Ranking kont oszczędnościowych dla dzieci i młodzieży

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

98 publikacji 761 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


5 komentarzy
Ranking kont oszczędnościowych dla dzieci i młodzieży
Spis treści

Wielu rodziców zastanawia się, gdzie najlepiej ulokować środki na przyszłość dzieci. Istotne jest nie tylko oprocentowanie oszczędności, ale również ewentualne opłaty za konto, sposoby jego zakładania, łatwość wpłat i wypłat, a także konieczność otwarcia rachunku przez rodzica.

Czasami w zawiłościach bankowych ofert można naprawdę się pogubić. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd, dzięki któremu łatwiej znajdziesz najlepsze konto oszczędnościowe dla dziecka.

O rachunkach oszczędnościowych dla młodych i najmłodszych

Kiedyś podstawowym sposobem oszczędzania w banku była książeczka oszczędnościowa dla dzieci. Zapisywano w niej wszystkie wpływy, wypływy i ruchy na koncie oszczędnościowym dziecka. Choć obecnie książeczki mają wartość antykwaryczną, to rachunek oszczędnościowy wciąż jest jednym z najpopularniejszych sposobów deponowania pieniędzy, niewiele ustępując lokacie. Jednak w odróżnieniu od lokaty korzystanie z konta oszczędnościowego jest znacznie swobodniejsze: wpłaty można wykonywać, kiedy tylko się zechce, zaś wypłata środków nie powoduje utraty odsetek.

Odsetki z reguły kapitalizowane są co miesiąc, zaś zysk pomniejszony jest automatycznie o podatek od zysków kapitałowych, wynoszący 19%.

Konto oszczędnościowe dla dziecka najczęściej powiązane jest z rachunkiem osobistym. W niektórych bankach możemy znaleźć zarówno specjalne oferty dla dzieci i młodzieży, jak i standardowe konta oszczędnościowe, które dostępne są również dla nieletnich.

Konto oszczędnościowe dla niemowlaka i dla starszego dziecka – korzystanie w praktyce przez osoby do 14. roku życia

Decydując się na konkretną ofertę, należy zdawać sobie sprawę z tego, że dostęp do pieniędzy małoletniego nie jest tak swobodny jak w przypadku kont dla dorosłych. Osoba w wieku 0-13 lat nie ma zdolności do czynności prawnych, a więc nie może sama (nawet za zgodą rodzica) zarządzać swoim majątkiem ani tym bardziej podpisać umowy o konto.

Zazwyczaj małe dziecko nie może korzystać z własnej bankowości internetowej, a dostęp do rachunku oszczędnościowego możliwy jest jedynie w oddziale banku, gdzie wykonuje się wpłaty i wypłaty gotówkowe oraz zleca przelewy (istnieją jednak wyjątki: specjalne aplikacje już dla siedmiolatków uruchomiły PKO BP, Pekao SA, mBank oraz Bank Millennium).

Sytuacja - w zależności od banku - może przedstawiać się zupełnie inaczej, gdy rodzic (opiekun prawny) posiada konto lub inny produkt bankowy w tej samej instytucji. Wtedy rachunek dziecka dostępny jest w bankowości elektronicznej rodzica (jednak nie zawsze oznacza to, że np. rodzic może np. zlecać przelewy z konta oszczędnościowego dziecka. W niektórych instytucjach i tak pozostaje jedynie oddział).

Pytania Czytelników - konta dla dzieci i młodzieży

Uwaga! Miesięczna suma wypłat z rachunku należącego do małoletniego nie jest dowolna: nie może ona przekroczyć tzw. kwoty zwykłego zarządu, która obecnie wynosi ok. 6500 zł miesięcznie. To obostrzenie ma na celu ochronę majątku nieletnich.

Czytaj więcej o tym, jak założyć konto dziecku do lat 13.

Konto oszczędnościowe dla młodzieży: co wolno nastolatkowi

Gdy młody człowiek skończy 13 lat, nabywa częściową zdolność do czynności prawnych, a co za tym idzie, zyskuje znacznie szerszy dostęp do usług bankowych, m.in. do bankowości internetowej i mobilnej. Może też zarządzać swoimi pieniędzmi w ramach limitów określonych przez rodzica, tj. zlecać przelewy, ustanawiać zlecenia stałe, płacić kartą debetową lub mobilnie itd.

