeli nie jest Pan klientem mBanku (bądź chciałby Pan założyć konta dzieciom w jakimś innym banku), konieczny będzie przyjazd do Polski; wymagana jest obecność rodzica w oddziale lub ewentualnie spotkanie z kurierem. Jeżeli dzieci mają mniej niż 13 lat, to zwykle ich obecność przy podpisywaniu umowy nie jest wymagana, jeżeli mają ukończone 13 lat - same podpisują umowę, a Pan jedynie wyraża zgodę.

W tym artykule opisaliśmy, jak wygląda zakładanie konta młodszym dzieciom w poszczególnych bankach: https://www.najlepszekonto.pl/jak-zalozyc-konto-dla-dziecka-do-13-lat,

a tutaj, jak wygląda otwarcie rachunku dla nastolatka: https://moneteo.com/artykuly/jak-zalozyc-konto-dla-dziecka-do-13-lat.

Odpowiedz

W
Wojtek
Gość

Ile kont Junior można posiadać? Jeśli mam dwoje dzieci, to mogę założyć dwa takie konta?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Wojtek

Tak, możesz założyć Konto Junior dla każdego swojego dziecka. Będziesz ich właścicielem i będziesz miał możliwość zarządzania każdym z kont.

Odpowiedz

M
Marek
Gość

Czy komornik może zająć środki które dziecko sobie wypłaci?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marek

W praktyce eKonto Junior zakłada rodzic, więc środki na rachunku mogą zostać zajęte przez komornika.

Odpowiedz

M
Małgorzata
Gość

Chciałbym otworzyć konto siostrzeńcowi, który ma 10 lat (powiązane z moim w mBanku). Czy jako ciocia mogę to zrobić?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Małgorzata

Niestety nie. Konto otwiera zawsze rodzic lub inna osoba, która jest opiekunem prawnym dziecka.

Odpowiedz

K
Kinga
Gość

Czy dziecko ma podgląd do ilości środków na koncie?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Kinga

Niestety nie, dostęp do bankowości elektronicznej ma tylko rodzic; wyłącznie on może pokazać dziecku ilość środków na koncie.

Odpowiedz

M
marcim1981
Gość
@Justyna Kalicińska

Jest już specjalna aplikacja dla dziecka.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@marcim1981

Dzięki za informację!

Odpowiedz

D
Damian ojciec
Gość

Karta i opaska do konta przeważnie nie działa, muszę płacić swoją. Sama córka w sklepie z tym szajsem nie poradzi sobie.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Damian ojciec

Dlaczego nie działa? Pojawia się jakiś komunikat?

Odpowiedz

D
Damian ojciec
Gość
@Aldona Derdziak

Bank twierdzi, że wszystko w porządku. Nic się nie dzieje przy płatności. Czasami zadziała.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Damian ojciec

Może to być też wina terminala. Sama spotkałam się z sytuacją, że płatność telefonem nie chciała mi działać w jednym ze sklepów.

Odpowiedz

D
Damian ojciec
Gość
@Aldona Derdziak

Ok. Był kłopot z aktywacją opaski, po zgłoszeniu bank naprawił to po czasie.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Damian ojciec

To dobrze, że sytuacja się wyjaśniła :)

Odpowiedz

R
rodzic
Gość

dzieci nie mają dostępu do aplikacji. Fajnie by było gdyby przynajmniej by była aplikacja mBank JUNIOR.

Odpowiedz

L
lukasz
Gość
@rodzic

no właśnie niby jest , tak przynajmniej na stronce piszą .... szukam i nic.

Odpowiedz

G
Grzegorz
Gość

Niestety nie da się otworzyć konta eKonto Junior w bankowości internetowej - proszę sobie sprawdzić, jedynie konto m dla dzieci powyżej 13 roku życia da się w bankowości internetowej otworzyć co jest bez sensu. Jedyna możliwość to otworzenie w oddziale bo nawet przez kuriera się nie da od czasu koronawirusa co jest zupełnym zaprzeczeniem trendu rynkowego :(

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Grzegorz

Dzień dobry! Czemu się nie da otworzyć w ten sposób rachunku? Miał Pan jakieś problemy? Ja zakładałam to konto przez bankowość mobilną i konto było aktywne już po kilku minutach.