Nie zmieniają się natomiast ograniczenia związane z wypłatami z konta: maksymalna wypłata w danym miesiącu nie może przekroczyć tzw. kwoty zwykłego zarządu. Ograniczenie to zniknie dopiero w momencie, kiedy nastolatek stanie się pełnoletni i będzie mógł zupełnie samodzielnie rozporządzać swoim majątkiem.

Pytania Czytelników - konta dla dzieci i młodzieży

Pamiętaj, że środki zgromadzone na rachunku dziecka (założonego na jego imię i nazwisko) są własnością małoletniego. Gdy młody człowiek osiągnie pełnoletność, rodzic traci prawo wglądu i kontroli nad rachunkiem pociechy (choć często pełnomocnictwo dla rodzica należy odwołać w banku).

Czytaj więcej o zakładaniu konta dla nastolatka.

Oferty rachunków wyłącznie dla młodych

Niektóre banki przygotowały propozycje rachunków, z których mogą skorzystać wyłącznie dzieci lub młodzież do ukończenia 18. roku życia. Zazwyczaj konta te są lepiej oprocentowane niż zwykła oferta „dla dorosłych”, a także wiążą się z ciekawymi bonusami zachęcającymi do oszczędzania. Wyższa stawka oprocentowania dotyczy najczęściej kwot do 10 tysięcy złotych.

Konto oszczędnościowe dla młodzieży jest zamykane, gdy młody człowiek osiągnie pełnoletność (lub ustalony przez bank wiek), a w miejsce rachunku należy otworzyć konto ze standardowej oferty banku.

Specjalne propozycje dla dzieci i nastolatków przygotowały m.in. Alior Bank, Toyota Bank, PKO BP i Bank Pekao SA.

Konto oszczędnościowe w promocji "Bonus dla młodych" w Alior Banku: 6,5% do 2 tys. zł przez 4 miesiące

Promocja adresowana jest do nastolatków w wieku 13-18 lat. Warunkiem skorzystania z promocji jest otwarcie Konta Jakże Osobistego oraz konta oszczędnościowego. Podwyższona stawka oprocentowania będzie obowiązywała przez 4 miesiące od daty aktywacji, przy czym aktywacja nastąpi w pierwszym dniu roboczym następnego tygodnia po dniu otwarciu rachunku. 

Konto Oszczędnościowe dla nastolatków

Alior Bank
 • Oprocentowanie
  6,5%
 • Okres obowiązywania
  4 miesiące
 • Zakres kwot
  do 2 tys. zł
 • Konto osobiste
  TAK

Po zakończeniu oferty specjalnej oprocentowanie spadnie do poziomu standardowego.

Konto Super Click w Toyota Banku: 2% do 10 tys. zł i bonusy

Choć Toyota Bank do czołowych banków w Polsce nie należy, błędem byłoby niezwrócenie uwagi na ciekawą propozycję tej instytucji. Rachunek oszczędnościowy Super Click oprocentowany jest bowiem na poziomie 2% w skali roku dla kwot do 10 tys. zł, co plasuje go najwyżej spośród wszystkich kont oszczędnościowych dla młodych (powyżej 10 tys. oprocentowanie wynosi 0,5%).

Konto Super Click przeznaczone jest dla osób w wieku 13-24 lata. Można je otworzyć wyłącznie wraz z bieżącym rachunkiem osobistym – Kontem Click. Co ciekawe, samo Konto Click również jest nieźle oprocentowane:

 • Konto
  0 zł
 • Karta
  1 zł

 • Bankomaty
  0 zł / 4,50 zł

 • Przelew internetowy
  0 zł

Konto oszczędnościowe Super Click ma jedną poważną wadę: płatne przelewy. Wewnętrzne zlecenie przekazania środków na rachunek bieżący kosztuje aż 2 zł (na konto w innym banku – 4,50 zł). Choć kwoty te nie wyglądają na wysokie, to są w stanie „zjeść” zysk z naliczanych odsetek, dlatego też wypłaty z Konta Super Click powinny być sporadyczne. Natomiast samo prowadzenie konta jest bezpłatne.

Konto Super Click

Toyota Bank
 • Oprocentowanie
  2%
 • Okres obowiązywania
  bezterminowo
 • Zakres kwot
  do 10 tys. zł
 • Konto osobiste
  TAK

Należy również pamiętać, że Toyota Bank nie ma swoich oddziałów, a wpłaty i wypłaty gotówkowe można zlecać wyłącznie w siedzibie banku w Warszawie (koszt wpłaty to 1% wartości transakcji, min. 10 zł, zaś wypłaty - aż 0,4% + 100 zł do kwot 50 tys. zł. Zdecydowanie polecamy przelew...).

Pierwsze Konto Oszczędnościowe w PKO BP: 8% w skali roku z bonusem w promocji

Obecnie na Pierwszym Koncie Oszczędnościowym można obecnie zyskać 6% w skali roku do 10 tys. zł w ramach regularnie ponawianej promocji. Odsetki naliczane są i przelewane na konto co miesiąc. Oprocentowanie powyżej 10 tys. zł wynosi 1%.

Dodatkowym atutem tej oferty jest bonus: oprocentowanie na rachunku zostanie podwyższone o 2 p.p. (czyli w sumie 8%), jeżeli spełnione zostaną łącznie poniższe warunki:

 • co miesiąc na rachunek wpłacane będzie od 20 zł do 1000 zł (uwaga: kwoty tej nie można przekroczyć!);
 • z konta nie zostaną pobrane żadne środki w ciągu kolejnych 3 miesięcy.

Pierwsze Konto Oszczędnościowe można powiązać z usługą autooszczędzania. Polega ona na odkładaniu reszty z transakcji: przelewów oraz płatności kartą i w IKO. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane osobom, które chcą zacząć oszczędzać, ale trudno jest im się zdobyć na systematyczne odkładanie pieniędzy.

Prowadzenie Pierwszego Konta Oszczędnościowego jest całkowicie bezpłatne, podobnie jak wpłaty i wypłaty gotówkowe. Darmowe są również przelewy z tego rachunku, choć należy pamiętać, że SMS z kodem do autoryzacji zleceń to koszt 0,29 zł (aby uniknąć tej opłaty, transakcje trzeba zatwierdzać za pomocą aplikacji mobilnej). Kiedy nastolatek skończy 18 lat, rachunek automatycznie zmienia się w Konto Oszczędnościowe Plus.

Pierwsze Konto Oszczędnościowe

PKO BP
 • Oprocentowanie
  8%
 • Okres obowiązywania
  do 30.11.2024 r.
 • Zakres kwot
  do 10 tys. zł
 • Konto osobiste
  TAK

Pierwsze Konto Oszczędnościowe można założyć już niemowlakowi, jednak wyłącznie wtedy, gdy dziecko posiada rachunek bieżący. Bank przygotował oferty zarówno dla dzieci do lat 13, jak i nastolatków. Dla osób poniżej 14. roku życia przeznaczone jest PKO Konto Dziecka. Co ciekawe, rachunek ten również jest oprocentowany:

 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł
 • Bankomaty
  0 zł / 5 zł

 • Przelew internetowy
  0 zł

Z kolei nastolatek w wieku 13-18 lat może otworzyć PKO Konto dla Młodych:

 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł / 5 zł

 • Bankomaty
  0 zł

 • Przelew internetowy
  0 zł

Oba rachunki bieżące (osobiste) prowadzone są bezpłatnie. Rodzic nie musi już posiadać swojego konta w PKO BP.

Konto Santander w Santander Bank Polska: 6% do 3 tys. zł

Konto Jakie Chcę dla dzieci nie jest co prawda rachunkiem oszczędnościowym, lecz osobistym, niemniej z racji tego, że jest oprocentowane – i to na rewelacyjnym obecnie poziomie – nie sposób pominąć go w naszym zestawieniu.

Stawka 6% do kwoty 3 tys. zł to bardzo dobra propozycja na pierwsze kroki w odkładaniu pieniędzy. Oferta oszczędnościowa przeznaczona jest wyłącznie dla młodszych dzieci, w wieku 0-13 lat.