Odpowiedz

G
Grzegorz
Gość
@Justyna Kalicińska

To że dało się lata temu nie znaczy że teraz się da. Może trzeba co jakiś czas sprawdzać i aktualizować informacje? Proszę sobie zobaczyć na ich stronę albo zadzwonić - od tego roku da się założyć konto dla dziecka TYLKO w placówce - kiosku.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Grzegorz

Dzień dobry. Sprawdziliśmy i ze strony mBanku wynika, że eKonto Junior da się założyć online, jednak trzeba w tym celu samemu posiadać rachunek w mBanku. Link przekierowuje do bankowości elektronicznej. W aplikacji mobilnej opcja wciąż jest dostępna.

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Grzegorz

Panie Grzegorzu, zakładałam to konto w maju 2020 - wydaje mi się, że dość niedawno, w każdym razie tuż po Pana pierwszej wiadomości. Być może problemem jest brak konta w mBanku dla osoby dorosłej, ale - jak pisałam w artykule - jest ono wymagane przy eKoncie Junior. Jeżeli ma Pan aktywny rachunek w mBanku to otwarcie eKonta Junior jest jak najbardziej możliwe przez bankowość internetową/mobilną. Karta przyszła po 4 dniach.

Odpowiedz

L
lukasz
Gość
@Grzegorz

ja zakładałem w lipcu i kolejne w październiku . Bez najmniejszych problemów . Jedynie przesyłka z kartą "leciała" troszkę ponad tydzień. 0 problemów i utrudnień.

Odpowiedz

U
Ula
Gość
@Aldona Derdziak

dzisiaj próbowałam, mam konto ale niestety pojawia sie komunikat: "Zlożenie wniosku jest obecnie niemożliwe".

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Ula

Może to błąd techniczny? Właśnie sprawdziłam i wniosek internetowy jest dostępny.

Odpowiedz

M
Monia
Gość

Do oddziału trzeba iść z dzieckiem, czy konto może otworzyć sam rodzic?


Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Monia

Konto Junior zakłada sam rodzic w swojej bankowości internetowej/mobilnej i nie trzeba iść z dzieckiem specjalnie do oddziału. Obecność dziecka jest potrzebna przy otwieraniu konta dla nastolatków, od 13 lat.

Odpowiedz

G
Grzegorz
Gość
@Justyna Kalicińska

Niestety nie da się otworzyć konta eKonto Junior w bankowości internetowej - proszę sobie sprawdzić, jedynie konto m dla dzieci powyżej 13 roku życia da się w bankowości internetowej otworzyć co jest bez sensu. Jedyna możliwość to otworzenie w oddziale bo nawet przez kuriera się nie da od czasu koronawirusa co jest zupełnym zaprzeczeniem trendu rynkowego :(

Odpowiedz

W
Wiola
Gość

Czy dobrze rozumiem, że mamy tu do czynienia z subkontem, na które loguje się rodzic ze swojego standardowego konta? A co ze środkami? Są one własnością rodzica czy dziecka?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Wiola

Nie, eKonto Junior to osobny rachunek. Środki na nim należą do rodzica.

Odpowiedz

N
natan
Gość
@najlepszekonto.pl

Mogliby dodatkowo dorzucić konto oszczędnościowe. To byłby niezły pakiet.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@natan

Fakt byłoby nieźle. Chodzi nie tylko o sam fakt pomnażania pieniędzy dziecka, ale i walor edukacyjny. Na tę chwilę małolat musi poczekać do skończenia 13 lat, bo wtedy może już być posiadaczem konta Moje cele

Odpowiedz

R
Roman
Gość

Konto do 13 roku życia, czyli jak pod pretekstem konta "dla dziecka" wcisnąć produkt bankowy dorosłemu xD

Odpowiedz

L
Lukels
Gość
@Roman

Malkontent zawsze sie znajdzie. Polska w koncu. Tu tylko tacy.

Odpowiedz