 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł / 9 zł

 • Bankomaty
  0 zł

 • Przelew internetowy
  0 zł (od 13 lat)

Kiedy nastolatek rozpoczyna 14. rok życia, bank przestaje naliczać odsetki od zgromadzonych środków, ale w zamian za to młody człowiek zyskuje szeroki dostęp do nowoczesnego i bezpłatnego konta osobistego, które można powiązać z oszczędnościowym Kontem Select:

Konto oszczędnościowe Select

Santander Bank Polska
 • Oprocentowanie
  2%

 • Okres obowiązywania
  bezterminowo
 • Zakres kwot
  do 100 tys. zł
 • Konto osobiste
  NIE

Konto Mój Skarb w Banku Pekao SA: 7% w promocji, standardowo 2% w skali roku

Osobną ofertę dla nieletnich przygotował także Bank Pekao SA. Rachunek Mój Skarb oprocentowany jest na poziomie 2% w skali roku, niezależnie od ulokowanej kwoty. Jeżeli jednak otworzysz konto w promocji w ramach Pakietu PeoPay KIDS w ramach trwającej promocji zyskasz bonusowe oprocentowanie. Oferta przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-18 lat.

Korzystanie z rachunku jest bezpłatne. Bank nie pobiera opłat za wpłaty gotówkowe ani za przelewy (zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne). Jest jednak jeden wyjątek: koszt SMS do autoryzacji zleceń wynosi 0,20 zł. Opłaty tej można uniknąć, jeśli transakcje będzie się zatwierdzać w aplikacji mobilnej.

Konto oszczędnościowe Mój Skarb

Bank Pekao
 • Oprocentowanie
  7%
 • Okres obowiązywania
  152 dni
 • Zakres kwot
  do 5000 zł
 • Konto osobiste
  TAK

Na Konto Mój Skarb można wpłacać środki bezpośrednio przelewem lub w oddziale, jednak wypłaty gotówkowe z rachunku nie są możliwe; aby wypłacić oszczędności, należy zlecić przelew w bankowości elektronicznej na inne konto. Umowa o rachunek wygasa w ciągu 30 dni od momentu osiągnięcia przez młodego człowieka pełnoletności.

Rachunek Mój Skarb można założyć dla pociechy w wieku 0-18 lat, warunkiem jest posiadanie przez dziecko i rodzica konta osobistego w Pekao SA.

Nastolatkom i młodszym dzieciom bank proponuje swój standardowy rachunek, Konto Przekorzystne, które dla osób do 26 lat jest zupełnie bezpłatne:

 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł
 • Bankomaty
  0 zł

 • Przelew internetowy
  0 zł
Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za transakcje walutowe kartą.

Nest Konto Oszczędnościowe 13+ i 6,9% do 10 tys. zł

W Nest Banku można otworzyć rachunek oszczędnościowy dla nastolatków w wieku 13-18 lat. Konto jest atrakcyjnie oprocentowane, niestety, jest to propozycja jednorazowa.

Nest Konto Oszczędnościowe 13+

Nest Bank
 • Oprocentowanie
  6,9%
 • Okres obowiązywania
  90 dni
 • Zakres kwot
  do 10 tys. zł
 • Konto osobiste
  TAK

Założenie Nest Konta Oszczędnościowego 13+ możliwe jest tylko z rachunkiem osobistym dla nastolatka:

Nest Konto Samodzielne

Nest Bank
 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł
 • Bankomaty
  0 zł / 6 zł

 • Przelew internetowy
  0 zł

Konto oszczędnościowe dla dziecka - ranking

Powyżej przedstawiliśmy specjalne oferty bankowe dla dzieci. Teraz przyjrzyjmy się standardowym kontom oszczędnościowym, dostępnym nie tylko dla dorosłych, ale i dla młodych (i tych najmłodszych).

Alior Bank i Konto Oszczędnościowe

Konto Oszczędnościowe Alior Banku to jedna z nielicznych propozycji niewymagająca posiadania konta osobistego. Mimo że z rachunkiem tym wiąże się sporo ciekawych propozycji podwyższonego oprocentowania, to niestety promocyjne stawki nie są dostępne dla osób nieletnich (uzyskanie wyższych odsetek wymaga udziału w promocjach lub posiadania rachunku osobistego dostępnego wyłącznie dla pełnoletnich). Co ciekawe, miesięczny limit z konta dziecka wynosi 10 tys. zł.

Konto Oszczędnościowe w ofercie „Rodzina 800+”

Alior Bank
 • Oprocentowanie
  5%

 • Okres obowiązywania
  12 miesięcy
 • Zakres kwot
  do 10 tys. zł
 • Konto osobiste
  TAK

Ważne: na rachunek osobisty musi wpływać świadczenie 800+ lub wniosek o świadczenie został złożony w bankowości elektronicznej Alior Banku.

Bank Millennium i Konto Oszczędnościowe Profit

Konto Oszczędnościowe Profit można otworzyć wraz z Kontem 360° Junior. Prowadzenie obu rachunków jest bezpłatne. Należy uważać na koszt przelewów: tylko pierwsza taka operacja w miesiącu zlecana na Koncie Profit jest darmowa:

 • Oprocentowanie
  6%

 • Okres obowiązywania
  91 dni
 • Zakres kwot
  do 100 tys. zł
 • Konto osobiste
  TAK

Oferta na nowe środki.

Konto Oszczędnościowe Profit objęte jest cykliczną promocją, w której bank podwyższa oprocentowanie tzw. nowych środków. Osoby nieletnie również mogą korzystać z tej oferty specjalnej.

Credit Agricole i Rachunek Oszczędzam

Rachunek Oszczędzam zakładany jest wraz z Kontem dla Ciebie GO! - rachunkiem dla nastolatków (nie ma możliwości otwarcia konta młodszym dzieciom). Za regularne odkładanie środków na konto oszczędnościowe (100 zł/mies.) i zapewnienie wpływu na ROR (1500 zł/mies.) bank podwyższa oprocentowanie:

 • Oprocentowanie
  1,64%

 • Okres obowiązywania
  bezterminowo
 • Zakres kwot
  bez limitu
 • Konto osobiste
  TAK

ING Bank Śląski: Otwarte Konto Oszczędnościowe i rachunek Smart Saver

Otwarcie OKO nie wymaga posiadania konta osobistego. Przelewy na rachunek prowadzony w banku są bezpłatne.

 • Oprocentowanie
  6%

 • Okres obowiązywania
  3 miesiące
 • Zakres kwot
  do 200 tys. zł
 • Konto osobiste
  NIE / TAK

Oferta dla nowych klientów.

Jeśli chodzi o wysokość oprocentowania, to nieźle wypada również rachunek Smart Saver, Jest to konto służące do autooszczędzania (czyli odkładania reszty z transakcji bezgotówkowych) i wymaga posiadania konta młodzieżowego (konto to nie jest dostępne dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 13. roku życia):

 • Oprocentowanie
  5%

 • Okres obowiązywania
  bezterminowo
 • Zakres kwot
  do 25 tys. zł

 • Konto osobiste
  TAK

Pytania Czytelników - konta dla dzieci i młodzieży

Santander Bank i Konto oszczędnościowe Select

Konto oszczędnościowe Select otwierane jest do Konta Santander dla młodych.

Konto oszczędnościowe Select

Santander Bank Polska
 • Oprocentowanie
  2%

 • Okres obowiązywania
  bezterminowo
 • Zakres kwot
  do 100 tys. zł
 • Konto osobiste
  NIE

Warto pamiętać, że Konto Santander dla osób w wieku 0-13 lat oprocentowane jest na poziomie 6% do 3 tys. zł.

Pytania Czytelników - konta dla dzieci i młodzieży

Czy oszczędności dziecka są bezpieczne?

Wszystkie depozyty bankowe w Polsce chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), który w przypadku bankructwa banku (mało prawdopodobnego, niemniej możliwego) wypłaca klientom utracone oszczędności, maks. do kwoty 100 tys. euro – czyli ok. 450 tys. zł.

Choć w ostatnich latach żaden bank komercyjny nie upadł, o sprawności BFG mieliśmy już okazję przekonać się wielokrotnie w przypadkach bankructw SKOK-ów. Wtedy największe banki w Polsce przyjmowały rolę instytucji pośredniczących w wypłatach, a oszczędzający odzyskiwali swoje środki w ciągu zaledwie kilku dni. Czytaj więcej o tym, jak działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak założyć konto oszczędnościowe dziecku?

Zakładanie rachunku dla osoby nieletniej przebiega nieco inaczej w zależności od wieku dziecka. Jeżeli pociecha ma mniej niż 13 lat, konto zawsze otwiera jej przedstawiciel ustawowy (zwykle jedno z rodziców), zaś obecność małoletniego w banku zazwyczaj nie jest potrzebna.

Pytania Czytelników - konta dla dzieci i młodzieży

Nastolatek, który ukończył już 13 lat, otwiera swoje konto samodzielnie – to on podpisuje się na umowie z bankiem, rodzic jedynie wyraża zgodę na założenie rachunku. Uwaga! Jeśli nastolatek zechce otworzyć kolejne konta, np. walutowe czy właśnie oszczędnościowe, może to zrobić samodzielnie poprzez bankowość elektroniczną.

Choć niektóre banki chwalą się, że konto oszczędnościowe dla młodzieży można u nich założyć zdalnie, w praktyce często szybciej i prościej jest otworzyć rachunek dla osoby nieletniej w oddziale.

Potrzebne będą dokumenty takie jak: dowód osobisty lub paszport rodzica oraz dziecka (jeśli małoletni je posiada), legitymacja szkolna lub akt urodzenia małoletniego. W praktyce często konsultanci w banku żądają okazania odpisu aktu urodzenia nawet w sytuacjach, gdy wszystkie wymagane przez bank informacje zawarte są w innych przedstawionych dokumentach; z tego względu zawsze warto wziąć ze sobą również akt urodzenia pociechy, aby nie marnować czasu ani energii na powtórne wizyty w oddziale.

Rachunki oszczędnościowe dla dzieci

Wiek dziecka

Wymagane konto osobiste dziecka

Wymagane konto rodzica

Gdzie założyć?

Alior Bank,

Konto Oszczędnościowe

0-18 lat

Nie

Nie

W oddziale

Alior Bank,

Rachunek Oszczędnościowy w ofercie „Bonus dla Młodych

13-18 lat Tak, Konto Jakże Osobiste Nie W oddziale

Bank Millennium,

Konto Oszczędnościowe Profit

0-18 lat

Tak, Konto 360° Junior

Tak, np. rachunek Millennium 360°

W oddziale (jeżeli rodzic już ma konto w Banku Millennium, może otworzyć rachunek dziecku przez bankowość elektroniczną)

Bank Pekao SA,

rachunek Mój Skarb

0-18 lat

Tak, Konto Przekorzystne

Tak, np. Konto Przekorzystne

W oddziale / Przez bankowość elektroniczną rodzica

Credit Agricole,

Rachunek Oszczędzam

Od 13 lat

Tak, Konto dla Ciebie GO!

Nie

W oddziale

ING Bank Śląski,

Otwarte Konto Oszczędnościowe

i/lub

​​Smart ​​Saver

Od 1. roku życia

Nie

Nie

W oddziale

Od 13 lat Tak, Konto Mobi Nie W oddziale

PKO BP,

Pierwsze Konto Oszczędnościowe

0-18 lat

Tak, PKO Konto Dziecka lub PKO Konto dla Młodych

Tak (PKO Konto Dziecka) / Nie (PKO Konto dla Młodych)

W oddziale / przez bankowość elektroniczną

Santander Bank Polska,

Konto Systematyczne

0-18 lat

Tak, Konto Jakie Chcę

Nie

W oddziale

Toyota Bank,

Super Konto Click

13-24 lata

Tak, Konto Click

Nie

Przez Internet

Czy możesz założyć rachunek oszczędnościowy wnukowi lub chrześniakowi?

Wielu klientów banków chciałoby otworzyć konto oszczędnościowe dla chrześniaka lub wnuka, aby odkładać środki na start dziecka w dorosłość. Na otwarcie rachunku przez (lub dla) osobę niepełnoletnią może wyrazić zgodę wyłącznie jej przedstawiciel ustawowy – najczęściej jest to rodzic (zgoda jednego z rodziców w zupełności wystarczy). Jeżeli nie ma on ograniczonych praw rodzicielskich na rzecz dziadków, to dziadek lub babcia nie mogą sami otworzyć konta wnuczęciu.

Pytania Czytelników - konta dla dzieci i młodzieży

Po pierwsze, dziadkowie mogą porozumieć się z rodzicem dziecka, że będą wpłacać pewną sumę na rachunek wnuka, uprzednio otwarty przez opiekuna prawnego. W takiej sytuacji muszą mieć jednak świadomość, że oszczędnościami małoletniego będzie zarządzać jego rodzic.

Drugą możliwością jest oszczędzanie na przyszłość wnuka na własnym rachunku oszczędnościowym; zabezpieczenie odpowiedniej kwoty na rzecz małoletniego musiałoby się znaleźć w testamencie. Jest to jednak dość skomplikowany proces, a jego efekt – nie zawsze pewny.

Trzecim rozwiązaniem – prawdopodobnie najprostszym i najtańszym – jest złożenie w banku dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. Kwota zadeklarowana w dyspozycji nie wchodzi do masy spadkowej i jest wypłacana wskazanej osobie bezpośrednio przez bank w razie zgonu właściciela konta. Czytaj więcej o dyspozycji wkładem na wypadek śmierci.

Wreszcie, można wziąć pod uwagę polisę posagową. Ten dość specyficzny produkt oszczędnościowo-ubezpieczeniowy nie wymaga przy podpisywaniu umowy ani zgody, ani obecności rodziców dziecka.

Podsumowanie: podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego

Pierwszym, na co zwykle zwracamy uwagę w przypadku rachunków oszczędnościowych, jest wysokość oprocentowania. Oprocentowanie i odsetki są oczywiście istotne, lecz w przypadku kont dla dzieci ważne są również kwestie formalne, które odróżniają nieco te konta od rachunków dla osób dorosłych. Poniżej przedstawiamy, na jakie parametry rachunku należy zwrócić baczną uwagę:

Wiek dziecka

W niektórych bankach możliwe jest otworzenie rachunku już niemowlakowi (o ile dziecko posiada swój PESEL). W innych konto oszczędnościowe dla dziecka otwierane jest tylko dla osób, które ukończyły 13 lat.

Wymóg posiadania konta osobistego (bieżącego)

Często do otwarcia konta oszczędnościowego wymagane jest posiadanie rachunku bieżącego, czyli konta osobistego. Generalnie są to rachunki bezpłatne, z których korzystanie nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Warto jednak sprawdzić, czy dodawana do nich karta również jest całkowicie bezpłatna. Pomoże Ci w tym nasz ranking kont dla dzieci oraz ranking kont młodzieżowych.

O pożytkach płynących z posiadania przez dziecko konta czytaj więcej w naszym artykule 5 powodów, by założyć dziecku konto w banku.

Koszt przelewów z rachunku oszczędnościowego

Choć same konta oszczędnościowe dla młodych prowadzone są bezpłatnie, prowizje – i to nierzadko dotkliwe – mogą pojawić się, gdy będziecie chcieli podjąć z rachunku pieniądze. Z reguły tylko pierwsza wypłata środków w miesiącu jest darmowa, pozostałe kosztują już kilka złotych.

Obowiązkowy rachunek dla rodzica

Niektóre banki, np. Pekao SA, wymagają także od jednego z opiekunów prawnych posiadania bieżącego rachunku. Nawet jeśli w danym banku opiekun nie musi posiadać konta wraz z dzieckiem, warto rozważyć taką możliwość, szczególnie gdy pociecha nie skończyła jeszcze 13 lat – w takiej sytuacji rodzic uzyskuje zdalny dostęp do rachunku dziecka (poprzez bankowość internetową i mobilną). W przeciwnym wypadku obsługa konta małoletniego może odbywać się wyłącznie w oddziale.

Pytania Czytelników - konta dla dzieci i młodzieży

Rachunki oszczędnościowe można założyć nierzadko nawet niemowlęciu, lecz mimo braku ograniczeń prawnych nie wszystkie banki udostępniają taką możliwość. Niemniej, sporo instytucji przygotowało solidne oferty kont oszczędnościowych dla dzieci i młodzieży, nierzadko połączone z ciekawymi produktami i usługami.

W artykule przedstawiliśmy pełen przekrój bankowych propozycji. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomoże Ci nie tylko wybrać najatrakcyjniejsze konto oszczędnościowe, ale i znacznie ułatwi przejście przez wszystkie bankowe procedury.

Zakładałeś już konto oszczędnościowe dla dziecka? Jesteś zadowolony z oferty banku? Podziel się z nami swoją opinią!

Oceń artykuł
5
(2 oceny)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos